شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۱۰۸

زندگینامه مختصر عیوقی شاعر قرن پنجم

عیوقی,زندگینامه عیوقی,بیوگرافی عیوقیعیوقی
عیوقی یکی از شاعران سده پنجم هجری است که کتاب مثنوی ورقه و گلشاه از آن وی می باشد. این شاعر آثار خود را به سلطان محمود غزنوی تقدیم می کند و در بسیاری از اشعار سلطان را با کنیه «ابوالقاسم» و لقب «سلطان غازی» یاد کرده است.

چکیده ای از زندگینامه عیوقی:

نام کامل: عیوقی

زمان زندگی: سده پنجم هجری قمری

محل تولد: ایران

نام آثار: وَرْقه و گُلشاه

عیوقی,زندگینامه عیوقی,عیوقی کیستبیوگرافی عیوقی

زندگینامه عیوقی:

عیوقی یکی از سرایندگان سده پنجم قمری محسوب می شود اما از زندگی وی اطلاعات چندانی در دسترس نیست. عیوقی مثنوی ورقه و گلشاه را سروده و آن را به نام سلطان محمود غزنوی تقدیم کرده زیرا آنجایی که سلطان را نام برده کنیه ابوالقاسم و لقب سلطان غازی را یاد می کند. 

بنابر آنچه احمد آتش عنوان کرده ورقه و گلشاه را در نوبهاری سروده و آن را به عنوان عیدانه به سلطان محمود هدیه می کند. ذبیح‌الله صفا هم سلطان غازی را محمود می داند و معتقد است که واژگان، مفردات و عبارات مثنوی این حدس را تقویت می‌کند. 

عیوقی به دلیلی سرودن منظومه عاشقانه وَرْقه و گُلشاه شهرت پیدا کرده است، وی مثنوی دیگری در بحر رمل مسدس و قصایدی نیز داشته است. عیوقی در بخش هایی از منظومه ورقه و گلشاه خود به شکست عشقی اش اشاره کرده و از روزگاه خود، نامردی بعضی از افراد گلایه دارد که مانع خوشبختی وی شده اند.

به نظر می رسد که عیوقی از طبقه متوسط و پایین جامعه بوده است زیرا در داستان خود از زبان متوسط و توصیفات مشخصی استفاده می کند برای مثال؛ پخت‌وپز گلشاه برای ورقه در حالی که گلشاه زن شاه شام است.

عیوقی,زندگینامه عیوقی,آثار عیوقیعیوقی شاعر قرن پنجم

ورقه و گلشاه اثری از عیوقی:

ورقه و گلشاه یک منظومه عاشقانه است که به زبان فارسی سروده شده و بیشتر از دو هزار بیت در بحر متقارب دارد. این منظومه به عنوان اولین منظومه های داستانی فارسی در سده چهارم و اوایل سده پنجم هجری است. داستان ورقه و گل‌شاه برگرفته از داستان های عربی می باشد که سرچشمه آن با سرچشمه عربی داستان لیلی و مجنون نظامی یکسان است.

داستان ورقه و گلشاه با داستان عاشقانه و کهن عروه و عفرا که در سده چهارم عنوان شده ؛ دارای هماهنگی و نزدیکی است. براساس آنچه خود عیوقی می گوید داستان اثر بر اساس عروه و عفرا است.

منظومه ورقه و گلاه عیوقی داستانی از دلدادگی عاشق و معشوق می باشد که با زبانی ساده و بی پیرایه عنوان شده است، درحالی که منظومه لیلی و مجنون نظامی با استعاره و کنایه و انواع آرایه‌های بدیعی بازگو شده‌است.

عیوقی,زندگینامه عیوقی,دیوان اشعار عیوقیشعرهای ورقه و گلشاه اثری از عیوقی

از قدیمی ترین پیوست های بزمی زبان فارسی ورقه و گلشاه است که احمد آتش اولین بار  نسخه خطی آن را در کتابخانه ای در استانبول پیدا کرد و آن را با نام «یک مثنوی گم‌شده» معرفی می کند. 

شانزده بیت ابتدایی منظومه ورقه و گلشاه از جمله اشعار مقدمه ای هستند که در ستایش خدا و پیامبر آورده شد اند و بعدها به این متن اضافه شدند. شانزده بیت از ابیات مثنوی همای و همایون، سروده خواجوی کرمانی، شاعر معروف سده هشتم هجری انتخاب شده اند.

در این شانزده بیت، برخلاف بقیه متن دست‌نویس ورقه و گلشاه، حروف پ و چ با سه نقطه آمده و ذال‌ها، جز در کلمه خداوند، همه‌جا دال نوشته شده است.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 9
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش