جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۱۸۰

روز جهانی عصای سفید، چه روزی است؟

روز جهانی عصای سفید,روز عصای سفید,روز جهانی نابینایان چه روزی است۱۵ اکتبر، روز بزرگداشت نابينايان و قانون عصاي سفيد میباشد
بسیاری از نابینایی ها را میتوان پیش گیری کرد. برخی از نابینایی ها جنبه ارثی و برخی دیگر، غیرارثی هستند و روش های پیشگیری و درمان مخصوصی برای هر کدام در نظر گرفته شده است. در تقویم یک روز به نام روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده است، در این مطلب از سرپوش با این روز بیشتر آشنا خواهید شد.

روز جهانی عصای سفید

 یک مراسم بزرگداشت ملی به نام روز جهانی عصای سفید در ایالات متحده آمریکا وجود دارد؛ به روز پانزدهم اكتبر، روز بزرگداشت نابینایان و قانون عصای سفید میگویند. هدف از برگزاری جشن در چنین روزی گرامیداشت دستاوردهای نابینایان مادرزادی و غیر مادر زادی است. روز بیست و چهارم مهر در ایران به عنوان روز عصای سفید نامیده شده است.

تاریخچه روز جهانی نابینایان و عصای سفید

در سال ۱۹۲۱ یک عکاس انگلیسی به نام جیمز بی گز، بینایی خود را در سانحه ای از دست داد و از آن روز تصمیم گرفت که از عصای سفید رنگی برای در امان ماندن از خطرات احتمالی به خصوص خطرات وسایل نقلیه استفاده کند تا همه بتوانند آن عصا را ببینند. سپس قانونی تحت عنوان قانون عصای سفید توسط دکتر ناول پری و دکتر جاکوپس تن بروک در روز ۱۵ اکتبر وضع شد. به این ترتیب، یک فرد نابینا بعنوان عضوی از جامعه، از کلیه حقوق اجتماعی برخوردار میشد. آن ها همچنین میتوانستند از امکانات رفاهی جامعه استفاده کنند و اماکنی همچون خیابان ها، پیاده روها، وسایل حمل و نقل نباید برای این افراد باعث ایجاد محدودیت شود.

تاریخ روز عصای سفید,روز عصای سفید,روز بزرگداشت نابينايانعصای سفید می‌تواند ضامن جان و سلامت یک نابینا باشد

ابداع خط بریل توسط لویی بریل

درفش کفاشی به لویی بریل فرانسوی در سن سه سالگی برخورد کرد و همین امر موجب از دست دادن بینایی اش شد. او بهمراه دوستان خود در سال ۱۸۱۸ قصد راه اندازی موسسه ملی نابینایان جوان پاریس را داشت تا از این طریق به نابینایان اموزش دهد. لویی، پس از ابداع خطی با عنوان بریل باعث شد تا افراد نابینا توانایی خواندن و نوشتن را کسب کنند. خط بریل یا خط برجسته به نقاط برجسته ای اطلاق میشود که بر روی مقوای نازک با اشکالی منظم، رسم شده است تا نابینایان بتوانند با لمس آن، عبارات را درک کنند.

مشکلات نابینایان

بسیاری از نابینایان، مشکلات متعددی در زندگی روزمره خود دارند. آن ها به عصای سفیدی برای رفت و آمد خود نیاز دارند اما در بسیاری از مواقع به دلیل بی کیفیتی و یا گرانی این عصاها با مشکلاتی مواجه میشوند چون در اکثر مواقع، عصای سفید حداکثر۶ ماه، عمر می کند و آن ها باید نسبت به تعویض این وسیله کمکی خود اقدام کنند. افراد نابینا توسط برخی از ارگان ها استخدام نمیشوند و همین امر، اختلالاتی در تأمین معیشت آن ها بوجود می آورد. همچنین افراد نابینا نمیتوانند از برخی پیاده روها، خیابان ها و حمل و نقل های عمومی به دلیل عدم مناسب سازی استفاده کنند.

رودکی و نابینایی

بسیاری از افراد بر این باورند که پدر شعر فارسی به نام رودکی، کور مادرزادی بوده است. او ثابت کرد که با وجود مشکل نابینایی میتوان به موفقیت رسید و در عرصه های مختلف خوش درخشید. رودکی در روستای رودک در سال ۲۶۰ هجری قمری دیده به جهان گشود و در سن ۸ سالگی، حافظ کل قرآن شد.

تاریخچه روز جهانی عصای سفید,روز جهانی نابینایان چه روزی است,تاریخچه روز جهانی نابینایانروز جهانی عصای سفید یک مراسم بزرگداشت ملی در ایالات متحده آمریکا است

روزنامه ایران سپید

در ایران و خاورمیانه، اولین روزنامه ی ویژه نابینایان که به خط بریل نوشته شده بود؛ به نام ایران سپید بود. فعالیت این روزنامه تحت پوشش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران است.

حقوق اجتماعی افراد نابینا

نابینایان می توانند از کلیه ی امکانات رفاهی معمول در جامعه برخوردار شوند. آنان نیز می توانند از اماکنی همچون پیاده رو ها، خیابان ها، بزرگراه ها و وسایل ترابری همگانی مانند هواپیما، قطار، کشتی، هتل ها، اتوبوس، خودرو، اماکن عمومی و مراکز تفریحی و مذهبی استفاده کنند. اگر نابینایان برای استفاده از تسهیلات همگانی، توسط شخص یا سازمانی محدود شوند یا نسبت به حقوق آن ها بی توجهی شود؛ آن شخص یا سازمان به عنوان مجرم شناخته می شود.

رانندگان وسایل نقلیه باید نسبت به حقوق نابینایان دارای عصای سفید که در حال عبور از خیابان ها هستند؛ احترام بگذارند. دولت، وظیفه دارد که نابینایان را تشویق کند تا در امور دولتی، مشارکت داشته باشند.

چگونگی رفتار با نابینایان

نوع رفتار با نابینایان در جامعه، تأثیرات متفاوتی در سرنوشت آنها و حالات روحی و روانی آن ها دارد. از این رو باید یکسری نکات را برای رفتار و تعامل با نابینایان در نظر بگیرید؛ مثلا واقع بین باشید و آنها را نسبت به یکسان بودن حقوقشان با دیگران مطلع سازید؛ برای صدا زدن آنها از نامشان استفاده کنید. در زمان نزدیک شدن به افراد نابینا، حضورتان را به آن ها اطلاع دهید و درصورتی که شما را نشناختند، باید دقیق تر خودتان را معرفی کنید؛ از کمک هایی که موجب آسیب به استقلال و خودکفایی آنها میشود؛ خودداری کنید.

شما نباید افراد نابینا را با ترحم های بیخود و یا مهر و علاقه و احساس بی مورد ، برنجانید؛ برخی از کلمات را برای راهنمایی آنها بکار نبرید مثل آن جا، اینجا ، کمی آن طرف تر و غیره، بلکه بهتر است که از کلماتی استفاده کنید که دقیق هستند و معنای روشنی دارند؛ در زمان صحبت کردن با افراد نابینا بهتر است که در مقابلشان قرار بگیرید؛ وسایل آنها را بدون اجازه گرفتن، جابه جا نکنید؛ شما باید از آن ها تقاضای مشارکت در انجام فعالیت های مختلف را داشته باشید. بنابراین شما موظفید که والدین، اطرافیان و مربیان خود را با مسائل نابینایان از طریق اموزش های لازم و برنامه های مشاوره، اشنا کنید.

تاریخچه روز جهانی نابینایان,روز جهانی عصای سفیداستفاده از عصای سفید به عنوان نمادی برای شناخت نابینایان، به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 13
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ویژه سرپوش