جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۱۹ - ۲۸ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۱۰۳۳۳۹
نفت و انرژی

آیا اجساد مبتلا به کرونا آب‌های زیرزمینی را آلوده می‌کنند؟

تاثیر اجساد مبتلا به کرونا بر آب‌های زیرزمینی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
او با تأکید بر این که نگرانی که در این مورد از قبل وجود داشته مربوط به ویروس نیست، زیرا تقریباً امکان نفوذ ویروس به سفره های آب زیرزمینی وجود ندارد، اعلام کرد :کویید ۱۹ ویروس جدیدی است که هنوز تحقیقات در مورد آن ادامه دارد، نگرانی ما در بحث باکتری ها بود آن هم در مکان هایی که سطح سفره آب زیرزمینی بالا باشد ولی معمولاً عمق چاه ها در کشور بالاست.

سید کوشیار اعظم واقفی در گفتگو با ایسنا، با بیان این که حتی پیش از شیوع ویروس کرونا (corona) در کشور این مسئله مورد توجه بود که به هیچ وجه محل دفن زباله و آرامستان ها نزدیک منابع آب شرب نباشد و این مکان ها با منبع های آب فاصله زیادی داشته باشند، ذکر کرد :این مسئله به این معناست که در محدوده سفره های آب زیرزمینی که برای شرب استفاده می شود نباید آرامستان وجود داشته باشد.

او با تأکید بر اینکه نگرانی که در این باره از گذشته وجود داشته مربوط به ویروس نیست، چون تقریبا امکان نفوذ ویروس به سفره های آب زیرزمینی وجود ندارد، تصریح کرد :کویید ۱۹ ویروس جدیدی است که هنوز تحقیقات درباره آن ادامه دارد، نگرانی ما در بحث باکتری ها بود آن هم در مکان هایی که سطح سفره آب زیرزمینی بالا باشد اما معمولا عمق چاه ها در کشور بالاست.

مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب کشور افزود:در محدوده تهران عمق آب های زیرزمینی بالای ۲۰۰ متر است و در این عمق هیچ عامل میکروبی نمی تواند نفوذ کند و اصلاً این فرضیه امکان پذیر نیست؛ براین اساس آب آشامیدنی که از سفره های آب آشامیدنی تامین می شود هیچ مشکلی ندارد که ما بخواهیم نگرانی در این باره داشته باشیم.

واقفی با بیان این که تأکید ما همیشه این بوده که محل دفن زباله و آرامستان ها حتما باید از منابع آب فاصله داشته باشند، خاطرنشان کرد:این یک مسئله قدیمی است و موضوع جدیدی نیست که بخواهد نگرانی ایجاد کند ما نیز نگرانی بابت این قضیه نداریم.

وی با اشاره به روش عملکرد دستگاه های تصفیه آب در تقابل با ویروس احتمالی، اظهار کرد :در وهله اول باید بگویم که اصلاً ویروس در آب وجود ندارد ولی در هر صورت امکان شناسایی هرگونه آلودگی در تصفیه خانه هاست؛ بدین سان که در تصفیه خانه ها فرایندهای گوناگون فیزیکی و شیمیایی وجود دارد و در طی فرآیند تصفیه ذرات قابلیت حذف دارند.

به گفته مدیرکل دفتر بهداشت آب و فاضلاب کشور، برای ویروس ها و باکتری ها در مرحله نهایی تصفیه آب همیشه فرآیند گندزدایی انجام می شود که عموما این کار با کلر است در بعضی تصفیه خانه ها که پیشرفته تر هستند این عملیت با ازن زنی و کلرزنی توام با هم انجام می شود، بر اساس مطالعات انجام شده ویروس کرونا در مقابل کلر و تمام اکسیدان ها غیر مقام است تاجایی که حتی با مقادیر کم کلر هم قابلیت از بین رفتن را دارد.

واقفی با بیان این که حد متوسط و مطلوب در شبکه و تصفیه خانه که میزان بالاتری استفاده می شود تا در شبکه بماند نیم میلیگرم در لیتر است این مقدار هم کاملاً برای نابود کردن این ویروس مناسب است و هیچ مشکلی بابت این مساله نداریم، اذعان کرد:تحقیقاتی که تا کنون در درون کشور و در مجامع بین المللی روی این موضوع صورت گرفته گویای همین مسئله است و با قاطعیت میتوان اعلام کرد که در آب آشامیدنی و حتی بحث فاضلاب تصفیه شده مشکلی تحت عنوان ویروس کرونا نداریم.

او در مورد تبلیغاتی که این ایام در خصوص دستگاه های تصفیه آب برای از بین رفتن ویروس کرونا (corona) انجام می شود، اظهار کرد :بعضی از دستگاه های تصفیه آب خانگی استاندارد دارای لامپ یووی هستند که این مسئله میتواند در این موضوع مؤثر باشد ولی موضوع مهم این است که آب شرب کشور آلوده به هیچ ویروسی نیست و به هیچ وجه احتیاج به استفاده از هیچ یک از دستگاه های تصفیه آب نیست.

  • 11
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش