دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۲۰۱۰۳

صندوق درآمد ثابت، جایگزین مناسب بانک

خروج از نقطه امن و وارد شدن به صورت مستقیم به مسیرهای سرمایه گذاری که اطلاعات کافی نسبت به آن‌ها نداریم منجر به متضرر شدن و از دست رفتن سرمایه می‌شود. به همین دلیل هم برخی از افراد، به خصوص ریسک‌گریزها، نقطه امنی را برای سرمایه گذاری خود انتخاب می‎‌کنند. برای بسیاری از افراد این نقطه امن همان حساب‌های بانکی است.

 البته گزینه‌ای که برای سرمایه گذاری انتخاب می‌شود باید به جز امنیت بتواند بازدهی خوبی را هم برای سرمایه‌گذار به همراه داشته باشد. باید گفت که حساب‌های بانکی بازدهی قابل قبولی ندارند. در بهترین حالت، سپرده‌های یک ساله بانکی ۲۰.۵ درصد سود به سپرده‌گذاران پرداخت می‌کنند. با این حساب باید به دنبال ابزار مالی نوینی باشیم تا بتوانیم علاوه بر امنیت و ریسک کم در سرمایه گذاری، بازدهی بالاتر را هم کسب کنیم. به همین خاطر، لازم است صندوق درآمد ثابت را بشناسیم و با مزایا و انواع آن هم آشنا شویم.

صندوق درآمد ثابت چیست؟

صندوق‌های درآمد ثابت یکی از گزینه‌های سرمایه گذاری مناسب برای افراد ریسک‌گریز به شمار می‌آیند. صندوق درآمد ثابت با سبدی متشکل از اوراق با درآمد ثابت و سپرده بانکی و مقدار کمی سهام منتخب بازار سهام می‌تواند به عنوان گزینه مناسب سرمایه گذاری به حساب بیاد. صندوق درآمد ثابت کیان که از صندوق‌های قابل معامله در بورس است، این امکان را برای سرمایه گذاران فراهم کرده است که بتوانند سرمایه گذاری با پول کم را تجربه کنند.

افراد سرمایه گذار که به دنبال مسیری شفاف و کم ریسک و امن و همچنین جایگزین مناسب برای حساب‌های بانکی هستند، می‌توانند صندوق درآمد ثابت را در نظر داشته باشند و با حداقل پانصد هزار تومان سرمایه گذاری در این صندوق را شروع کنند.

صندوق درآمد ثابتصندوق درآمد ثابت

مزایای صندوق درآمد ثابت

انتخاب صندوق درآمد ثابت به عنوان گزینه مناسب سرمایه گذاری به جای بانک دلایلی دارد. می‌توان این دلایل را به عنوان مزایای صندوق درآمد ثابت در نظر گرفت و به برشماری این مزایا پرداخت.

امنیت و شفافیت در سرمایه گذاری

اولین ویژگی مثبتی که این نوع سرمایه گذاری دارد، میزان بالای امنیت و شفافیت آن است. با سرمایه گذاری در صندوق درآمد ثابت کیان می‌توان به صورت آنلاین و از طریق اپ کیان دیجیتال به طور شبانه روزی بر عملکرد سرمایه گذاری که داشته‌ایم نظارت داشته باشیم و از ترکیب دارایی صندوق باخبر شویم.

بازدهی بهتر از بانک

اگر به سبد متشکل صندوق درآمد ثابت توجه کنیم، متوجه می‌شویم که جدا از سپرده‌های بانکی و اوراق با درآمد ثابت، مقداری هم سهام وجود دارد. این میزان سهام در زمان نزول بورس نمی‎‌تواند تاثیر چندانی در قیمت هر واحد صندوق داشته باشد. اما زمانی که شاهد رونق در بورس هستیم، می‌تواند بازدهی آن را از بانک بالاتر ببرد.

نقدشوندگی بدون جریمه نرخ شکست

اگر در یک حساب بانکی و برای مدت زمانی مشخص اقدام به سرمایه گذاری کنیم، نمی‌توانیم تا موعد اعلام شده به پول‌مان دست بزنیم. در صورتی که نیاز به پول موجود در حساب داشته باشیم، باید برای برداشت زودهنگام پول، جریمه نرخ شکست را با توجه به قوانین بانک پرداخت کنیم. این در حالی است که برای فروش یا همان ابطال واحد سرمایه گذاری صندوق درآمد ثابت کیان نیازی به پرداخت نرخ شکست نیست و می‌توان بدون جریمه اقدام به فروش واحدهای سرمایه گذاری کرد. علاوه بر نبود جریمه نرخ شکست در صندوق‌های درآمد ثابت، گفتنی است که پول حاصل از فروش واحدهای سرمایه گذاری صندوق درآمدثابت در زمان ابطال، ظرف دو روز در حساب سرمایه گذار قرار می‌گیرد.  

صندوق درآمد ثابت مناسب چه کسانی است؟

با توجه به آن‌چه که در مورد ساختار و مزایای صندوق درآمد ثابت متوجه شدیم، باید گفت که این صندوق با ساختاری کم ریسک و بازدهی بهتر از بانک مناسب افرادی است که دارای شخصیت ریسک گریز هستند. البته برای کاهش ریسک سرمایه گذاری سبد نیز می‌توان از گزینه صندوق درآمد ثابت بهره‌مند شد. علاوه بر این، اگر فردی چند روز به پولش نیاز نداشته باشد و بخواهد در این مدت هم سودی بدون ریسک به آن تعلق بگیرد، می‎‌تواند از صندوق درآمد ثابت استفاده کند.

انواع صندوق درآمد ثابت

ممکن است از جمله سرمایه گذارانی باشیم که به دلیل دریافت سود ماهانه اقدام به قرار دادن پول در حساب بانکی کرده باشیم. به همین خاطر، صندوق درآمد ثابت را تنها به خاطر پرداخت نکردن سود ماهانه برای سرمایه گذاری انتخاب نکنیم. باید گفت که صندوق درآمد ثابت از نوع دیگری هم برخوردار است که علاوه بر مزایایی که اشاره شد دارای تقسیم سود دوره‌ای هم هست. صندوق ندای ثابت کیان با ساختاری مشابه دارای تقسیم سود نیز هم هست. سرمایه گذاران با خرید واحدهای سرمایه گذاری این صندوق می‌توانند در میانه هر ماه، منتظر دریافت سود ماهانه خود باشند که از سود ماهانه بانکی بالاتر است. هر واحد سرمایه گذاری صندوق ندای ثابت کیان که از صندوق‌های صدور و ابطالی است را می‌توان با ۱۰۰ هزار تومان خریداری کرد و در واقع حداقل مقدار ورود به این صندوق صد هزار تومان است.

جمع بندی

حضور ابزار مالی نوینی مانند صندوق درآمد ثابت در دو نوع بدون تقسیم سود و با تقسیم سود دوره‎ای که بازدهی بهتر از بانک دارند، می‌تواند به عنوان جایگزین مناسبی برای سرمایه گذاری در بانک به حساب بیاید.

  • 17
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش