۰۱:۰۰ - ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۶۰۷۹۶۱
اخبار بازار خودرو

با وجود ممنوعیت واردات، خودروهای لوکس چطور به گالری‌ها می‌رسند؟

واردات خودروهای لوکس,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

از زمستان ۹۶ تا امروز واردات خودروهای لوکسی که قیمت‌شان بالاتر از ۴۰‌هزار دلار است، ممنوع است. با این حال کافی است که در خیابان‌های تهران قدم بزنید تا به سادگی با خودروهای لاکچری مدل‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مواجه شوید. خودروهایی که این پرسش را در ذهن‌تان ایجاد می‌کنند که با وجود ممنوعیت حدود یک‌ونیم ساله لاکچری‌های صفر چگونه به بازار ایران وارد شده‌اند. نمایشگاه‌داران خودرو در راسته عباس‌آباد به شهروندآنلاین می‌گویند که خودروهای لوکس معمولا یا به صورت دست‌دوم وارد می‌شوند یا خودروهای لوکس قاچاق هستند که البته پلاک‌کردنش آنقدرها هم سخت نیست.

واردات خودروی لوکس دست‌دوم

آنهایی که با القابی مثل ریچ‌کیدز، مایه‌دار، لاکچری و عناوینی از این دست در جامعه معروف هستند و هر روز برای این‌که مبادا قافله لاکچری‌بودن را به رقبای خود واگذار کنند، به هرکاری دست می‌زنند تا خودروهای روز و میلیاردی داشته باشند. با این‌که نزدیک یک‌سال‌ونیم می‌شود که واردکردن خودروی لوکس و بالای ۴۰‌هزار دلار به کشور ممنوع شده اما ظاهرا این قانون چندان هم برای همه لازم‌الاجرا نیست، چون کافی است به سراغ صاحبان نمایشگاه‌های خودرو بروید یا حتی از دلال‌ها کمک بگیرید تا هم قیمت‌ها دست‌تان بیاید، هم متوجه شوید که در ایران هم می‌توان خودرو‌های روز و گرانقیمت بازار دنیا را سوار شد.علاوه بر تخت طاوس که بورس خودروهای مدل بالاست، خیابان صابونچی در محدوده عباس‌آباد خیابانی است که به نمایشگاه خودرو‌هایش معروف است.

این خیابان را پولدارهای تهران به خوبی می‌شناسند و می‌دانند هر خودروی لاکچری‌ای که بخواهند را می‌توانند در این خیابان پیدا کنند. صاحبان نمایشگاه‌های خودرو در این خیابان‌هامی‌گویند خودروهای زیادی در گمرک دارند که منتظر ترخیص آنها هستند. یکی از آنها در پاسخ به سوال خبرنگار شهروندآنلاین درباره این‌که چرا با وجود ممنوعیت ورود خودروی لوکس به کشور باز هم شاهد خریدوفروش این خودروها و حضورشان در خیابان‌های تهران هستیم، می‌گوید: «بالاخره هرکاری قواعد مخصوص به خودش را دارد. این روزها واردات کالاهای زیادی ممنوع است اما آنها را در بازار می‌بینیم. درباره خودرو هم وضع همین‌طور است، ضمن این‌که واردات خودروهای خاص و لاکچری این‌طور نیست که یک‌باره ۱۰ خودرو وارد کنیم.»

او ادامه می‌دهد: «الان هم که واردات سخت شده، معمولا براساس سفارش مشتری خودروی لوکس وارد می‌کنیم. خودروهایی که وارد می‌شوند و از گمرک آزاد می‌شوند، معمولا قیمت‌شان زیر ۴۰‌هزار دلار است، به همین دلیل برای ترخیص آنها به مشکل نمی‌خوریم. علاوه بر این، خودروهای لوکسی هم که وارد می‌شوند، معمولا دست‌دوم هستند؛ به‌عنوان مثال الان قیمت خودروی مازراتی ۲۰۱۲ در ایران با کارکرد ۲۴هزارکیلومتر، ۳‌میلیارد و ۳۰۰‌میلیون تومان است که جزو خودروهای وارداتی و دست‌دوم به حساب می‌آید یا به‌عنوان مثال خودروی بی‌ام‌دبلیو ۲۰۱۷ با کارکرد ۱۳هزارکیلومتر داریم که قیمتش ۲‌میلیارد و ۱۰۰‌میلیون تومان است.»

خودروهای لاکچری با پلاک سفارشی

این روزها خودروهای لوکسی در خیابان‌های تهران می‌بینیم که هنوز پلاک نشده و گذر موقت هستند. اینها همان خودروهایی هستند که بدون مجوز و به صورت قاچاق وارد کشور شده و هنوز پلاک نشده و حتی ممکن است چند دست هم بچرخند. برخی از قاچاقچیان حتی پلاک‌های جعلی که متعلق به خودروهای تصادفی و از دور خارج‌شده هستند را روی این خودروها نصب می‌کنند تا صاحبان آنها بتوانند برای مدتی پز این لاکچری‌های قاچاق را بدهند. چندوقت پیش بود که تصاویری ازخودروهای لاکچری با پلاک‌های رند در فضای مجازی دست به دست می‌شد که گفته می شد این پلاک ها خرید و فروش می‌شوند اما کمال هادیانفر ، رئیس پلیس راهور ناجا این مطلب را رد کرده و گفته بود که پلاک های رند کاملا شانسی است و هیچ فردی نمی تواند با پارتی و رانت اقدام برای گرفتن پلاک رند کند. حالا شایعاتی هم درباره پلاک کردن خودرو‌های لاکچری وجود دارد که معلوم نیست چقدر درست باشد .

خودروهای لاکچری چند؟

این روزها قیمت محبوب‌ترین خودروهای لاکچری که در تهران رژه می‌روند، از ۸۰۰‌میلیون تومان شروع می‌شود و به ۵‌میلیارد تومان هم می‌رسد. یکی از خودروهای لاکچری که در قیاس با بقیه همتایان خود قیمت مناسب‌تری دارد، خودروی ولوو ۶۰ XC است که به گفته نمایشگاه‌داران تهرانی می‌توان مدل کارکرده و دست‌دوم آن را با ۸۰۰‌میلیون تومان خرید. دیگر خودروی لاکچری که در نمایشگاه‌های خودروی پایتخت وجود دارد، از کارخانه لکسوس و مدل NX200T آن است. این خودروی شاسی‌بلند را اگر در ایران بخواهید بخرید، باید حدود یک‌میلیارد تومان هزینه کنید. کارخانه معروف پورشه همیشه به خاطر خودرو‌های اسپورتش مورد توجه جوانان میلیاردر بوده است. اگر برای ساعاتی در خیابان‌های شمال شهر «دور دور» کنید، پورشه‌های رنگارنگی را می‌بینید که قیمت‌های میلیاردی دارند. این روزها هم پورشه مدل GIS است که با قیمت ۲‌میلیارد تا ۲‌میلیارد و ۵۰۰‌میلیون تومان در تهران معامله می‌شود.

جالب است بدانید برخی نمایشگاه‌های خودرو، این روزها فقط خودروهای لاکچری دست‌دوم عرضه می‌کنند که یا وارداتی بوده یا از مردم خریداری شده و حالا با قیمت‌های گزاف در نمایشگاه‌های خودرو به فروش گذاشته شده‌اند. در یکی از این نمایشگاه‌ها، پورشه کاین مدل ۲۰۱۴ که به قول خود نمایشگاه‌دارها فول امکانات است، با قیمت ۳‌میلیارد و ۳۰۰‌میلیون تومان فروخته می‌شود.

خودروهای وارداتی غیرقانونی آمده‌اند

حالا سوال اینجاست که چرا با وجود غیرقانونی‌بودن واردات خودرو در یک‌سال‌ونیم اخیر باز هم این اتفاق رخ داده و واردات خودروهای لوکس همچنان ادامه دارد.حسین اردوخانی، رئیس سابق اتحادیه نمایشگاه‌داران درباره این‌که خودروهای لوکس با وجود ممنوعیت واردات همچنان در نمایشگاه‌های خودرو عرضه می‌شوند، به شهروندآنلاین می‌گوید: «خودروهای لوکسی که این روزها برای فروش در نمایشگاه‌های خودروی وجود دارند، خودروهایی هستند که از طرف بخش خصوصی وارد شده‌اند، البته در غیرقانونی‌بودن واردات این خودروها شکی نیست، چون همان‌طور که می‌دانید، از زمستان ‌سال۹۶ واردات خودروهای لوکس با قیمت بالای ۴۰‌هزار دلار ممنوع شد اما با این حال افرادی هستندکه با وجود این قانون اقدام به واردات خودروهای لوکس کردند اما مدتی می‌شد که خودروهای آنها در توقیف گمرک بود که بالاخره توانستند با ترفند‌هایی بخشی از این خودروها را آزاد و روانه بازار کنند.»

او ادامه می‌دهد: «در برخی موارد واردکنندگان این خودرو‌ها با استفاده از رانت شخصی خود توانسته‌اند خودروهای وارداتی‌شان را ترخیص کنند.»اردوخانی درباره این‌که پلاک‌گذاری این خودروها چطور انجام می‌شود، می‌گوید: «مهمترین موضوع در واردات خودروهای لوکس ترخیص آنها از گمرک است. این خودروها که از طریق گمرک بندرعباس وارد می‌شوند، بعد از ترخیص از گمرک، دیگر مشکل خاصی برایشان پیش نمی‌آید، چون خوان اصلی را رد کرده‌اند و شماره‌گذاری آنها به سادگی انجام می‌شود.»

این فعال بازار خودرو تأکید می‌کند: «البته تعرفه‌های سنگین ۱۰۰ تا ۱۴۰‌درصدی واردات این نوع خودروها هم برای گمرک جذاب است.»

اردوخانی درباره واردات خودروهای دست‌دوم لوکس به کشور هم می‌گوید: «واردات خودروهای دست‌دوم به کشور برای حل بحران‌های بازار خودرو راهکار بسیار مناسبی است و می‌تواند روی قیمت خودروها تأثیر داشته باشد، البته منظورم از خودروی دست‌دوم، خودروهای یک‌سال گذشته هستند که واردات آنها تأثیر مثبتی روی قیمت خودرو داشته باشد.»

sha​hrvand-newspaper.‎​ir
  • 9
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید