یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۱۰۱۲۳

ترفندهایی برای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین,تشخیص کیلومتر خودرو,روش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشینتشخیص دستکاری کیلومتر ماشین یکی از روشهای فروش خودرو به قیمتی گران‌تر است
کیلومترشمارهای خودرو با پیشرفت فناوری، از مدل مکانیکی و الکتریکی به دیجیتالی تبدیل شدند. برخی از فروشندگان، با دستکاری کیلومترشمار خودرو، آن را با قیمت بیشتری می فروشند. از رایج ترین کلاه برداری ها می توان به دستکاری کیلومتر ماشین اشاره کرد. در این مطلب از سرپوش با روشهای تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین

کیلومترشمار ماشین که ارائه دهنده ی اطلاعات مهمی در مورد کارکرد خودرو است؛ از مهم ترین بخش های خودرو به شمار می رود. این کیلومترشمار به یک بخش داخلی از ساعت آنالوگ، شباهت دارد که به هاب چرخ جلو از طریق یک میله انعطاف پذیر ( کابل هم محور) متصل می شود.

کیلو متر شمار خودرو، مقدار مسافتی را به صورت عدد نشان میدهد که خودرو جابه جا شده است. در نظر داشته باشید که کیلومتر شمار خودرو های قدیمی به صورت مکانیکی بوده اند درحالیکه نسل امروزی آن ها به صورت دیجیتال هستند.

روش های تشخیص دستکاری کیلومتر شمار ماشین

شما نمیتوانید به آسانی، دستکاری کیلومتر ماشین را تشخیص دهید و تشخیص چنین کاری نیز روش قاطع و مطمئنی ندارد. بنابراین برای اطمینان از انجام آن صرفا باید یافته های زیر را در نظر بگیرید. تصور برخی از افراد اینست که با دیاگ می توانند به راحتی، دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص دهند اما درصورت دستکاری کیلومتر شمار به صورت هوشمندانه و حرفه ای، تشخیص چنین کاری ممکن نیست. بنابراین باید چندین مورد باشد تا بتوانید از دستکاری کیلومتر خودرویتان مطمئن شوید.

براساس آمارها، کیلومتر شمار حدود ۷۰ درصد از خودروها قبل از اینکه به فروش برسند؛ دستکاری می شود. لذا افرادی که میخواهند خودرو بخرند، باید حتماً راه‌های تشخیص دستکاری کیلومترشمار خودرو را جدی بگیرند. پس در ادامه با راه‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین اشنا شوید:

- بررسی سرویس های دوره ای خودرو:

هربار که در یک تعمیرگاه رسمی یا نمایندگی، یک خودرو را سرویس میکنید؛ اطلاعاتی ثبت می شود که مربوط به کیلومترشمار آن است. بنابراین بررسی سرویس های دوره ای خودرو، امکان مقایسه ی مقدار مسافت طی شده و ثبت شده در تعمیرگاه را با عدد کنونی کیلومترشمار به شما می دهد.

تشخیص کم کردن کیلومتر خودرو,چگونه تشخیص دهیم کیلومتر ماشین دستکاری شدهیکی از روش‌های تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین ، بررسی کتابچه سرویس خودرو میباشد

- تشخیص کیلومتر با دیاگ:

دیاگ، امکان نمایش تمامی اطلاعات ثبت شده بر روی کامپیوتر خودرو را برایتان فراهم کند و یکی از این اطلاعات، میزان کارکرد خودرو میباشد اما باتوجه به تبحر افراد در این زمینه، آن ها ECU خودرو را نیز دستکاری می کنند تا کیلومتر واقعی خودرو با دیاگ زدن هم مشخص نشود.

- بررسی رادیاتور خودرو:

یکی دیگر از راه‌های تشخیص دستکاری کیلومتر خودرو، بررسی فاصله بین پره های رادیاتور خودرو می باشد. عوامل مؤثر در افزایش فاصله بین پره ها یا شبکه های رادیاتور، شامل ورود هوا، گرد و غبار و… می باشد و همین مورد می تواند موجب افزایش کارکرد خودرو شود. همچنین رادیاتور خودروها بطور مفید، ۱۵۰ هزار کیلومتر عمر می کنند و پس از آن باید عوض شوند. اگر متوجه تعویض رادیاتور شدید و فهمیدید که خودرو از سمت جلو نیز تصادفی نداشته است و میزان کارکرد خودرو توسط فروشنده، پائین اعلام میشود؛ به دستکاری بودن کیلومتر خودرو شک کنید.

- خرابی سنسور سرعت:

سنسور سرعت اطلاعات، وظیفه ی ارسال چرخش تایرها به کامپیوتر را بر عهده دارد و خرابی آن بر برخی از موارد، تاثیر میگذارد که از آن ها می توان به سرعت خودرو، سیستم کروز و تنظیم سوخت اشاره کرد. اگر این سنسور، خراب شود؛ چراغ هشدار دور موتور در پشت آمپر، روشن میشود.

- مقایسه سال تولید با مسافت طی شده:

مقایسه سال تولید، رابطه مستقیمی با مقدار مسافت طی شده دارد. بنابراین درصورت عدم هماهنگی مقدار کارکرد یک خودرو با سال تولید آن، میتوان دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص داد. به عنوان مثال ، اگر راننده ی خودروی مدل سال ۱۳۹۴ ادعا کند که خودرویش ۱۵ یا ۲۰ هزار کیلومتر کار کرده است؛ این عدد با سال تولید، همخوانی ندارد و بسیار کم تر از آن است. به همین خاطر، شک برانگیز خواهد بود!

- بررسی کابین خودرو:

حتماً قبل از این که خودرو بخرید از فروشنده درخواست رانندگی با ماشین را کنید. آنگاه میتوان کارکرد اصلی خودرو را از طریق بررسی مقدار ساییدگی لاستیک ها، ترمز، کف ترمز و ... تشخیص داد و درصورت عدم تطابق مقدار ثبت شده روی کیلومتر شمار و کم تر بودن آن مقدار، میتوان دستکاری کیلومتر خودرو را تشخیص داد.

روش های تشخیص دستکاری کیلومتر شمار,تشخیص دستکاری کیلومتر ماشینیکی از تقلب‌هایی که فروشندگان متقلب مرتکب می‌شوند، دستکاری کیلومتر ماشین است

- دیسک ترمز برای خودروهای با کارکرد پایین:

دیسکی با کارکرد بالای ۶۰ تا ۷۰ هزار کیلومتر، لبه های تیزی دارد. درصورتی تیزی در دیسک، غیر عادی است که کارکرد خودرو زیر ۵۰ هزار تا باشد و به این معنیست که کیلومتر خودرو دستکاری شده است. شما باید دیسک ترمز را در هنگام خرید با دقت ببیند و یا آنرا لمس کنید.

چک کردن رادیات خودرو و دیسک ترمز برای خودروهای با کارکرد پائین که توسط دلالان تعویض نمی شود را میتوان به یک کارشناس مجرب سپرد تا آن را چک نماید.

- وجود دکمه های اضافی:

معمولاً برای کنترل یا متوقف کردن دستگاه کیلومتر شمار در خودرو، دکمه های اضافی و غیرمعمولی در داشبورد خودرو وجود دارد. بنابراین اگر دکمه هایی را در هنگام بازدید از خودرو مشاهده کردید که از امکانات اصلی خودرو محسوب نمیشدند، حتماً از یک کارشناس، درخواست بررسی آن را بنمایید.

- نشان دادن خودرو به یک فرد متخصص مکانیک:

تشخیص دستکاری خودرو با وجود راهکارهای مذکور، کار سختی است. گاهی اوقات احساس می کنید که یک جای کار، اشکال دارد؛ به همین خاطر نیاز است که برای بررسی شرایط دقیق خودروی خود به یک مرکز مکانیکی معتبر بروید. اگر فروشنده اجازه نداد که ماشینش را به یک فرد متخصص بسپارید؛ مطمئننا یک جای کار، ایراد دارد و باید چنین معامله ای را فسخ کنید.

مجازات دستکاری کیلومتر خودرو

هر راننده وسیله نقلیه ای که بطور عمدی تغییراتی در دستگاه ثبت سرعت وسیله نقلیه اعمال کند تا سرعت دستگاه کیلومتر شمار، کم تر از سرعت واقعی نشان داده شود؛ مجازات او برای بار اول ، حبس از ده روز تا دو ماه و یا جزای نقدی و یا هر دو مجازات می باشد و اگر مجددا مرتکب چنین کاری شود به دو تا شش ماه حبس، محکوم خواهد شد.

کیلومتر شمار خودرو دستکاری شده چه کنیم؟

شما برای اثبات کیلومتر شمار خودروی دستکاری شده باید مدرک قانع کننده ای داشته باشید و صرفا به دیدن چند خط و خش در پنل فرمان، اکتفا نکنید. البته توصیه میشود که از یک کارشناس خودرو کمک بگیرید.

کارشناسی که قادر به بررسی خودرو از هر جنبه ای باشد و بتواند مشکلات احتمالی موجود در آنرا تشخیص دهد، برای شکایت یا اخطار به فروشنده نیز معتبر است.اگر مطمئن هستید که در کارکرد و کیلومترشمار خودرو، دست کاری شده است باید از راه قانونی عمل کنید؛ به این صورت که ابتدا به یک وکیل مراجعه کنید، هرچند که نمی توان پس از خرید خودرو، به راحتی شکایت کرد.

تشخیص کیلومتر با دیاگ,روش تشخیص دستکاری کیلومتر ماشین,تشخیص کم کردن کیلومتر خودروکیلومترشمار ماشین یکی از بخش های مهم خودرو است

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش