چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۲۳

ترفندهایی برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین,تشخیص کیلومتر خودرو,روش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشینتشخیص دستکاری کیلومتر ماشین یکی از روشهای فروش خودرو به قیمتی گران‌تر است
کیلومترشمارهای خودرو با پیشرفت فناوری، از مدل مکانیکی و الکتریکی به دیجیتالی تبدیل شدند. برخی از فروشندگان، با دستکاری کیلومترشمار خودرو، آن را با قیمت بیشتری می فروشند. از رایج ترین کلاه برداری ها می توان به دستکاری کیلومتر ماشین اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با روشهای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

کیلومترشمار ماشین که ارائه دهنده ی اطلاعات مهمی در مورد کارکرد خودرو است؛ از مهم ترین بخش های خودرو به شمار می رود. این کیلومترشمار به یک بخش داخلی از ساعت آنالوگ، شباهت دارد که به هاب چرخ جلو از طریق یک میله انعطاف پذیر ( کابل هم محور) متصل می شود.

کیلو متر شمار خودرو، مقدار مسافتی را به صورت عدد نشان میدهد که خودرو جابه جا شده است. در نظر داشته باشید که کیلومتر شمار خودرو های قدیمی به صورت مکانیکی بوده اند درحالیکه نسل امروزی آن ها به صورت دیجیتال هستند.

روش های تشخیص دستکاری کیلومتر شمار ماشین

شما نمیتوانید به آسانی، دستکاری کیلومتر ماشین را تشخیص دهید و تشخیص چنین کاری نیز روش قاطع و مطمئنی ندارد. بنابراین برای اطمینان از انجام آن صرفا باید یافته های زیر را در نظر بگیرید. تصور برخی از افراد اینست که با دیاگ می توانند به راحتی، دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص دهند اما درصورت دستکاری کیلومتر شمار به صورت هوشمندانه و حرفه ای، تشخیص چنین کاری ممکن نیست. بنابراین باید چندین مورد باشد تا بتوانید از دستکاری کیلومتر خودرویتان مطمئن شوید.

براساس آمارها، کیلومتر شمار حدود ۷۰ درصد از خودروها قبل از اینکه به فروش برسند؛ دستکاری می شود. لذا افرادی که میخواهند خودرو بخرند، باید حتماً راه‌های تشخیص دستکاری کیلومترشمار خودرو را جدی بگیرند. پس در ادامه با راه‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین اشنا شوید:

- بررسی سرویس های دوره ای خودرو:

هربار که در یک تعمیرگاه رسمی یا نمایندگی، یک خودرو را سرویس میکنید؛ اطلاعاتی ثبت می شود که مربوط به کیلومترشمار آن است. بنابراین بررسی سرویس های دوره ای خودرو، امکان مقایسه ی مقدار مسافت طی شده و ثبت شده در تعمیرگاه را با عدد کنونی کیلومترشمار به شما می دهد.

تشخیص کم کردن کیلومتر خودرو,چگونه تشخیص دهیم کیلومتر ماشین دستکاری شدهیکی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین ، بررسی کتابچه سرویس خودرو میباشد

- تشخیص کیلومتر با دیاگ:

دیاگ، امکان نمایش تمامی اطلاعات ثبت شده بر روی کامپیوتر خودرو را برایتان فراهم کند و یکی از این اطلاعات، میزان کارکرد خودرو میباشد اما باتوجه به تبحر افراد در این زمینه، آن ها ECU خودرو را نیز دستکاری می کنند تا کیلومتر واقعی خودرو با دیاگ زدن هم مشخص نشود.

- بررسی رادیاتور خودرو:

یکی دیگر از راه‌های تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو، بررسی فاصله بین پره های رادیاتور خودرو می باشد. عوامل مؤثر در افزایش فاصله بین پره ها یا شبکه های رادیاتور، شامل ورود هوا، گرد و غبار و… می باشد و همین مورد می تواند موجب افزایش کارکرد خودرو شود. همچنین رادیاتور خودروها بطور مفید، ۱۵۰ هزار کیلومتر عمر می کنند و پس از آن باید عوض شوند. اگر متوجه تعویض رادیاتور شدید و فهمیدید که خودرو از سمت جلو نیز تصادفی نداشته است و میزان کارکرد خودرو توسط فروشنده، پائین اعلام میشود؛ به دستکاری بودن کیلومتر خودرو شک کنید.

- خرابی سنسور سرعت:

سنسور سرعت اطلاعات، وظیفه ی ارسال چرخش تایرها به کامپیوتر را بر عهده دارد و خرابی آن بر برخی از موارد، تاثیر میگذارد که از آن ها می توان به سرعت خودرو، سیستم کروز و تنظیم سوخت اشاره کرد. اگر این سنسور، خراب شود؛ چراغ هشدار دور موتور در پشت آمپر، روشن میشود.

- مقایسه سال تولید با مسافت طی شده:

مقایسه سال تولید، رابطه مستقیمی با مقدار مسافت طی شده دارد. بنابراین درصورت عدم هماهنگی مقدار کارکرد یک خودرو با سال تولید آن، میتوان دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص داد. به عنوان مثال ، اگر راننده ی خودروی مدل سال ۱۳۹۴ ادعا کند که خودرویش ۱۵ یا ۲۰ هزار کیلومتر کار کرده است؛ این عدد با سال تولید، همخوانی ندارد و بسیار کم تر از آن است. به همین خاطر، شک برانگیز خواهد بود!

- بررسی کابین خودرو:

حتماً قبل از این که خودرو بخرید از فروشنده درخواست رانندگی با ماشین را کنید. آنگاه میتوان کارکرد اصلی خودرو را از طریق بررسی مقدار ساییدگی لاستیک ها، ترمز، کف ترمز و ... تشخیص داد و درصورت عدم تطابق مقدار ثبت شده روی کیلومتر شمار و کم تر بودن آن مقدار، میتوان دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص داد.

روش های تشخیص دستکاری کیلومتر شمار,تشخیص دستکاری کیلومتر ماشینیکی از تقلب‌هایی که فروشندگان متقلب مرتکب می‌شوند، دستکاری کیلومتر ماشین است

- دیسک ترمز برای خودروهای با کارکرد پایین:

دیسکی با کارکرد بالای ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر، لبه های تیزی دارد. درصورتی تیزی در دیسک، غیر عادی است که کارکرد خودرو زیر ۵۰ هزار تا باشد و به این معنیست که کیلومتر خودرو دستکاری شده است. شما باید دیسک ترمز را در هنگام خرید با دقت ببیند و یا آنرا لمس کنید.

چک کردن رادیات خودرو و دیسک ترمز برای خودروهای با کارکرد پائین که توسط دلالان تعویض نمی شود را میتوان به یک کارشناس مجرب سپرد تا آن را چک نماید.

- وجود دکمه های اضافی:

معمولاً برای کنترل یا متوقف کردن دستگاه کیلومتر شمار در خودرو، دکمه های اضافی و غیرمعمولی در داشبورد خودرو وجود دارد. بنابراین اگر دکمه هایی را در هنگام بازدید از خودرو مشاهده کردید که از امکانات اصلی خودرو محسوب نمیشدند، حتماً از یک کارشناس، درخواست بررسی آن را بنمایید.

- نشان دادن خودرو به یک فرد متخصص مکانیک:

تشخیص دستکاری خودرو با وجود راهکارهای مذکور، کار سختی است. گاهی اوقات احساس می کنید که یک جای کار، اشکال دارد؛ به همین خاطر نیاز است که برای بررسی شرایط دقیق خودروی خود به یک مرکز مکانیکی معتبر بروید. اگر فروشنده اجازه نداد که ماشینش را به یک فرد متخصص بسپارید؛ مطمئننا یک جای کار، ایراد دارد و باید چنین معامله ای را فسخ کنید.

مجازات دستکاری کیلومتر خودرو

هر راننده وسیله نقلیه ای که بطور عمدی تغییراتی در دستگاه ثبت سرعت وسیله نقلیه اعمال کند تا سرعت دستگاه کیلومتر شمار، کم تر از سرعت واقعی نشان داده شود؛ مجازات او برای بار اول ، حبس از ده روز تا دو ماه و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات می باشد و اگر مجددا مرتکب چنین کاری شود به دو تا شش ماه حبس، محکوم خواهد شد.

کیلومتر شمار خودرو دستکاری شده چه کنیم؟

شما برای اثبات کیلومتر شمار خودروی دستکاری شده باید مدرک قانع کننده ای داشته باشید و صرفا به دیدن چند خط و خش در پنل فرمان، اکتفا نکنید. البته توصیه میشود که از یک کارشناس خودرو کمک بگیرید.

کارشناسی که قادر به بررسی خودرو از هر جنبه ای باشد و بتواند مشکلات احتمالی موجود در آنرا تشخیص دهد، برای شکایت یا اخطار به فروشنده نیز معتبر است.اگر مطمئن هستید که در کارکرد و کیلومترشمار خودرو، دست کاری شده است باید از راه قانونی عمل کنید؛ به این صورت که ابتدا به یک وکیل مراجعه کنید، هرچند که نمی توان پس از خرید خودرو، به راحتی شکایت کرد.

تشخیص کیلومتر با دیاگ,روش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین,تشخیص کم کردن کیلومتر خودروکیلومترشمار ماشین یکی از بخش های مهم خودرو است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش