شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۸۰

روز جهانی عصای سفید، چه روزی است؟

روز جهانی عصای سفید,روز عصای سفید,روز جهانی نابینایان چه روزی است۱۵ اکتبر، روز بزرگداشت نابينايان و قانون عصاي سفيد میباشد
بسیاری از نابینایی ها را میتوان پیش گیری کرد. برخی از نابینایی ها جنبه ارثی و برخی دیگر، غیرارثی هستند و روش های پیشگیری و درمان مخصوصی برای هر کدام در نظر گرفته شده است. در تقویم یک روز به نام روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده است، در این مطلب از سرپوش با این روز بیشتر آشنا خواهید شد.

روز جهانی عصای سفید

 یک مراسم بزرگداشت ملی به نام روز جهانی عصای سفید در ایالات متحده آمریکا وجود دارد؛ به روز پانزدهم اكتبر، روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید میگویند. هدف از برگزاری جشن در چنین روزی گرامیداشت دستاوردهای نابینایان مادرزادی و غیر مادر زادی است. روز بیست و چهارم مهر در ایران به عنوان روز عصای سفید نامیده شده است.

تاریخچه روز جهانی نابینایان و عصای سفید

در سال ۱۹۲۱ یک عکاس انگلیسی به نام جیمز بی گز، بینایی خود را در سانحه ای از دست داد و از آن روز تصمیم گرفت که از عصای سفید رنگی برای در امان ماندن از خطرات احتمالی به خصوص خطرات وسایل نقلیه استفاده کند تا همه بتوانند آن عصا را ببینند. سپس قانونی تحت عنوان قانون عصای سفید توسط دکتر ناول پری و دکتر جاکوپس تن بروک در روز ۱۵ اکتبر وضع شد. به این ترتیب، یک فرد نابینا بعنوان عضوی از جامعه، از کلیه حقوق اجتماعی برخوردار میشد. آن ها همچنین میتوانستند از امکانات رفاهی جامعه استفاده کنند و اماکنی همچون خیابان ها، پیاده روها، وسایل حمل و نقل نباید برای این افراد باعث ایجاد محدودیت شود.

تاریخ روز عصای سفید,روز عصای سفید,روز بزرگداشت نابينايانعصای سفید می‌تواند ضامن جان و سلامت یک نابینا باشد

ابداع خط بریل توسط لویی بریل

درفش کفاشی به لویی بریل فرانسوی در سن سه سالگی برخورد کرد و همین امر موجب از دست دادن بینایی اش شد. او بهمراه دوستان خود در سال ۱۸۱۸ قصد راه اندازی موسسه ملی نابینایان جوان پاریس را داشت تا از این طریق به نابینایان اموزش دهد. لویی، پس از ابداع خطی با عنوان بریل باعث شد تا افراد نابینا توانایی خواندن و نوشتن را کسب کنند. خط بریل یا خط برجسته به نقاط برجسته ای اطلاق میشود که بر روی مقوای نازک با اشکالی منظم، رسم شده است تا نابینایان بتوانند با لمس آن، عبارات را درک کنند.

مشکلات نابینایان

بسیاری از نابینایان، مشکلات متعددی در زندگی روزمره خود دارند. آن ها به عصای سفیدی برای رفت و آمد خود نیاز دارند اما در بسیاری از مواقع به دلیل بی کیفیتی و یا گرانی این عصاها با مشکلاتی مواجه میشوند چون در اکثر مواقع، عصای سفید حداکثر۶ ماه، عمر می کند و آن ها باید نسبت به تعویض این وسیله کمکی خود اقدام کنند. افراد نابینا توسط برخی از ارگان ها استخدام نمیشوند و همین امر، اختلالاتی در تأمین معیشت آن ها بوجود می آورد. همچنین افراد نابینا نمیتوانند از برخی پیاده روها، خیابان ها و حمل و نقل های عمومی به دلیل عدم مناسب سازی استفاده کنند.

رودکی و نابینایی

بسیاری از افراد بر این باورند که پدر شعر فارسی به نام رودکی، کور مادرزادی بوده است. او ثابت کرد که با وجود مشکل نابینایی میتوان به موفقیت رسید و در عرصه های مختلف خوش درخشید. رودکی در روستای رودک در سال ۲۶۰ هجری قمری دیده به جهان گشود و در سن ۸ سالگی، حافظ کل قرآن شد.

تاریخچه روز جهانی عصای سفید,روز جهانی نابینایان چه روزی است,تاریخچه روز جهانی نابینایانروز جهانی عصای سفید یک مراسم بزرگداشت ملی در ایالات متحده آمریکا است

روزنامه ایران سپید

در ایران و خاورمیانه، اولین روزنامه ی ویژه نابینایان که به خط بریل نوشته شده بود؛ به نام ایران سپید بود. فعالیت این روزنامه تحت پوشش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران است.

حقوق اجتماعی افراد نابینا

نابینایان می توانند از کلیه ی امکانات رفاهی معمول در جامعه برخوردار شوند. آنان نیز می توانند از اماکنی همچون پیاده رو ها، خیابان ها، بزرگراه ها و وسایل ترابری همگانی مانند هواپیما، قطار، کشتی، هتل ها، اتوبوس، خودرو، اماکن عمومی و مراکز تفریحی و مذهبی استفاده کنند. اگر نابینایان برای استفاده از تسهیلات همگانی، توسط شخص یا سازمانی محدود شوند یا نسبت به حقوق آن ها بی توجهی شود؛ آن شخص یا سازمان به عنوان مجرم شناخته می شود.

رانندگان وسایل نقلیه باید نسبت به حقوق نابینایان دارای عصای سفید که در حال عبور از خیابان ها هستند؛ احترام بگذارند. دولت، وظیفه دارد که نابینایان را تشویق کند تا در امور دولتی، مشارکت داشته باشند.

چگونگی رفتار با نابینایان

نوع رفتار با نابینایان در جامعه، تأثیرات متفاوتی در سرنوشت آنها و حالات روحی و روانی آن ها دارد. از این رو باید یکسری نکات را برای رفتار و تعامل با نابینایان در نظر بگیرید؛ مثلا واقع بین باشید و آنها را نسبت به یکسان بودن حقوقشان با دیگران مطلع سازید؛ برای صدا زدن آنها از نامشان استفاده کنید. در زمان نزدیک شدن به افراد نابینا، حضورتان را به آن ها اطلاع دهید و درصورتی که شما را نشناختند، باید دقیق تر خودتان را معرفی کنید؛ از کمک هایی که موجب آسیب به استقلال و خودکفایی آنها میشود؛ خودداری کنید.

شما نباید افراد نابینا را با ترحم های بیخود و یا مهر و علاقه و احساس بی مورد ، برنجانید؛ برخی از کلمات را برای راهنمایی آنها بکار نبرید مثل آن جا، اینجا ، کمی آن طرف تر و غیره، بلکه بهتر است که از کلماتی استفاده کنید که دقیق هستند و معنای روشنی دارند؛ در زمان صحبت کردن با افراد نابینا بهتر است که در مقابلشان قرار بگیرید؛ وسایل آنها را بدون اجازه گرفتن، جابه جا نکنید؛ شما باید از آن ها تقاضای مشارکت در انجام فعالیت های مختلف را داشته باشید. بنابراین شما موظفید که والدین، اطرافیان و مربیان خود را با مسائل نابینایان از طریق اموزش های لازم و برنامه های مشاوره، اشنا کنید.

تاریخچه روز جهانی نابینایان,روز جهانی عصای سفیداستفاده از عصای سفید به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان، به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
ویژه سرپوش