۱۵:۳۴ - ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۰۵۴۲
نفت و انرژی

مدیر عامل توانیر:

افزایش انگیزه پرمصرف های برق با تعرفه های جدید/ فاصله زیادی با قیمت تمام شده داریم

محمدحسن متولی‌زاده,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
مدیر عامل توانیر با بیان اینکه با مصوبه جدید دولت پرمصرف های برق انگیزه برای کاهش مصرف را پیدا خواهند کرد گفت:یک درصد از مشترکین برق ۱۰ برابر مشترکین کم‌مصرف،برق مصرف می کنند.

به گزارش فارس،محمدحسن متولی‌زاده در شبکه خبر در خصوص تغییر تعرفه‌های برق گفت: سال گذشته به دلیل محدودیت‌هایی که در تولید برق به وجود آمد که عمدتا هم ناشی از کمبود تولید نیروگاه‌های برقابی بود مجبور شدیم ساعاتی را به مردم خاموشی بدهیم و از این بابت مردم اذیت شدند.

 

وی افزود:بنابراین یک مطالبه عمومی هم ایجاد شد که چرا دولت با مشترکین پرمصرف برخورد نمی‌کند و مکانیزمی طراحی نمی‌کند که مردمی که مصرف برق بالایی دارند این مصرف را اصلاح کنند؛ بنابراین دولت به دلیل همین مطالبه مردم تعرفه‌هایی را طراحی و تصویب کرد و هدف هم صرفا اصلاح مصرف برق مشترکان پرمصرف بود که در این تعرفه از اول خرداد برای مشترکینی که پرمصرف هستند و از یک الگویی بیشتر مصرف می‌کنند ۱۶ درصد به تعرفه‌های آنها افزوده شود.

 

وی ادامه داد: یک نکته مثبت در کشور وجود دارد که اکثریت قریب به اتفاق مردم در حد الگوی مصرف برق مصرف می‌کنند، البته این بدین معنا نیست که نمی‌توانند مصرف خود را کاهش دهند، اما تعداد محدودی است که بیش از اندازه مصرف آنها زیاد است.

 

متولی زاده گفت: به عنوان مثال یک درصد از مشترکین برق معادل ۱۰ درصد از مشترکین کم‌مصرف برق مصرف می‌کنند؛ یعنی ۱۰ برابر و به تبع اینها هم باعث ایجاد آلودگی در محیط زیست می‌شوند و هم این‌که از یارانه بیشتری استفاده می‌کنند.

 

*طراحی الگوی مصرف برق

مدیر عامل توانیر در خصوص طراحی الگوی مصرف برق گفت: الگوی مصرف را با دو مدل می‌توانیم تعریف کنیم که اکثریت قریب به اتفاق مردم چه نوع مصرفی دارند و دوم این‌که وسایل مورد نیاز و لازم در یک واحد مسکونی چه می‌تواند باشد. این دو الگوی مصرفی طراحی‌ شده است.

 

وی ادامه داد: عمدتا روی قبوضی که در اختیار مردم قرار می‌گیرد درج شده است که مشخص شده است که مشترک خوش‌مصرف است یا کم‌مصرف و معمولاً در مناطق عادی و گرم این اعداد متفاوت است؛ چراکه در آنجا وسایل سرمایشی مورد استفاده بیشتری است.

 

وی گفت: در تابستان ۴۰ درصد از کل مصرف برق را وسایل سرمایشی به خود اختصاص می‌دهند؛ یعنی بیش از ۲۲ هزار مگاوات و لذا این مسئله بسیار تعیین‌کننده است و یا سایر وسایل مثل روشنایی و وسایل پرمصرف مثل لباسشویی و ظرفشویی است.

 

متولی زاده در پاسخ به این سوال که نمایندگان مجلس نسبت به تعرفه‌های قبل ایراد گرفتند، در تعرفه‌های جدید چگونه اصلاح شده است، گفت: هدف دولت دقیقاً مشترکین پرمصرف بود که بتواند مدل مصرف آنها را کاهش دهد بنابراین در نظراتی که نمایندگان مجلس ارائه کردند،‌ دولت هم به آنها پاسخ مثبت داد و در جهت تأمین نظر نمایندگان مجلس که عمدتا در خصوص مناطق گرمسیر بود و میزان الگوی مصرف و میزان مصرف را با توجه به نظر نمایندگان مجلس اصلاح کرد.

 

وی در خصوص یارانه ای بیشتری که به پرمصرف‌ها اعطا می شود گفت: هدف‌گذاری مصوبه دولت با همین هدف است، هر چند این اصلاح قیمتی نمی‌تواند فاصله‌ای که پرمصرف‌ها در استفاده از یارانه با کم‌مصرف‌ها استفاده می‌کنند کم کند، پس باید در یک برنامه زمان‌بندی شده باشد.

 

وی خاطر نشان کرد:ما دو روش را پیاده کرده‌ایم که یکی تعرفه‌های پلکانی بود که کسانی که مصرف کمتری دارند قیمت کمتری می‌دادند و کسانی که مصرف برق بالایی داشتند قیمت بیشتری پرداخت می‌کردند، اما با این مصوبه جدید دولت این یک مقدار شفاف‌تر و روشن‌تر شد که کسانی که بیش از الگو مصرف می‌کنند یک ۱۶ درصد بیشتر هم اضافه می‌کنند که یک مقدار انگیزه داشته باشند برای این‌که برای کاهش مصرف فکری کنند.

 

وی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: باید با مشترکان برق ارتباط دو طرفه ایجاد کنیم تا آنها از وضعیت مصرف برق خود علاوه بر درج وضعیت آنها در قبوض کاغذی آگاه شوند تا این تاریخ متأسفانه این ارتباط خیلی مستمر نبوده است.

 

وی افزود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌:مشترکان تلفن همراه خود را در اختیار شرکت‌های توزیع قرار دهند تا بتوانیم قبوض کاغذی را حذف کنیم. تا ارتباط دوطرفه با آنها داشته باشیم تا زمان‌های پیک مصرف و اطلاعات لازم را به آنها بدهیم و روش‌های کاهش مصرف را به آنها آموزش دهیم.

 

*کاهش مصرف برق به‌ویژه در بخش خانگی و تجاری بسیار ساده است

متولی‌زاده گفت:‌ اتفاقا کاهش مصرف برق به‌ویژه در بخش خانگی و تجاری بسیار ساده است. ما بر اساس مطالعات انجام‌شده بدون این‌که سطح رفاه خانوار کاهش یابد و بدون این‌که مردم اذیت شوند با یک اطلاعات جزئی می‌توانند تا ۳۰ درصد مصرف خود را کاهش دهند و از این بابت هم صرف اقتصادی برای خود و هم برای کشور داشته باشند.

 

وی در پاسخ به این سوال که در اصلاحیه جدید اعلام شده است که تعرفه برق مشروط به این‌که از قیمت تمام‌شده تجاوز نکند، گفت: فاصله این اختلاف زیاد مصرف برق مردم به‌طور متوسط با قیمت تمام‌شده زیاد است و با این اعداد به هیچ وجه به قیمت تمام شده نمی‌رسیم، البته در اصلاحیه دولت هم این قید گذاشته شده است که این رعایت خواهد شد.

 

 

  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 24 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ سرمربی جدید پرسپولیس

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید