پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
۱۶:۴۷ - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۳۰۶۰
لیگ برتر و جام حذفی

حرف حساب منتقد درجه اول گل‌محمدی چیست؟

مرتضی فنونی زاده,پرسپولیس
نیم ساعت با مرتضی فنونی زاده حرف زدیم و صحبتهای قبلی‌اش درباره سرمربی پیشین پرسپولیس را هم مرور کردیم.

به گزارش  ورزش سه،  مرتضی فنونی زاده یکی از پیشکسوتان تیم فوتبال پرسپولیس است که در روزهای اخیر و در گفت‌وگو های مختلف به عملکرد یحیی گل‌محمدی انتقاد داشته و خواستار استعفای او از سرمربیگری پرسپولیس شده است.

او که معتقد است تیم تحت هدایت گل‌محمدی «ضعیف و ترسو» بازی می‌کند به سوژه امروز خبرنگار ما برای مصاحبه تبدیل شد تا از او سوال کنیم چطور ممکن است تیمی که سال گذشته قهرمان لیگ شده و به فینال آسیا نیز صعود کرده است و امسال هم در رتبه دوم قرار دارد، عملکرد ضعیفی داشته باشد؟

این دومین گفت‌وگوی ما با یکی از پیشکسوتان دهه شصتی پرسپولیس است تا با افکار آنها درباره فوتبال بیشتر آشنا بشویم. این مصاحبه ها را با قدیمی های استقلال نیز انجام خواهیم داد.

این مصاحبه را ادامه می‌خوانیم:

* به عنوان سوال اول می‌خواهیم بدانیم از نظر شما چه عواملی باعث عدم قهرمانی پرسپولیس شده است؟

فکر می‌کنم تیم مقداری از لحاظ نفرات و ترکیب مشکل داشت و از طرفی هم کادرفنی دائما بحث های مالی و استعفا را پیش کشیدند و قهر کردند و سر تمرین نرفتند؛ همه اینها عواملی بود که اجازه نداد پرسپولیس قهرمان شود. ما مدعی اول کسب قهرمانی بودیم اما صلابت گذشته را نداشتیم و مشکل اصلی هم نحوه بازی و چیدمان نفرات بود. ما در چهار جام حضور داشتیم اما برای اولین بار در ۶۵ سال قدمت پرسپولیس، هیچ جامی نگرفتیم؛ ما هر سال حداقل یک جام داشتیم. عامل اصلی این اتفاقات کادرفنی، نحوه تمرین دادن، چیدمان، تعویض ها و با احتیاط بازی کردن بود.

* اینکه پرسپولیس هر سال حداقل یک جام داشته درست نیست؛ دوره های دیگری هم بوده که پرسپولیس هیچ جامی به دست نیاورده است.

خیلی کم و به ندرت اتفاق افتاده که ما یک سال بدون جام بمانیم. شاید یک یا دو سال جام نگرفته باشیم اما سال بعد از آن دو جام گرفتیم و جبران کردیم. ما در سال ۶۵ در یک سال سه جام آوردیم. اگر به صورت کلی نگاه کنیم به ندرت پیش آمده که ما جام نیاورده‌ باشیم اما استقلال ده سال بدون جام ماند و حتی حذفی ها را هم از دست دادند.

* شما در مصاحبه ای اشاره کرده بودید که قهرمانی سال قبل هم بخاطر ضعف رقبا بوده است؛ چطور ممکن است یک تیم با بازی های ضعیف قهرمان لیگ شود و تا فینال آسیا هم پیش برود؟ در آسیا که رقبا ضعیف نبوده‌اند.

اگر موفقیتی بوده ته مانده تیم آقای برانکو بوده است. آقای گل‌محمدی قهرمانی آورد و ما هم تشکر می‌کنیم اما او تیم قهرمان را تحویل گرفت که در نهایت منجر به قهرمانی شد‌. سال دوم هم که می‌بینیم چطور شده است. ما در آسیا چه کار کردیم؟ در فینال باختیم. مراحل ابتدایی که با تیم های ضعیف عربی بازی می‌کنیم، اهمیتی ندارد. مراحل بالاتر که به تیم های شرق آسیا می‌خوریم مهم است.

* اما برانکو هم تا فینال رفت و فینال را به یک تیم از شرق آسیا واگذار کرد.

زمان برانکو متفاوت بود. برانکو ۱۳-۱۴ بازیکن داشت که دو تا از آنها هم از پایه ها بودند. آن نایب قهرمانی به اندازه قهرمانی ارزش داشت اما اینها چه کار کردند؟ ده بازیکن آوردند و همه هم بی کیفیت بودند. شاید در تیم های خودشان بازیکنان خوبی بودند اما در پرسپولیس نتوانستند عملکرد خوبی داشته باشند. درست است که پرسپولیس از لحاظ امتیازگیری خوب عمل کرده باشد اما از نطر کیفیت بازی خیر. این کادرفنی شانس آوردند که هوادار در استادیوم نبود چون هواداران هم نتیجه گیری و هم بازی خوب می‌خواهند اما کادرفنی ما مثل مربی های تیم های عربی فقط دوست داشت نتیجه بگیرد. ما ۳۸ گل زدیم اما ۳۰ تا از آن روی ضربات شروع مجدد بوده و فقط ۸ گل روی کارهای تاکتیکی بوده است. برای پرسپولیس که همیشه بهترین مهاجمان و هافبک های ایران و آسیا را داشته سنگین است که گل هایی که می‌زنیم روی کارهای تاکتیکی نباشد. در هفته های اخیر فقط یک گل تاکتیکی داشتیم و آن هم در بازی با پیکان بود که عالیشاه پاس داد و حامد پاکدل گل زد. همه گل های ما را دفاع ها و هافبک ها زده‌اند؛ این نشان دهنده همین است که روی ضربات ایستگاهی گل زده‌ایم.

* و اینکه شما گفته بودید پرسپولیس ترسو بازی می‌کند!

من برای این حرفم دلیل دارم. در دهه ۶۰ و ۷۰ زمانی که پرسپولیس یک گل می‌زد، ما برای چهار گل بعدی بازی می‌کردیم اما در زمان کادرفنی فعلی یک گل که می‌زنیم عقب می‌کشیم. همه هواداران به من می‌گفتند ما تا دقیقه ۹۰ استرس داریم که بازی مساوی می‌شود یا می‌بازیم؛ همیشه بعد از گل زدن منتظر گل خوردن بودیم. آقای گل‌محمدی ده سال است که در فوتبال حرفه ای مربیگری می‌کند و باید به بازیکنانش یاد بدهد وقتی یک گل زدند، برای گل های بیشتر بازی کنند. درست است که الان رتبه پایینی نداریم و دوم هستیم اما من به نحوه بازی انتقاد دارم. این پرسپولیس، پرسپولیسی نبود که مردم انتظار دارند.

* اما سوال من پابرجاست که چطور ممکن است یک تیم قهرمان لیگ و فينالیست آسیا شود ولی در عین حال ضعیف عمل کرده باشد؟ حتی تیم های عربی که شما معتقد هستید ضعیف هستند بازیکنانی دارند که قیمت‌شان به اندازه یک تیم لیگ برتری است.

من هم همچنان می‌گویم ضعیف بودن تیم ها باعث شده که ما امتیاز جمع کنیم. الان اگر امتیازات کسر شده از گل گهر را به این تیم برگردانیم این تیم برای دوم شدن تلاش می‌کند. یا با احترام به آقای ویسی اگر فولاد از ابتدا تحت هدایت نکونام بود، چطور می‌شد؟ حتی قهرمانی خود استقلال هم به خطر می‌افتاد. من می‌گویم تیم های متوسطی که در لیگ برتر بودند عامل امتیازگیری ما بوده‌اند.

* در واقع از نظر شما آقای گل‌محمدی باید استعفا بدهد؟

خودش بهتر می‌داند. من نمی‌گویم ایشان همین فردا استعفا بدهد اما در مجموع اگر استعفا بدهد هم خودش راحت تر است و هم هواداران چون هیچکس از نحوه عملکرد تیم راضی نیست. آقا یحیی سال اولی هم که قهرمان شد، تیم هجدهم را که تحویل نگرفت؛ تیم قهرمان را از آقای کالدرون تحویل گرفت.

* اما آقای گل‌محمدی دو سال دیگر با پرسپولیس قرارداد دارد.

ایشان می‌تواند استعفا ندهد و دو سال دیگر بماند؛ هر چند او به حدی جنتلمن است که بر خلاف برخی که پول قراردادشان را کامل گرفتند، در صورت اخراج هم از حق و حقوقش بگذرد.

* و از نظر شما چه کسی باید جانشین ایشان بشود؟!

من در بین گزینه های داخلی کاندیدایی ‌نمی‌بينم. باید سرمربی خارجی بیاورند و یک بدنساز خوب هم به تیم اضافه کنند چون بدن های بازیکنان ما یکباره افت کرد. در زمان برانکو در دقیقه ۶۰ که تیم ها خسته می‌شدند، تازه بازیکنان ما راه می‌افتادند. از نظر‌ من این کادرفنی چیز جدیدی برای ارائه ندارد.

* قبول ندارید این فصل دست پرسپولیس از نظر مهره خالی بود؟

بازیکنانی که جذب شوند را من یا هواداران که نیاورده‌ایم؛ صد در صد جذب آنها با نظریه ایجنت ها و تصمیم گیری خود کادرفنی بوده‌اند و مدیرعامل ها هم درخواست کادر را اجابت کرده‌اند. تنها بازیکنی که مدیریت باشگاه نتوانست جذب کند دانیال اسماعیلی فر بود و به جز این بازیکن، هر کسی را که آقای گل‌محمدی خواست، مدیرعامل وقت به تیم اضافه کرد.

* البته آقای گل‌محمدی می‌گویند این بازیکنان بر اساس وضعیت مالی باشگاه جذب شدند.

ده میلیارد به فرجی داده‌اند که به لعنت خدا هم نمی‌ارزد. چند میلیارد به اسدی داده‌اند. با این مبالغ می‌شد بازیکنان بهتر با قیمت پایین تر جذب کرد. البته این بازیکنان هم بازیکنان خوبی بودند اما در پرسپولیس بی کیفیت شدند. بهتری دفاع وسط لیگ آقای ابراهیمی کاپیتان گل گهر بوده اما در پرسپولیس بازی هایش به انگشت یک دست هم نرسید. این کادرفنی دیگر چیزی برای اضافه کردن به پرسپولیس ندارد و از نظر من جدایی‌شان بهتر است. آقای گل‌محمدی سه دفعه استعفا داد؛ الان وقت استعفا است نه زمانی که تیم در کمرکش بازی ها بود.

مرتضی فنونی زاده,پرسپولیس

* شما الان از آقای برانکو دفاع می‌کنید در صورتی که مصاحبه هایی از شما وجود دارد که از این سرمربی هم انتقاد می‌کردید.

بله جسارتش را دارم که الان هم بگویم. ایشان تیم قعر جدولی را تحویل گرفت و در هفته های ابتدایی هم نتایج جالبی نگرفت؛ من انتقاد کردم اما گفتم اگر جزو چهار تیم بالای جدول شد من تمام صحبت هایم را پس می‌گیرم. من اوایل در مورد آقای برانکو اشتباه می‌کردم.

* ولی شما از تیم قهرمان برانکو هم انتقاد می‌کردید.

اصلا اینطور نبود. من بعد از مدتی گفتم تمام تفکرات من درباره آقای برانکو اشتباه بود.

* در آرشیو این مصاحبه‌ها وجود دارد آقای فنونی‌زاده! ضمنا اگر فقط انتقاد شما را محدود به لیگ پانزدهم کنیم، مشخص شد که اشتباه می‌گفتید. چه تضمینی وجود دارد الان انتقادات شما به صلاح تیم باشند؟

من دلیل و منطق ارائه می‌دهم.

* وقتی در انتقادات زیاده روی می‌شود، این تفکر ایجاد می‌شود که پیشکسوتان دنبال سهم خواهی هستند و دوست دارند خودشان در باشگاه سمت داشته باشند.

این حرف ها درست نیست. خود من دو سال در کنار آقای گل‌محمدی در کلاس های مربیگری شرکت کردم اما ۱۰-۱۱ سال در پایه ها کار کردم چون علاقه داشتم و کسی هم را هم نداشتم که بگوید با ایجنت ها ارتباط برقرار کن. چون فوتبال ما روی شایسته سالای بود گفتیم مربیگری‌مان هم روی شایسته سالاری باشد. من باید چهار مدیرعامل و پنج ایجنت را می‌دیدم تا الان یکی از بهترین تیم ها دستم باشد اما ما می‌خواستیم با شایستگی خودمان کار کنیم.

* پس این مسئله که بین هواداران ایجاد می‌شود سوءتفاهم است؟

کدام سوءتفاهم؟ خود هوادار در خیابان به این کادرفنی دشنام می‌دهد. هواداران‌ مصاحبه نمی‌کنند؛ به من می‌گویند و من هم انتقال می‌دهم.

* چه کسی به شما نمایندگی داده که از طرف هواداران صحبت کنید؟ چون هواداران که فقط یک نظر ندارند و خیلی‌ها هم ممکن است حامی آقای گل‌محمدی باشند.

من پیشکسوت این تیم هستم. من صحبت نکنم چه کسی حرف بزند؟

* بله نظر شما خیلی محترم. حرف من این است که بهتر نیست از طرف خودتان صحبت کنید و نه هواداران؟ از طرف دیگر هواداران در هر دوره ای ممکن است بخاطر عدم نتیجه گیری احساسی فکر کنند و دشنام بدهند و این نباید دلیل انتقاد پیشکسوتان باشد.

همیشه سکو مشخص می‌کند یک سرمربی، مدیرعامل یا بازیکن بماند یا نه.

* ببخشید ولی به نظر شما یادتان رفته که همین هواداران در دوره آقای کالدرون خواستار جدایی او شدند و بعد مشخص شد اشتباه می‌کنند. منظورم این است لزوما حرف اکثریت درست نیست.

کاری به این حرف ها ندارم. کادرفنی خدا را شکر کنند که در این مدت هوادار در استادیوم نبود و شعارها را نشنیدند. کادرفنی زحمتش را کشیده و پولش را هم گرفته است. با آمدن آقای گل‌محمدی هم پدیده خراب شد و هم ما دیگر خوب بازی نمی‌کنیم. در دهه ۶۰ از ابتدا استادیوم پر می‌شد چون هواداران می‌گفتند در ۲۰ دقیقه اول گل زده می‌شود و تا دقیقه ۹۴ هم می‌ماندند که گل های بیشتر ببینند. اما در این دو سال اخیر یک گل روی ضریه ایستگاهی می‌زنند و بعد از آن هوادار را خون به جگر می‌کنند. من فقط به نحوه بازی انتقاد دارم. برای مثال بازی ما با سپاهان بعد از استقلال بود و مشخص هم شده بود که باید بازی را ببریم اما باز هم با احتیاط بازی می‌کنیم. شما هجومی بازی کن که اگر باختی هواداران تمجید کنند. رشید مظاهری یک واکنش جدی در طول ۹۰ دقیقه نداشت.

* از نظر شما پرسپولیس در طول فصل همیشه عملکرد ضعیف و ترسویی داشته یا فقط درباره بازی با سپاهان این نظر را دارید؟

همه بازی ها اینطور بوده است. مثلا در بازی با پیکان ما بردیم اما اگر پیکان کمی بهتر بازی می‌کرد به راحتی دروازه ما باز می‌شد؛ بچه ها صلابت نداشتند. الان می‌گویند بیرانوند قصد برگشت به پرسپولیس را دارد و این خبر خیلی خوبی است اما با وضعیت فعلی عملکرد او هم ضعیف می‌شود. ما هافبک های خوبی داریم اما یک نفر بازیسازی نمی‌کند؛ همه قلدر و بزن بهادر هستند. کمی مهدی ترابی بازیسازی می‌کند که او هم یک خط در میان بازی می‌کند. من در تاریخ پرسپولیس من ندیده‌ بودم یک دفاع چپ در ۱۰ بازی، ۵ بازی را ذخیره باشد و ۵ بازی به عنوان تعویضی بیرون برود. سعید آقایی یک بازی را ۹۰ دقیقه بازی نکرده است. وحید امیری در ۵-۶ بازی جای آقایی بازی کرد؛ شما که شجاعی را از نساجی آوردی چرا از او استفاده نمی‌کنی؟ در زمان برانکو همه چیز ایده‌آل بود اما در این دو سال ما حتی در بازی های که برده‌ایم هم ضعیف بوده‌ایم. فقط در یک بازی برابر ذوب آهن بچه ها خوب بازی کردند که من گفتم یاد بازی های خودمان در دهه ۶۰ افتادم.

* شما همه بازی های پرسپولیس را دنبال می‌کنید؟

بله؛ نه تنها پرسپولیس بلکه بازی رقبا را هم دنبال می‌کنم.

* به صورت کلی شما معتقد هستید قهرمانی سال قبل هم میراث برانکو بوده است؟

قطعا. مهدی عبدی، امید عالیشاه، وحید امیری، کمال کامیابی‌نیا، سیدجلال، سیامک نعمتی و مهدی شیری بازیکنانی که بودند که از دوره برانکو در تیم حضور داشتند.

مرتضی فنونی زاده,پرسپولیس

* آقای فنونی زاده مشخص است که بسیار کم دقت هستید و دقیق دنبال نمی‌کنید. مهدی عبدی را که برانکو نیاورد!

بقیه چطور؟ این بازیکنانی که آقای گل‌محمدی آورد هیچکدام به درد تیم نخوردند؛ فقط سرلک خوب بود که او هم با کمال تفاوتی نداشت و فقط بخاطر مصدومیت کمال به جای او بازی کرد. دریغ از یک بازیکن پایه که در تیم بازی کند؛ یکبار محمد عمری بازی کرد و وقتی دیدند خوب است دیگر به او بازی ندادند تا به بازیکنان بی کیفیتی که از تاجیکستان و ازبکستان آورده‌اند بازی برسد. می‌گویند وزیر و مدیرعامل و ...؛ شما سه بازیکن خارجی آوردی که یکی از یکی بی کیفیت تر هستند اما استقلال چه کسی را آورده؟ عملکرد بازیکنان خارجی آنها را با خارجی های ما مقایسه کنید. قدیم اگر ما پاس به عقب می‌دادیم هواداران "هو" می‌کردند و می‌گفتند تکنیک ندارید. مدافع تاجیک پرسپولیس در یک بازی دو پاس رو به عقب به احمد گوهری داد که یکی پنالتی شد و یکی هم گل شد. دفاع راستی که جذب کردیم هم فقط دلار ۳۰ تومانی می‌گیرد و در هتل چلوکباب می‌خورد. در مورد بازیکن ازبک هم که هیچ حرفی نمی‌توان زد؛ مگر می‌شود شما در ۹ بازی فقط یک گل بزنی؟ در تاریخ همیشه پرسپولیس بهترین فوروارد ها را داشته اما این بازیکن نه پاس دادن بلد است و نه سر زدن. می‌گویند خوب می‌دود؛ اگر به دنبال دویدن بودیم، دونده می‌آوردیم. اینها عواملی است که باعث می‌شود وقتی هواداران در خیابان من را می‌بیند انتقاد کند. ضمن اینکه همانطور که بازیکنان با پیروزی ها نفری ۱۵ میلیون پاداش می‌گیرند، برای باخت هم مدیرعامل باید جسارت داشته باشد و از قراردادشان کم کند. در فوتبال حرفه ای در تمام دنیا همینطور است.

* صحبت پایانی؟

امیدوارم پرسپولیس در سه بازی آینده بازیکنان با قدرت ظاهر شوند. آنها باید فکر کنند جام حذفی است و در صورت باخت حذف می‌شوند. بچه ها باید به خودشان بیایند و از زمین بلند شوند تا حداقل عنوان نایب قهرمانی را کسب کنند. ما اگر صحبتی می‌کنیم از روی دلسوزی است وگرنه پست و مقامی نمی‌خواهیم.

 • 19
 • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رضا میرزایی,بیوگرافی رضا میرزایی,زندگینامه رضا میرزایی بیوگرافی رضا میرزایی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

محل تولد:کردکوی

تاریخ تولد:۲۶/۱/۱۳۷۵

پست:مهاجم

ملیت:ایرانی

قد:۱٫۷۷ متر

ادامه
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
خشم حجاج بر کمیل بن زیاد,بیوگرافی کمیل بن زیاد,شهادت کمیل بن زیاد زندگینامه کمیل بن زیاد ؛ زاهدی عابد و سلحشور

زاده: ۷ پیش از هجرت یا ۱۲ پیش از هجرت

ملیت: یمنی

دین: اسلام

مذهب: شیعه اثنی عشری

وفات:  ۸۲ق ، کوفه

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • یکشنبه ۲۹ خرداد
  قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  ازبکستان - عربستان
  ۱۷:۳۰
 • قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا
  -
  ۲۲:۳۰
 • سه شنبه ۳۱ خرداد
  لیگ والیبال ملت‌ها
  اسلوونی - هلند
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - ژاپن
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  استرالیا - کانادا
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - بلغارستان
  ۲۱:۳۰
 • چهارشنبه ۱ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - فرانسه
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آلمان - ایتالیا
  ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  برزیل - لهستان
  ۱۸:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - آمریکا
  ۲۱:۳۰
 • پنج شنبه ۲ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  فرانسه - هلند
  ۰۷:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  چین - آلمان
  ۱۱:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  لهستان - کانادا
  ۱۵:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - برزیل
  ۱۸:۰۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آمریکا - ایران
  ۲۱:۳۰
 • جمعه ۳ تیر
  لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - برزیل
  ۱۸:۰۰
ویژه سرپوش