یکشنبه ۰۹ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۲۵

نحوه ی استعلام سند خودرو

استعلام سند خودرو,نحوه استعلام سند خودرو,استعلام سند ماشیناستعلام سند خودرو، امروزه یک موضوع مهم در هنگام خرید خودرو می‌باشد
مهم ترین کار در زمان خرید ماشین، استعلام سند خودرو میباشد که هدف از انجام چنین کاری، جلوگیری از هرگونه سوءاستفاده احتمالی و کلاهبرداری می باشد. شما می توانید این کار را به روش آنلاین یا حضوری انجام دهید و آنرا با روشی انجام دهید که برایتان راحت تر است. در واقع این کار، موجب اطمینان از مشکل دار بودن یا نبودن سند و انتقال مالکیتش به شما میشود. در این مطلب از سرپوش با روشهای استعلام سند خودرو آشنا می شوید.

استعلام سند خودرو

ثبت مالکیت خودرو به نام شخص از مهم ترین اقداماتی است که بعد از خرید خودرو به شمار می رود. برای اطمینان ار این که خودرو به نام شما است و مالک اصلی اش هستید، باید از سند خودرو استعلام بگیرید. استعلام سند مالکیت خودرو، این قابلیت را فراهم می کند تا تمام خودروهای به نام خود را شناسایی کنید و آنها را در صورت تمایل، به نام خریدار انتقال دهید.

تفاوت بین سند خودرو و برگ سبز خودرو

به سندی که پلیس راهور به شما تحویل می دهد؛ برگ سبز میگویند. این برگه، چنین موضوعی را بیان می کند که پلاک خودرو خریداری شده توسط شما، برای خودتان است. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر برگ سبز خودرو را بعد از فروش خودرو به مراکز تعویض پلاک ببرید، میتوانید برای خودروی جدیدتان از همان پلاکی استفاده کنید که روی خودروی قبلی خود داشته اید.

سند خودرو در جهت بیان مالکیت کلی خودرو در دفتر های اسنادی رسمی به ثبت می رسد؛ یعنی تمام حقوق قانونی خودرو، بر عهده ی شما است.

چه زمانی نیاز به استعلام خودرو است؟

استعلام از خودرو، بعد از تعویض پلاک و انتقال سند خودرو امری ضروریست؛ به این دلیل که از نبود مشکل در مراحل کار مطمئن شوید. همچنین قبل از امضای قولنامه توصیه می شود که از وضعیت مالک خودرو استعلام بگیرید.

روش های استعلام سند ماشین

در ادامه با سایر روشهای استعلام سند ماشین اشنا شوید:

>> استعلام سند خودرو با کد ملی:

نحوه ی استعلام سند ماشین با کد ملی به اینصورت است که ابتدا به سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به صورت حضوری بروید و با بهمراه داشتن کارت ملی و دیگر مدارک شناسایی، متوجه مالکیت خودرویتان شوید. البته فراموش نکنید که اداره ثبت در خصوص اموال دیگران، اطلاعاتی به شما نمی دهد و درصورتی این کار را می کند که حکم قضایی داشته باشید. پس حتماً باید بهمراه مالک خودرو به سازمان ثبت و اسناد بروید تا مطمئن شوید که خودرو به نام فروشنده است یا خیر.

نحوه استعلام سند خودرو با کد ملی,استعلام سند خودرو در رهن,استعلام سند خودروبعد از تعویض پلاک و انتقال سند خودرو، باید استعلام از خودرو را انجام دهید

توجه کنید که قابلیت استعلام سند خودرو با کارت ملی برای کاربران به صورت آنلاین فراهم نشده است و صرفا باید به صورت حضوری به سازمان بروند.

>> استعلام سند خودرو از طریق دفترخانه:

روش دیگر استعلام سند خودرو، استعلام از طریق دفترخانه یا همان دفتر اسناد رسمی میباشد که برای انجام چنین کاری نیاز به مراجعه حضوری نیست بلکه میتوانید از سند اتومبیلتان از طریق سایت سازمان ثبت و اسناد کشور، استعلام بگیرید؛ به این صورت که گزینه« تصدیق اصالت اسناد و اوراق دفاتر اسناد رسمی» را در زیرمنوی« میز خدمات الکترونیک» و بخش« استعلامات ثبتی»، انتخاب کنید. سپس شناسه سند و رمز تصدیق را وارد کنید. توجه کنید که شناسه سند در سمت راست بالا و رمز تصدیق در سمت چپ بالای سند نوشته شده است. شما میتوانید با وارد کردن آن مطمئن شوید که آیا واقعاً الآن مالک خودرو هستید یا خیر.

>> استعلام سند ماشین با کد VIN:

در حال حاضر نمیتوان از سند اتومبیل با استفاده از کد VIN استعلام گرفت. شما می توانید خلافی خودرو را با استفاده از کد وین دریافت کنید.

>> استعلام سند خودرو از پست:

شما میتوانید با وارد کردن کد ملی در سامانه رهگیری مرسولات سازمانی اداره پست کشور، وضعیت صدور و ارسال مدارکی مثل کارت خودرو و شناسنامه خودرو یا همان برگ سبز خودرو را پیگیری کنید. این نکته را در نظر بگیرید که کارت و برگ سبز خودرو، متفاوت از سند رسمی خودرو است و به چنین روشی استعلام کارت خودرو و کارت سبز میگویند نه سند دفترخانه ای خودرو.

استعلام سند ماشین,نحوه استعلام سند خودرو از طریق دفترخانهبرای استعلام سند ماشین با کد ملی باید بصورت حضوری به سازمان ثبت اسناد مراجعه کنید

>> استعلام سند خودرو در رهن:

کاربرد استعلام سند خودرو در رهن برای زمانیست که اقدام به خرید خودرو به صورت لیزینگی کرده اید. خودرو در چنین شرایطی تا تسویه کامل و بازپرداخت قسط آخرش در رهن شرکت خودروساز میباشد و به نام مالک ثبت نمی شود. بنابراین اگر هنوز به قسط آخر نرسیده اید و قصد استعلام سند را دارید باید وارد سایت شرکت مورد نظرتان شوید و تعداد اقساط باقی مانده و مشخصات مالک را پس از جستجو مشاهده کنید.

سند خودرو پس از پرداخت قسط آخرش، از رهن خارج و به نام مالک ثبت میگردد. ارائه ی مدارکی ازجمله برگ سبز خودرو، بیمه شخص ثالث، برگ مشخصات خودرو، مدارک شناسایی( کارت ملی و شناسنامه)، مدرک احراز محل سکونت مالک( سند خانه یا قولنامه) برای انجام فک رهن سند خودرو به مراکز تعویض پلاک الزامیست.

استعلام سند خودرو در رهن,استعلام سند ماشین,استعلام سند خودرو,نحوه استعلام سند ماشین از طریق دفترخانهاستعلام از طریق دفترخانه یا همان دفتر اسناد رسمی امکانپذیر است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش