شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۵۰۰۳۷

نکات طلایی در مورد چیدمان صحیح فرش ها

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,چیدمان فرش و مبلچیدمان فرش
فرش ها جزء جدا نشدنی دکوراسیون منزل ایرانی ها است، همین موضوع سبب توجه معماران و طراحان به این آیتم جذاب شده به طوری که سعی دارند با چیدمان درست و اصولی آن به زیبایی محل مورد نظر اضافه کنند. فرش ها در طرح ها متنوعی تولید می شوند که در ادامه این مقاله سرپوش به چیدمان درست آنها خواهیم پرداخت.

چیدمان فرش:

فرش ها در جذابیت و زیبایی دکوراسیون منزل تاثیر به سزایی دارند، این موضوع در فرهنگ ایرانی بسیار به چشم می خورد، زیرا علاوه بر کاربرد حفظ گرما و محافظت از بچه ها می توانند خاصیت تزئینی داشته باشند. تنوع بالای فرش ها در طرح و نقش، دستبافت یا ماشینی، رنگ های متنوع و... سبب شده برای انواع سلیقه ها وجود داشته باشند و هر فرد بتواند مطابق چیزی که در نظر دارد، دکوراسیون خانه اش را طراحی کند.

با وجود تنوعی که در طراحی فرش وجود دارد باید به اصولی توجه کرد تا بعد از خرید فرش و انتقال آن به منزل، هماهنگی میان اجزاء وجود داشته باشد. توجه به مهمترین فاکتورهای خرید فرش در ادامه به آنها اشاره شده است حائز اهمیت می باشد:

سبک فرش: انتخاب سبک مناسب فرش از اهمیت بالایی برخوردار است، امروزه سبک های متنوعی در بازار دیده می شود که شامل؛ سنتی، کلاسیک، تلفیقی، مدرن و... می شود.

رنگ فرش: با توجه به فضایی که خانه شما دارد، ابعاد و میزان نوری که به خانه می تابد باید رنگ فرش را انتخاب کنید، در صورتی بهترین رنگ انتخاب می شود که با تمام فاکتورهای گفته شده تناسب داشته باشد.

شکل فرش: توجه به شکلی که برای فرش در نظر می گیرید مهم است، فرش ها با اشکال متفاوتی تولید می شوند برای مثال؛ مربع، مستطیل، بیضی و...

ابعاد فرش: ابعادی که برای فرش در نظر می گیرید باید با محیط و سایر اجزای منزلتان تناسب داشته باشد.

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,چیدمان فرش در پذیراییچیدمان فرش؛ استفاده از فرش دایره ای

اصول چیدمان فرش:

مکانی درست برای پهن کردن فرش:

افراد زیادی هستند که به علت عدم آگاهی کافی درمورد چینش درست فرش و نحوه پهن کردن آنها، گمان می کنند تمامی فضای خانه باید با استفاده از فرش پر شود، اما این موضوع کاملا اشتباه است. اگر شما بدانید در کدام قسمت منزل و دقیقا چه مکانی نیاز به فرش دارید، می توانید تا حد زیادی به یک منزل با دکوراسیون اصولی دست پیدا کنید.

برخی از قسمت های منزل نیاز دارند که کاملا به فرش پوشانده شوند و گاهی هم اصلا به فرش نیاز ندارند، در این غیر این صورت جذابیت و زیبایی خانه از دست می رود. بنابراین لازم است تفکرات سنتی درمورد پوشاندن کل منزل با فرش کنار گذاشته شوند و با استفاده از اصول دکوراسیون را طراحی کنید، البته این موضوع کاملا سلیقه ای است.

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,قوانین پهن کردن فرشچیدمان فرش؛ استفاده از فرش در مکانی درست

انتخاب فرشی با اندازه درست:

شاید شما هم دیده باشید که هرچقدر مبلمان یک خانه را تغییر می دهند بازهم نوعی به هم ریختگی، بی نظمی و آشفتگی دیده می شود، اما باید دنبال مشکل دیگری بود. این ناهماهنگی مربوط به مبلمان نیست بلکه اندازه فرش های به صورت اصولی انتخاب نشده است.

بنابراین زمانی که قصد خریدن فرش دارید باید به ابعاد آن توجه داشته باشید، ملاکی که می توانید در نظر داشته باشید پایه های مبلمان است؛ به این صورت که فرش باید در موقعیتی قرار بگیرد که پایه های عقبی مبل روی زمین و پایه های جلویی آن روی فرش باشند. این موضوع برای سالن های پذیرایی کاربرد دارد و برای اتاق خواب یا راهروها به گونه دیگر باید عمل کرد.

چیدمان فرش برای مبل هایی که ست نیستند:

برخی از منازل از مبلمان غیر هماهنگ استفاده می کنند، در این صورت مبل ها کاملا با هم متفاوت هستند، در صورتی که منزل شما هم از این طراحی استفاده کرده است، به جای اینکه از اصول چیدمان در قسمت بالا استفاده کنید، می توانید از تکنیک زیر استفاده کنید:

برای مبل هایی که دارای شکلی متفاوت هستند یا کاناپه ای با شکلی دیگر دارند بهتر است، هر چهار پایه را روی فرش قرار دهید و همچنین کاناپه ها به صورتی چیده شوند که؛ دو پایه جلویی روی فرش و پایه های عقبی روی زمین قرار داشته باشند. در صورتی که از این تکنیک استفاده کنید می توانید با مدیریت فضای منزلتان هرنوع چیدمان یا دکوراسیونی که مد نظر دارید را اجرا کنید و منزل خود را به یک فضای مدرن تبدیل کنید.

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,نکات چیدمان فرشچیدمان فرش برای مبل هایی که ست نیستند

استفاده از قالیچه ها:

در مورد استفاده از قالیچه های کوچک در پذیرایی باید نکاتی را مد نظر قرار داد. این قالیچه ها معمولا دستبافت هستند و از آنجایی که قیمت بالایی دارند، متراژ مورد استفاده نسبت به فرش های عادی کمتر است، در نتیجه بهتر است هیچ کدام از پایه های کاناپه یا صندلی ها روی این نوع فرش قرار نگیرند. در صورتی که از این تکنیک استفاده کنید در واقع به دو هدف دست پیدا کرده اید:

اول؛ شما توانسته اید نمای قالیچه را بیشتر در معرض نمایش بگذارید.

دوم؛ در حفظ و نگهداری این فرش نفیس اقدامات لازم را انجام داده اید.

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,چیدمان فرش در پذیراییچیدمان فرش های گرانبها؛ عدم قرارگرفتن پایه صندلی روی فرش

چیدمان فرش‌ در اتاق نشیمن:

درباره چیدن فرش در اتاق نشمین نیز باید باید به ابعاد و اندازه فضا توجه شود زیرا این مورد می تواند تمام تزئینات و دکوراسیون منزل را تحت تاثیر قرا دهد. در اتاق نشیمن شما می توانید از فرش هایی با ابعاد مختلف استفاده کنید، فرش های بزرگ فاش را بزرگ تر نمایش می دهند و فرش های کوچک امکان داشتن فضای بیشتر برای راه رفتن را فراهم می کنند. 

به طور کلی در چیدمان فرش و دکور کردن خانه سلیقه فرد بسیار اهمیت دارد و حرف اول را می زند، البته می توان با رعایت نکات ذکر شده به محیط نظم و ترتیب بیشتر داد.

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,چیدمان فرش‌ در اتاق نشیمنچیدمان فرش؛ در اتاق نشیمن

چیدمان فرش در اتاق خواب:

ابعاد و اندازه تخت در اتقاق تعیین کننده اندازه فرش است، البته دکوراسیون نهایی یک مورد کاملا سلیقه ای است. در اتاق خواب می توان تخت را به طور کامل روی فرش قرار داد یا فقط قسمتی از تخت را روی فرش گذاشت، در طراحی سوم هم می توان هیچ قسمتی از فرش را زیر تخت قرار نداد. اندازه ای که هر اتاق دارد می تواند سازنده هرکدام از این طراحی ها باشد. توهم بصری که فرش ها برای افراد ایجاد می کنند سبب می شود بتوان از چیدمان آنها به نفع خودمان استفاده کنیم و آن را به بهترین شکل ممکن ترتیب دهیم. 

یکی از نکاتی که در چیدمان فرش به آن توجه کرد جهت خاب آن است، در این صورت می توان در تمیز نگه داشتن فرش و همچنین زیبایی آن تاثیر گذاشت. باید اشاره کرد نخ خاب در واقع یکی از اجزاء اصلی فرش است و رویی فرش را تشکیل می دهد و توانایی نمایش دادن زیبایی فرش را دارد.

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,چیدمان فرش در اتاق خوابچیدمان فرش در اتاق خواب و استراحت

چیدمان فرش در راهرو:

راهروها از جمله مکان هایی هستند که می توانند با فرش پوشیده شوند، اما باید توجه داشت که پیدا کردن فرش مناسب برای این قسمت از منزل اصلا کار ساده ای نیست. بهترین طرحی که برای این قسمت از منزل می توان استفاده کرد، فرشی با عرضی کمتر و طولی برابر با راهرو است، در این صورت جذابیت و زیبایی راهرو به نمایش گذاشته می شود.

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,چیدمان فرش در راهروچیدمان فرش در راهرو

چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش,اصول چیدمان فرش در خانه چیدمان اصولی فرش در راهرو

گردآوری: بخش دکوراسیون سرپوش

  • 14
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش