شنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۷۷

معرفی سپرده ارزی و مدارک مورد نیاز برای افتتاح آن

دستورالعمل سپرده ارزی,سود سپرده ارزی,سپرده ارزیبه حساب های قرض الحسنه جاری و پس انداز ارزی، حسابهای سپرده ارزی گفته میشود
در سال های اخیر، نوسانات اقتصادی باعث شده تا بسیاری از افراد به فکر و اندیشه فرو بروند و برای خرید ارز به منظور محافظت از سرمایه و جلوگیری از کاهش ارزش دارایی هایشان اقدام کنند. اغلب این افراد از ارز در منزل خود به صورت اسکناس نگهداری می کنند که این کار عواقب بسیاری را بهمراه دارد درحالیکه منافع اقتصادی مناسبی با افتتاح حساب ارزی فراهم می شود.

سپرده ارزی

به حساب های قرض الحسنه جاری و پس انداز ارزی، حسابهای سپرده ارزی گفته میشود که دارای انواع ارزها و سپرده مدت دار ارزی میباشد و در بانک های کشور ایران به ارزهای دلار و یورو افتتاح میشود. سپرده ارزی علاوه بر بهره مندی از یک صندوق مطمئن برای نگهداری ارز، قابلیت حفظ ارزش دارایی با« سود مناسب ارزی» را دارد. از این رو یکی از راههای مطمئن برای حفظ نوسانات، سپرده گذاری ارزی میباشد ، البته باید این نکته را در نظر گرفت که برای بازپرداخت با همان ارز سپرده گذاری شده، ضمانتی وجود داشته باشد. وظیفه ی بانکها در مورد حساب های ارزی اینست که مثل حسابهای ریالی هر زمان که دارنده سپرده، پولش را بخواهد؛ بتواند آنرا به متقاضی بپردازد. در حسابها و سپرده های ریالی و ارزی چنین قاعده ای به صورت یکسان می باشد.

دارندگان ارز با مراجعه به بانک های عامل میتوانند نسبت به افتتاح حساب ارزی خود در قالب سپرده های قرض الحسنه( پس انداز و جاری) و سرمایه گذاری( مدت دار)، اقدام کنند. بانک های عامل در این نوع از حساب ها، باید عین اسکناس ارز را در زمان برداشت یا بستن حساب از سوی مشتریان بپردازند و به صورت ارزی، سود متعلقه به حساب های سرمایه گذاری ارزی مدت دار را محاسبه و پرداخت کنند.

تاریخچه سپرده ارزی

بانک ها در سال های گذشته سپرده های ارزی دریافت می کردند، ولی عملکرد آن ها در بعضی از موارد به گونه ای بود که به مرور زمان، مشتریان را از سپرده گذاری ارزی دلسرد کرد؛ چرا که بانک ها به هر دلیلی در زمان تحویل سپرده های ارزی، ارزها را پرداخت نمیکردند و در عوض ، معادل ریالی اش را تحویل می دادند. بانک ها در سال ۱۳۹۱ هجری شمسی اقدام به سپرده گیری ارزی کردند، اما برای بازگرداندن سود و اصل سپرده به شکل ریالی، نرخ مبادله ای را برای دارندگان در نظر میگرفتند. سپس افراد، پولشان را در قالب ریالی دریافت می کردند؛ در این صورت سپرده گذاران، متحمل ضرر زیادی می شدند و همین امر اعتماد آن ها را از شبکه بانکی سلب میکرد.

در بانک مرکزی مقامات مطلع سود سپرده های ارزی توسط بانکها یا عدم پرداخت اصل را بدون هیچ ربطی به بانک مرکزی یا کمبود ارز دانسته اند و علت بروز چنین مشکلی را سوء مدیریت بانکها در حوزه منابع و مصارف ارزی معرفی کردند. از این رو بانک مرکزی برای این که رقم سپرده ها را به صورت ارزی بپردازد، ضمانت کرد و همچنین نگرانی های نحوه ی دسترسی به اصل و سود پول را تضمین کرد.

بالاترین نرخ سود سپرده ارزی,محاسبه سود سپرده ارزیسپرده ارزی بجز بهره مندی از یک صندوق مطمئن برای نگهداری ارز، قابلیت حفظ ارزش دارایی را دارد

نحوه ی کار کردن حساب ارزی

حساب بانکی معمولیتان میتواند مبادلات ارزی را به دلار آمریکا به منظور مبادلات ارزی انجام دهد. از این جهت شما با داشتن یک حساب ارزی می توانید پولتان را به چندین ارز ارسال و دریافت کنید و برای صرفه جویی در هزینه های خود، از این طریق یک معامله ساده انجام دهید. بنابراین دیگر نباید برای نوسانات کوتاه مدت ارز نگران باشید. توانایی جابجایی بین ارزها این قابلیت را برای شما فراهم می کند تا پرداخت های خود را بدون پرداخت هزینه اضافی به راحتی انجام دهید. به منظور نقل و انتقالات بانکی یا انتقال از یک بانک به بانک دیگر، این هزینه های اضافی گرفته می شوند.

افتتاح حساب ارزی

یکی از قابلیت های بانک ها برای مردمی که ارزهایشان را در خانه نگه می دارند، افتتاح حساب ارزی است تا آن ها از این طریق ارزهایشان را در بانک ها نگهداری کنند. این روزها مردم عادی هم با افزایش نرخ ارز به خرید و نگه داری ارز در خانه علاقه بسیاری پیدا کرده اند. ولی اگر مشتری با قیمتی بالاتر، این ارز را از بازار آزاد بخرد در این حالت برای افتتاح این حساب ها انگیزه ای ندارد و ترجیح میدهند در منازل خود از آن نگهداری کند تا شاید از این طریق بتواند سودی را با افزایش قیمت بدست آورد. استعلام بانک ها باتوجه به سوابق و احراز هویت مشتری برای افتتاح حساب او انجام می شود.

به عنوان مثال، حساب ارز خارجی برای سرمایه گذارانی مناسب است که قصد دارند پولشان را بجز ارز داخلی به یک یا چند ارز دیگر تغییر دهند. همچنین این حساب برای محافظت از موقعیت سرمایه گذاری خارج از کشور مناسب است؛ به اینصورت که بدون نیاز به انتقال وجوه در خارج از کشور دربرابر نوسانات نرخ ارز استفاده میشود. به خصوص ، افتتاح حساب های ارزی برای شخص یا شرکتی مناسب است که قصد دریافت درامد ارزی را دارد و تمایلی به تبدیل درامد خود به ارز داخلی ندارد.

خدمات قابل ارائه به مشتریان از محل حسابهای ارزی

> یکی از خدمات قابل ارائه به مشتریان اینست که ارز را از محل حساب های ارزی نقل و انتقال میدهند.

> بانک ها وظیفه دارند که حواله های ارزی را در داخل کشور صادر کنند.

> یکی از خدماتی که به مشتریان ارائه میشود اینست که حواله های ارزی وارده را به حساب های ارزی واریز میکنند.

> بانک ها ارزی برای حساب جاری ارزی، دسته چک ارائه می دهند.

> بانک ها برای مشتریان، تبدیلات ارزی انجام می دهند.

> از طریق محل حساب ارزی می توان پرداخت نقدی را با رعایت مقررات ناظر بر پیشگیری از پولشویی از محل آورده نقدی مشتری انجام داد. علاوه‌براین نحوه ی پرداخت سود سپرده های تأمین شده ی مشتریان از محل اسکناس به صورت اسکناس ارزی است.

سپرده ارزی,بیشترین سود سپرده ارزی,حساب های سپرده ارزیاز مزایای افتتاح سپرده ارزی می توان به سروکار داشتن با ارزهای رایج اشاره کرد

ارزهای قابل قبول به منظور افتتاح حساب ارزی

بانک ها مجوز سپرده گیری ارزی با نرخ های سود متفاوت را دارند. به طورمثال بانک ها قادرند برای متقاضیان، ارزهای یورو با نرخ ۳ درصد، درهم امارات با نرخ ۲ درصد و دلار آمریکا با نرخ ۴ درصد سالیانه را افتتاح کنند. قابلیت افتتاح حساب به درهم امارات توسط برخی از بانک های دولتی و خصوصی وجود ندارد ولی تمامی آن ها قابلیت افتتاح حساب به دلار آمریکا و یورو را دارند.

متقاضیان میتوانند اسکناس های ارزی خود را به صورت نقدی یا حواله های ارزی خود را به بانک ها ارائه دهند و سپس حساب سپرده ارزی موردنظرشان را افتتاح کنند. البته در تمامی بانک های عامل دارای حساب ارزی، قابلیت افتتاح حساب با منشا خارجی( حواله) امکان پذیر نیست و تنها در برخی از بانک ها، قابلیت افتتاح حساب با ارز حواله ای وجود دارد.

افراد مجاز برای افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز ارزی

- افرادی می توانند نسبت به اقدام کنند که سنشان حداقل به ۱۵ سال تمام رسیده باشد.

- شرکت هایی به غیراز شهرداری ها و شرکتهای دولتی که بطور رسمی ثبت شده اند می توانند برای افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز ارزی اقدام کنند.

- اتباع بیگانه که وزارت کشور برای آن ها کارت آبی رنگ صادر کرده است.( افتتاح سپرده ارزی برای توریست ها و افرادی که با روادید موقت سه ماهه وارد کشور میشوند امکان پذیر نیست.)

مدارک موردنیاز برای سپرده ارزی

> اشخاص حقیقی ایرانی:

وقتی که برای چند نفر از افراد حقیقی یک حساب مشترک باز می کنید باید تمامی افراد مدارکی نظیر شناسنامه و کارت ملی را همراهشان داشته باشند.

> اشخاص حقوقی ایرانی:

اشخاص حقوقی کشور برای ایجاد یک سپرده ارزی به اصل و تصویر مدارک ثبتی و قانونی و هویتی همچون شرکت نامه، اساسنامه، اظهارنامه ثبت شرکت، اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه مدیران و صاحبان امضاء شرکت نیاز دارند.

> اشخاص حقیقی خارجی:

مدارک موردنیاز سپرده ارزی برای اشخاص حقیقی خارجی شامل پروانه اقامتی معتبر در ایران یا کارت مدت دار آمایش، گذرنامه، دفترچه پناهندگی، اسنادی مبنی بر تعیین محل سکونت و کار، کارت هویت صادره از سوی نیروی انتظامی می باشد.

> اشخاص حقوقی خارجی:

اشخاص حقوقی خارجی برای این که یک سپرده ارزی ایجاد کنند باید اصل و تصویر مدارک ثبتی و قانونی و هویتی از جمله اظهارنامه ثبت شرکت، اساسنامه، شرکت نامه، اصل و تصویر کارت ملی و شناسنامه یا گذرنامه مدیران و صاحبان امضا شرکت برای مؤسسات و شرکت ها و شعب فعال آنان که به ثبت رسیده باشد، را بهمراه خود داشته باشند.

بیشترین سود سپرده ارزی,حساب های سپرده ارزی,سپرده ارزی خارجیسپرده ارزی دارای انواع ارزها و سپرده مدت دار ارزی میباشد

حداقل موجودی برای افتتاح سپرده ارزی

برای افتتاح سپرده ارزی، حداقل ۱۰۰ واحد از ارز موردنظر شخص را برداشت می کنند، به این دلیل که تنها برای بستن سپرده، برداشت این مبلغ مجاز است.

پرداخت نرخ سود

شاید برای بعضی از افراد، دریافت سود به صورت ماهانه مهم باشد تا آنرا برای زندگی خود خرج کنند. بنابراین، باید این نکته را در نظر بگیرند که بعضی از بانک ها از این قابلیت برخوردار نیستند در حالی که بعضی دیگر به صورت ماهانه ولی ریالی، مجوز برداشت سود سپرده دلاری را می دهند.

جریمه برداشت بین دوره در حساب های ارزی

در حساب های سپرده ارزی وقتی که فردی با بانک قرارداد n ساله داشته باشد، ولی پول خود را به هر دلیل بخواهد و قصد برداشت آن را از بانک داشته باشد؛ باید به خاطر این برداشت بین دوره، جریمه بدهد. بنابراین جریمه آن شخص به اینصورتست که نرخ سود او، به اندازه نیم درصد نرخ سود ماه قبل کاهش می یابد. به عنوان مثال در صورت داشتن قرارداد ۱ ساله، اگر بخواهید سپرده ی خود را در ماه هفتم از بانک برداشت کنید، میزان نرخ سود شما به اندازه ی نیم درصد از حساب ماه ششم، کم تر خواهد بود.

حساب ارزی اتباع خارجی

اتباع خارجی طبق قوانین و مقررات بانک مرکزی، برای افتتاح حساب سپرده ارزی در بانک ها باید مدارک و مستنداتی نظیر گذرنامه معتبر و پروانه اقامت دائم یا موقت را ارائه دهند. البته شرایط افتتاح سپرده ارزی برای اتباع افغانستان و عراق مقیم ایران با هم فرق دارد که برای اطلاع از این شرایط باید به شعب ارزی بانک های مختلف مراجعه کنند و در جریان این مقررات قرار بگیرند. ولی از مدارک کلی موردنیاز برای افتتاح سپرده ارزی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

>> مدارک هویتی

>> گذرنامه معتبر و پروانه اقامت دائم یا موقت

>> دفترچه پناهندگی، کارت هویت ویژه اتباع خارجی، برگه آمایش ۵ و گذرنامه برای اتباع افغانی و عراقی

تمامی سازمان ها و مؤسسات خارجی که در ایران، مجوز افتتاح حساب ارزی دارند، باید مدارک ثبت شخصیت حقوقی خود در خارج از ایران را به جز ارائه معرفی نامه از وزارت امور خارجه( برای نمایندگی های سیاسی) یا معرفی نامه از وزارت کشور( برای سازمان های مردم نهاد)، تحویل دهند.

محافظت از سرمایه

امکان نگهداری ایمن از سرمایه به عنوان نخستین مزایای افتتاح حساب ارزی به شمار میرود.

دسترسی به ارزهای رایج

از دیگر مزایای افتتاح سپرده ارزی می توان به سروکار داشتن با ارزهای رایج اشاره کرد که این موضوع، قابلیت تراکنش های بین المللی را برای افراد فراهم میکند.

دسترسی سریع به سرمایه

مزیت افتتاح سپرده ارزی اینست که به صورت بین المللی به سرمایه ی خود دسترسی دارید و بهتر از اینست که شما فقط در یک کشور خاص به آن دسترسی داشته باشید.

سپرده ارزی,بیشترین سود سپرده ارزی,حساب های سپرده ارزیمزیت افتتاح سپرده ارزی اینست که به صورت بین المللی به سرمایه ی خود دسترسی دارید

جلوگیری از افت ارزش سرمایه

از مهم ترین نگرانی های یک سرمایه دار می توان به جلوگیری از افت ارزش سرمایه ی او اشاره کرد. درواقع اصلی ترین دلیلی که یک سرمایه دار برای نگهداری از سرمایه ی خود به فکر یک راهکار می افتد، محافظت و جلوگیری از کاهش ارزش سرمایه می باشد.

گردآوری: بخش اقتصاد سرپوش

  • 10
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وفات یعقوب لیث,یعقوب لیث صفار,جنبش یعقوب لیث زندگی نامه یعقوب لیث؛پادشاهی که از زبان فارسی حمایت کرد

۸۶۱ – ۸۷۹ میلادی

جانشین: عمرو لیث

زاده: ۲۲۵ قمری

۸۴۰ میلادی

روستای قرنین، سیستان

درگذشته: شوال ۲۶۵ قمری

ادامه
زندگی نامه حجت الله عبدالملکی,بیوگرافی حجت الله عبدالملکی,حجت الله عبدالملکی وزیر تعاون زندگی نامه حجت الله عبدالملکی؛وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دولت ابراهیم رئیسی

شهر ری

ملیت: ایران

سمت : وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

محل تحصیل: دانشگاه امام صادق

دانشگاه اصفهان

پیشه: اقتصاددان، سیاستمدار

ادامه
عکسهای مریلا زارعی,همسر مریلا زارعی,مریلا زارعی بازیگر بیورگرافی و عکس های مریلا زارعی بازیگر موفق سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۵۳ ‏

تهران، ایران

تحصیلات: مهندسی علوم صنایع غذایی

محل تحصیل: دانشگاه آزاد اسلامی

پیشه: بازیگر

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۴–اکنون

ادامه
امیر جعفری,بیوگرافی امیر جعفری,تصاویر امیر جعفری بیوگرافی امیر جعفری بازیگر خانواده دوست و پرتلاش ( + تصاویر همسر و فرزندش)

تولد: ۱۰ شهریور ۱۳۵۳

تهران،ایران

ملیت: ایرانی

پیش: بازیگر

همسر: ریما رامین‌فر

مدرک تحصیلی: کارشناسی مدیریت بازرگانی از دانشگاه آزاد اسلامی اراک

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
ویژه سرپوش