پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
۰۹:۴۱ - ۳۰ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۲۷۴۲
لیگ برتر و جام حذفی

استقلال ناامید کننده نیست/مهدی‌پور و رضاوند؛ گل نمی‌زنند، گل نمی‌سازند!

استقلال,لیگ برتر

۵ بازی از لیگ بیست و یکم گذشته و استقلال ۵ گل زده را به ثبت رسانده‌ است. ۳ گل با پای یامگا و مطهری و سلمانی هرکدام یک گل. میانگین یک گل زده در لیگی که به نظر می‌رسد مدعیان قهرمانی‌اش در این برهه اقتدار کافی ندارند، ناامید کننده نیست اما تردیدی نیست آبی‌ها برای رسیدن به جام بیست و یکم باید تحرک و انرژی بیشتری در خط حمله داشته باشند تا میانگین گل‌های زده فزونی یابد.

استقلال فصل پیش در اسفبارترین روزهای خود نیز میانگین ۲ گل زده را حفظ کرد و با اینکه بخش اعظمی از آن امار درخشان حاصل حضور بازیکنانی همچون قایدی، اسماعیلی و حتی دیاباته‌ای بود که نسبت به یک فصل قبل‌تر، افت کرده بود اما بالقوه تیم کنونی با وجود از دست دادن این مهره‌ها نیز قابلیت به دست آوردن موقعیت مطلوب فصل پیش را دارد و می‌تواند در همان مسیر حرکت کند. آنچه استقلال را به این سمت می‌برد استفاده حداکثری از موقعیت‌های گل است؛ ضمن اینکه فرهاد مجیدی نیز باید به سرعت در مسیر شکل دادن آرایشی منطقی و برخاسته از توانایی بازیکنانش پیش برود و خط آتشی را پدید آورد که از هماهنگی کافی برخوردار باشد. حال اینکه در خط میانی عملکرد برخی بازیکنان ملال‌آور است، به کنار اما بازیکنان هجومی نیز آنقدر ظرفیت دارند که با وجود همین خط میانی نه چندان کارا تک موقعیت‌ها را تبدیل به گل کنند که این بستگی به هماهنگی بیشتر و استفاده از آرایشی دارد که مطابق با توانمندی بازیکنان باشد. در بازی با نساجی و قبل از آن بازی با فجر ترکیب استقلال به گونه‌ای بود که ژستد، قاسمی‌نژاد و یامگا در خط حمله حضور یافتند اما آزمون استقلال در دو بازی اخیر نشان می‌دهد که این ترکیب چندان ایده‌آل نیست و لازم است که سرمربی آبی‌ها تغییراتی را هرچند جزئی اعمال کند.

برای مثال می‌شود برای یک بازی از قاسمی‌نژاد در رأس پیکان هجومی-جایی که ژستد بازی کرد- بهره گرفت یا اینکه یامگا را نیز دوباره در این منطقه بازی داد. شاید مجیدی بر این باور بود که حضور توأمان این بازیکنان در کنار هم استقلالی هجومی و مهار نشدنی را پدید آورد اما نتیجه تصمیم‌های او چیزی است که اکنون می‌بینیم و استقلال هنوز نتوانسته به هارمونی لازم برسد. با این وجود اما نه نتایج ناامید کننده است و نه روند کند گلزنی. استقلال تازه در ابتدای مسیر پرپیچ و خم خود قرار دارد و برای مجیدی نیز فرصت آزمون و خطا تا هفته دهم وجود دارد. تردیدی نیست اگر مدیران استقلال به دنبال تغییرات در کادر فنی هم باشند، به نیم فصل موکول خواهد شد و چه بسا مجیدی تا آن زمان تیمش را چنان متحول کند که اساساً نیازی به هیچ تغییری احساس نشود.

مهدی‌پور و رضاوند؛ گل نمی‌زنند، گل نمی‌سازند!

یکی از مشکلات تاکتیکی استقلال که از آغاز لیگ بیست و یکم کاملاً مشهود بوده، فقدان هافبک بازیساز است. بازیکنی طراح و محوری که بتواند حلقه واصل مطلوبی میان خط هافبک و مهاجمان باشد. در بازی‌هایی که از لیگ بیست و یکم گذشته، نه مهدی مهدی‌پور و نه آرش رضاوند به رغم استعدادهای ذاتی اما نتوانسته‌اند به خوبی این وظیفه را انجام دهند و حتی انتقاد هواداران استقلال را نیز به دنبال داشته‌اند. در جریان بازی با نساجی نیز بارها دیده شد که هواداران حاضر در ورزشگاه به شدت از شیوه عملکرد رضاوند و مهدی‌پور انتقاد کردند و نمایش آنها را در سطح تیم خود ندانستند.

استقلال,لیگ برتر

نگاهی به آنچه دو هافبک طراح استقلال از ابتدای لیگ خلق کرده‌اند نشان می‌دهد که گلایه‌ها از این دو بازیکن بیراه نیست. مهدی‌پور و رضاوند از ابتدای لیگ بیست و یکم نه گلی برای استقلال ساخته‌اند و نه گلی زده‌اند و در بازی با نساجی نیز این ضعف بیش از هر زمان دیگری نمایان شد تا همه عوامل دست به دست هم دهد و استقلال ۲ امتیاز دیگر را نیز از کف بدهد.

این انتقاد‌ها بدون شک به گوش دو بازیکن طراح استقلال که نتوانسته‌اند وظایف خود را به خوبی انجام دهند نیز رسیده و فرهاد مجیدی نیز به خوبی می‌داند که حجم عظیمی از نارضایتی‌ها نسبت به عملکرد این دو بازیکن وجود دارد. حتی پیش از بازی با نساجی زمزمه‌هایی درباره جذب یک هافبک برزیلی به گوش می‌خورد و رسانه‌های برزیلی نیز صحبت از حضور بازیکنی به نام ژان کارلوس در استقلال کرده‌اند. آخرین خبر درباره این بازیکن انتقال پیشنهاد مالی جدید از سوی باشگاه استقلال است اما با این وجود به نظر می‌رسد باشگاه استقلال چندان به طور جدی جذب این بازیکن برزیلی را دنبال نمی‌کند و همچنان در حال ارزیابی است.

 به موازات این اخبار اما علی کریمی، هافبک میانی سابق استقلال که دو فصل پیش این تیم را به سمت لیگ قطر ترک کرد و اکنون در باشگاه قیصریه اسپور بازی می‌کند نیز دوباره به استقلال نزدیک شده است. این خبر از آن نقطه قوت گرفته که کریمی در صفحه شخصی خود نسبت به دوری از استقلال واکنش نشان داده و با انتشار یک قلب آبی و نوشتن کلمه انگلیسی miss به نوعی سعی در بیان دلتنگی‌هایش نسبت به باشگاه سابق خود داشته است اما سؤالی که بعد از انتشار این استوری در صفحه شخصی علی کریمی ذهن را اشغال می‌کند این است که چرا این بازیکن که دو فصل پیش برای جدایی از استقلال بسیار مصر بود و راضی به ماندن نشد اکنون خبر از چنین تمایلاتی می‌دهد؟

پاسخ روشن است. علی کریمی وضعیت مطلوبی در باشگاه قیصریه اسپور ترکیه ندارد. او بعد از مصدومیت از لیست باشگاه قیصریه کنار گذاشته شده و احتمال دارد در نیم فصل نیز از سوی مدیران این باشگاه به ترکیب تیم بازگردانده نشود. به همین دلیل کریمی در حال مقدمه‌سازی است تا اگر امکانش فراهم شود به ایران بازگردد و برای باشگاه استقلال بازی کند. تصمیمی که هنوز به طور علنی از آن رونمایی نشده و روشن هم نیست که مربیان استقلال با توجه به وضعیتی که این بازیکن در لیگ ترکیه دارد، آیا به شماره ۶ سابق خود احساس نیاز پیدا کنند یا خیر؟!

مهم‌تر اینکه علی کریمی اکنون تحت قرارداد با باشگاه ترکیه‌ای است و برخلاف خبرهایی که برخی صفحات مجازی منتشر کرده‌اند بازیکن آزاد محسوب نمی‌شود اما چنانچه مدیران این باشگاه ترکیه‌ای تمایلی به ادامه همکاری با این بازیکن نداشته باشند، او می‌تواند بعد از فسخ قرارداد به عنوان بازیکن آزاد به جمع آبی‌پوشان ملحق شود.

البته باید توجه داشت که مصدومیت کریمی مانع بزرگی در راه بازگشت او به استقلال محسوب می‌شود. این بازیکن تا نیم فصل قادر به همراهی استقلال نیست و شاید فرهاد مجیدی تصمیم بگیرد گزینه‌ای را در این برهه به خدمت بگیرد که قابلیت ایجاد تغییرات در خط میانی را داشته باشد.

newspaper.inn.ir
 • 15
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۷ مهر
  فوتسال جام ملت‌های آسیا
  ترکمنستان - بحرین
  ۱۱:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تاجیکستان - ازبکستان
  ۱۴:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  عمان - عراق
  ۱۷:۳۰
 • فوتسال جام ملت‌های آسیا
  تایلند - کویت
  ۲۰:۳۰
 • شنبه ۹ مهر
  لیگ برتر ایران
  گل گهرسیرجان - استقلال
  ۱۸:۳۰
 • یکشنبه ۱۰ مهر
  لیگ برتر ایران
  پرسپولیس - تراکتور
  ۱۸:۳۰
ویژه سرپوش