سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۷۶

آشنایی با انواع شیرآلات ساختمانی و نکاتی درخصوص خرید آن

شیرآلات ساختمانی,مدل شیرآلات ساختمانی,انواع شیرآلات ساختمانیعکس شیرآلات ساختمانی
بهتر است با انواع مختلف شیرآلات ساختمانی آشنایی داشته باشید، به دلیل اینکه شناخت این جنس در زمان های ساخت و بازسازی و یا زمان تعویض شیرآلات به دلیل پوسیدگی، امری حیاتی محسوب میشود و برای یک انتخاب بهتر به شما کمک می کند.

شیرآلات ساختمانی

شیرآلات ساختمانی یا Building valves، یک وسیله ی فلزی است که جریان مایعات و گازها را باز و بسته میکند. شیرآلات مدرن امروزی علاوه بر اینکه برای استفاده راحت تر از آب بعنوان یک وسیله فوق العاده شناخته میشوند، استفاده از آب را هم بهینه میکنند و از این طریق معضل کم‌ابي در جهان برطرف میشود.

پیشینه شیرآلات در دنیا

در دوران باستان، شیرالات به وجود آمد. کاربرد لوله کشی و شیرالات در ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، این بود که آب را به فواره ها و خانه های خصوصی هدایت میکرد، بطور مثال در جزیره کرِت در قصر سلطنتی مینوآن، برای لوله کشی و آبیاری از لوله های سفالینه استفاده میشد و جنس شیرهایی که در آنجا نصب شده بود از طلا، نقره و سنگ مرمر بود. در حمام های خصوصی و عمومی در بین سال های ۱۰۰۰ پیش از میلاد تا ۴۷۶ بعد از میلاد از لوله ها ی سربی و شیر های مرمرین و نقره ای استفاده میشد. رومیان از لوله کشی و شیرآلات در قرن چهارم میلادی به این منظور استفاده می کردند تا آب را به ۱۱حمام عمومی، ۸۵۶ حمام خصوصی و ۱۳۵۲ فواره و آب‌انبار هدایت کنند.

شیرآلات فشاری,تاریخچه شیرآلات در دنیا,شیرآلات کارتریجیانواع مدلهای شیرآلات ساختمانی

شیر آب سرد و گرم در زمان گذشته، خروجی واحدی نداشتند و آب بسیار سرد و یا بسیار گرمی از عَلَم مستقل هر کدام خارج میشد. آلموئِن که دانشجوی ساکن شهر سیاتل واشنگتن بود، در سال ۱۳۱۶ شمسی، دستش را زیر آب جوش خروجی از عَلَم آب گرم برد و آنرا سوزاند. در نتیجه این حادثه باعث شد تا در ذهن این دانشجو، ایده طراحی شیرآلات کلاسیک امروزی( که آب سرد و گرم بطور هم زمان از یک علم خارج می شود ) شکل بگیرد. بخاطر پسندیده نشدن طرح اولیه اش در بین سال های ۱۳۱۹ و ۱۳۲۴ شمسی توانست یک شیر کلاسیک مقبولی طراحی کند که از عملکرد مناسبی برخوردار است. سرانجام مردم توانستند با تنظیم دمای آب خروجی از شیر به دمای دلخواهشان برسند.

انواع شیرآلات ساختمانی

از شیرآلات ساختمانی با توجه به پیشرفت تکنولوژی و متدهای طراحی جدید، متناسب با محل نصب و کارایی آنها استفاده می شود؛ بنابراین برای خرید شیرآلات باید توجه داشته باشید که ابتدا تحقیق کنید و سپس برای یک خرید ایده آل، تمامی فاکتورهای لازم را در نظر بگیرید. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که شیرآلات به جز در موارد معدودی از طول عمر بالایی برخوردارند و قابل استفاده در مدت زمان زیادی هستند ولی چنانچه فاقد کیفیت مناسب هستند و یا جنس این شیرآلات از مواد نامرغوب باشد؛ پس از گذشت مدت کوتاهی، مشکلات کاربری گوناگونی را به وجود می آورد. در ادامه با انواع شیرآلات آشنا شوید:

>> شیرآلات توپی:

کاربرد شیرآلات ساختمانی توپی که به نام شیرآلات تک اهرمی شناخته میشوند برای آشپزخانه هاست. شیرهای توپی به گونه ای ساخته شده اند که اهرم شیر در بخش بالای بدنه شیر به دور کلاهک توپی می چرخد. اهرم شیر در اینگونه شیرآلات، موظف به کنترل توپ فلزی و یا پلاستیکی داخل بدنه شیر هستند. شیر توپی به این صورت عمل می کند که تنها با یک دست، دما و فشار را تنظیم می کند. شیرآلات ساختمانی توپی نسبت به دیگر شیرآلات بدون واشر، این عیب را دارد که به دلیل تعداد قطعاتی که در شیر استفاده شده، مشکل چکه کردن بیشتری به وجود آید.

بهترین شیرآلات ساختمانی,مدل های جدید شیرآلات ساختمانی,شیرآلات دیسکیتصاویر شیرآلات ساختمانی

>> شیرآلات دیسکی:

شیرآلات دیسکی که برای مصارف تجاری و مسکونی کاربرد دارد، بعنوان یکی از مدرن ترین شیرآلات ساختمانی محسوب میشود. یکی از شیرآلات تک اهرمی، شیرهای دیسکی می باشند چون جریان آب را با استفاده از یک اهرم به راحتی کنترل می کنند. محل قرارگیری اهرم آن ها بر روی پایه شیر است که این پایه یک استوانه قطور دارد. تک اهرمی بودن این شیرها این قابلیت را فراهم کرده تا به راحتی بتوان از آنها استفاده کرد؛ یعنی آب در هنگام چرخاندن شیر به اطراف، سرد و گرم میشود و فشار آن به یک حد است. صرفه جویی در مصرف آب از مهمترین مزیتهای شیرآلات ساختمانی دیسکی به شمار می رود و همچنین این شیر ها به خاطر نداشتن واشر، معضلی چکه کردن آب را ندارند.

>> شیرآلات کارتریجی:

شیرآلات کارتریجی به یکی از شیرآلات ساختمانی دو اهرمی گفته میشود که از نظر شکل ظاهری به شیرآلات فشاری دو اهرمی شباهت بسیاری دارد و تنها تفاوتشان در اینست که شیرآلات کارتریجی، واشر ندارند درحالیکه شیرآلات فشاری، واشر دارند. با اینکه ظاهر این دو نوع شیرآلات به هم شبیهند ولی تفاوت در عملکرد آنها به راحتی قابل تشخیص است. شیرآلات فشاری هنگام چرخاندن اهرم باید بر روی واشر، فشار وارد کنند. شیرآلات ساختمانی فشاری در مقایسه با شیرآلات کارتریجی، آب را به راحتی خارج نمی کنند. کوچکترین چرخش اهرم در شیرآلات کارتریجی، موجب قطع و وصل شدن جریان آب میشود.

شیرآلات لمسی,راهنمای خرید شیرآلات,شیرآلات توپیشیرآلات ساختمانی جدید

>> شیرآلات فشاری:

از قدیمی ترین شیر آلات مورد استفاده در صنعت ساختمان میتوان به شیرآلات ساختمانی فشاری اشاره کرد. این نوع شیرآلات، دارای واشر می باشند و با استفاده از یک لوله، آب سرد و گرم را به سمت خروجی هدایت می کنند. به وفور میتوان مشکل چکه کردن آب در واشر موجود در مغزی این شیرها را مشاهده کرد. میزان خروجی آب در این شیر آلات را میتوانید از طریق چرخاندن دسته شیر به سمت عقربه های ساعت و مخالفش کنترل کنید. شیرآلات فشاری در شکل های مدرن امروزی هنوز کاربرد دارند؛ با وجود استفاده ی کم از آن ها هزینه این نوع شیرآلات در مقایسه با شیرآلات دیگر، کمتر است و شاید هزینه ی آن باعث شده تا برخی از افراد از آن استفاده کنند.

>> شیر آب لمسی:

شیر آب لمسی از قابلیت سنسور حرکتی برخوردارست. شما با سنسور حرکت میتوانید آب را بطور مستقیم و کارامد استفاده کنید. فقط کافیست که دست خود را بر روی سنسور حرکت بمنظور خارج شدن آب، حرکت دهید. از کاربردهای این شیرآلات میتوان به استفاده در آشپزخانه و حمام اشاره کرد. علت شهرت این نوع شیر آب، بخاطر کمک و تأثیرش بر بهداشت می باشد. همچنین نحوه عملکرد آن به گونه ایست که آلودگی آب را درحالی کاهش می دهد که سهولت تنظیم دمای آب را بهمراه دارد.

شیر آلات ساختمانی,بهترین جنس شیرآلات ساختمانی,تصاویر شیرآلات ساختمانیشیرآلات ساختمانی مدرن

راهنمای خرید شیرآلات

- جنس شیرآلات ساختمانی:

به طور کلی با استفاده از آلیاژ برنج یا سرب خشک، اقدام به ساخت شیرآلات میکنند و بهتر است بدانید که عملکرد برنج در مقایسه با سرب خشک، بهتر است. به این دلیل که سرب خشک بعد از گذشت مدتی به خورد آب میرود و برای کسی که به منظور مصارف خوراکی از آن استفاده می کند، ضرر دارد و موجب آسیب رساندن به بدن میشود. یکی دیگر از مشکلات سرب خشک اینست که در مقایسه با جنس برنجی، خیلی سریعتر از بین میرود؛ به اینصورت که شکسته و پوسیده می شود. تنها تفاوت های ظاهری آن ها در روکش هایشان می باشد.

آبکاری بعد از جنس فلزی که در شیرآلات، مورد استفاده قرار می گیرد، در مقاومت شیر اهمیت بسزایی دارد. از این رو درصورت با کیفیتتر بودن آبکاری، شیرآلات دیرتر دچار فرسودگی می شوند. به عنوان مثال شیرآلاتی با آبکاری ۲۵ میکرونی و با روکش استیل واقعی دارای عمری طولانی از نظر کیفیت می باشد.

تصاویر شیرآلات ساختمانی,جدیدترین شیرآلات ساختمانی,شیرآلات ساختمانیعکسهای شیرآلات ساختمانی

- زیبایی و طراحی شیرآلات ساختمانی:

توجه داشته باشید که یکی از مواردی که بر زیبایی شیرآلات می افزاید، کیفیت آبکاری و ضخامت مناسب شیرآلات می باشد. از دیگر موارد قابل توجه در طراحی شیرآلات ساختمانی، عدم وجود موج بر روی شیرآب در زمانیست که نور مناسب هست؛ در غیر اینصورت شیرآلات از پرداخت مناسبی برخوردار نیستند. رنگ بیشتر شیرآلات موجود در بازار، کروم، نیکل مات و برنز می باشد که تمامی این رنگها بادوام هستند و بمدت چندین سال، ظاهرشان را حفظ می کنند. از رایج ترین روش های آبکاری میتوان به آبکاری کروم اشاره کرد؛ به این دلیل که بسیار بادوام است و براحتی میتوان نسبت به نگهداری و تعمیر آن اقدام کرد. بنابراین در اکثر اوقات در اماکنی همچون سرویس های بهداشتی و آشپزخانه ها کاربرد دارد. این موضوع برای مصرف کنندگانی توصیه میشود که استفاده ی زیادی از شیرآلات دارند.

- مصرف بهینه آب:

در هنگام خرید شیرآلات ساختمانی، باید به میزان مصرف آب توسط شیرآلات توجه داشته باشید. باتوجه به بحران آبی موجود در کشور، استفاده از شیرآلات کم مصرف در صرفه جویی آب، نقش بسزایی دارد. یکی از عوامل موثر در صرفه جویی میزان مصرف آب در شیرآلات، وجود پرلاتور می باشد که درصورت استفاده از آن، صرفه جویی بمیزان ۹۰ درصد بیشتر میشود. به این صورت که انجام چنین کاری با ایجاد فشار مناسب و پاشیدن آب در سطحی وسیع تر بوجود می آید که موجب لذتبخش تر شدن شست و شو میشود. استفاده از کارتریج های کم مصرف از دیگر عوامل مفید در میزان صرفه جویی آب شیرآلات ساختمانی محسوب میشود. کارتریج های ۲۵ به صرفه جویی بسیار در میزان آب مصرفی کمک میکند. بنابراین به کم مصرف بودن آن در هنگام خرید شیرآلات، توجه کنید.

انواع شیرآلات ساختمانی,شیرآلات ساختمانی,قیمت شیرآلات ساختمانیشیرآلات ساختمانی اهرمی

- ارتفاع علم شیرآلات ساختمانی:

ارتفاع شیرآلات از نکاتی است که در حین خرید شیرآلات ساختمانی، باید مدنظر قرار گیرد؛ به این دلیل که انواع مدل های شیرآلات، دارای ارتفاع های متنوعی بهمراه عیب و یا مزایای مخصوص به خود می باشند. البته باید دقت کنید که علم های بلند هم کاربری راحت تری دارند. گاهی اوقات با انتخاب یک جنس باکیفیت و زیبا، فاصله میان سینک ظرفشویی و کابینت های شما مانع از این امر می شوند که ارتفاع شیر، بیشتر از محدوده خاصی شود یا اگر سینک، بزرگ باشد؛ علم شیر ظرفشویی هم برای رسیدن به تمامی قسمت های سینک، باید بلند باشد. این روزها برای شیرهای روشویی از شیرهای پایه بلند به منظور کاربری راحت تر و ظاهر قشنگ تر استفاده می شود. کاربرد این نوع از شیرها بیشتر بر روی روشویی کابینتی می باشد.

- قیمت شیرآلات ساختمانی:

مهم ترین معیار خرید شیرآلات، قیمت آن می باشد. با توجه به تنوع زیاد قیمت در بازار شیرآلات بهداشتی، هر کدام از آنها دارای قیمت متفاوتی هستند. در خانه ی خود، کارایی شیرآلات را در نظر بگیرید و بدون در نظر گرفتن هزینه ها، بهترین جنس شیرآلات ساختمانی را بخرید.

تصاویر شیرآلات ساختمانی,جدیدترین شیرآلات ساختمانی,شیرآلات ساختمانیشیرآلات ساختمانی کلاسیک

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 14
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش