۱۸:۴۱ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۷۸۲۰
خارج از گود فوتبال

بزرگترین افسانه‌ای که درباره‌ام ساخته‌اند این است که قیچی برگردان را من اختراع کرده‌ام

پله: خدا را شکر از پدرم هم بهتر شدم!

پله,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها
اسطوره فوتبال برزیل به تازگی گفت‌وگوی بسیار مفصلی با مجله فورفورتو داشته و درباره خاطرات فوتبالی‌اش صحبت کرده است.

پله، مردی که هنوز هم خیلی‌ها او را بهترین بازیکن تاریخ فوتبال می‌دادند، به تازگی گفت‌وگوی بسیار مفصلی با مجله فورفورتو داشته و درباره خاطرات فوتبالی‌اش صحبت کرده است. این اسطوره برزیلی در این گفت‌وگوی بلند از دوران بچگی‌اش تا زمان خداحافظی از فوتبالش حرف زده است. در زیر یک سوم (!) این گفت‌وگو آورده شده که آن را از نظر می‌گذرانید.

تأثیر پدر بر زندگی فوتبالی‌ات

خیلی زیاد. پدرم مهاجم بود و گل‌های زیادی در تیم محلی بائورو اتلتیک زد. همیشه من می‌گفتم: «یک روزی مثل پدرم می‌شوم». این حرف را وقتی زدم که هنوز خیلی بچه بودم. اصلاً فکرش را هم نمی‌کردم تبدیل به آن بازیکن شوم و بیشتر از پدر مرحومم گل بزنم ولی خب خدا را شکر، از او هم بهتر شدم!

دریبل‌زنی، سرعت یا بازی روی هوا

پدرم گل‌های زیادی با سر می‌زد و همیشه به من توصیه می‌کرد روی این قضیه کار کنم. وقتی بچه بودم همیشه دریبل می‌زدم و دریبل‌هایم را روی بچه‌های همسایه امتحان می‌کردم؛ همان‌هایی که همیشه می‌خواستند در تیم من باشند، چون مهارت زیادی داشتم. پدرم به من می‌گفت: «دریبل زدن به تنهایی برای تو کافی نیست. تو فوتبال بازی می‌کنی، چون خدا این موهبت را به تو داده است حالا اگر می‌خواهی به مردم احترام بگذاری باید یاد بگیری چطور با پای چپ و چطور با سر هم به توپ ضربه بزنی. اگر این کار‌ها را انجام بدهی تبدیل به بازیکن بزرگی می‌شوی و هیچ‌کس جلودارت نخواهد بود». این‌طوری شد که من تمریناتم را بیشتر و بیشتر کردم و روی همه قابلیت‌های فوتبالی‌ام تمرکز کردم.

پله,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها

لقب پله

پدرم اسمم را ادسون گذاشت، چون خیلی به مخترع آمریکایی توماس ادیسون ارادت داشت. به اسمم خیلی افتخار می‌کردم، چون برگرفته از شخصیت بزرگی بود. بعد وقتی به بائورو در سائوپائولو رفتم، جایی که پدرم بازی می‌کرد، خواهرم لوسیا شروع کرد من را به دیکو صدا زدن؛ این اسم ریشه و برگرفته از ادیسون بود: ادینیو، ادیکو، دیکو! بعد در بائورو آن‌ها یک دروازه‌بان داشتند که دوست پدرم بود و اسمش بیله بود. آن‌ها هم رفته رفته من را بیله صدا می‌کردند جوری که صدایش مثل پله شنیده می‌شد. خب این‌طوری شد که بچه‌ها رفته رفته من را پله صدا کردند. من هم با آن‌ها دعوا می‌کردم، چون از اسم خودم یعنی ادسون خیلی خوشم می‌آمد و نمی‌خواستم کسی من را به اسم پله صدا کند! ولی خب خودتان بهتر می‌دانید دیگر، کافی است به یک بچه بگویید این کار را نکن... 

آن‌ها وقت و بی‌وقت من را پله صدا می‌کردند. حالا، اما عاشق اسمم هستم، چون الان وقتی می‌گویی پله همه مردم دنیا می‌دانند معنی اش چیست؛ از طرفی این اسمی است که همه مردم دنیا من را با آن صدا می‌زنند. بعضی از دوستان دوران بچگی‌ام هنوز هم من را ادسون و گهگاهی در خانواده هم دیکو صدایم می‌کنند.

برادرت

عجب فوتبالیست خوبی بود؛ او حالا وکیل است! هاهاها! وقتی من بچه بودم برادرم در سانتوس بازی می‌کرد ولی همیشه به من می‌گفت «گوش کن، نباید یک خانواده دو تا فوتبالیست خوب داشته باشد، این عادلانه نیست». بعد، او دست از فوتبال بازی کردن برداشت و رفت سراغ درس و مشق و حالا وکیل من است.

اولین توپ فوتبالت

وقتی فوتبال را شروع کردم پولی برای خریدن توپ نداشتیم در نتیجه با جوراب و روزنامه برای خودم توپ درست می‌کردم. مادرم از دستم دیوانه می‌شد، چون با جوراب‌هایش توپ درست می‌کردم. یک بازی کوچک هم با نارگیل می‌کردیم؛ البته نارگیل را شوت نمی‌کردیم و فقط با آن همدیگر را دریبل می‌زدیم. اولین توپ چرمی که با آن بازی کردم توپ کهنه‌ای بود که پدرم از تیم بائورو آورد. آنجا وقتی توپ دیگر کهنه می‌شد به بازیکنان می‌دادند تا آن توپ‌های فرسوده را به بچه‌هایشان بدهند. پدرم هم برای من آن توپ را آورد ولی خیلی درب و داغان بود.

قهرمان‌های زندگی‌ات

در زندگی‌ام فرصت زیادی به دست‌آوردم تا بازیکنان بزرگی را از نزدیک ببینم ولی قهرمان فوتبالی‌ام قبل از اینکه حرفه‌ای شوم والدمار دِبریتو بود. او کسی بود که وقتی ۱۶ سالم بود من را به سانتوس برد. وقتی در تیم‌های باشگاهی آرژانتین و برزیل بازی می‌کرد بی‌نظیر بود، درست مثل همان وقت‌هایی که برای تیم ملی برزیل بازی می‌کرد. سه تا قهرمان‌های زندگی‌ام او بود، زیزینیو، بازیکن توانمند تیم ملی برزیل و البته پدرم.

اولین بازی‌ای که دیدی

دقیقاً یادم نمی‌آید چندسالم بود، چون پدرم برای بائورو بازی می‌کرد بلیت‌های بازی اش به دستم می‌رسید؛ آن هم زمانی که خیلی کوچک بودم. من هیچ وقت برای دیدن یک مسابقه فوتبال پول نداده‌ام. آن‌ها تیم محبوب و قابل احترامی در سائوپائولو بودند و خیلی با من خوب تا می‌کردند، چون پدرم برایشان بازی می‌کرد و همه او را می‌شناختند.

بزرگترین جهش

وقتی ۱۲، ۱۳ یا ۱۴ سالم بود مردم شروع کردن به گفتن این جمله «پسر دوندینیو بازیکن خیلی خوبی است». والدمار د بریتیو یکی از دوستان پدرم بود و من را برای بردن به تیم سانتوس آماده کرد تا تست بدهم. یک هفته گذشت و آن‌ها گفتند «اوکی با تو قرارداد می‌بندیم و تو همین جا خواهی ماند». آن موقع بود که فهمیدم باید بازیکن خوبی باشم، چون سانتوس تیم بزرگی بود.

پله,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها

متعلق به فوتبال حرفه‌ای

بعد از چندماهی که در سانتوس بودم باید مقابل تیمی به اسم کورینتیانس بازی می‌کردم. تیم دسته اول سائوپائولویی نبود بلکه تیمی از دسته دوم بود و متعلق به شهری به اسم سانتاندر. یک نیمه مقابل آن‌ها بازی کردم و اولین گلم را زدم. هیچ وقت آن گل را فراموش نکردم. آن گل یکی از مهمترین لحظات دوران حرفه ای‌ام بود.

رفتن به سربازی

وقتی با برزیل قهرمان جام جهانی ۱۹۵۸ شدم و برگشتم باید می‌رفتم سربازی؛ دوران بسیار فوق العاده‌ای بود. اگر می‌توانستم به پسرم و همه بچه‌ها می‌گفتند که به ارتش و سربازی بروند، چون چیز‌های زیادی یاد می‌گیرند. برای من تجربه خوبی بود، چون قهرمان دنیا شده بودم در برگشت گفتم «خب، پس من دیگر از سربازی معاف هستم» ولی یکی از دوستانم در سانتوس به من گفت: «نه، باید الگویی برای جوان‌تر‌ها باشی و مجبوری به سربازی بروی». خب، من هم همین کار را کردم. واقعاً چیز‌های زیادی آنجا یاد گرفتم که مهم‌ترینش نظم و انضباط بود.

داشتن پیشنهاد از تیم‌های اروپایی

آن زمان خیلی رایج نبود که بازیکنان جابه‌جا شوند. در سانتوس مثل یک خانواده بودیم و سه تا ۵ سال دست‌کم کنار هم می‌ماندیم. چه دلیلی داشت برای یک ذره پول بیشتر جابه‌جا شویم؟ بعد از ۱۹۶۸ من چند پیشنهاد از اروپا و از مکزیک داشتم ولی گفتم «نه، جایم خوب است، در سانتوس می‌مانم. نمی‌خواستم ترانسفر شوم». حتی وقتی از سانتوس جدا شدم پیشنهاداتی از اینتر، رئال‌مادرید و یوونتوس داشتم، چون ان زمان تازه برزیلی‌های زیادی به اروپا می‌رفتند ولی باز هم گفتم نه. نمی‌خواستم به جایی بروم. تنها جایی که رفتم تا بازی کنم نیویورک کوسموس بود.

بهترین بازیکنی که مقابلش بازی کرده‌ای

سؤال سختی است. مقابل هر تیمی بازی می‌کردیم بهترین مدافعاشان را می‌گذاشتند تا از من مراقبت کند ولی بهترین‌شان بابی مور و فرانس بکن بائر بودند. بکن بائر فوق العاده بود؛ بسیار باهوش بود و به سختی می‌شد از او توپ رد کرد. بابی مور هم بهترین مدافع میانی بود که دیده بودم؛ در سرش تصمیمات خیلی سریعی می‌گرفت.

پله,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,اخبار فوتبالیست ها

هزارمین گل‌

می‌دانید که من گل‌های خوب زیادی زده‌ام؛ با سر، با قیچی، با دریبل‌های متوالی. بعد مردم می‌گویند «چرا هزارمین گل پله، یک ضربه پنالتی بود؟» بعد یک خبرنگار معروف برزیلی نوشت «خدا به مردم دنیا گفت بایستید و این گل را ببینید؛ به همین خاطر آن گل، یک ضربه پنالتی بود». خب، پس دوست دارم بگویم آن گل حاصل تصمیم خداوند بود. همچنین این خواست خدا بود که آن گل در ماراکانا زده شود.

بزرگترین افسانه

اینکه قیچی برگردان را من اختراع کرده‌ام. در برزیل، مدت‌ها قبل از من، لئونیداس، اولین کسی بود که قیچی زده بود. وقتی بچه بودم روی این حرکت تمرین کردم و خوب شده بودم ولی به ندرت از آن استفاده می‌شد. در برزیل همه بچه‌ها وقتی کوچک هستند قیچی برگردان را تمرین می‌کنند.

بازیکن محبوب

در طول زندگی‌ام با بازیکنان خوبی هم‌تیمی و یا مقابل‌شان بازی کرده‌ام. بعضی از آن‌ها حتی متأسفانه نتوانستند در جام جهانی بازی کنند. دی استفانو که بازیکن فوق العاده‌ای بود یکی از آنهاست. همچنین باید از کرویف، پوشکاش، زیکو، بابی چارلتون و جرج بست هم نام ببرم. بازیکنان خیلی زیادی بودند.

کارن فیروزی

khabar​varzeshi.‎​com
 • 18
 • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 19 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۳۱ شهریور
  هفته چهارم لیگ برتر ایران
  استقلال - پرسپولیس
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • هفته ششم لیگ برتر انگلیس
  چلسی - لیورپول
  ساعت: ۱۹:۰۰
 • هفته پنجم لالیگا اسپانیا
  سویا - رئال مادرید
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • هفته ششم لیگ یک فرانسه
  لیون - پاری سن ژرمن
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲ مهر
  هفته پنجم سری آ ایتالیا
  برشا - یوونتوس
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • چهارشنبه ۳ مهر
  هفته پنجم لیگ برتر ایران
  سایپا - تراکتور
  ساعت: ۱۶:۱۵
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  نفت‌ مسجدسلیمان - شهر خودرو
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته پنجم سری آ ایتالیا
  آاس رم - آتالانتا
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • هفته پنجم سری آ ایتالیا
  اینتر - لاتزیو
  ساعت: ۲۲:۳۰
 • پنجشنبه ۴ مهر
  هفته پنجم لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - سپاهان
  ساعت: ۱۶:۱۵
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  ماشین‌سازی‌تبریز - شاهین شهرداری‌بوشهر
  ساعت: ۱۶:۳۰
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  فولاد - پیکان
  ساعت: ۱۸:۳۰
 • هفته پنجم لیگ برتر ایران
  ذوب آهن - استقلال
  ساعت: ۱۸:۳۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید