جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲
۲۰:۰۳ - ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۱۰۵۹۹
سرپوش فوتبالی

آخرین وضعیت پرونده آزار کودکان فوتبالیست مشهد

آخرین وضعیت پرونده آزار کودکان فوتبالیست مشهد,تعرض جنسی در مردسه فوتبال مشهد

روزنامه اعتماد نوشت: سه روز پیش مدیرکل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی به «اعتماد آنلاین» خبر داد که تیم فوتبال پایه مشهد که به تازگی خبرهایی از تعرض به ۱۵ نوجوان عضو آن منتشر شد، تعلیق شده است، اما پیگیری این موضوع نشان داد که این تیم پنجشنبه همین هفته قرار است با نامی جدید در مسابقات حاضر شود و خبری از تعلیق و منع فعالیت متهم نیست.

پس از گذشت حدود یک ماه از زمان آغاز پیگیری پرونده تعرض به ۱۵ بازیکن نوجوان یکی از تیم‌های فوتبال پایه لیگ دسته یک مشهد، هنوز پاسخ روشنی از روند قضایی آن اعلام نشده است. پاسخ همه مسوولان درگیر این پرونده به سوالات خبرنگاران، تنها به یک جمله ختم می‌شود: پیگیریم و در دست بررسی است.

پیگیری روزنامه «اعتماد» از روند رسیدگی به این پرونده که همین هفته و بعد از مدت‌ها سکوت رسانه‌ای شد، نشان می‌دهد که در حال حاضر برای متهم پرونده قرار منع فعالیت صادر نشده و او می‌تواند به فعالیت خود ادامه بدهد. پنجشنبه همین هفته این تیم با نام «ع.پ» در لیگ پایه مشهد بازی می‌کند و خبری از منع فعالیت او نیست؛ چون دادستانی هنوز دستوری درباره این موضوع صادر نکرده و گفته است که «در مدارک و مستندات ارایه شده به دادسرا تاکنون فرد یا افرادی مدعی تعرض جنسی نشده‌ا‌ند و شکایتی تاکنون از سوی والدین بازیکنان در این خصوص در دستگاه قضایی مطرح نشده، درعین حال پیگیری ابعاد این موضوع به صورت جدی و دقیق وظیفه این مرجع است.»

ماجرا از کجا شروع شد؟

این اتفاق از جمعه ۳۰ دی آغاز شد؛ زمانی که یکی از خبرنگاران مشهد و مدیر رسانه‌ای سابق تیم فوتبال شهر خودرو برای اولین ‌بار جمعه ۳۰ دی در صفحه اینستاگرام خودش منتشر کرد و نوشت که «والدین ۱۵ نفر از بازیکنان یک باشگاه و مدرسه فوتبال در مشهد با مراجعه به حراست اداره کل ورزش و جوانان خراسان رضوی از یک باشگاه و مربی‌نماهای آن، به خاطر تعرض به فرزندان‌شان شکایت کردند. این پرونده در دادستانی نیز مفتوح شده است. نکته ‌تامل‌برانگیز این است که این تیم بدون مجوز در مسابقات لیگ مشهد و استان حضور داشته و خانواده‌ها بی‌خبر از همه ‌جا اعتماد کرده‌اند و فرزندان‌شان را ثبت‌نام. وقتی فوتبال استان متولی ندارد و دنبال شوآف است و نظارت ندارد، این بدبختی‌ها هم به بار می‌آید.»

اولین واکنش رسمی به این موضوع از طرف «محسن حیدری» رییس هیات فوتبال خراسان رضوی بود. به نقل از او جمله‌ای دست به دست شد: پول خرج شده تا این خبر در همه کانال‌های خبری درج شود. این موضوع منطقی و اخلاقی نیست. بحث اخلاقی رسانه‌ها را باید بیشتر مورد توجه قرار بدهیم. اگر از موضوع مطلع بودم در نطفه خفه می‌کردم. در این حوزه و در حوزه مالی بین خانواده و باشگاه‌ها هیچ مماشاتی نخواهیم ‌داشت.

روند کند رسیدگی به این پرونده و روشن نشدن ابعاد آن در شرایطی صورت گرفته است که اولین شکایت خانواده‌ها به سازمان ورزش و جوانان، اواسط دی انجام شد. قبل از آن تعدادی از خانواده‌های بازیکنان این باشگاه مقابل ساختمان هیات فوتبال خراسان رضوی جمع شده‌ و به دنبال پیگیری ماجرا بودند و چون پاسخ روشنی نگرفته بودند. در نهایت حدود ۱۰ تا ۱۲ نفر والدین این نوجوانان، اسناد و شواهد خود از این اتفاق را به حراست اداره ورزش و جوانان خراسان رضوی تحویل داده‌ و درخواست کرده‌اند علاوه بر رسیدگی به این موضوع، از فعالیت غیرقانونی باشگاه و فرد متهم هم جلوگیری شود. ثبت شکایت آنها در دادگستری از طرف اداره کل ورزش و جوانان استان خراسان رضوی سوم بهمن امسال انجام شد و طبق ادعای مدیرکل این سازمان، هیات فوتبال مشهد از روز اول در جریان ماجرا بوده ولی ابتدا می‌خواسته با صلح و صفا و سپس با تهدید خانواده‌ها ماجرا را حل کند. تلاش برای تهدید خانواده‌ها پیش از این هم مطرح شده بود.

جلسه کمیته اخلاق هنوز برگزار نشده است

در نامه شکایت خانواده‌ها خطاب به اداره ورزش و جوانان، تغییر رفتار این نوجوانان، عدم تمایل به درس و عدم تمایل به جلسات فرهنگی و انقلابی و مواردی مشابه آن مطرح شده و به همکاری نکردن هیات فوتبال مشهد هم اشاره شده است. پیگیری «اعتماد» درباره علت ادامه فعالیت این باشگاه از حراست هیات فوتبال خراسان رضوی تنها به یک پاسخ ختم شد: «اجازه مصاحبه نداریم!» قرار بود جلسه‌ای با حضور متهم و خانواده این نوجوانان از طرف کمیته اخلاق فدراسیون برگزار شود، اما تا امروز خبری از این جلسه نیست. قرار شده است کارگروهی با حضور کمیته اخلاق، حراست و افسر حفاظت از کودکان کمیته پزشکی که طبق مقررات فیفا فعالیت می‌کند، تشکیل شود تا این پرونده با قید فوریت پیگیری شود.

شکایت از دو خبرنگار

رسانه‌ای شدن این ماجرا بعد از مدت‌ها توانست سکوت مسوولان درگیر در پرونده را بشکند، اما فعلا «ع.پ» از دو خبرنگار مشهدی به دلیل نشر اکاذیب و افترا شکایت کرده و در پاسخ به سوالات روزنامه «اعتماد» می‌گوید که «تمام مطالب و اتهامات کذب محض است. این نقشه و توطئه ضدانقلاب علیه مسائل دینی و اعتقادی نظام بود و از شبکه‌های معاند امریکا سرچشمه می‌گرفته. ۴۰ نفر از اولیای اعضای تیم فوتبال این باشگاه در حمایت از باشگاه به هیات فوتبال استان مراجعه می‌کنند.» تا امروز خبری از این حمایت نیست و تقریبا همه طرف‌های درگیر در این پرونده - از متهم تا خبرنگاری که موضوع را به رسانه‌ها کشاند - سکوت کرده‌اند.

هیات فوتبال مشهد زیر بار نمی‌رود

در این پرونده ابعاد مهمی هنوز مبهم مانده است و پیگیری‌ها هم در نهایت به پاسکاری بین سازمان‌ها ختم می‌شود؛ یکی از ابهامات این پرونده مجوز نداشتن فعالیت باشگاه مورد نظر بود که از ۱۰ سال پیش تاکنون بدون مجوز فعالیت می‌کند و در مسابقات لیگ نوجوانان زیر ۱۵ سال مشهد هم همیشه حاضر است. این موضوع تا امروز از سمت دو نفر از مسوولان فوتبال خراسان رضوی تایید شده است، اما هیات فوتبال مشهد زیر بار آن نمی‌رود. نفر اول علی‌اکبر هاشمی جواهری، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی است که گفته: «این موضوع از موارد مهم و در حال بررسی است و اینکه باشگاهی بدون مجوز چگونه در مسابقات شرکت کرده، تخلف آشکار است.»

نفر دومی که فعالیت بدون مجوز این باشگاه را تایید کرد، محسن حیدری، رییس هیات فوتبال خراسان رضوی بود که چند روز پیش خبر داد: «لیست مدارس فوتبال دارای مجوز را همواره منتشر کرده‌ایم. به اداره کل ورزش و جوانان هم همیشه اعلام می‌کنیم. این باشگاه مجوز مدرسه فوتبال نداشته‌ است، اما این تیم گویا در مسابقات مشهد شرکت کرده است.» حیدری در پاسخ به «اعتماد» درباره علت این موضوع گفت که حسین بادامکی، رییس هیات فوتبال مشهد باید این پرسش پاسخ بدهد.

این هیات تا امروز پاسخگوی هیچ کدام از ابعاد این پرونده نبوده است. حسین بادامکی چند روز پیش گفته بود که «این باشگاه مجوز داشته و می‌توانید از سامانه اداره ورزش پیگیری کنید. تاییدیه‌ها انجام شده بود، اما فقط مجوز فیزیکی را به باشگاه نداده‌اند. این باشگاه با نام دیگری در مسابقات شرکت کرده، اما در مشهد به نام دیگری شناخته می‌شود. مجوزها هم در سامانه اداره ورزش موجود است»

علاوه بر این هیات فوتبال مشهد واکنش‌های عجیب دیگری هم در این پرونده از خود نشان داده است. روز اول بهمن بادامکی در گفت‌وگویی از قطعی نبودن مشخصات باشگاه متخلف خبر داده بود، در حالی که شکایت خانواده‌ها به سازمان ورزش و جوانان خراسان رضوی کمتر از یک ماه پیش اعلام شد و طبق گفته مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی، این هیات از ابتدا در جریان این موضوع قرار داشته است. با این حال بادامکی گفته بود که « هنوز نمی‌توان به صورت قطعی گفت کدام تیم دچار چنین تخلفی شده زیرا هیچ بحثی به ما ارایه نشده است. فردی که چنین شکایتی دارد باید ابتدا به هیات فوتبال مشهد مراجعه کند. ظاهرا فردی همراه با یکی از خانواده‌ها به هیات فوتبال آمده و ما هم به او گفتیم هر سند و مدرکی دارند، بیاورند و شکایت کتبی کنند. بادامکی دلیل تعلل این سازمان در رسیدگی به شکایت خانواده‌ها را ثبت نشدن شکایت خانواده‌ها در هیات فوتبال مشهد اعلام کرده بود: «باید شکایت مکتوب در هیات فوتبال ثبت شود و این بحث را از طریق کمیته اخلاق هیات پیگیری کنند. ولی تاکنون چنین شکایت رسمی‌ای در هیات فوتبال مشهد ثبت نشده که بتوانیم آن را پیگیری کنیم. مورد دومی که در این مساله وجود دارد این است از آقایانی که به هر شکلی می‌خواهند خودشان را مطرح کنند، تعجب می‌کنم. اینکه به صرف مشکل شخصی با رییس و دبیر هیات خراسان رضوی یا مشهد، بخواهند کاری انجام بدهند، درست نیست. شاهد هستید با مطرح شدن این اتفاق هجمه و بدبینی زیادی در مشهد راه افتاده و فوتبال زیر سوال رفته است. شخص زیر سوال نرفته است.»

اولین خبرهایی که درباره این موضوع منتشر شد، حضور تعدادی از خانواده‌های این نوجوانان روبه‌روی ساختمان هیات فوتبال مشهد بود، اما هیات فوتبال خراسان رضوی آن را هم تکذیب می‌کند. محسن حیدری، رییس این سازمان گفته است که هیچ تجمعی برگزار نشده و چنین موضوعی صحت ندارد. هیات فوتبال روی مسائل اخلاقی به ‌شدت حساس است و شدیدترین برخوردها را در این خصوص پس از پیگیری خواهد داشت. آخرین مقام رسمی که دستور داد که پرونده بررسی و پیگیری شود، حمید سجادی، وزیر ورزش بود که گفته: «در صورت صحت گزارش‌های رسیده با عامل یا عاملان این اتفاق با قاطعیت برخورد شود.» تا امروز بعد از تایید و تکذیب‌های اولیه، مهم‌ترین تغییر در این پرونده سکوت همه طرف‌های درگیر در ماجرا، سردرگمی خانواده‌ها و پاسخگو نبودن هیات فوتبال مشهد به آنهاست. تا جایی که در نامه اولیه آنها به سازمان ورزش و جوانان از این موضوع شکایت شده، اما به نظر می‌رسد این سازمان هنوز تصمیمی برای پاسخگو بودن ندارد. 

سارا سبزی

 • 10
 • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • جمعه ۱۱ فروردين
  لیگ برتر ایران
  سپاهان - صنعت نفت آبادان
  ۱۹:۱۵
 • لیگ برتر ایران
  استقلال - ذوب آهن
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر ایران
  مس رفسنجان - پرسپولیس
  ۲۱:۱۵
 • بوندسلیگا آلمان
  آینتراخت فرانکفورت - بوخوم
  ۲۲:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  مایورکا - اوساسونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ یک فرانسه
  مارسی - مون پلیه
  ۲۲:۳۰
 • شنبه ۱۲ فروردين
  لیگ برتر انگلیس
  منچسترسیتی - لیورپول
  ۱۵:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  شالکه - بایرلورکوزن
  ۱۷:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  برایتون - برنتفورد
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - لیدز
  ۱۷:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  کریستال پالاس - لسترسیتی
  ۱۷:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  اینتر - فیورنتینا
  ۱۹:۳۰
 • لیگ برتر انگلیس
  چلسی - استون ویلا
  ۲۰:۰۰
 • لالیگا اسپانیا
  کادیز - سویا
  ۲۰:۰۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - دورتموند
  ۲۰:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  العین امارات - شباب الاهلی امارات
  ۲۱:۳۰
 • لیگ ستارگان قطر
  السیلیه - الدحیل
  ۲۲:۱۵
 • سری آ ایتالیا
  یوونتوس - هلاس ورونا
  ۲۲:۱۵
 • لالیگا اسپانیا
  الچه - بارسلونا
  ۲۲:۳۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الهلال - الخلیج
  ۲۲:۳۰
 • یکشنبه ۱۳ فروردين
  لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - وایادولید
  ۱۷:۴۵
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - منچستریونایتد
  ۱۹:۰۰
 • سری آ ایتالیا
  ناپولی - آث میلان
  ۲۲:۱۵
ویژه سرپوش