شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۲۳

ترفندهایی برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین,تشخیص کیلومتر خودرو,روش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشینتشخیص دستکاری کیلومتر ماشین یکی از روشهای فروش خودرو به قیمتی گران‌تر است
کیلومترشمارهای خودرو با پیشرفت فناوری، از مدل مکانیکی و الکتریکی به دیجیتالی تبدیل شدند. برخی از فروشندگان، با دستکاری کیلومترشمار خودرو، آن را با قیمت بیشتری می فروشند. از رایج ترین کلاه برداری ها می توان به دستکاری کیلومتر ماشین اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با روشهای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

کیلومترشمار ماشین که ارائه دهنده ی اطلاعات مهمی در مورد کارکرد خودرو است؛ از مهم ترین بخش های خودرو به شمار می رود. این کیلومترشمار به یک بخش داخلی از ساعت آنالوگ، شباهت دارد که به هاب چرخ جلو از طریق یک میله انعطاف پذیر ( کابل هم محور) متصل می شود.

کیلو متر شمار خودرو، مقدار مسافتی را به صورت عدد نشان میدهد که خودرو جابه جا شده است. در نظر داشته باشید که کیلومتر شمار خودرو های قدیمی به صورت مکانیکی بوده اند درحالیکه نسل امروزی آن ها به صورت دیجیتال هستند.

روش های تشخیص دستکاری کیلومتر شمار ماشین

شما نمیتوانید به آسانی، دستکاری کیلومتر ماشین را تشخیص دهید و تشخیص چنین کاری نیز روش قاطع و مطمئنی ندارد. بنابراین برای اطمینان از انجام آن صرفا باید یافته های زیر را در نظر بگیرید. تصور برخی از افراد اینست که با دیاگ می توانند به راحتی، دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص دهند اما درصورت دستکاری کیلومتر شمار به صورت هوشمندانه و حرفه ای، تشخیص چنین کاری ممکن نیست. بنابراین باید چندین مورد باشد تا بتوانید از دستکاری کیلومتر خودرویتان مطمئن شوید.

براساس آمارها، کیلومتر شمار حدود ۷۰ درصد از خودروها قبل از اینکه به فروش برسند؛ دستکاری می شود. لذا افرادی که میخواهند خودرو بخرند، باید حتماً راه‌های تشخیص دستکاری کیلومترشمار خودرو را جدی بگیرند. پس در ادامه با راه‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین اشنا شوید:

- بررسی سرویس های دوره ای خودرو:

هربار که در یک تعمیرگاه رسمی یا نمایندگی، یک خودرو را سرویس میکنید؛ اطلاعاتی ثبت می شود که مربوط به کیلومترشمار آن است. بنابراین بررسی سرویس های دوره ای خودرو، امکان مقایسه ی مقدار مسافت طی شده و ثبت شده در تعمیرگاه را با عدد کنونی کیلومترشمار به شما می دهد.

تشخیص کم کردن کیلومتر خودرو,چگونه تشخیص دهیم کیلومتر ماشین دستکاری شدهیکی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین ، بررسی کتابچه سرویس خودرو میباشد

- تشخیص کیلومتر با دیاگ:

دیاگ، امکان نمایش تمامی اطلاعات ثبت شده بر روی کامپیوتر خودرو را برایتان فراهم کند و یکی از این اطلاعات، میزان کارکرد خودرو میباشد اما باتوجه به تبحر افراد در این زمینه، آن ها ECU خودرو را نیز دستکاری می کنند تا کیلومتر واقعی خودرو با دیاگ زدن هم مشخص نشود.

- بررسی رادیاتور خودرو:

یکی دیگر از راه‌های تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو، بررسی فاصله بین پره های رادیاتور خودرو می باشد. عوامل مؤثر در افزایش فاصله بین پره ها یا شبکه های رادیاتور، شامل ورود هوا، گرد و غبار و… می باشد و همین مورد می تواند موجب افزایش کارکرد خودرو شود. همچنین رادیاتور خودروها بطور مفید، ۱۵۰ هزار کیلومتر عمر می کنند و پس از آن باید عوض شوند. اگر متوجه تعویض رادیاتور شدید و فهمیدید که خودرو از سمت جلو نیز تصادفی نداشته است و میزان کارکرد خودرو توسط فروشنده، پائین اعلام میشود؛ به دستکاری بودن کیلومتر خودرو شک کنید.

- خرابی سنسور سرعت:

سنسور سرعت اطلاعات، وظیفه ی ارسال چرخش تایرها به کامپیوتر را بر عهده دارد و خرابی آن بر برخی از موارد، تاثیر میگذارد که از آن ها می توان به سرعت خودرو، سیستم کروز و تنظیم سوخت اشاره کرد. اگر این سنسور، خراب شود؛ چراغ هشدار دور موتور در پشت آمپر، روشن میشود.

- مقایسه سال تولید با مسافت طی شده:

مقایسه سال تولید، رابطه مستقیمی با مقدار مسافت طی شده دارد. بنابراین درصورت عدم هماهنگی مقدار کارکرد یک خودرو با سال تولید آن، میتوان دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص داد. به عنوان مثال ، اگر راننده ی خودروی مدل سال ۱۳۹۴ ادعا کند که خودرویش ۱۵ یا ۲۰ هزار کیلومتر کار کرده است؛ این عدد با سال تولید، همخوانی ندارد و بسیار کم تر از آن است. به همین خاطر، شک برانگیز خواهد بود!

- بررسی کابین خودرو:

حتماً قبل از این که خودرو بخرید از فروشنده درخواست رانندگی با ماشین را کنید. آنگاه میتوان کارکرد اصلی خودرو را از طریق بررسی مقدار ساییدگی لاستیک ها، ترمز، کف ترمز و ... تشخیص داد و درصورت عدم تطابق مقدار ثبت شده روی کیلومتر شمار و کم تر بودن آن مقدار، میتوان دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص داد.

روش های تشخیص دستکاری کیلومتر شمار,تشخیص دستکاری کیلومتر ماشینیکی از تقلب‌هایی که فروشندگان متقلب مرتکب می‌شوند، دستکاری کیلومتر ماشین است

- دیسک ترمز برای خودروهای با کارکرد پایین:

دیسکی با کارکرد بالای ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر، لبه های تیزی دارد. درصورتی تیزی در دیسک، غیر عادی است که کارکرد خودرو زیر ۵۰ هزار تا باشد و به این معنیست که کیلومتر خودرو دستکاری شده است. شما باید دیسک ترمز را در هنگام خرید با دقت ببیند و یا آنرا لمس کنید.

چک کردن رادیات خودرو و دیسک ترمز برای خودروهای با کارکرد پائین که توسط دلالان تعویض نمی شود را میتوان به یک کارشناس مجرب سپرد تا آن را چک نماید.

- وجود دکمه های اضافی:

معمولاً برای کنترل یا متوقف کردن دستگاه کیلومتر شمار در خودرو، دکمه های اضافی و غیرمعمولی در داشبورد خودرو وجود دارد. بنابراین اگر دکمه هایی را در هنگام بازدید از خودرو مشاهده کردید که از امکانات اصلی خودرو محسوب نمیشدند، حتماً از یک کارشناس، درخواست بررسی آن را بنمایید.

- نشان دادن خودرو به یک فرد متخصص مکانیک:

تشخیص دستکاری خودرو با وجود راهکارهای مذکور، کار سختی است. گاهی اوقات احساس می کنید که یک جای کار، اشکال دارد؛ به همین خاطر نیاز است که برای بررسی شرایط دقیق خودروی خود به یک مرکز مکانیکی معتبر بروید. اگر فروشنده اجازه نداد که ماشینش را به یک فرد متخصص بسپارید؛ مطمئننا یک جای کار، ایراد دارد و باید چنین معامله ای را فسخ کنید.

مجازات دستکاری کیلومتر خودرو

هر راننده وسیله نقلیه ای که بطور عمدی تغییراتی در دستگاه ثبت سرعت وسیله نقلیه اعمال کند تا سرعت دستگاه کیلومتر شمار، کم تر از سرعت واقعی نشان داده شود؛ مجازات او برای بار اول ، حبس از ده روز تا دو ماه و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات می باشد و اگر مجددا مرتکب چنین کاری شود به دو تا شش ماه حبس، محکوم خواهد شد.

کیلومتر شمار خودرو دستکاری شده چه کنیم؟

شما برای اثبات کیلومتر شمار خودروی دستکاری شده باید مدرک قانع کننده ای داشته باشید و صرفا به دیدن چند خط و خش در پنل فرمان، اکتفا نکنید. البته توصیه میشود که از یک کارشناس خودرو کمک بگیرید.

کارشناسی که قادر به بررسی خودرو از هر جنبه ای باشد و بتواند مشکلات احتمالی موجود در آنرا تشخیص دهد، برای شکایت یا اخطار به فروشنده نیز معتبر است.اگر مطمئن هستید که در کارکرد و کیلومترشمار خودرو، دست کاری شده است باید از راه قانونی عمل کنید؛ به این صورت که ابتدا به یک وکیل مراجعه کنید، هرچند که نمی توان پس از خرید خودرو، به راحتی شکایت کرد.

تشخیص کیلومتر با دیاگ,روش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین,تشخیص کم کردن کیلومتر خودروکیلومترشمار ماشین یکی از بخش های مهم خودرو است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ویژه سرپوش