۱۷:۳۷ - ۰۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۰۴۴۲
فوتبال ملی

حرف های جالب مایلی کهن درباره فردوسی پور، کی روش و محسن فروزان

مایلی کهن,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,فوتبال ملی
سرمربی سابق تیم ملی و بازیکن پرسپولیس می گوید که دغدغه های اجتماعی اش آنقدر سرگرمش کرده که خیلی در مجامع فوتبالی دیده نمی شود.

به گزارش جماران، مایلی کهن در بخشی از این مصاحبه می گوید:" راستش را بخواهید با فوتبال خیلی کاری ندارم. مردم ما دارند رنج می برند و من نمی توانم خیلی به دنبال فکر کردن به مشکلات فوتبال باشم." با این حال اما آنچه اهمیت دارد این است که او و فوتبال جدایی ناپذیرند و همیشه در لابه لای این دغدغه ها و نگاه نقادانه به مسایل اجتماعی، فوتبال جایگاه ویژه ای برای کاپیتان سابق پرسپولیس دارد. با محمد مایلی کهن گفت و گو کرده ایم که حرف های او را درباره مسایل مختلف در زیر می خوانید:

 

فرق دخیا و فروزان چه بود؟

آقای زنوزی برای فوتبال از جیبش خرج می کند و دستش درد نکند. اما همه ما بازی تیم های منچستریونایتد و بارسلونا را دیدیم، گل دومی که دخیا از مسی خورد ده برابر از گلی که فروزان از سپیدرود خورد بدتر بود. اما آیا اصلا آنجا بحثی پیش آمد؟ کسی گفت چون دخیا اسپانیایی است به تیم بارسلونا هم که اسپانیایی است راه داده است. دخیا در بازی بعد هم برابر اورتون در ترکیب تیمش قرار گرفت و ۴ گل هم خورد. بعد از بازی تراکتورسازی مقابل سپیدرود اما گفتند فروزان چون رشتی است خورده است؟! همه این ها به این دلیل است که آن ها فوتبال و مدیریت ندارند و پیشرفته نیستند(می خندد). واقعیت این است که زمین های چمن ورزشگاه های اروپایی از فرش های دستبافت درجه یک ما هم قشنگ تر هستند.

 

عکس برانکو و شفر را پایین آوردند

من بارها از شرایط ورزشگاه تختی انزلی برای آقای سلطانی فر فیلم گرفتم. فکر نکنم کسی به اندازه من درباره ورزشگاه تختی تلاش کرده باشد. مگر درست کردن ورزشگاه تختی انزلی چقدر هزینه دارد. ما برای فینال لیگ قهرمانان آسیا ظرف چند روز ۱۵ میلیارد تومان هزینه کردیم. خیلی هم کار خوبی کردیم اما برای درست کردن ورزشگاه تختی چقدر هزینه لازم است؟ من حاضرم بدون اینکه خودم پولی بخواهم تمام کارهای این ورزشگاه را انجام بدهم به شرط آنکه هزینه ساخت و تعمیراتش را تامین کنند.

 

زمانی که من در ملوان بودم، دنبال خیلی چیزها در تیم رفتم. الان اگر بروید رختکن تختی انزلی را ببینید، می بینید که کمی شکل گرفته است. هزینه هایی هرچند اندک انجام شد، کمی سعی کردیم فضای داخل را زیباتر و تمیزتر و تلاشمان را کردیم که از زمین محافظت کنیم. اما سوال من اینجا است که در این ۵۰ سال چرا یک نفر نیامده سوال کند که این رختکن به چه دلیل اینگونه است؟

 

مشکلات وجود دارد و به جای اینکه به مسایلی پرداخت شود که به نفع مردم باشد به دنبال عوام فریبی هستند. من اینستاگرام و تلگرام ندارم. حوصله اش را ندارم اما بعضی وقت ها خبرهایی را می شنوم که ناراحتم می کند. در انزلی یک عکس تبلیغی از شفر و برانکو بود که داشتند یک ساعت را تبلیغ می کردند اما در دهکده انزلی این تبلیغ را پایین می‌آورند. چرا؟ واقعا دلیل این کار چیست؟ می خواهی نشان بدهی که خیلی ملوانی هستی؟ می خواهیم اختلاف بیاندازیم خودمان را گنده کنیم؟

 

تاتنهام-من سیتی و سایپا-سپاهان

مگر در این چند وقت بازی مهمتر از منچسترسیتی و تاتنهام داشتیم؟ همه چیز در چند ثانیه رخ داد و داستان مرگ و زندگی بود. گلی هم که به ثمر رسید واقعا مشکوک بود. در آنجا که شرط بندی قانونی است و میلیون ها پوند این ور و آن ور شد اما آیا خون از دماغ کسی آمد؟ آیا کسی به کسی توهین کرد؟ کسی را متهم کردند؟ اوج انسانیت را در این بازی دیدیم. اوج نظم و قانون را دیدیم و واقعا لذت بردیم. بعد از بازی در رسانه ها هیچ عکس العمل بدی ندیدیم. در جایی که میلیون ها دلار سود و ضرر جا به جا می شود شاهد انسانی ترین رفتار هستیم اما در این جا ببینید شرایط چگونه است؟ داوران را در هر مسابقه ذبح می کنند. در بازی سایپا و سپاهان دیدیم که چون نتیجه ۵ بر ۲ شد همه چیز خوب بود اما اگر نتیجه طور دیگری رقم می خورد معلوم نبود چه وضعیتی پیش می آمد.

 

فوتبال را می بینند جاهای دیگر را نه...

فوتبال چون مورد توجه رسانه ها است همه ایرادات آن را می بینند اما در بخش های دیگر اینگونه نیست. مثلا آنچه شمال را نابود می کند سیل نیست، شمال را زباله ها نابود می کنند اما کم به آن توجه می شود. فوتبال ما علیرغم اینکه آب و نان نیست اما از آن ها مهمتر شده است. من اگر فردا بشوم رئیس فدراسیون، می گویند فلانی به هزارجا وابسته بوده است، کسی نمی گوید که من قبل از انقلاب هم در پرسپولیس بوده ام، تحصیلات دانشگاهی دارم و سال ها در سازمان ورزش مملکت کار کرده ام اما در جاهای دیگر هم همینگونه است؟ می دانیم کسانی که سر کار می آیند از کجا آمده اند.

 

فحش دادن عیبه!

من در انزلی که بودم، یک گروهی بودند که بعضا به بازیکنان توهین می کردند. کسی هم جرات نمی کرد با آن ها مقابله کند. من با آن ها مقابله کردم و بعد همان گروه در ورزشگاه شعار می داد"فحش دادن عیبه". در آن زمان تمام سعی مان را کردیم که کمترین تنش در بازی های بین رشت و انزلی به وجود بیاید. اینهمه می گوییم کار فرهنگی اما انگار هیچکدام از این کارها در رزومه آدم ثبت نمی شود. ما حتی از این تماشاگران بعدا تقدیر کردیم. ما در آن سال جوان ها را به کار گرفتیم و تا روز آخر شانس صعود داشتیم اما بعدها شنیدم که در عدم صعود ما یکی دو نفر نقش داشتند و مانع از این اتفاق شدند.

 

رفتم با کی روش دیدار کردم

کارلوس کی روش مگر هشت سال در ایران نبود. مگر ما همان سال اول و در حالی که تیم شانس خیلی کمی برای صعود به جام جهانی داشت به تمرین تیم ملی نرفتیم؟ عکس هایش موجود است. اما این آقا بیشترین حقوق و مزایا را گرفت و کمترین وقت را برای فوتبال ما گذاشت. بعد از ۸ سال حضور در تیم ملی ایران نتیجه کارش چه بود؟ برخی دیگر داشتند به کی روش می گفتند "کوروش" و می خواستند بگویند او به اندازه کوروش به ایران خدمت کرده است. خودش می گفت وطن اول و دومم ایران است.

 

عادل شایسته و تحصیلکرده است

درباره عادل فردوسی پور همانطور که قبلا گفتم بازهم می گویم که او یک جوان شایسته و تحصیلکرده است و در این شکی نیست. اما عادل هم مثل همه ما اشتباهاتی داشته است. او خیلی جاها اشتباه کرد و اگر بخواهم راحت بگویم "پدر ما را در آورد". در مساله کی روش او هیچ وقت اجازه نداد حتی یک دقیقه نقد شود. یک دقیقه برنامه انتقادی راجع به عملکرد تیم ملی و سرمربی اش در زمان کی روش ساخته نشد. موضوع مهمتر شاید این باشد که بدانیم "عادل خودش چگونه به تلویزیون آمد؟"

 

به هرحال در این دنیا هر رئیسی یک رئیس دارد و اینکه شما خیال کنید دیگر رئیس هستید اشتباه است. عادل خیلی جاها اشتباه کرد. حتی درباره میهمانانی که می آورد اشتباهاتی داشت. ما نباید حرف هایمان متناقض باشد. اینکه برای آوردن یک میهمان هزینه هنگفتی بکنیم آن هم در این شرایط اقتصادی کار درستی نیست و با حرف هایی که زده می شود تناقض دارد. من علیرغم همه این ها عادل را دوست دارم و او دوست داشتنی است. اما او خودش به جای مرحوم بهرام شفیع آمد و کسان دیگری هم ممکن است جای او بیایند. ما نباید فکر کنیم که فردوسی پور در تلویزیون یا شبکه شخصی اش در این سال ها کار می کرده است.

 

 

 • 12
 • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.3 stars from 14 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
عادل بی عدالت بهتر که دیگه نباشه
 • 0
 • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۲ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  بایرن مونیخ - میلان
  ساعت: ۰۵:۳۰
 • اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  یوونتوس - اینتر
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • پنجشنبه ۳ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  تاتنهام - منچستریونایتد
  ساعت: ۱۶:۰۰
 • شنبه ۵ مرداد
  اینترنشنال چمپیونز کاپ ۲۰۱۹
  رئال مادرید - اتلتیکومادرید
  ساعت: ۰۴:۰۰
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید