دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۵۳ - ۱۳ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۱۱۵۳
نفت و انرژی

اجرای نوع جدیدی از تحریم نفتی در قبال روسیه و بیم اثرگذاری آن بر ایران؛

دم گرگ یخ می‌زند؟

نفت روسیه,وزارت خزانه داری امریکا
سفارت روسیه در آمریکا در بیانیهای اعلام کرد: تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه که آمریکا و شرکایش اعمال کرده‌اند، عملا به معنای تصمیم برای تغییر اصول اولیه بازار آزاد است

 تهدید پوتین کارساز نشد. نه تهدید به عدم عرضه نفت و گاز و ذغال سنگ و نه تهدید به اقدامی برای یخ زدن دم گرگ. غرب سقف قیمتی را برای خرید نفت از روسیه به مرحله اجرا می‌گذارد.

 وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه با هدف ایجاد کنترل بر منابع مالی پوتین انجام می‌شود.

کشورهای عضو گروه هفت به همراه استرالیا در اطلاعیه‌ای با تعیین قیمت ۶۰ دلاری برای هر بشکه نفت روسیه موافقت کردند.

پیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز با تعیین مبلغ مذکور برای نفت روسیه به توافق رسیده بودند.

در اطلاعیه مشترک گروه هفت و استرالیا تاکید شده که اجرای تصمیم تعیین سقف برای قیمت نفت روسیه از روز دوشنبه آینده عملی خواهد شد.

یک مقام بلندپایه در وزارت خزانه‌داری آمریکا هم تاکید کرد که اقدام اتحادیه اروپا در تعیین سقف ۶۰ دلاری برای نفت روسیه کمک شایانی به ثبات بازار جهانی انرژی خواهد کرد.

این مقام افزود که چنین اقدامی مسکو را از منابع مالی مورد نیاز برای ادامه جنگ در اوکراین محروم می‌کند.

پوتین تهدید کرد

 پیش از این رییس‌جمهور روسیه تهدید کرده بود که در صورت اجرای این برنامه از عرضه منابع انرژی خودداری خواهد کرد. روسیه بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی جهان و یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت خام است. بر اساس آخرین آمارهای ارائه شده صادرات نفت روسیه در ماه سپتامبر ۲۳۰ هزار بشکه در روز معادل ۳.۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است.

این آژانس در گزارش ماه اکتبر خود از کاهش صادرات نفت روسیه به ۷.۵ میلیون بشکه در روز خبر داد که در مجموع ۵۶۰ هزار بشکه کمتر از میزان صادرات این کشور پیش از آغاز جنگ اوکراین است.

بر اساس این گزارش، درآمدهای نفتی روسیه نیز با کاهش ۳.۲ میلیارد دلاری به ۱۵.۳ میلیارد دلار رسیده است.

در چنین شرایطی غرب دست به اقدام تازه‌ای برای مهار منابع درآمدی پوتین زده و به جای اجرای تحریم نفتی، در صدد تعیین سقف قیمتی برآمده است. پوتین اما در واکنش به احتمال اتخاذ این تصمیم پیش از این گفته بود در صورتی که غرب بخواهد این طرح‌ها را به اجرا درآورد، از قراردادهای عرضه نفت‌وگازش به کشورهای غربی خارج

خواهد شد.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: آیا تصمیم‌هایی سیاسی گرفته خواهد شد که با این قراردادها در تناقض باشد؟ بله، ما به قراردادها عمل نخواهیم کرد. ما اگر این قراردادها با منافع‌مان در تضاد باشد، هیچ چیزی را عرضه نخواهیم کرد.

پوتین افزود:‌ ما نه گاز عرضه خواهیم کرد، نه زغال‌سنگ و نه نفت؛ ما هیچ چیزی عرضه نخواهیم کرد.

پوتین گفت در چنین وضعیتی، برای روسیه فقط یک گزینه باقی می‌ماند، همانطور که در افسانه پریان مشهور روسی آمده است، ما دُم گرگ را به یخ زدن محکوم خواهیم کرد.

اشاره به پوتین به قصه مشهوری است که روباهی برای به دام انداختن گرگ ابله گرسنه‌ای به او می‌گوید می‌تواند با فرو بردن دمش درون سوراخی در دریاچه‌ای یخ‌زده ماهی بگیرد و وقتی گرگ این کار را انجام می‌دهد، با یخ زدن آب و گیر افتادن دمش توان حرکت را از دست می‌دهد و روستاییان برای تلافی آسیب‌هایی که گرگ در تابستان به آنها زده است، به سراغش می‌آیند. گرگ پس از کتک خوردن بسیار دم قطع‌شده‌اش را در دریاچه یخ‌زده به جای می‌گذارد و می‌گریزد.

پوتین گفت خود آلمان و کشورهای غربی مسئول از کار افتادن خط لوله گاز نورد استریم ۱هستند و اوکراین و لهستان خودشان تصمیم گرفته‌اند که سایر مسیرهای گاز به اروپا را قطع کنند.

پوتین گفت:‌ نورد استریم در حال حاضر عملا از کار افتاده است.

تهدید پشت تهدید

در عین حال سفارت روسیه در آمریکا در بیانیهای اعلام کرد: تعیین سقف قیمت برای نفت روسیه که آمریکا و شرکایش اعمال کرده‌اند، عملا به معنای این است که این تصمیم اصول اولیه بازار آزاد را تغییر می دهد.

در این بیانیه آمده است: ما شاهد ادعای متکبرانه واشنگتن درباره توافق با شرکایش در زمینه تعیین «سقف قیمت» برای انرژی روسیه بودیم. کارشناسان راهبردی در واشنگتن که در پشت شعار تضمین امنیت انرژی برای کشورهای در حال توسعه مخفی شده‌اند، درباره این حقیقت سکوت کرده‌اند که فقدان توازن کنونی در بازارهای انرژی ناشی از اقدامات نسنجیده آنها است: اول از همه اعمال تحریم‌ها علیه روسیه و ممنوعیت واردات انرژی ازاین کشور.

دیپلمات‌های روسیه تهدید کرده‌اند اقدامات این چنینی ناگزیر به ایجاد عدم قطعیت و تحمیل هزینه‌های بیشتر بر مصرف‌کنندگان مواد خام منجر خواهد شد.

آنها افزودند: گذشته از این، از حالا به بعد هیچ کشوری در مقابل همه انواع سقف‌ها بر صادرات نفتی که به دلایل سیاسی اعمال می‌شوند مصون نیستند.

باید در نظر داشت که کاخ کرملین اعلام کرد که روسیه به کشورهای حامی اعمال طرح سقف قیمتی برای محموله‌های نفت خام این کشور انرژی عرضه نخواهد کرد. همین نکته سبب شده است برخی کارشناسان بر این عقیده باشند که بحرن انرژی جهانی ، در صورت اجرای این برنامه در پیش است اما از سوی دیگر برخی ناظران نیز بر این عقیده‌اند که اجرای این طرح می‌تواند زمینه را برای ارزان‌تر شدن بهای نفت خام کشورهای تحریمی مهیا کند.

 یکی از کشورهای تحریمی در حوزه نفت و گاز البته ایران است که از سال ۱۳۹۷، پس از خروج ترامپ از برجام با تحریم فروش نفت روبروست و نفت خود را به مشتریان خاص می‌فروشد .

 از پس حمله روسیه به اوکراین، بخش مهمی از فروش نفت روسیه نیز بر بازارهای آسیایی که بازار تحت نفوذ ایران تلقی می‌شود، متمرکز بود و همین مساله نشان می‌دهد که این اتفاق می‌تواند بیش از پیش به مانور روسیه در بازار کشورهای چین و هند منجر شود .

به این ترتیب این اتفاق عملا زیان ایران را دربرخواهد داشت. باید دید طرح جدید غرب برای اجرای نوع جدیدی از تحریم، قابلیت اجرا خواهد داشت یا زمستان سخت وعده داده شده بالاخره از راه خواهد رسید.

toseeirani.ir
  • 18
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش