جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۴۰۰۰۳۴

بیوگرافی علی مطهری، فرزند آیت الله مطهری (+ تصاویر خانوادگی)

علی مطهری,تصاویر علی مطهری,علی مطهری کیست علی مطهری
علی مطهری، فرزند مرتضی مطهری و برادر همسر علی لاریجانی است که از چهره های شاخص اصلاح طلبان بود. علی مطهری در دوره هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی بعنوان نماینده تهران در مجلس حضور داشت.

چکیده ای از بیوگرافی علی مطهری

نام کامل: علی مطهری

تاریخ تولد: ۶ بهمن ۱۳۳۶

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

همسر: نرگس انصاری

فرزندان: مرتضی، رضا، لیلا، زهرا

زندگینامه علی مطهری

علی مطهری متولد ۶ بهمن ۱۳۳۶ در شهر تهران است. علی مطهری سیاستمدار و استاد دانشگاه است که به عنوان نماینده تهران در دوره دهم مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس دوم مجلس، فعالیت می کرد. او پیشتر در دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی هم به عنوان نماینده تهران در مجلس حضور داشت. مطهری در انتخابات مجلس یازدهم رد صلاحیت شد. علی مطهری فرزند شهید مرتضی مطهری و برادر همسر علی لاریجانی است. 

علی مطهری کیست,علی مطهری,عکس اینستاگرامی علی مطهریعلی مطهری نماینده مردم تهران

تحصیلات علی مطهری

علی مطهری در سال ۱۳۵۵ تحصیلات متوسطهٔ خود را در دبیرستان علوی، در رشتهٔ ریاضی به پایان رساند و در رشتهٔ مهندسی مکانیک دانشکدهٔ فنی دانشگاه تبریز پذیرفته شد. بعد از کشته شدن پدر در اردیبهشت ماه ۱۳۵۸، خود را به دانشگاه علم و صنعت منتقل کرد و تا زمان تعطیلی دانشگاهها به علت انقلاب فرهنگی در کنار افرادی مثل احمدی نژاد، هاشمی ثمره و محصولی در دانشگاه علم و صنعت ادامه تحصیل می دهد. او همچنین عهده دار مسئولیت نشر و نظارت بر نشر تألیفات مرتضی مطهری است. علی مطهری همچنین سابقه کار در رادیو را هم دارد. وی از سال ۱۳۵۸ تدوین و انتشار بیش از ۶۳ کتاب جدید از استاد شهید مطهری را به ثمر رساند.

علی مطهری، با وجود آن که بیش از نیمی از واحد های کارشناسی مهندسی مکانیک را گذرانده بود، با انتقال به دانشکده الهیات دانشگاه تهران ، تغییر رشته داد و تحصیلات خود را تا اخذ درجه دکتری در رشته فلسفه و کلام اسلامی ادامه داد. علی مطهری بعد از شهادت پدر مسئولیت تدوین و تنظیم آثار چاپ نشده و جمعاً نظارت بر نشر آثار او را به عهده گرفت. مدیریت علمی انتشارات صدرا (مرکز نشر آثار مطهری) و عضویت در هیئت مدیره «بنیاد علمی فرهنگی استاد شهید مطهری» از دیگر مسئولیت های او است. علی مطهری در سال ۱۳۵۹، به نویسندگی در صدای جمهوری اسلامی پرداخت و تا سال ۱۳۶۲ با سازمان صدا و سیما همکاری داشت. علی مطهری تحصیلات خود را تا اخذ درجه دکترا در رشته فلسفه و کلام اسلامی ادامه داد و از سال ۱۳۷۵ در همین دانشکده به تدریس پرداخت و عضو هیئت علمی گروه فلسفه این دانشکده شد.

ازدواج علی مطهری

علی مطهری در سال ۱۳۶۰ با نوه شیخ جواد انصاری (نرگس انصاری ) از هم عصرهای آیت الله خمینی عقد کرده و در سال ۱۳۶۲ زندگی مشترک را با او شروع کرد. همسر ایشان دارای فوق لیسانس حقوق بود.

زندگی نامه علی مطهری,علی مطهری نماینده تهران,علی مطهریعکس خانوادگی علی مطهری

حاصل این ازدواج ۴ فرزند به نام های مرتضی، رضا، زهرا و لیلا است، همچنین خواهر علی مطهری، به نام فریده مطهری همسر علی لاریجانی است.

علی مطهری,همسر علی مطهری,زندگینامه علی مطهریمرتضی مطهری و فرزندانش

علی مطهری و نمایندگی مجلس هشتم

علی مطهری از چهره های شاخص اصولگرایان و مخالفان جدی اصلاح طلبان بود که به مجلس راه یافت. صلاحیت علی مطهری برای نامزدی در انتخابات رد شد ولی در پی رایزنیها و تجدیدنظر خواهی ها، شورای نگهبان رأی به صلاحیت او برای ورود به رقابتهای انتخاباتی داد. علی مطهری از نمایندگان فعال مجلس هشتم بوده و در استیضاح علی کردان، وزیر کشور دولت نهم، به همراه احمد توکلی نقش مهمی را بر عهده داشت. علی مطهری در تاریخ ۲۱ مهر ۱۳۹۰ در اعتراض به رسیدگی نشدن به طرح سؤال از رئیس جمهور در مجلس در مورد عملکرد او از جمله برداشت غیرقانونی پول از بانک مرکزی ایران، از سمت نمایندگی مجلس استعفاء داد؛ ولی درخواست استعفایش رأی نیاورد.

علی مطهری در انتخابات نهم مجلس

در انتخابات مجلس نهم، علی مطهری همراه با افرادی، مانند علی عباسپور و حمیدرضا کاتوزیان، ائتلاف جدیدی با عنوان جبهه صدای ملت را تشکیل داد و اقدام به ارائه یک لیست انتخاباتی جداگانه کرد. علی مطهری در مورد دلیل تشکیل این ائتلاف خاطرنشان کرد: اگر جبهه پایداری به وحدت تمکین میکرد و فهرست نمی داد، دیگر گروه ها هم این کار را نمی کردند. ولی آنها از اول زیر بار اتحاد نرفتند. زمانی که یک گروه فهرست انتخاباتی مجزا می دهد، این حق برای دیگران هم ایجاد می شود و عدالت حکم می کند که دیگران هم بتوانند فهرست بدهند.

مطهری نماینده مردم تهران,علی مطهری,ازدواج علی مطهریتصاویر علی مطهری نماینده مردم تهران در دوره دهم

پس از اعلام موجودیت این جبهه انتخاباتی، علت عدم حضور این افراد در لیست جبهه متحد اصول گرایان «بخاطر مواضع آن ها در دوران فتنه و پس از آن بوده است». علی مطهری تنها نماینده مجلس شورای اسلامی است که در دوران وکالتش، دو مرتبه از جانب قوه قضائیه ایران، علیه وی اعلام جرم شده است.

انتخابات مجلس دهم

علی مطهری در ۲ دی ماه ۱۳۹۴ با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور، نامزد انتخابات مجلس دهم شد ولی در مراحل اولیه، صلاحیتش از طرف هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات به استناد بند های ۱ و ۳ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی یعنی« اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلامی» رد شد. شورای نگهبان در تجدید نظر راجع به صلاحیت‌ها، صلاحیت او را تأیید کرد. علی مطهری بعد از برگزاری انتخابات، از منتقدین به روش برخورد حکومت با معترضین بود. او به نقدهای صریح در این مورد روی آورد که بطور کلی اختلاف طبقاتی و شکاف طبقاتی نباید به مقداری باشد که نامتعارف باشد و عقده های روانی ایجاد کند، بنابراین اسلام هم یک راه هایی باز گذاشته است. به عنوان مثال دولت اسلامی میتواند مالیات هایی قرار دهد. مسائل اخلاقی مانند توصیه به انفاق، رسیدگی به فقرا و خمس و زکات و غیره هم در اسلام وجود دارد تا این اختلاف طبقاتی با این موضوعات تقلیل یابد.

همسر علی مطهری,ازدواج علی مطهری,علی مطهریعکس علی مطهری

عای مطهری نایب رئیس دوم مجلس دهم

در ۱۱ خردادماه ۱۳۹۵ و در جریان رأی گیری انتخابات هیئت رئیسه دائم دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، علی مطهری با کسب ۱۳۳ رأی نایب رئیس دوم مجلس دهم شد.

علی مطهری,علی مطهری کیست,زندگینامه علی مطهریعلی مطهری، نایب رئیس دوم مجلس دهم

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید