دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۶۷

آشنایی با موزه صندوق الماس

موزه صندوق الماس,موزه صندوق الماس روسیه,تاریخچه موزه صندوق الماسنمایشگاه صندوق الماس در سال ۱۹۶۷ در قلمرو کرملینمسکو افتتاح شد
از مهم ترین مراکز موجود در روسیه می توان به موزه صندوق الماس مسکو اشاره کرد که برای دولت این کشور، اهمیت فراوانی دارد. این موزه، بخشی از صندوق دولت روسیه محسوب میشود که در آن مجموعه ای از فلزات، سنگ های با ارزش و قیمتی و فلزات منحصربه فرد نگهداری میشود. در این مطلب از سرپوش با موزه صندوق الماس آشنا خواهید شد.

موزه صندوق الماس

در موزه صندوق الماس، می توانید از شاهکارهای جواهرات کمیاب، نشان ها، قطعات طلا و پلاتین بازدید کنید. این موزه از معدود خزانه های جهان به شمار میرود که دارای جواهرات تاج می باشد. پتر اول، حاکم وقت روسیه در قرن ۱۸ میلادی برای حفظ اشیای در اختیار دولت، دستور ساخت این مجموعه را صادر کرد و نام اتاق الماس را برای آن انتخاب کرد. از اشیای این صندوق ارزشمند می توان به اقلام با ارزش سلطنتی، مجسمه های دولتی و اقلام و لوازم غیر سلطنتی ارزشمند اشاره کرد.

تاریخچه موزه صندوق الماس

در سال ۱۷۱۹ ساخت موزه صندوق الماس با فرمان پیتر کبیر شروع شد که براساس آن به منظور نگهداری محصولات متعلق به دولت، اتاق ویژه ای در نظر گرفته شده بود که به آن اتاق الماس می گفتند. در این اتاق، نشان های دولتی و جواهرات تشریفاتی نگهداری میشد که اعضای خانواده سلطنتی از آن در مناسبت های خاص استفاده می کردند. خزانه دولت با جواهرات در زمان سلطنت سلسله رومانوف، غنی شد. ساخت انواع اقلام و جواهرات تزئین شده با سنگ های قیمتی، مربوط به این دوره بود. مجموعه صندوق الماس در این زمان ، با افزودن اقلام جدیدی رشد کرد که این اقلام، نماد صنعت معدن شوروی و تسلط صنعتگران بود.

در سال ۱۹۶۷ به مناسبت پنجاهمین سالگرد اتحاد جماهیر شوروی یک نمایشگاه موقت از صندوق الماس در اتاق اسلحه خانه کرملین مسکو افتتاح شد. تصمیم بر این شد که یک سال بعد، این نمایشگاه ها توسط رهبران کشور به مخزن دولتی بازگردانده شود اما این نمایشگاه به یک رویداد فرهنگی بزرگ در مقیاس جهانی تبدیل شد، بنابراین در نهایت تصمیم بر آن شد که این نمایشگاه دائمی شود. دربار روسیه شکوه و عظمت بسیاری در زمان سلطنت الیزابت و کاترین دوم داشت و از چشمگیرترین دربارهای سلطنتی در اروپا به شمار می رفت.

بهترین جواهرسازانی که برای کار در دربار دعوت شدند، نظیر J. Posier، پدر و پسران Duval، L. Pfisterer، G. Eckart بودند. اینک آثار این جواهر سازان در نمایشگاه ارائه شده است. در طول انقلاب ۱۹۱۷ روسیه، اتفاقاتی برای این مجموعه رخ داد که بحث ها و گمانه زنی هایی را بهمراه داشت ولی صندوق الماس در سال ۱۹۶۷ برای نخستین بار برای بازدید عموم افتتاح شد.

جواهرات موزه صندوق الماس

برخی از معروف ترین جواهرات موزه صندوق الماس به شرح زیر میباشد :

* تاجی به شکل خوشه انگور:

مسکوتاجی به نام خوشه انگور در موزه صندوق الماس وجود دارد که به ملکه کاترین دوم، تعلق دارد و این تاج در سال ۱۷۷۷ توسط شاه گوستاو سوم به ملکه کاترین اهدا شده است.

جواهرات موزه صندوق الماس,موزه صندوق الماس روسیه,تاریخچه موزه صندوق الماسموزه صندوق الماس در داخل موزه تسلیحات کرملین قرار گرفته است

* الماس اورلو:

از اصلی ترین زینت عصای طلایی امپراتور می توان به الماس اورلو اشاره کرد و ارزش این عصا به خاطر همین الماس می باشد. این وزن این الماس، حدود ۱۹۰ قیراط میباشد که از سنگ های بسیار مهم مجموعه جواهرات موزه صندوق الماس مسکو محسوب میشود. عقیده و باور بسیاری از صاحب نظران اینست که پیدایش چنین سنگی در هند به اواخر قرن ۱۶ یا اوایل قرن ۱۷ بر می گردد و احتمالاً بخش کوچکی از یک کریستال بسیار بزرگتر است.

* یاقوت کبود سیلانی:

گل سرسبد مجموعه صندوق الماس، یاقوت کبود سیلونی با رنگ آبی تیره میباشد که حدود ۲۶۰ قیراط، وزن دارد. مردم در قرن نوزدهم با استفاده از سنجاق هایی بزرگ، شال های بزرگشان را تزیین می کردند؛ بخاطر همین، اعضای خانواده سلطنتی تصمیم گرفتند که این الماس زیبا و قیمتی را به سنجاق سینه ای مجلل تبدیل کنند.

* اسپینل قرمز:

الماس اسپینل قرمزرنگ از چشم گیرترین جواهرات موجود در موزه صندوق الماس به شمار میرود که حدود ۳۹۹ قیراط، وزن دارد. مسئول ساخت تاج برای ملکه کاترین کبیر، جرمی پائوزی نام داشت که در زمان ساخت بالاترین قسمت تاج ملکه، این الماس چشمنواز را در قرار داد.

* الماس شاه:

از الماس های تراش نخورده این مجموعه می توان به الماس شاه اشاره نمود. این الماس با این که به اندازه الماس اورلو چشمگیر نیست اما هم چنان شکل اولیه اش را حفظ کرده است و حدود ۸۹ قیراط، وزن دارد. رنگ این الماس خالص، زرد و مایل به قهوه ای روشن می باشد.

* کریزولیت بیضی شکل :

کریزولیت به یک سنگ سبزرنگ میگویند که شکل ظاهری آن بیضی است و به دریای سرخ، تعلق دارد و نام آن برگرفته از یک کلمه یونانی به معنای سنگ طلا می باشد. این سنگ که کاملاً خالص و شفاف است، حدودا ۱۹۳ قیراط وزن دارد.

موزه صندوق الماس کجاست,موزه صندوق الماس در مسکوموزه صندوق الماس در روسیه واقع شده است

* تافلشتاین:

الماس پرتره رومیزی یا الماس تافلشتاین از دیگر سنگ های مهم موزه صندوق الماس به شمار میرود که از آن بعنوان بزرگترین الماس رومیزی جهان یاد میشود.

* زمرد کلمبیایی:

وزن زمرد کلمبیایی به حدود ۱۳۷ قیراط می رسد. این سنگ نیز با نام سنگ زندگی و بهار و خرد شناخته می شود. زمرد کلمبیایی موجود از نظر خلوص و زیبایی، کاملاً بی نظیر است.

* طلای شیطان:

طلای شیطان که یک قطعه طلای ۲۰٫۲۵ گرمی است؛ کوچک ترین قطعه طلای پیدا شده در موزه صندوق الماس مسکو محسوب میشود. درواقع در سال ۱۹۴۴ میلادی، این قطعه طلا در رود کولیما کشف شد و علت شهرت آن به طلای شیطان بخاطر شمایل عجیب و شیطانی اش می باشد.

* الماس صورتی:

همسر اول آلکساندر که از تزارهای روسیه بود، یک قطعه الماس صورتی رنگ داشت که ۱۳ قیراطی بود و این الماس در نیم کره ی نیم تاجش قرار داشت.

نکات مهم درباره بازدید از موزه صندوق الماس مسکو

* برای تهیه ی بلیت موزه صندوق الماس مسکو باید در همان روز به دفتر تهیه ی بلیت شماره ی ۴ باغ آلکساندر مراجعه کنید.

* امکانات راهنمای صوتی به زبان های انگلیسی، آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی، چینی و ژاپنی برای گردشگران خارجی که از این موزه بازدید می کنند؛ فراهم شده است.

* مدت زمان اختصاصی برای بازدید از هر قسمت این موزه ۲۰ دقیقه میباشد و این موزه در بین ساعات ۱۰ تا ۱ بعد از ظهر و ۱۴ تا ۱۷ بعد از ظهر ، باز می باشد.

* در طول ساعات کاری نمایشگاه بلیت تورهای ساعت ۱۰ در ساعت ۹ و تورهای ساعت ۱۴ در ساعت ۱۳ فروخته می شود.

* موقعیت صندوق الماس در داخل موزه تسلیحات کرملین میباشد و شما برای بازدید از این موزه باید از طریق ایستگاه مترو بلورسکی و ایستگاه الکساندروفسکی ساد اقدام کنید.

* ورود کودکان زیر ۶ سال ممنوع است.

ساعت بازدید از موزه الماس

بازدید کنندگان می توانند همه روزه به جز پنجشنبه ها از ساعت ۱۰ تا ۱ بعد از ظهر و از ساعت ۱۴ تا ۱۷:۲۰ بعد از ظهر به موزه صندوق الماس بروند.

موزه صندوق الماس روسیه,عکس موزه صندوق الماس روسیه,تاریخچه موزه صندوق الماسموزه صندوق الماس برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ به روی عموم باز شد

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 16
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش