جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۲۵

نحوه ی استعلام سند خودرو

استعلام سند خودرو,نحوه استعلام سند خودرو,استعلام سند ماشیناستعلام سند خودرو، امروزه یک موضوع مهم در هنگام خرید خودرو می‌باشد
مهم ترین کار در زمان خرید ماشین، استعلام سند خودرو میباشد که هدف از انجام چنین کاری، جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی و کلاهبرداری می باشد. شما می توانید این کار را به روش آنلاین یا حضوری انجام دهید و آنرا با روشی انجام دهید که برایتان راحت تر است. در واقع این کار، موجب اطمینان از مشکل دار بودن یا نبودن سند و انتقال مالکیتش به شما میشود. در این مطلب از سرپوش با روشهای استعلام سند خودرو آشنا می شوید.

استعلام سند خودرو

ثبت مالکیت خودرو به نام شخص از مهم ترین اقداماتی است که بعد از خرید خودرو به شمار می رود. برای اطمینان ار این که خودرو به نام شما است و مالک اصلی اش هستید، باید از سند خودرو استعلام بگیرید. استعلام سند مالکیت خودرو، این قابلیت را فراهم می کند تا تمام خودروهای به نام خود را شناسایی کنید و آنها را در صورت تمایل، به نام خریدار انتقال دهید.

تفاوت بین سند خودرو و برگ سبز خودرو

به سندی که پلیس راهور به شما تحویل می دهد؛ برگ سبز میگویند. این برگه، چنین موضوعی را بیان می کند که پلاک خودرو خریداری شده توسط شما، برای خودتان است. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر برگ سبز خودرو را بعد از فروش خودرو به مراکز تعویض پلاک ببرید، میتوانید برای خودروی جدیدتان از همان پلاکی استفاده کنید که روی خودروی قبلی خود داشته اید.

سند خودرو در جهت بیان مالکیت کلی خودرو در دفتر های اسنادی رسمی به ثبت می رسد؛ یعنی تمام حقوق قانونی خودرو، بر عهده ی شما است.

چه زمانی نیاز به استعلام خودرو است؟

استعلام از خودرو، بعد از تعویض پلاک و انتقال سند خودرو امری ضروریست؛ به این دلیل که از نبود مشکل در مراحل کار مطمئن شوید. همچنین قبل از امضای قولنامه توصیه می شود که از وضعیت مالک خودرو استعلام بگیرید.

روش های استعلام سند ماشین

در ادامه با سایر روشهای استعلام سند ماشین اشنا شوید:

>> استعلام سند خودرو با کد ملی:

نحوه ی استعلام سند ماشین با کد ملی به اینصورت است که ابتدا به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت حضوری بروید و با بهمراه داشتن کارت ملی و دیگر مدارک شناسایی، متوجه مالکیت خودرویتان شوید. البته فراموش نکنید که اداره ثبت در خصوص اموال دیگران، اطلاعاتی به شما نمی دهد و درصورتی این کار را می کند که حکم قضایی داشته باشید. پس حتماً باید بهمراه مالک خودرو به سازمان ثبت و اسناد بروید تا مطمئن شوید که خودرو به نام فروشنده است یا خیر.

نحوه استعلام سند خودرو با کد ملی,استعلام سند خودرو در رهن,استعلام سند خودروبعد از تعویض پلاک و انتقال سند خودرو، باید استعلام از خودرو را انجام دهید

توجه کنید که قابلیت استعلام سند خودرو با کارت ملی برای کاربران به صورت آنلاین فراهم نشده است و صرفا باید به صورت حضوری به سازمان بروند.

>> استعلام سند خودرو از طریق دفترخانه:

روش دیگر استعلام سند خودرو، استعلام از طریق دفترخانه یا همان دفتر اسناد رسمی میباشد که برای انجام چنین کاری نیاز به مراجعه حضوری نیست بلکه میتوانید از سند اتومبیلتان از طریق سایت سازمان ثبت و اسناد کشور، استعلام بگیرید؛ به این صورت که گزینه« تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی» را در زیرمنوی« میز خدمات الکترونیک» و بخش« استعلامات ثبتی»، انتخاب کنید. سپس شناسه سند و رمز تصدیق را وارد کنید. توجه کنید که شناسه سند در سمت راست بالا و رمز تصدیق در سمت چپ بالای سند نوشته شده است. شما میتوانید با وارد کردن آن مطمئن شوید که آیا واقعاً الآن مالک خودرو هستید یا خیر.

>> استعلام سند ماشین با کد VIN:

در حال حاضر نمیتوان از سند اتومبیل با استفاده از کد VIN استعلام گرفت. شما می توانید خلافی خودرو را با استفاده از کد وین دریافت کنید.

>> استعلام سند خودرو از پست:

شما میتوانید با وارد کردن کد ملی در سامانه رهگیری مرسولات سازمانی اداره پست کشور، وضعیت صدور و ارسال مدارکی مثل کارت خودرو و شناسنامه خودرو یا همان برگ سبز خودرو را پیگیری کنید. این نکته را در نظر بگیرید که کارت و برگ سبز خودرو، متفاوت از سند رسمی خودرو است و به چنین روشی استعلام کارت خودرو و کارت سبز میگویند نه سند دفترخانه ای خودرو.

استعلام سند ماشین,نحوه استعلام سند خودرو از طریق دفترخانهبرای استعلام سند ماشین با کد ملی باید بصورت حضوری به سازمان ثبت اسناد مراجعه کنید

>> استعلام سند خودرو در رهن:

کاربرد استعلام سند خودرو در رهن برای زمانیست که اقدام به خرید خودرو به صورت لیزینگی کرده اید. خودرو در چنین شرایطی تا تسویه کامل و بازپرداخت قسط آخرش در رهن شرکت خودروساز میباشد و به نام مالک ثبت نمی شود. بنابراین اگر هنوز به قسط آخر نرسیده اید و قصد استعلام سند را دارید باید وارد سایت شرکت مورد نظرتان شوید و تعداد اقساط باقی مانده و مشخصات مالک را پس از جستجو مشاهده کنید.

سند خودرو پس از پرداخت قسط آخرش، از رهن خارج و به نام مالک ثبت میگردد. ارائه ی مدارکی ازجمله برگ سبز خودرو، بیمه شخص ثالث، برگ مشخصات خودرو، مدارک شناسایی( کارت ملی و شناسنامه)، مدرک احراز محل سکونت مالک( سند خانه یا قولنامه) برای انجام فک رهن سند خودرو به مراکز تعویض پلاک الزامیست.

استعلام سند خودرو در رهن,استعلام سند ماشین,استعلام سند خودرو,نحوه استعلام سند ماشین از طریق دفترخانهاستعلام از طریق دفترخانه یا همان دفتر اسناد رسمی امکانپذیر است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش