سه شنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۱۶

انواع مختلف اکسنت وال ها برای منزل شما

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال چیستاکسنت وال
راهکارها و ایده های جذابی که امروزه برای دکوراسیون داخلی و خارجی خانه ها استفاده می شود به همه جنبه ها دقت و توجه دارد و موجب می شود، فضای خانه از حالت سکون و بی روحی خارج شود. یکی از ابعاد دکوراسیون داخلی که امروزه به آن توجه می شود؛ اکسنت وال است.

اکسنت وال چیست؟

کلمه اکسنت accent به معنای اهمیت دادن، برجسته یا تاکید کردن است. در معماری اکسنت وال یا دیوار شاخص که در این حیطه بسیار نزدیک به کلمه accent می باشد، در واقع شما یک بخش از خانه را با طراحی و رنگی خاص به متفاوت ترین شیوه ممکن تغییر می دهید. بنابراین شما یکی از دیوارهای خانه را انتخاب می کنید و با استفاده از رنگ‌آمیزی، استفاده از کاغذ دیواری، گذاشتن تابلوی نقاشی و... کاری می کنید که دیوار موردنظرتان نسبت دیوارهای اطرافش بیشتر به چشم بیاید.

اجرای اکسنت وال در منزل به معنای این است که شما یکی از دیوارهای خانه را با استفاده از روش هایی که به صورت مفصل توضیح داده می شوند از لحاظ شهودی برجسته، تاکیدی و خاص کنید. این برجسته کردن باید به گونه اجرا شود که بر زیبایی و وقار هرچه بیشتر خانه کمک کند، اما نباید مانند یک بخش جدا از خانه باشد. انتخاب دیواری که برای اکسنت وال مناسب باشد کار ساده ای نیست، بعد از اینکه دیوار مورد نظر را پیدا کردید باید مدل مورد علاقه خود را با مشورت طراح اجرا کنید.

شاید شما فکر کنید اولین دیواری که ممکن است به چشم کسی بیاید، فضای مناسبی برای طراحی اکسنت وال است، اما باید گفت این طرز فکر اشتباه است، در صورتی که اکسنت وال در فضای درستی اجرا نشود، سبب خلق فضایی عجیب‌ و غریب یا گیج ‌و گنگ در خانه خواهد شد.

اکسنت وال,دیوار شاخص,انواع مختلف اکسنت وال هااکسنت وال زیبا در اتاق خواب

انواع مختلف اکسنت وال ها:

اکسنت وال آجری:

انتخاب اکسنت وال با متریال آجری می تواند احساس گرما و صمیمیت القا کند. حس آشنایی که آجر دارد از رنگ آن جدا عمل می کند، بنابراین زمانی که از اکسنت وال آجری صحبت می شود، صرفا منظور رنگ آجری یا قرمز نیست، بلکه حس صمیمیت آن را یک دیوار آجری سفید، طوسی و یا فیروزه ای هم می تواند خلق کند.

دیوارهای آجری برای طراحی فضاهای صنعتی هم کاربرد دارند به خصوص که توانایی ست شدن با فلز، شیشه و... را نیز دارند و می توانند تضاد و ترکیب خوبی را بسازند و مفاهیم خوبی را از سبک صنعتی القا کنند.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال آجریاکسنت وال آجری با طراحی جالب

اکسنت وال رنگی:

هدف از کاربرد اکسنت وال فقط رنگی کردن یک دیوار نیست بلکه ما می خواهیم بدانیم چه رنگی می تواند آن دیوار را شاخص و در عین حال زیبا کند. در ادامه این مطلب سرپوش به چند نمونه اکسنت وال رنگی اشاره شده است:

اکسنت وال سبز:

سبز از جمله رنگ هایی است که احساس سرزندگی را ایجاد می کند، بنابراین استفاده از آن در طراحی های داخلی و اکسنت وال های می تواند انرژی مثبت و حس آرامش را القا کند.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال سبزاکسنت وال سبز

اکسنت وال نارنجی:

نارنجی در دسته رنگ های گرم قرار می گیرد و اگر قصد دارید از آن در دکوراسیون داخلی اتاق پذیرایی استفاده کنید، رنگ بسیار مناسبی خواهد بود.

اکسنت وال بنفش:

این رنگ در دکوراسیون داخلی و اکسنت وال ها می تواند یک ریسک باشد و حتما باید با سایر اجزای محیط هم هماهنگی ایجاد کند. بنفش نماد تجمل است و استفاده از آن در پذیرایی ال شکل، مربع شکل و سالن‌های بزرگ مناسب می باشد. برای محیط های آموزشی استفاده از بنفش تیره کارآمد است. استفاده از رنگ بنفش درکنار سفید یا صورتی یک یاده خلاقانه محسوب می شود.

اکسنت وال زرد:

در صورتی که خواستار احساس شاید و نشاط در محیط هستید، استفاده از رنگ زرد را به شما یپشنهاد می کنیم. در مهدکودک ها و اتاق های بازی از این رنگ زیاد استفاده می شود.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال زرد رنگاکسنت وال زرد رنگ

اکسنت وال آبی:

آبی از جمله رنگ های چند بعدی است و می تواند حس آرامش و سردی را همزمان ایجاد کند. آبی ضربان قلب را کاهش می هد، همین دلیلی است که از آن علاوه بر محیط های مسکونی در محیط های درمانی هم استفاده می شود. طیف رنگی آبی بسیار پرکاربرد هستند و می توانند ایده خوبی برای اکسنت وال باشند. در طراحی دیوار شاخص اتاق خواب استفاده از طراحی آبی فیروزه ای بسیار مناسب خواهد بود.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال آبی اکسنت وال آبی در طراحی منزل

اکسنت وال سنگی:

استفاده از سنگ های به عنوان متریال در اکسنت وال های ایده خوبی می باشد. این سنگ های می توانند به شکل تایل های کوچیک و یا تایل های بزرگ و یکپارچه گزینش شوند. جلوه ی دیوار شما زمانی افزایش می یابد که سنگ هایی با رگه های بیشتر و یا بافت متفاوت تری انتخاب شوند.

سنگ می تواند خانه شما را بیشتر از متریال های قبلی لوکس کنند، البته پنل های فلزی وی براق هم می توانند این خاصیت را به محیط ببخشند. سنگ‌ها به دلیل جنس و ابهتی که دارند خیلی به چشم می‌آیند و به همین دلیل بهترین انتخاب برای مکان‌های اداری شیک و پرزرق و برق هستند. در ادامه به چند نوع از سنگ هایی که می توانند در این نوع اکسنت وال استفاده شوند اشاره شده است:

سنگ قیچی یا گیوتین:

این سنگ نوعی سنگ آنتیک محسوب می شود و از ترکیب؛ شن، ضایعات سنگی و مواد دیگر به دست می آید. ارزش این سنگ ها بالا است و می تواند هم به عنوان دیوار شاخص در داخل ساختمان و هم به عنوان نماسازی بیرونی ساختمان استفاده شود.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال با متریال سنگیاکسنت وال با متریال سنگی

سنگ پروفیل:

سنگ های پروفیل از دور بسیار شبیه به شکلات تکه ای دارند و به دلیل و جنس و ظاهر جذابشان می توانند یک متریال خوب برای اکسنت وال ها باشند.

سنگ بعد‌دار:

احساس جالبی که بعد از دیدن این سنگ ها ایجاد می شوند به خطای دید ناشی از آنها برمی گردد. سنگ های بعددار در دو نوع دو بعدی و سه بعدی ساخته می شوند.

سنگ چرمی:

این سنگ ها با استفاده از روش های خاصی پرداخت می شوند به همین دلیل دارای ظاهری نرم و لطیف هستند. استفاده از سنگ های چرمی به عنوان متریال اکسنت وال ها می تواند حس نرمی و لطافت به محیط اطراف دهد.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال با طراحی سنگیاکسنت وال با طراحی سنگی

اکسنت وال با کاغذدیواری:

یکی از متریال های ارزان، راحت و در دسترس برای اکسنت وال ها کاغذدیواری است. طرح های مختلف کاغذدیواری می تواند تاثیرا متفاوتی را نشان دهد. برای مثال اگر شما از یک کاغذ دیواری با طرح های عمودی استفاده کنید علاوه بر اینکه آن قسمت را در مرکز توجه قرار می دهید، دیوار را نیز بلند از حالت معمول نمایش خواهید داد. البته برعکس هم صدق می کند.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اسمنت وال با طراحی های کاغذ دیواریاسمنت وال با طراحی های کاغذ دیواری

اکسنت وال کتابخانه:

یکی از ایده های بسیار جالب و جذاب برای اجرای اکسنت وال ها پوشاندن دیوار با استفاده از قفسه کتاب است. در بسیاری از فیلم ها این صحنه را دیدید که با ترکیب کتاب، چوب و شمع محیط آرامش بخشی، آرام و فرهنگی را خلق کرده اند. استفاده از قفسه های رنگ روشن می تواند احساس مدرن بودن را القا کند و در مقابل اگر از رنگ های تیره یا قفسه های چوبی استفاده شود، حس کلاسیک، نوستالژیک و سنتی به فضای خانه خواهد داد.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال کتابخانهکتابخانه ای برای اکسنت وال

اکسنت وال قاب عکس:

در گذشته قاب عکس های بسیار بزرگ روی دیوار خانه ها به چشم می خورد، اما امروزه برای اینکه یک دیوار را شاخص کنند از چیدن قاب عکس هایی با سایز کوچکتر استفاده می کنند. این روش هم هزینه چندانی برای فرد ندارد و می تواند علاوه بر خلق زیبایی، صمیمیت و خاطرات را هم زنده کند. البته آن چیزی که در این مورد بسیار اهمیت دارد؛ دقت در انتخاب رنگ قاب عکس ها و نحوه چیدمان روی دیوار است.

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال قاب عکسقاب عکس های اکنست وال

اکسنت وال یا دیوار شاخص در کدام قسمت منزل می تواند در نظر گرفته شود؟

این دیوار را می توان برای هر فضایی از منزل در نظر گرفت، به طور مثال فضای آشپزخانه، اتاق نشمین، اتاق پذیرایی و حتی اتاق خواب ها. بنابراین انتخاب آن کاملا سلیقه ای است. 

در برخی موارد افراد اکسنت وال ها را در قسمت پشتی یک کانون توجه در منزل قرار می دادند، برای مثال پشت شومینه یا دیواری که آینه و تابلو روی آن نصب شده بودند.

در گذشته هم اکسنت وال ها را برای فضاهایی مورد استفاده قرار می داند که فضای کانونی نبودند و برای جلب توجه بیشتر، چشم انداز قوی تر و زیبایی آن مکان را انتخاب می کردند.

انواع اکسنت وال در فضاهای مختلف:

اکسنت وال در اتاق نشیمن یا اتاق پذیرایی:

دیوار میز ناهارخوری

دیوار تلویزیون

دیوار پشت کاناپه

دیوار گالری عکس

دیوار شومینه

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال در اتاق نشیمناکسنت وال در اتاق نشیمن

اکسنت وال در اتاق خواب:

دیوار پشت تختخواب

دیوار پشت میزآرایش

اکسنت وال,دیوار شاخص,اکسنت وال در اتاق خواباکسنت وال در اتاق خواب

اکسنت وال در اتاق کار:

دیوارپشت میز مدیریت یا میز کار

دیوار پشت میز جلسات

اکسنت وال در اتاق نوزاد:

دیوارپشت تخت نوزاد

دیوار بازی کودک

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش