جمعه ۰۴ فروردین ۱۴۰۲
۰۸:۵۲ - ۱۲ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۱۰۰۱
سرپوش فوتبالی

با سیلی‌زدن به علی دایی چه چیزی درست می‌شود؟

علی دایی,اسطوره فوتبال ایران
اینکه درست بعد از اقدام نسنجیده اخیر مبنی بر بازگرداندن خانواده علی دایی و بازتاب منفی آن در رسانه‌های جهان، یکی از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری خواستار برخورد تندوتیز با علی دایی می‌شود، یکی از آن ابهاماتی است که باید برایش پاسخ روشنی مطرح شود. مشخص نیست در این فضا سیلی‌زدن به علی دایی کدام درد موجود را تسکین می‌دهد یا اینکه کدام یک از مشکلات مردم را حل‌وفصل می‌کند.

به گزارش روزنامه شرق،  علی دایی، اسطوره فوتبال ایران، این روز‌ها مجددا در بطن اتفاقی قرار گرفته که اخبارش سراسر دنیا را درنوردیده و همچنان تبعات آن ادامه دارد. ماجرای جدید مربوط به برگرداندن هواپیمایی است که همسر و دختر او را به مقصد دوبی می‌برد. هواپیمایی ماهان در مسیر سفر به امارات مجبور به فرود در فرودگاه کیش شد و نهایتا همسر و دختر علی دایی از آن پرواز پیاده شدند. عنوان شد که دلیل چنین اقدامی که با واکنش‌های منفی بسیاری روبه‌رو شد، مربوط به تعطیلی فروشگاه جواهرآلات همسر علی دایی در سه روز از آبان‌ماه است.

اگرچه آن اتفاق واکنش‌های زیادی را به همراه داشت و مکررا درباره‌اش صحبت شد، ولی نهایتا به‌طور رسمی مشخص نشد چرا مانع سفر خانواده علی دایی شده‌اند؛ به‌ویژه اینکه قوه قضائیه هم بیانیه منتسب به خودش در این ماجرا را تکذیب کرد. علی دایی هم با اظهار بی‌اطلاعی از دلیل واقعی این رفتار، خواستار شفافیت ماجرا شد. انتشار همین خبر در رسانه‌های بین‌المللی دوباره نگاه‌ها را متوجه فضای کنونی و اجتماعی ایران کرد و حساسیت‌های بیشتری را برانگیخت.

خود همان ماجرا به قدر کافی برای ایران در فضای رسانه‌ای بین‌المللی هزینه تراشیده، ولی حالا حمید رسایی مدیرمسئول هفته‌نامه ۹ دی که پیش‌تر اظهاراتش درباره علی کریمی هم حسابی خبرساز شده بود، در گفت‌وگویی ویدئویی خواستار برخورد شدیدتر با علی دایی شده است. او می‌گوید: «علی دایی که خانواده‌اش می‌خواست برای کریسمس از کشور خارج شود حدود یک ماه و نیم پیش در قصه اردبیل دو بار در صفحه‌اش پست گذاشت و نوشت یک دختر سرزمین ما که کشته شده است. خانواده آن مرحومه گفتند آقای دایی شما اسطوره شهر ما هستی، ولی این دختر خودکشی کرده است. تلویزیون گزارش تهیه کرده، اورژانس و مدرسه و آشنایان هم شهادت دادند، بعد علی دایی می‌گوید من اگر تحقیق نکردم بودم چنین حرف‌هایی را نمی‌زدم؛ یعنی آقا همگی بروید، دو هزار چیز ندارید... بعد کسی با او برخورد نمی‌کند».

اشاره حمید رسایی به ماجرای مرگ دانش‌آموز اردبیلی برمی‌گردد که تلویزیون در گزارش‌هایی متعدد خبر از خودکشی او داد، ولی علی دایی در اینستاگرام خبر از کشته‌شدن این دانش‌آموز داده بود. حالا حمید رسایی با کذب‌خواندن ادعای علی دایی خواستار برخورد با او شده و حتی برایش سؤال است که چرا کسی به علی دایی سیلی نمی‌زند. «آقای دایی این روز‌ها صاف‌صاف می‌چرخد. من رفتم پیش یکی از مسئولان عالی قضائی، گفتم آقا چه وضعی است؟ افکار عمومی پیش خودش چه می‌گوید؟ من حمید رسایی هم از خودم می‌پرسم این دایی اگر دروغ می‌گوید چرا یکی نمی‌زند در گوشش؟ گل‌محمدی اگر دروغ می‌گوید چرا یکی نمی‌زند در گوشش؟ حالا علی کریمی آن طرف آب است، همه چیزش را فروخته و رفته، این‌ها که هنوز اینجا هستند... این بحث برای یک ماه و نیم پیش است. مسئول عالی قضائی به من گفت مصوبه شورای عالی امنیت ملی است که با این‌ها برخورد نشود. قرار شده دو کمیته تشکیل شود، این افراد فراخوانده شوند و از آن‌ها توضیح بخواهند و تذکر دهند».

رسایی، ولی می‌گوید مصوبه شورای عالی امنیت ملی را هم قبول ندارد و حتی جرم علی دایی را هم پیش از محاکمه و بررسی اعلام می‌کند و او را به تشویش اذهان عمومی متهم می‌کند. او می‌گوید: «به آقای مسئول گفتم که اولا چنین مصوبه‌ای غلط است، معلوم است که چنین مصوبه‌ای با ضرورت‌های جامعه و اصلاح این وضع تطبیق نمی‌کند. به علاوه اینکه تشکیل کمیته برای قبل از جرم است، این آدم (علی دایی) جرم را مرتکب شده است، او تشویش اذهان عمومی کرده است، فتنه‌گری کرده است. دیگر در چنین شرایطی نباید منتظر آن کمیته‌ها باشید، باید اقدام کنید».

اصرار عجیب حمید رسایی برای برخورد با علی دایی، سیلی‌زدن به او و برخورد با این چهره بین‌المللی در شرایطی صورت گرفته که در وضعیت کنونی اظهارنظرات افراطی بیش از آنکه به اصلاح امور بینجامد، به وخامت اوضاع دامن می‌زند. اینکه درست بعد از اقدام نسنجیده اخیر مبنی بر بازگرداندن خانواده علی دایی و بازتاب منفی آن در رسانه‌های جهان، یکی از چهره‌های نزدیک به جبهه پایداری خواستار برخورد تندوتیز با علی دایی می‌شود، یکی از آن ابهاماتی است که باید برایش پاسخ روشنی مطرح شود. مشخص نیست در این فضا سیلی‌زدن به علی دایی کدام درد موجود را تسکین می‌دهد یا اینکه کدام یک از مشکلات مردم را حل‌وفصل می‌کند. جالب آنکه حمید رسایی مصوبه‌ها را هم قبول ندارد و دوست دارد بدون درنظرگرفتن عواقب، به صورت ضربتی با چهره‌های محبوب مردمی برخورد شود.

گو اینکه این اولین بار نیست که اظهارات تندوتیز او عصبانیت تعداد زیادی از مردم معترض را به همراه داشته است. پیش‌تر و زمانی که علی کریمی با فعالیت مجازی‌اش حسابی خبرساز شده بود، همین حمید رسایی با تهدید علی کریمی به توقیف اموال برای او خط‌و‌نشان کشید که قرار است مثل زم اعدام شود. او خطاب به علی کریمی گفته بود: «به اموال مردم ضرر زدی باید حساب پس بدی. توقیف اموالت، مقدمه توقیف خودت است. از تو لات‌تر، نیما زم بود که آخرش وقتی پس‌گردنی خورد به غلط‌کردن افتاد. تو هم عاقبت گرفتار چنگال قانون می‌شی».

حالا به نظر می‌رسد باید خط‌مشی جدی‌تری برای بیان این‌گونه اظهارات افراطی پیدا کنند. از یک سو تعدادی از مسئولان مدام توصیه به پرهیز از افراطی‌گری در این ماجرا می‌کنند و از سوی دیگر عده‌ای دیگر که گویی از مصونیت خاصی برخوردار هستند، تأکید بر اقدامات ضربتی با معترضان دارند. بعید است برخورد با علی دایی همان‌طور که بالاتر هم گفته شد این روز‌ها گرهی از مشکلات باز کند؛ به‌ویژه اینکه چهره بین‌المللی او حسابی اتفاقات رخ‌داده در ایران را زیر ذره‌بین برده است. دایی پیش‌تر در هر دو ماجرا، یکی ضبط پاسپورت و دیگری برگرداندن هواپیمای همسر و فرزندش، مورد حمایت رسانه‌های زیادی از داخل (من‌های رسانه‌های اصولگرا) و خارج قرار گرفت. حال اگر حمید رسایی چاره کار را در سیلی‌زدن به علی دایی می‌داند، موضوع چیز دیگری است.

 • 18
 • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه
زانکو,بیوگرافی زانکو,عکس های زانکو زانکو خواننده محبوب و جوان ایرانی

حرفه: خواننده

سبک فعالیت: پاپ

سال شروع: ۱۳۹۸

ساز تخصصی: گیتار

زانکو,بیوگرافی زانکو,تصاویر زانکوبیوگرافی زانکو

ادامه
میرفندرسکی,ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی,زندگینامه میرفندرسکی ابوالقاسم میرحسینی فندرسکی عارف و دانشمند دوران صفوی

تاریخ تولد: ۹۴۲ خورشیدی

محل تولد: فندرسک، گرگان، ایران

دلیل شهرت: دانشمند و حکیم

دوران زندگی: صفویه

وفات: ۱۰۱۹

محل دفن: تخت فولاد اصفهان

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۳ فروردين
  جام ملت های اروپا
  ایتالیا - انگلیس
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  پرتغال - لیختن اشتاین
  ۲۳:۱۵
 • جمعه ۴ فروردين
  جام ملت های اروپا
  فرانسه - هلند
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  سوئد - بلژیک
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  جمهوری چک - لهستان
  ۲۳:۱۵
 • شنبه ۵ فروردين
  جام ملت های اروپا
  اسپانیا - نروژ
  ۲۳:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  کرواسی - ولز
  ۲۳:۱۵
 • یکشنبه ۶ فروردين
  دوستانه
  مراکش - برزیل
  ۰۱:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  انگلیس - اوکراین
  ۱۹:۳۰
 • جام ملت های اروپا
  لوکزامبورگ - پرتغال
  ۲۲:۱۵
 • جام ملت های اروپا
  مالت - ایتالیا
  ۲۲:۱۵
 • دوشنبه ۷ فروردين
  جام ملت های اروپا
  جمهوری ایرلند - فرانسه
  ۲۲:۱۵
 • پنج شنبه ۱۰ فروردين
  لیگ برتر ایران
  نفت مسجدسلیمان - تراکتور
  ۱۹:۱۵
 • جمعه ۱۱ فروردين
  لیگ برتر ایران
  استقلال - ذوب آهن
  ۱۹:۱۵
 • لیگ برتر ایران
  سپاهان - صنعت نفت آبادان
  ۱۹:۱۵
 • لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - پرسپولیس
  ۲۱:۱۵
ویژه سرپوش