جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
۱۶:۴۱ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۲۰۱۲۲۴
کتاب، شعر و ادب

تازه‌های نشر؛ از مجموعه اشعار ژاک پره‌ور تا هفت داستان از دوردست

مجموعه اشعار ژاک پره‌ور,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات

آیین های دینی ـ شیعی

کتاب «آیین‌های دینی ـ شیعی» ترجمه طقوس الشیعه الدینیه، اثر آیت‌الله شیخ محمد رضا جعفری(قدس سره) چاپ و منتشر شد. این آیین ها نشانگر پایداری شیعه در برگزاری این آیین‌ها با پرداخت هزینه‌های گزاف، به جهت حفظ، نگهداری و ایستادگی در مقابل دشمن برای حذف و نابودی آنها می‌باشد. اختیار این بازه زمانی ـ از غیبت صغری تا انتهای خلافت عباسی ـ به جهت اثبات قدمت تاریخی این آیین‌ها و نقش حیاتی در دفع شبهات مطرح شده راجع به ساختگی بودن این گونه مراسم توسط حکومت‌های شیعی متأخر مانند صفویه است. این کتاب به همت بنیاد فرهنگ جعفری گروه تدوین و نشر آثار، در ۲۵۶صفحه به زیور طبع آراسته شده است.

 

مجموعه اشعار ژاک پره‌ور

 مجموعه اشکار ژاک پر‌ه‌ور شاعر بلند آوازه فرانسوی با برگردان جواد فرید از سوی نشر ماهریس منتشر شد. جواد فرید که پیش از این مجموعه اشعار پل الو‌آر به نام «با نیروی عشق» و مجموعه اشعار لویی آراگون به نام «چشم‌های الزا»‌ را توسط انتشارات نگاه منتشر کرده بود حالا به سراغ سومین شاعر بزرگ فرانسوی رفته و پس از سال‌ها گشت و گذار در گلزار اشعار پره‌ور گلچینی از ده کتاب وی فراهم آورده است. امروز شعرهای عاشقانه است که سرایش و خوانش آنها مورد علاقه و استقبال مردم است از آن رو که عشق هنوز هم و شاید برای همیشه واقعه‌ای شگفتی‌ساز و سرمستی‌آور است. پره‌ور به گونه‌ای شکوهمند و تحسین‌آمیز از این پدیده سخن گفته و توانسته سهم رؤیا را در کنار این سعادتمندی آشنا بخوبی مشخص کند.

 

علاوه بر این ژاک پره‌ور تا زمانی که زنده بود یکی از مردمی‌ترین شاعران زمانه خود شناخته می‌شد. مجموعه اشعار سخن‌ها که در سال ۱۹۴۵ و پس از آزادی فرانسه از چنگال نازیسم منتشر کرده شدیداً از حال و هوای حاکم بر فرانسه در بازه زمانی بین دو جنگ جهانی تأثیر پذیرفته است. کتاب از هر دری این شاعر همچون کارگاهی است گشوده از هرسو؛ تصویری است روشن از وضعیت و نحوه کار ژاک‌ پره‌ور، چهل تکه‌ای است که در آن شعرهای تازه واکنش‌های سریع به حوادث سیاسی و اجتماعی (جنبش ماه مه ۱۹۶۸، ماجرای محاکمه آنجلا دیویس) تفسیر و تجدید خاطره با نقاشی و موسیقی کنار هم آمده‌اند.

 

جواد فرید سعی کرده است بهترین شعرها و اشعاری که در برگردان، شعریت‌شان تقلیل نمی‌رود انتخاب کند تا تصویری جامع و کامل از این شاعر و فیلمساز به مخاطب ارائه دهد. لازم به ذکر است که مترجم این اشعار را سال‌ها خوانده و درونی خود کرده است. ناگزیر در انتقال شعریت متن موفق بوده است.

 

توران‌دخت یا کنگره توجیه‌گرها

کتاب نمایشنامه «توران‌دخت یا کنگره توجیه‌گرها» نوشته برتولت برشت توسط محمود حسینی‌زاد و همکاری نصرت‌الله رستگار ترجمه شده و نشر بان آن را منتشر کرده است. برتولت برشت یکی از مشهورترین و برجسته‌ترین نمایشنامه‌نویسان آلمانی است که با ابداع سبک فاصله‌گذاری در تئاتر، تحولی عمیق در زمینه هنرهای نمایشی ایجاد کرد. عدم ارتباط حسی بین مخاطب و اثر، جایگزینی رابطه فکری و عقلانی از طریق فاصله‌گذاری و بیگانه‌سازی و روایت داستان به جای وقوع آن و قطع‌کردن نمایش در جاهایی که امکان رابطه و پیوند حسی نمایشنامه و مخاطب وجود دارد، از مشخصات این ساختمان نمایشی است. محمود حسینی‌زاد در مقدمه کتاب «توران‌دخت یا کنگره توجیه‌گرها» توضیح داده که ترجمه این نمایشنامه حدود سال ۱۳۶۰ توسط نصرت‌الله رستگار ترجمه شده اما انتشار آن به دلایل سیاسی مقدور نشده تا اینکه سال‌ها بعد با هدف تکمیل روند چاپ در اختیار وی قرار گرفته است.

 

حسینی‌زاد تغییراتی در این ترجمه انجام داده که نزدیک کردن لحن و زبان ترجمه به زبان صحنه نمایش روز، انتخاب زبان محاوره و برگردان مناسب عنوان نمایشنامه از آن جمله است. برتولت برشت «توران‌دخت یا کنگره توجیه‌گرها» را سال ۱۹۵۳ به رشته تحریر درآورده که آخرین نمایشنامه پیش از مرگ وی در سال ۱۹۵۶ محسوب می‌شود. گویا «توران‌دخت» یک قصه ایرانی است که از «هفت پیکر» نظامی گنجوی گرفته شده و گاهی مورد استفاده نمایشنامه‌نویسان و آهنگسازان قرار گرفته است. برشت این داستان را با استفاده از تکنیک فاصله‌گذاری بر پایه توصیف داستان در محیطی ناآشنا به چین برده است. او درباره علت نگارش این نمایشنامه گفته است: «... طی دهه سی قصد کردم تا نمایشنامه توراندخت را بنویسم. در دوران تبعید کارهای مقدماتی رمانی به نام عصر طلایی توجی‌ها را انجام دادم. بعد از نمایشنامه گالیله (۱۹۳۸) که در آن به طلوع خردگرایی پرداخته بودم. حالا می‌خواستم غروبش را بنویسم٬ غروب آن نوع خردگرا‌یی را که اواخر قرن شانزدهم (میلادی) آغازگر عصر سرمایه‌داری بود...»

 

هفت داستان از دوردست

کتاب «هفت داستان از دوردست» نوشتۀ ژان کریستف روفَن توسط مهین کاظمی ترجمه شده و انتشارات روزنه آن را منتشر کرده است. ژان کریستف روفَن، پزشک، دیپلمات، مورخ، جهانگرد و نویسندۀ فرانسوی، عضو فرهنگستان فرانسه و برنده جوایزی چون لژیون دونور (شوالیه)، گنکور، انترالیه و لژیون دونور (افسر) ‌است. وی بیش از بیست سال از زندگی خود را وقف فعالیت در سازمان‌های غیردولتی بین‌المللی افغانستان، فیلیپین، روآندا و بالکان کرده و شاید رمان‌های ماجراجویانه، تاریخی و سیاسی‌اش حاصل همین فعالیت‌هاست. کتاب «هفت داستان از دوردست» نیز شامل هفت داستان کوتاه است که هم از نظر مکان و جغرافیا و هم از نظر زمان از خواننده فاصله دارند. این داستان‌ها در زمان یا مکانی دور رخ داده‌ و نوشته شده‌اند تا بین این فاصله‌های زمانی و مکانی ارتباط ایجاد کنند.

 

داستان‌ها از هفت دنیای مختلف و بیانگر فرهنگ‌های متفاوتی هستند تا خواننده را به تفکر دربارۀ موضوعات تازه هدایت کنند. شوق فرانسه زبانی، طوفان‌زدگان، پناهگاه دل‌پی‌یترو، شیفت شب، نامزدهای لورانسو مارکز، قفسه لباس و قطار زندگی هفت داستان این مجموعه است که قصه‌هایی از اروپا تا آفریقا، سیاه تا سفید، سرخپوست تا زردپوست و پزشک تا کوهنورد را برای نزدیک‌شدن مرزهای انسان‌ها به یکدیگر روایت می‌کنند.

 

دندانپزشکی به روایت تاریخ ایران

دکتر سعید میرسعیدی متولد سال ۱۳۶۰ در بندرعباس و دانش‌آموخته رشته دندانپزشکی از دانشگاه علوم‌پزشکی یزد در سال ۱۳۸۴ است. او بیشتر به‌عنوان پژوهشگر تاریخ در میان علاقه‌مندان تاریخ شناخته شده است. اما در کنار این، به رشته و حرفه‌اش، دندانپزشکی، نیز نگاهی متفاوت دارد؛ نگاهی از زاویه‌ای دیگر و از جنس تاریخ. این کتاب حاصل جست‌و‌جویی چند ساله در منابع مختلف تاریخ ایران و مجموعه مقالات و پژوهش‌هایی درباره تاریخدندانپزشکی است که در سال‌های اخیر از این نویسنده در نشریات مختلف به چاپ رسیده است. بسیاری از آنچه درباره دندانپزشکی و دندانسازی در میان خاطرات و سفرنامه‌ها و منابع تاریخ ایران وجود دارد در این مجموعه به صورت بخش‌ها و نوشتارهایی مجزا آمده است.

 

آیناز محمدی

 

iran-newspaper.com
  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه

حکایت جذاب ضرب المثل مرغ همسایه غازه از پرکاربردترین ضرب المثل های ایرانی، می توان به مرغ همسایه غاز است، اشاره کرد که حتی شعرا همدر اشعار خود از چنین ضرب المثلی بهره میبرند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش