سه شنبه ۰۶ آبان ۱۳۹۹
۱۷:۳۲ - ۲۶ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۴۶۷
فوتبال در جهان

۷ آقای گلی مسی در ۱۱ سال اخیر لالیگا (+ بیوگرافی لیونل مسی)

لیونل مسی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان
فوق ستاره آرژانتینی بارسلونا در ۱۱ سال اخیر ۷ بار آقای گل لالیگا اسپانیا شده است.

دیروز سالروز نخستین بازي لیونل مسی (Lionel Messi) فوق ستاره آرژانتینی برای بارسلونا اسپانیا بود.

۱۶ سال قبل در چنین روزی مسی اولین بازي خود را برای کاتالان ها انجام داد.

مسی در این چند سال یکی از ستارگان بی بدیل دنیای فوتبال لقب گرفت و موفق شده بارها عنوان برترین گلزن لالیگا را بدست آورد.

او در ۱۱ سال اخیر، ۷ بار آقای گل لالیگا شده و رکوردهای فراوانی را جابجا کرده است.

مسی که برترین بازیکن تاریخ لالیگا (La Liga) به شمار میرود موفق شده در ۴ سال اخیر همواره آقای گل مسابقات لقب بگیرد.

* فهرست فصولی که وی با پیراهن بارسلونا آقای گل شده است به شرح زیر است:

۱۰- ۲۰۰۹، ۳۴ گل زده

۱۲- ۲۰۱۱، ۵۰ گل زده

۱۳- ۲۰۱۲، ۴۶ گل زده

۱۷- ۲۰۱۶، ۳۷ گل زده

۱۸- ۲۰۱۷، ۳۴ گل زده

۱۹- ۲۰۱۸، ۳۶ گل زده

۲۰- ۲۰۱۹، ۲۵ گل زده

لیونل مسی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

***

بیوگرافی لیونل مسی 

لیونل آندرس «لئو» مسی کوچیتینی (به اسپانیایی: Lionel Andrés" Leo" Messi Cuccittini) بازیکن فوتبال اهل آرژانتین است که برای تیم فوتبال بارسلونا و تیم ملی آرژانتین در پست های مهاجم و بال بازی می کند. او نخستین و تنها بازیکن در تاریخ فوتبال است که شش بار برنده جایزه بهترین بازیکن سال جهان و توپ طلای فیفا شده است.

او اینک کاپیتان تیم ملی فوتبال آرژانتین و باشگاه فوتبال بارسلونا است. مسی در ۲۱ سالگی توپ طلای اروپا را ازآن خود کرد. او همچنین نامزد دریافت عنوان بهترین بازیکن سال فوتبال جهان شد. در سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۹، اولین جایزهٔ توپ طلای خود را دریافت کرد و همچنین بهترین بازیکن سال شد. وی موفقیت های خود را با دریافت توپ طلای سال های ۲۰۱۱٬۲۰۱۰، ۲۰۱۲، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ تکمیل کرد. او در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ عنوان بهترین بازیکن سال اروپا را دریافت کرد. مسی در ۲۴ سالگی بهترین گلزن تاریخ فوتبال بارسلونا در تمامی رقابت ها شد. لئو در سن ۲۵ سالگی جوانترین بازیکن تاریخ رقابت های لالیگا لقب گرفت که توانسته ۲۰۰ گل در این لیگ به ثمر رساند؛ از او میتوان بعنوان بهترین بازیکن نسل خود نام برد. همچنین وی از دیدگاه کارشناسان بزرگ فوتبال و تحقیقات کالج هلند باهوش ترین بازیکن دنیا به حساب می آید. بازیکنی که در یک صدم ثانیه توانایی تصمیم گیری با توپ را دارد. مسی نخستین بازیکنی است که شش بار برنده توپ طلای اروپا و جهان و یک بار هم بعنوان بهترین بازیکن زیر ۲۱ سال جهان برگزیده شده است. او همچنین بهترین بازیکن سال فوتبال جهان در سال های ۲۰۰۹، ۲۰۱۰، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ و ۲۰۱۵، ۲۰۱۹ بوده است و از این حیث رکورددار است. شیوهٔ بازي او و توانایی هایش باعث شده است که او با دیه گو مارادونا مقایسه شود؛ این درحالی است که مارادونا مسی را «جانشین» خود می داند. تکنیک و هوش بسیار بالای این بازیکن باعث شده که بزرگان فوتبال به ستایش از او بپردازند.

مسی بهترین گلزن تاریخ باشگاه بارسلونا به شمار می آید.او توانست در سال ۲۰۱۲ صاحب رکورد بيش ترین گل زده در یک سال با ۹۱ گل شود البته این رکورد را فیفا ثبت نکرد. مسی به همراه بارسلونا هشت بار قهرمان لالیگا (La Liga)، سه بار قهرمان جام حذفی اسپانیا، پنج بار برنده سوپرجام فوتبال اسپانیا، چهار بار قهرمان لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) ، دو بار قهرمان سوپر کاپ اروپا و دو بار قهرمان و یک بار نائب قهرمان جام باشگاه های جهان شده است. مسی نخستین و تنها بازیکنی است که در چهار رقابت لیگ قهرمانان اروپا بعنوان آقای گلی دست یافته است. وی همچنین نخستین بازیکنی است که در این رقابت ها رکورد بيش ترین هت تریک (۴) را در اختیار دارد. او در سال ۲۰۱۲ در لیگ قهرمانان اروپا تاریخ ساز شد و اولین بازیکنی شد که در یک مسابقهٔ این جام پنج گل به ثمر رسانده است. وی همچنین به رکورد خوزه آلتافینی رسید و در یک فصل لیگ قهرمانان ۱۴ گل به ثمر رساند. مسی رکورد بیشترین گل زده در لیگ های اروپایی را در فصل ۱۲–۲۰۱۱ با ۷۳ گل به نام خود ثبت کرده است.

او در همان فصلِ لالیگا رکورد ۵۰ گل را از خود به جای گذاشت و همچنین اولین بازیکنی شد که در شش رقابت مختلف در یک فصل هم گل زده و هم پاس گل داده است. لئو در ۱۶ فوریه ۲۰۱۳ سیصدمین گل خود در تیم بارسلونا را به ثمر رساند و بالاخره در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۴ توانست چهارصدمین گل دوران حرفه ای فوتبال خود را در بازی مقابل گرانادا به ثمر رساند؛ او در ۳۰ مارس ۲۰۱۳ در بیست و یکمین بازي متوالی در لالیگا موفق به گلزنی شد و اولین بازیکن تاریخ شد که در یک لیگ حرفه ای فوتبال در تمام بازی های متوالی در برابر همهٔ تیمها موفق به گلزنی شده است. او در مارس ۲۰۱۴ مقابل رئال مادرید موفق به هت تریک شد که تبدیل به بازیکنی شد که در تاریخِ ال کلاسیکو بیشترین هت تریک را داشته است. او با ۴۰۰ گل زده که آخرین آن را در برابر ایبار به ثمر رساند، بهترین گلزن تاریخ لالیگا است.

لیونل مسی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

او یکی از اعضای تیم ملی جوانان آرژانتین در جام جهانی جوانان ۲۰۰۵ بود که توانستند قهرمان آن مسابقات شوند. او در آن مسابقات بهترین بازیکن و همچنین بهترین گلزن آن مسابقات شد. مسی در المپیک پکن نیز بهمراه تیم المپیک آرژانتین به مقام قهرمانی دست یافت.

او تیم ملی کشورش را در تورنمنت هایی همچون جام های جهانی ۲۰۰۶، ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ و مسابقات کوپا آمریکا در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ همراهی کرده است. وی جوانترین آرژانتینی است که در جام جهانی بازی کرده و موفق به گلزنی شده است. در سال ۲۰۰۸ مسی بهمراه تیم فوتبال آرژانتین مدال طلای المپیک را کسب کرد. در سال ۲۰۱۳، اسپورتزپرو او را در ردهٔ دوم پولسازترین ورزشکار جهان جای داد. مسی در سال ۲۰۱۴ با کسب چهار عنوانِ بهترین بازیکن زمین در چهار بازیِ متوالی آرژانتین را به فینال جام جهانی رساند. وی همچنین جایزهٔ توپ طلایی را، بعنوان بهترین بازیکن تورنمنت ازآن خود کرد.

لیونل مسی تنها بازیکن تاریخ فوتبال است که شش توپ طلا را به دست آورده است و از این لحاظ رکورددار می باشد.

اوایل زندگی

مسی در روزاریو، سانتا فه به دنیا آمد. پدرش خورخه هوراکیو مسی، کارگر کارخانه بود و مادرش سلیا ماریا کوچیتینی، یک نظافتچی نیمه وقت بود. اصلیت والدین مسی ایتالیایی است و به شهر آنکونا بازمی گردد. جد او، آنجلو مسی در سال ۱۸۸۳ به آرژانتین مهاجرت کرده است. لیونل دو برادر بزرگتر به نام های رودریگو و ماتیاس و یک خواهر به نام ماریا سل دارد. او از پنج سالگی فوتبال خودش را در تیم گراندولی آغاز کرد؛ تیمی که پدرش در آن زمان مربیش بود. او در سال ۱۹۹۵ به نیولز اولد بویز رفت تیمی که در همان شهر روزاریو قرار داشت. مسی بعد از مدتی بعنوان شخصی جوان به یک نقطهٔ قوت در آن تیم تبدیل شد؛ او تنها یک بازی را در چهارسال بعدی حضورش از دست داد و در آنجا به ماشین شماره ۸۷ مشهور شد. عدد ۸۷ از سال تولد او الهام گرفته شده بود.

در سن۱۱ سالگی تشخیص داده شد که او با کمبود هورمون رشد مواجه است. ریور پلاته به پیشرفت مسی علاقه نشان داد اما تمایلی به پرداخت هزینه های درمان بیماری مسی که ۹۰۰ دلار در ماه بود، نداشت. کارلس رکساچ، مدیر ورزشی وقت باشگاه بارسلونا ، توسط بستگان مسی در لیدا و کاتالونیا، از استعداد او آگاه شده بود و مسی و خاله اش آماده برای ترتیب دادن مذاکره با او بودند.رکساچ، بدون کاغذی در دست، پیشنهاد قرارداد مسی را بر روی دستمال کاغذی نوشت. بارسلونا پیشنهادِ پرداخت هزینه های درمانی را پذیرفت به شرط آنکه مسی حاضر به نقل مکان به اسپانیا باشد. مسی و پدرش به بارسلون نقل مکان کردند، جایی که او در آکادمی جوانان باشگاه ثبت نام کرد.  

زندگی شخصی

مسی در سال ۲۰۰۹

او مدتی با ماکارنو لموس (که او هم اهل روزاریو بود) رابطهٔ عاطفی داشت. گفته می شود چند روز پس از بهبود یافتن مسی از بند مصدومیت و چند روز مانده به جام جهانی ۲۰۰۶، این دختر توسط پدرش به او معرفی شده است هم چنین او رابطه ای با مدل آرژانتینی، لوچیانو سالازار داشته است.

مسی در ژانویهٔ ۲۰۰۹ در برنامه «هت تریک بارسا»  که از کانال ۳۳ پخش می شد اظهار‌کرد: «من یک دوست دختر دارم که در آرژانتین زندگی می کند. من راحت و خوشحال هستم.» لئو در کارناوالی در شهر سیتخس بعد از داربی بارسلونا- اسپانیول با دختری به نام آنتونلا روکازو دیده شد. روکازو نیز اهل روزاریو است.مسی در ۲ ژوئن ۲۰۱۲ در بازی در مرحلهٔ مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ مقابل اکوادور گلزنی کرد و یک پاس گل داد و برد ۴–۰ آرژانتین را رقم زد. او در بازي و بعد از به ثمر رساندن گل، بیست و سومین گلی ملی اش برای آرژانتین را هنگامی که دوست دخترش در هفتهٔ دوازدهمِ حاملگی اش به سر می برد، با قرار دادن یک توپ زیر تی تیشرتش جشن گرفت. روکازو در پستی در توییتر اعلام کرد که انتظار دارد فرزندش در ماه سپتامبر به دنیا بیاید.

سرانجام فرزند مسی که او و دوست دخترش نام او را تیاگو گذاشته بودند در ۲ نوامبر ۲۰۱۲ به دنیا آمد و او برای اولین بار پدر شد. مسی در صفحهٔ فیسبوکش پستی در مورد پدر شدنش گذاشت: "امروز من خوشبخت ترین مرد دنیا هستم، پسرم به دنیا آمد و خدا را برای این هدیه شکر می کنم!" لئو نام پسرش و همچنین اثر دست او را بر ساق پای چپش خالکوبی کرد.

مسی برای جشن گرفتن تولد پسر اولش، خود و پسرش را عضو کمپین تبلیغاتی یونیسف کرد. کسانی که در کمپینِ رسانه ای- اجتماعی ثبت نام و شرکت می کردند شانس این را داشتند تا یک جفت از کفش های مسی یا تی شرت امضاء شدهٔ او را برنده شوند.

مسی سه پسر خاله دارد که آن های هم بازیکن فوتبال هستند: ماکسی بیانکوچی که در تیم باهیای برزیل در پست بال بازي می کند و همانند مسی اهل روزاریو است و فرزند مارسلا کوچیتینی، خواهرِ سلیا ماریا مادر مسی است که تقریبا سه سال از مسی کوچک تر است. پسرخاله دیگر لئو، برونوی ۱۴ ساله است که در تیم جوانان نیوول بازي می کند. امانوئل بیانکوچی پسر خالهٔ دیگر مسی است که در پست هافبک برای تیم باهیا در برزیل در کنار برادر خود ماکسی مشغول به بازي است.

مسی که یک مسیحی کاتولیکِ معتقد است در سال ۲۰۱۳ بهمراه بوفون دروازه بان تیم ملی ایتالیا، با پاپ فرانسیس که خود طرفدار یک تیم آرژانتینی به نام سن لورنزو است در واتیکان دیدار کرد و گفت: «بی شک امروز یکی از خاصترین روزهای زندگی من است. ما باید هم داخل و هم بیرون زمین فوتبال بهتر باشیم.»

مسی از زمانی که به اسپانیا رفته است رابطهٔ نزدیک خود را با روزاریو و خانواده اش حفظ کرده است و برای حمایت از آنها گام های بلندی برداشته است. او روزانه از طریق تلفن و پیام های متنی با دوستان و خانوادهٔ خود در ارتباط است. یک بار زمانی که او در بوینس آیرس در حال تمرین با تیم ملی آرژانتین بود بلافاصله بعد از تمرین فاصلهٔ سه ساعته تا روزاریو را با ماشین پیمود و شام را با خانواده اش صرف کرد و شب را با آنها گذراند و روز بعد برای تمرین به بوینس آیرس بازگشت. لئو همچنین مالکیت خانهٔ قدیمیش در روزاریو را حفظ کرده است؛ اگرچه خانواده اش دیگر در آن جا زندگی نمی کنند. او یک پنت هاوس در یک ساختمان مسکونیِ اختصاصی تهیه کرده که مادرش در آن زندگی می کند (پدرش بیشتر وقتش را با او در اسپانیا صرف می کند).

امور خیریه

مسی در سال ۲۰۰۷ بنیاد لئو مسی را تاسیس کرد. این بنیاد یک مؤسسهٔ خیریه است که وظیفهٔ حمایت از امور درمانی و تحصیلیِ کودکان آسیب پذیر را بر عهده دارد.باتوجه به سختی های درمانی- پزشکی که لیونل مسی در دوران کودکی با آنها دست و پنجه نرم میکرد، بنیاد لئو مسی پیشنهاد حمایت از درمانِ کودکانی که در اسپانیا نیازمندِ درمان تشخیص داده شده اند را مطرح کرد و حمایت مالی برای هزینه های انتقال، بیمارستان و بهبودی را بر عهده گرفت. بنیاد مسی توسط سرمایهٔ شخصی خود او و با کمکِ شرکت هربالایف تأمین می شود.

لیونل مسی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

مسی در ۱۱ مارس ۲۰۱۰ بعنوان سفیر صلح یونیسف انتخاب شد. فعالیت های مسی به عنوان سفیر صلحِ یونیسف شامل حمایت از حقوق کودکان می شود. مسی در این زمینه توسط بارسلونا که خود همکاری زیادی با یونیسف دارد حمایت می شود.

او و نیولز اختلاف عمومی طولانی مدت خود را پایان بخشیده اند. مسی برای آکادمی جوانانِ باشگاه، ساختمان یک خوابگاه شبانه روزی را در استادیوم نیوولز احداث نموده است. او همچنین یک ورزشگاهِ کوچک نیز برای باشگاه ساخته است. نیوولز نیز برای ابراز خشنودی از پایان اختلافشان با مسی برنامه دارد تا یک کارتِ خاصِ عضویت در باشگاه را به نام پسر مسی تدوین و چاپ نماید.

مسی در مارس ۲۰۱۳ ششصد هزار یورو برای بازسازی یک بیمارستانِ کودکان در زادگاهش روزاریو در آرژانتین اهدا کرد. این پول برای بازسازی واحد تومور شناسی و غده شناسی در بیمارستان کودکان جِی ویلِلا به کار رفت و هم چنین به عنوان هزینهٔ سفر پزشکان به بارسلونا جهت درمان بیماران به کار گرفته شد.

ثروت

مجلهٔ فرانس فوتبال در مارس ۲۰۱۰ مسی را با ۳۳ میلیون یورو (۴۵ میلیون دلار) درآمد حاصل از حقوق، پاداش ها و درآمدهای غیر فوتبالیِ او در ۱۲ ماه گذشته، در ردیف اول پولدارترین بازیکن فوتبال های دنیا، بالاتر از دیوید بکهام و کریستیانو رونالدو (Cristiano Ronaldo) قرار داد. مجلهٔ فوربز در می ۲۰۱۴ مسی را با ۶۵ میلیون دلار دستمزد در ۱۲ ماه گذشته، در ردهٔ دوم لیستِ پردرآمدترین بازیکنان فوتبال پایین تر از کریستیانو رونالدو قرار داد.

دستمزد

بارسلونا در دسامبر ۲۰۱۲ اعلام کرد که یک قرارداد پنج ساله را با مسی امضا خواهد کرد که او را تا سال ۲۰۱۸ در باشگاه نگه خواهد داشد و حقوق پایهٔ او تا ۱۶ میلیون یورو (۲۱/۲ میلیون دلار) افزایش می یابد که در نتیجه او بیشترین حقوق را در بین بازیکنانِ فوتبال جهان خواهد داشت.ارزش مالی رسمیِ مسی برای باشگاه ۲۵۰ میلیون یورو باقی ماند.

ضمانت های تبلیغاتی

مسی در سپتامبر ۲۰۱۲ سفیر جهانی تبلیغاتی تورکیش ایرلاینز شد. او به همراه کوبی برایانت، ستارهٔ اتحادیه ملی بسکتبال (اِن- بی- اِی) برای این خط هوایی در یک آگهی تبلیغاتی حضور پیدا کرد. در آخرین آگهی تبلیغاتی این خط هوایی، این دو با هم بر سرِ جلب توجهِ یک پسر رقابت می کنند. لئو در سال ۲۰۱۲ در یک آگهی تلویزیونی برای شویندهٔ صورتِ ژاپنیِ اسکالپ- دی حضور داشت.او در دسامبر ۲۰۱۳ به همراه ۱۰ بازیکن دیگر از سراسر جهان در یک آگهی تبلیغاتی متعلق به شرکت کرهایِ سامسونگ، به عنوان کاپیتان تیم گالاکسی ۱۱ که توسط فرانتس بکن باوئر هدایت می شد حضور پیدا کرد.

لیونل مسی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

مسی در فوریه ۲۰۱۴ به همراه ستارهٔ تنیس راجر فدرر در لیگ آگهی تبلیغاتی متعلق به ژیلت حضور پیدا کرد. او به عنوان چهرهٔ جهانیِ کمپین بین المللی فوتبالِ شرکت اعلام شد. ژیلت همچنین به عنوان حامی مالی ، شریکِ بنیاد لئو مسی شده است.

تخلف مالیاتی

پدر مسی، خورخه هوراسیو مسی به دلیل عدم پرداختِ چهار میلیون یورو از مالیاتش در خلال سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹، مورد پیگرد قانونی قرار گرفت. مسی و پدرش متهم شده اند که به وسیلهٔ انتقال سرمایهٔ خود از طریق کشورهای پادشاهی متحده و سوئیس، به تعدادی از شرکت های پوششیِ مالیات در اروگوئه و بلیز و پوششِ مالیات بر درآمدهای بازرگانی و تبلیغاتیِ خود در اسپانیا، از پرداخت حدود ۴ میلیون و ۱۶۵ هزار یورو امتناع کرده اند.

پدر مسی در اوت ۲۰۱۳ برای پوششِ مالیات های پرداخت نشدهٔ خود بیش از ۵ میلیون یورو بهمراه بهره اش پرداخت کرد. بازرس پرونده موافقت کرد که خورگه مسوول طرح مالیاتی بوده و پیشنهاد کرد تا اتهامات بر لئو ملغی شوند. البته دادگاهی در بارسلون اظهار کرد مدارک کافی در اختیار دارد که ثابت می کند مسیِ جوان از این طرح فرار مالیاتی با خبر بوده و رضایت داشته است و هردوی آنها را برای پاسخگویی به اتهامات وارده در پاییز ۲۰۱۴ فراخواند. نام او بعنوان یکی از افراد متخلف موجود در اسناد پاناما به عنوان پولشو درج شده است. دادگاهی در بارسلونا او را به اتهام پرداخت نکردن ۴/۱ میلیون یورو مالیات به ۲۱ ماه زندان محکوم کرد. پدر این بازیکن نیز به خاطر دست داشتن در این ماجرا مجرم شناخته شد. با این حال نبود سابقه کیفری در پرونده مسی از یک سو و کم تر از دو سال بودن حکم زندان وی میتواند راه نجات را برای بهترین بازیکن جهان باز کند.

حضور در رسانه ها

نمونه ای از محبوبیت و تأثیرگذاری لیونل مسی در هندوستان

تصاویر او به شکلی برجسته روی جلد بازی های فوتبال تکاملی حرفه ای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۱ و فیفا ۱۳ و فیفا ۱۶ بوده اند. همچنین تصویر مسی به همراه فرناندو تورس بر جلد بازي فوتبال تکاملی حرفه ای ۲۰۱۰ بود و او در فرایندِ موشن کپچرینگ و تریلرِ بازی حضور داشت.همچنین تصویر مسی در سال ۲۰۱۱ بعنوان عکس روی جلدِ رقیب سری بازي های فوتبال تکاملی حرفه ای یعنی فیفا معرفی شد و شروع حضور او، نقش بستن عکس او بر کاورِ بازی فیفا خیابانی بود که در سال ۲۰۱۲ عرضه شد. لئو برای کاورِ بازی های فیفا ۱۳ و فیفا ۱۴ نیز انتخاب شد. شرکت آلمانیِ پوشاک ورزشیِ آدیداس حامی تبلیغاتی لیونل مسی است و او در تبلیغات تلویزیونی این شرکت حضور دارد. لئو در ژوئن ۲۰۱۰ یک قرارداد سه ساله با هربالایف امضاء کرد که قبل از آن حامی بنیاد لئو مسی نیز بود.

مسی در سال های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ دو بار در تایم ۱۰۰، لیست سالانهٔ تأثیرگذارترین اشخاصِ جهان در مجلهٔ تایم جای گرفت.

لیونل مسی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

صفحهٔ رسمی لیونل مسی در فیسبوک در آوریل ۲۰۱۱ در چند ساعت اولیهٔ آغاز به کارش بیش از شش میلیون دنبال کننده پیدا کرد و در سال ۲۰۱۳ بعد از کریستیانو رونالدو دومین شخصیت ورزشی شد که در فیس بوک بیش از ۵۰ میلیون دنبال کننده دارد.

مسی در سال ۲۰۱۳ از سوی مجلهٔ اسپورتزپرو در لیستِ پولسازترین ورزشکاران جهان بعد از نیمار در جایگاه دوم قرار گرفت.

جواهرساز ژاپنی گینزا تاکانا با استفاده از قالبِ پای چپ مسی یک تندیس طلا به وزن ۲۵ کیلوگرم (۵۵ پوند) ساخت که در مارس ۲۰۱۳ برای کمک به قربانیان زمین لرزه و سونامی توهوکو در سال ۲۰۱۱ در ژاپن به مبلغ ۵/۲۵ میلیون دلار به فروش رفت.

لیونل مسی,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبال جهان

 • 13
 • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۵ آبان
  هفته ۶ لیگ برتر انگلیس
  برایتون - وست برومویچ
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • هفته ۵ سری آ ایتالیا
  آث میلان - آاس رم
  ساعت: ۲۳:۱۵
 • هفته ۶ لیگ برتر انگلیس
  برنلی - تاتنهام
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش