سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۰۵۱

انواع روغن ریزی ماشین و روشهای پیدا کردن آن

روغن ریزی ماشین,علت روغن ریزی ماشین,انواع روغن ریزی ماشینروغن ریزی ماشین می‌تواند از لوله‌های منتقل کننده روغن، واشرها و مخازن روغن باشد
روغن ریزی ماشین موضوعی است که حتماً هر راننده ای بعد از چند وقت با آن آشنا می شود. در صورتیکه خودروی کار کرده می خرید که خب قطعاً روغن ریزی خودرو امکان دارد سریعتر به سراغ شما بیاید!

روغن ریزی ماشین

وجود مشکل در قسمت های مختلف خودرو یک امر محتمل است، ولی یکسری از خرابی ها هستند که راننده اتومبیل باید توجه بیشتری به آنها داشته باشد. روغن ریزی ماشین یکی از مشکلاتی است که امکان دارد برای هر وسیله نقلیه رخ دهد؛ به همین دلیل احتیاج است تا راننده روش های جلوگیری از آنرا به خوبی بلد باشد. همینطور راننده ها باید روشهای برطرف کردن روغن ریزی را بدرستی بدانند تا در مواقع لزوم این مشکل را رفع کنند.

دلیل روغن ریزی ماشین

با روشن شدن موتور به منظور روانکاری قطعات، روغن توسط اویل پمپ با فشار زیادی در کانال های رفت روغن تزریق می شود و در برگشت هم توسط کانال های برگشت با فشار کمتری به کارتل باز می گردد. وجود سرعت بالا در عمل تزریق و نیز تزریق پرفشار روغن به فضای بین یاتاقانها همه باعث میشوند تا روغن پیوسته به دنبال یک حفره برای نشت بگردد. کوچکترین سوراخ و یا عدم آب بندی میتواند نشت روغن را ایجاد کند و با کاهش حجم روغن موتور فاجعه رخ بدهد. روغن ریزی ماشین میتواند از بخش های متفاوت مثل لوله های منتقل کننده روغن، واشرها و مخازن روغن باشد. اولین گام با مشاهده کردن آثار نشت روغن و تشکیل لکه های چرب در زیر موتور تشخیص نوع روغن می باشد. تشخیص نوع روغن به پیدا کردن منشاء و سیستم نشت کننده بسیار کمک می کند. به طور کلی در سیستم خودرو چهار نوع روغن وجود دارد:

۱)  روغن موتور: معمولاً تیره بوده و بوی بنزین سوخته می دهد.

۲) روغن ترمز: دارای نوعی خورندگی است و وقتی با رنگ بدنه تماس پیدا کند، باعث از بین رفتن آن می شود.

۳)  روغن هیدرولیک (فرمان): اکثرا روشن تر بوده و بوی احتراق یا بنزین ندارد.

۴) روغن گیربکس: میزان غلظت آن به مراتب بیش از روغن موتور است.

عکس روغن ریزی ماشین,روغن ریزی ماشین,روغن ریزی خودروگام اول در بررسی روغن ریزی ماشین، تشخیص محل روغن ریزی است

از بین این روغن ها، روغن هیدرولیک قابلیت اشتعال بیشتری داشته و در صورت تماس با گرمای خروجی اگزوز، یا دینام احتمال آتشسوزی موتور را در بر خواهد داشت. اولین اقدام برای رفع ایراد روغن ریزی ماشین، شناسایی محل روغن ریزی است که در زیر ماشین وجود دارد، دومین اقدام شناسایی نوع روغن می باشد. نشتی روغن بیشتر در بالا و پایین موتور مشاهده می شود که هرکدام نشانه موردی است که باید سریعا نسبت به حل آن اقدام شود. علت نشتی روغن از بالای موتور، سرسیلندر موتور است که سبب آن خط داشتن کف سرسیلندر یا خرابی واشر سرسیلندر است. گاهی هم به علت بی توجهی کافی تعمیرکار در بستن پیچ ها این اتفاق می افتد که نتیجه آن نشتی روغن است.

اگر قسمت بالایی سرسیلندر نشتی روغن داشته باشد، دلیل آن میتواند خرابی واشر قالپاق سوپاپ باشد، همینطور اگر کاسه نمد میل سوپاپ معیوب باشد، نشتی زیاد روغن رخ می دهد. در نشتی روغن از پایین موتور، خرابی مجموعه کارتر علت اصلی و معمولاً نشتی روغن کارتر به علت نداشتن چسب در محل نصب کارتر است. از طرف دیگر به علت تعویض روغن های مدام، محل رزوه پیچ تخلیه روغن معیوب و باعث نشتی می شود. توجه کنید که کم کردن روغن خودرو، همیشه به علت روغن ریزی ماشین نبوده و دلایل دیگری مانند روغن سوزی و کیفیت نامطلوب روغن انتخاب شده برای خودرو هم میتواند سبب کاهش روغن خودرو شود.

انواع روغن ریزی ماشین و راه های پیدا کردن آن

> نخستین و رایج ترین روغن ریزی ماشین، نشتی روغن موتور می باشد. روغن موتور امکان دارد به علت خراب شدن کاسه نمد سر میل لنگ یا کاسه نمد ته میل لنگ باشد همچنین خراب شدن واشر درب سوپاپ یا کاسه نمد میل سوپاپ نیز میتواند منجر به نشتی روغن موتور شود در موارد جزئی تر به علت شکستن رینگ پیستون از محل نصب شمع روی سرسیلندر نشتی روغن موتور خواهد داشت همچنین در صورت ترک برداشتن سرسیلندر یا سوختن واشر سرسیلندر هم امکان دارد نشتی روغن موتور صورت بپذیرد. روغن موتور رنگ قهوه ای روشن مایل به آبی دارد و در صورت کارکرد و یا گرم شدن امکان دارد به سیاه یا قهوه ای تیره تغییر رنگ دهد. همچنین خراب شدن پیچ تخلیه کارتل و واشر آن منجر به نشتی می شود.

دلیل روغن ریزی ماشین,روغن ریزی خودرو,روغن ریزی ماشینبرطرف کردن روغن ریزی ماشین بسته به نوع آن متفاوت است

> دومین روغن ریزی ماشین اغلب مربوط به روغن هیدرولیک میباشد که از پمپ هیدرولیک، مخزن روغن هیدرولیک و یا شلنگ دوقلو یا محل اتصال به پینیون فرمان امکان دارد نشتی داشته باشد. در صورت نشتی روغن هیدرولیک با مشاهده کم شدن حجم روغن از مخزن روغن هیدرولیک میتوان آنرا دقیقتر تشخیص داد ناگفته نماند که روغن هیدرولیک رنگ صورتی متمایل به قرمز روشن دارد که در صورت کارکرد طولانی مدت امکان دارد به قرمز تیره یا قهوه ای تغییر رنگ داده باشد. روغن ترمز خاصیت بالای خورندگی دارد! درصورتی که قطره ای از آن روی رنگ خودرو ریخته شود، به آسانی و به سرعت آنرا از بین می برد.

> توجه کنید روغن ریزی از کدام طرف ماشین هست. چپ یا راست کاملاً شرایطش فرق می کند. در اکثر مواقع که احتیاج به تعمیر زیادی نیست کاسه نمدهای پلوس یا پشت میل لنگ خراب شده است.

> در برخی مواقع که بیشتر برای همه ماشین ها اتفاق می افتد، واشر درب سوپاپ خودرو به دلیل گرما و فشار بالا پس از ۴۰ هزار کیلومتر خراب می شود و روغن از بالای موتور به پایین سرازیر شده و همه جا را کثیف می کند! اگر خودروی شما بالای ۸۰ هزار کیلومتر کارکرده است، منبع ذخیره روغن هیدرولیک خودرو را چک کنید. ۶۰ الی ۷۰ درصد روغن ریزی ماشین دارد. این نشتی میتواند از مخزن، از پینیون فرمان ماشین، از فشنگی هیدرولیک و یا شیلنگ فشار قوی هیدرولیک (به علت پوسیدگی) اتفاق بیفتد.

> سینی زیر موتور خودرو را برای افرادی که خود می خواهند روغن ریزی ماشین را ببینند باید باز شود. (این کار به آسانی قابل انجام نیست و باید آنرا به یک مکانیک بسپارید) در مواقع نادر احتمالا واشر درب کارتل ماشین هم خراب شده باشد.

نواحی نشت روغن ترمز و روغن ریزی ماشین

نشت روغن ترمز میتواند به علت پوسیدگی نواحی زیر باشد:

۱- مخزن روغن ترمز

۲- سیلندر اصلی

۳- شلنگ ترمز

۴- اورینگ ها

 روغن ریزی ماشین,علت روغن ریزی ماشین,دلیل روغن ریزی ماشیناولین و معمول ترین روغن ریزی ماشین اکثرا نشتی روغن موتور می باشد

توجه داشته باشید مشاهده روغن در اطراف چرخ های خودرو میتواند به علت نشتی روغن ترمز باشد.

برطرف کردن روغن ریزی ماشین

گفتیم گام نخست در بررسی روغن ریزی ماشین تشخیص محل روغن ریزی است ولی همین کار هم به آسانی انجام نمی شود به منظور یک بررسی روغن ریزی به صورت حرفه ای مراحل زیر را باید طی کرد:

– با تشکیل لکه های چربی در زیر خودرو محدوده ی تقریبی روغن ریزی ماشین را مشخص کنید. (محفظه موتور، نیمه ی میانی خودرو، چرخ های عقب و….)

– خودرو را به کارواش برده تا از زیر تمام قطعات موجود در محدوده ی روغن ریزی ماشین را به خوبی شست شو دهند. در خصوص محفظه موتور، خودرو باید موتورشویی شود.

– برای رفع مشکل روغن ریزی ماشین، آن را به بازه زمانی دو الی سه روز (حدود ۳۰۰ کیلومتر مسافت) به صورت عادی سوار شوید.

– حال مسیر عبور روغن به خوبی بر روی بدنه ظاهر شده و با گرفتن رد روغن مستقیما به قطعه خراب دست پیدا می کنید.

رفع کردن روغن ریزی ماشین بسته به نوع آن مختلف است، کاسه نمد ها تعویض و سنسورها توسط نوار تفلون آب بند می شوند. شکستگی بدنه توسط چسب و جوش ترمیم و خرابی پیچ ها تعمیر می شود.

گردآوری: بخش خودرو سرپوش

  • 17
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
عکس از بهاره کیان افشار,بهاره کیان افشار,عکسهای بهاره کیان افشار بیوگرافی بهاره کیان افشار از کودکی تا به شهرت رسیدنش در بازیگری (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۶۲

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی مهندسی نرم افزار کامپیوتر

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

حرفه: بازیگر و ترانه سرا

ادامه
نیکولا تسلا,نیکولاتسلا,زندگی نامه ی نیکولا تسلا زندگی نامه ی نیکولا تسلا و اختراعاتش (+ تصاویر)

متولد:۱۰ ژوئیه ۱۸۵۶

زادگاه: سمیلجان، امپراتوری اتریش (کرواسی امروزی)

مرگ: ۷ ژانویهٔ ۱۹۴۳

تبار: صربی تبار

رشته فعالیت: مخترع، فیزیک دان و مهندس

ادامه
لئوناردو داوینچی,بیوگرافی لئوناردو داوینچی,عکس لئوناردو داوینچی زندگی نامه لئوناردو داوینچی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ ماه آوریل ۱۴۵۲

زادگاه: روستای وینچی، فلورانس

فوت: ۲ مهٔ ۱۵۱۹ 

ملیت: ایتالیا

جنبش: رنسانس میانه

ادامه
ویژه سرپوش