پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
۰۷:۵۰ - ۱۰ مهر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۷۰۶۸۵
لیگ برتر و جام حذفی

واکنش پیشکسوتان استقلال به شرایط باشگاه و آشتی کنان نکونام با خطیر

حسن روشن,واکنش پیشکسوتان استقلال به شرایط باشگاه
ملی پوش فراموش نشدنی استقلال قاطعانه می‌گوید سرپرست این تیم باید عوض شود.

حسن روشن نقش بسیار مهمی در بحث حل کردن مشکلات میان جواد نکونام و علی خطیر دارد. ملی‌پوش بزرگ استقلال یکشنبه قبل از جلسه با سرمربی و مدیرعامل این باشگاه حرف‌های جالبی پیرامون شرایط استقلال در خبر ورزشی بر زبان آورد.

داستان جواد نکونام و علی خطیر به نظر شما چه خواهد شد؟

به نظر من هر دو نفر حق دارند و در عین حال هر دو نفر گاهی اوقات گله بیخودی می‌کنند! استقلال باید موفق شود و این اتفاق فقط در سایه وحدت و همدلی رخ می‌دهد. شما نگاه کنید، جواد نکونام می‌گوید من بازیکن می‌آورم ولی باشگاه با او قرارداد نمی‌بندد. از آن طرف خطیر می‌گوید یک بازیکن را می‌فرستیم سر زمین اما سرمربی او را راه نمی‌دهد. من به هر دو نفر گفتم این مسئله با تشکیل یک کمیته فنی حل خواهد شد. کمیته فنی که به معنای واقعی، و رسمی و جهانی آن باشد.

یعنی چطوری؟

جواد عزیز خودش سال‌ها در لالیگا بازی کرده و به خوبی با مفهوم کمیته فنی در مقیاس جهانی آشناست. کمیته فنی باشگاه‌ها هرگز به دنبال این نیستند تا یکی از خودشان را سرمربی کنند بنابراین سرمربی به آنها اعتماد می‌کند. باید این مسئله جا بیفتد که اگر در استقلال کمیته فنی تشکیل شد، هیچ کدام از اعضای آن نمی‌خواهند جای جواد نکونام را بگیرند. البته بحث نکونام صرفاً مطرح نیست بلکه این قاعده باید در مورد همه سرمربیان باشد. آقای مظلومی هم در مقطعی که سرمربی بود، تمایل زیادی به کار با کمیته فنی نداشت ولی سال‌ها بعد خودش به عضویت کمیته فنی استقلال درآمد.

به نظر شما جواد نکونام با کمیته فنی کار می‌کند؟

باید کار کند. نکونام بچه بسیار حرفه‌ای است و در عالی‌ترین سطح فوتبال بازی کرده است به همین خاطر با مفهوم درست کمیته فنی کاملاً آشناست. اگر به این نتیجه برسد که چنین کمیته‌ای نمی‌خواهد برای استقلال و جایگاه سرمربی دردسر درست کند، قطعاً کار خواهد کرد.

این روزها بحث‌های زیادی هم پیرامون سرپرستی استقلال مطرح است. علی سامره همچنان سرپرست تیم محسوب می‌شود و البته به نظر می‌رسد اختلافاتی هم وجود دارد.

من این مسئله را به خود آقای خطیر هم گفتم. علی سامره تحت هیچ شرایطی نباید سرپرست استقلال باشد. سرپرستی استقلال سمتی در حد یک نخست وزیر است. شما الان این آقا را می‌توانید با پرویز کوزه کنانی مقایسه کنید؟ من به مدیرعامل استقلال گفتم مگر اینکه مرده باشم که سامره سرپرست استقلال باشد و تا وقتی این گونه باشد و او چنین سمتی را احراز کند، انتقاد خواهم کرد.

خطیر در پاسخ به شما چه گفت؟

ایشان به من گفت هر اتفاقی اگر افتاده شما او را ببخش من هم گفتم خدا باید ببخشد. مدیرعامل استقلال می‌تواند به این آقا در باشگاه یک سمت بدهد اما بحث سرپرستی و نشستن روی نیمکت آبی‌ها کاملاً متفاوت است.

خطیر و نکونام قهر نیستند، فقط اختلاف نظر دارند

حسن روشن بازیکن سابق استقلال در گفت‌وگو با ایسنا درباره حضورش در تمرین این تیم اظهار کرد: به مناسبت ۷۸ سالگی تأسیس باشگاه استقلال از ما دعوت کردند تا به محل تمرین برویم. با بازیکنان و کادرفنی صحبت کردیم تا آنها روحیه بهتری بگیرند.

او ادامه داد: استقبال خوبی از ما به عمل آمد و پیراهن شماره ۷۸ استقلال را به ما هدیه دادند. ناهار را در کنار اعضای تیم صرف و درباره اتفاقات این تیم صحبت کردیم.

بازیکن سابق استقلال درباره اختلاف خطیر و نکونام بیان کرد: امروز جلسه‌ای را با حضور چند تن از پیشکسوتان به همراه علی خطیر و جواد نکونام برگزار می‌کنیم تا به این اختلاف نظر پایان دهیم. البته بنده معتقد هستم این دو نفر با هم قهر نیستند بلکه اختلاف نظر به وجود آمده که باید حل شود.

او افزود: چند روز پیش وزیر ورزش و جوانان را در مراسم تقدیر از ایثارگران دیدم و وی از اینکه ما پیشکسوتان قصد داریم خطیر و نکونام را به نشست مشترک دعوت کنیم خوشحال شد و اعلام کرد این کار را انجام دهید. این اتفاق زودتر باید می‌افتاد اما به هر حال جای شکرش باقی است که اختلاف ها به پایان خواهد رسید. تمام تلاش ما این است که جواد نکونام و علی خطیر تا زمانی که در استقلال باشند دیگر دچار اختلاف نشوند.

روشن درباره شرایط استقلال تصریح کرد: به اعتقاد من شرایط استقلال خوب است و مقداری هم مطالبات بازیکنان پرداخت شد. شرایط بهتر از گذشته شده و تا جایی که شنیده‌ام مشکل بلانکو (بازیکن خارجی جدید استقلال) حل شد و قرارداد وی به ثبت رسید.

نمی‌دانم چرا برای بازی‌های آسیایی لیگ را تعطیل کردند؟

«آیا تعطیلات لیگ برتر به سود استقلال بود؟» بازیکن سابق استقلال در این باره عنوان کرد: نمی‌دانم چرا به خاطر بازی‌های آسیایی که اهمیت چندانی ندارد مسابقات لیگ تعطیل می‌شود، در حالی که در اکثر کشورها لیگ‌ها در جریان هستند. ما از مسابقات مهم المپیک حذف شدیم و در بازی‌های آسیایی باید با نفرات دیگری ظاهر می‌شدیم تا تجربه کسب می‌کردیم.

او درباره پیش‌بینی‌اش از دیدار استقلال مقابل مس رفسنجان در لیگ برتر گفت: همه بازی‌های لیگ سخت است و باید برای برد تلاش کرد. استقلال در ۴ هفته ابتدایی لیگ نتایج خوبی کسب کرد و باید همین روند را ادامه دهد تا بتواند رتبه خوبی را در جدول کسب کند. نکونام انگیزه بالایی را دارد و می‌خواهد با استقلال بهترین نتایج را بدست بیاورد و باید به او کمک کرد تا به اهدافش برسد.

***

اکبرپور: نکونام و خطیر دیر آشتی کردند/ نمی‌دانم تا کی باید استرس پول استقلال را داشته باشیم؟

شرایط استقلال به گونه‌ای شده که حتی یکی از کم حرف‌ترین پیشکسوتان این باشگاه هم لب به اعتراض گشوده است.

حسن روشن,واکنش پیشکسوتان استقلال به شرایط باشگاه

علیرضا اکبرپور چه در دوران فوتبال و چه در عرصه مربیگری آدم کم حرف و ماخوذ به حیایی بود اما شرایط استقلال موجب شد تا او هم در گفتگو با خبر ورزشی با صراحت از این اوضاع انتقاد کند.

شرایط این روزهای استقلال چطور می‌بینید؟

متاسفانه استقلال از ابتدای فصل حال و روز خوبی نداشته است و تنها اتفاق مثبت این روزهای استقلال آشتی کنان علی خطیر و جوادنکونام بوده است که از این بابت خدا را شکر می‌کنیم و امیدواریم با این اتفاق مثبت شرایط برای روزهای روشن و همراه با آرامش استقلال فراهم شود اگرچه همچنان خبر است. نمی‌دانم تا کی قرار است ما و هواداران عزیز استقلال در اضطراب و استرس شاکیان مالی استقلال قرار داشته باشیم. ان با توجه به این آشتی کنان مشکلات مالی استقلال هم به شکلی سر و سامان پیدا کند چرا که همه ما از این اتفاقات دل نگرانیم.

فکر نمی‌کنید آشتی کنان مدیرعامل و سرمربی استقلال خیلی دیر اتفاق افتاد؟

کاملا با عقیده شما هم نظرم. حرف من این است اصلاً نباید این مشکل به وجود می‌آمد. من به خاطر ندارم در استقلال مدیرعامل و سرمربی تا این اندازه با هم قهر بوده باشند. اگرچه در گذشته نیز گاهاً سرمربی با مدیرعامل وقت دچار اختلاف نظر بودند اما قهری به این شکل را به یاد ندارم. حالا که گذشته اما باید به دنبال فراهم سازی شرایط خوب استقلال برای موفقیت‌های آینده بود.

شاهرخ بیانی در گفتگوی چند روز گذشته خود با خبر ورزشی خبر از جلسه‌ای بین پیشکسوتان برای برگزاری یک جلسه آشتی کنان بین خطیر و نکونام داده بود اما این اتفاق در نهایت از سوی علیرضا دبیر رقم خورد. نظرتان در این خصوص چیست؟

حرف آقا شاهرخ کاملاً درست بوده است چرا که ایمان عالمی نیز با من تماس گرفته و در همین خصوص صحبت‌هایی داشته است اما من تبریز بوده و فرصت حضور در این جلسه را پیدا نکردم. من الان ۵۰ سالم است و سابقه ۱۰ سال حضور در استقلال را داشتم اما به نظرم این اتفاق باید از سوی کسانی رقم می‌خورد که حق و حقوق پیشکسوتی را دریافت می‌کنند من کار به این ندارم که فلان پیشکسوت یک سال و یا چند ماه در استقلال حضور داشته است اما بزرگوارانی چون علی آقا جباری و جواد قراب و آقای کشاورز که در باشگاه در اتاق پیشکسوتان می نشینند باید به فکر حل این مشکلات بودند و بزرگی می‌کردند. بد است که در روزنامه‌ها بخوانیم استقلال بزرگتر ندارد اگرچه حرف بیراهی نمی‌زنند. به اعتقاد من این عزیزان اگر نمی‌توانند به درستی در این سمت ایفای نقش کنند بهتر است میدان را به پیشکسوتان کن سن و سال‌تر واگذار کرده تا با هماهنگی بیشتر با باشگاه بتوانند امورات محوله را پیش ببرند. متاسفانه بد و بیراه از سوی هواداران را ما می‌شنویم اما حقوق و مزایا به نام استقلال به کام دیگران است  درحالی که انتظار می‌رود این عزیزان در این مواقع با ورود به موقع خود باید ایفای نقش کرده و مشکلات استقلال را به حداقل برسانند نه تنها فقط به مصاحبه با این و آن بسنده کنند. حرف زدن و مصاحبه کردن کار سختی نیست آنچه که دارای اهمیت است عملکرد مناسب است نه مصاحبه با رسانه‌ها.

حالا با این شرایط فکر می‌کنید وضعیت استقلال بهبود پیدا کند یا خیر؟

علی القاعده باید با توجه به آشتی کنان رخ داده بین مدیرعامل و سرمربی طرفین قلباً اختلافات و مشکلات گذشته را کنار گذاشته و به دنبال موفقیت بیش از پیش استقلال باشد اما اگر به دنبال خودبینی باشند باز هم آش همان آش است و کاسه همان کاسه که امیدوارم این گونه نباشد.

با توجه به آشتی کنان نکونام و خطیر شنیده می‌شود شرایط برای بازگشت مجدد عارف غلامی به استقلال مهیا شده است. نظرتان در این خصوص چیست؟

عارف غلامی یکی از بهترین‌های استقلال در چند سال اخیر بوده است و امیدوارم با پشت سر گذاشتن سوء تفاهمات بازگشت شکوهمندانه‌ای داشته باشد اما نباید از یاد برد بازیکنان تحت هیچ شرایط نباید وارد دعوای مدیر و مربی شوند و تنها به دنبال تمرین و منافع باشگاه باشند. بازیکن باید جایگاه خود را بداند و اگر قرار است عارف غلامی بازگشت مجددی به استقلال داشته باشد باید با جان و دل همچون گذشته برای استقلال افتخارآفرینی کند.

نظرتان در خصوص تاخیر برگزاری بازی دربی چیست؟

واقعا دیگر نباید اسم این بازی‌ها را لیگ گذاشت. یک بار ۱۰ روز بازیها را تعطیل می‌کنند و روزی دیگر خبر از تعطیلی ۲۰ روزه می‌دهند. شما نگاه به کشورهای عربی کنید، آنها به بهترین شکل ممکن رقابت‌های داخلی و همچنین لیگ قهرمانان را دنبال می‌کنند و شاهد هستیم که با نظم و هدف مثال زدنی به دنبال رشد و توسعه فوتبال خود هستند اما متاسفانه در ایران هر روز یک اتفاق تازه در فوتبال رخ می‌دهد. به نظر من تاخیر در بازی دربی به سود استقلال نبوده و آبی پوشان از این اتفاق متضرر خواهند شد.

***

خیری: بهتر بود اختلافات نکونام و خطیر به بیرون از باشگاه درز نکند/ باشگاه که پول ندارد، حداقل آرامش داشته باشد

پیشکسوت تیم فوتبال استقلال معتقد است اختلاف‌نظر بین مدیرعامل و سرمربی تیم فوتبال این باشگاه نباید به بیرون از مجموعه استقلال درز پیدا می‌کرد.

حسن روشن,واکنش پیشکسوتان استقلال به شرایط باشگاه

شاهین خیری در گفت‌وگو با تسنیم، درباره آشتی جواد نکونام و علی خطیر با وساطت علی دبیر و در ادامه پیشکسوتان استقلال تصریح کرد: نمی‌دانم قهر علی خطیر و جواد نکونام بر سر چه بود، که حالا آشتی کرده باشند، اما با توجه به اینکه هر دو نفر عضو خانواده استقلال هستند بهتر بود اگر اختلافی داشتند در خود باشگاه حل شود. حالا ما به این کار نداریم که چرا فردی یا افرادی از بیرون واسطه شده و این آشتی برقرار شده، اما در کل بهتر است که اختلافات به بیرون درز نکند و دو نفر با آرامش کار کنند. حداقل باشگاه که پول ندارد، آرامش داشته باشد.

وی افزود: در حال حاضر مهم نیست چه کسی مدیرعامل استقلال باشد. تا زمانی که ساختار درستی برای مدیریت باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس تعریف نشود، هر فردی در این جایگاه قرار بگیرد نمی‌تواند عملکرد مطلوبی داشته باشد. در واقع باشگاه بدون درآمد و استقلال مالی با مشکل مواجه است.

پیشکسوت باشگاه استقلال با اشاره به مسائل فنی و وقفه لیگ برتر، گفت: وقفه لیگ برتر و لزوم بدنسازی‌های متوالی در فصل جاری فقط به ضرر استقلال نیست و همه تیم‌ها از آن ضرر می‌کنند. در این وضعیت بدن بازیکنان به اُفت می‌رود، مگر اینکه باشگاهی ۱۰ مصدوم داشته باشد و در این مدت روند مصدومیت آنها بهبود پیدا کند.

وی در ادامه یادآور شد: یک زمانی از سرخابی‌ها هشت یا ۹ بازیکن ملی‌پوش دعوت می‌شد و دیگر باشگاه‌ها سهمیه محدودی در تیم ملی داشتند. در آن زمان واقعاً برای استقلال و پرسپولیس برگزاری مسابقه کاری غیرممکن بود، اما وقتی تیم‌های مدعی ما در بهترین حالت سه یا چهار بازیکن ملی‌پوش دارند و شاکله تیم ملی ما را لژیونرها تشکیل می‌دهند نباید لیگ متوقف شود.

خیری ادامه داد: باشگاه‌های مدعی ما همه می‌گویند آکادمی خوبی دارند، اما وقت جایگزین کردن بازیکنان جوان که می‌شود، چنین اعتقادی ندارند. حداقل جام حذفی باید در این مدت پیگیری می‌شد و باشگاه‌ها از سهمیه بازیکنان جوان بهره می‌بردند. مگر اینکه بازیکنان جوان برای خالی نماندن عریضه، جور بودن نفرات در تمرین یا متأسفانه به صورت دریافت پول در لیست جای گرفته باشند! چرا بازیکنان زیر ۲۳ سال ما فقط برای پر کردن لیست باید انتخاب شوند؟

«با چه منطقی یک تیم باید چندین مرتبه در لیگ برتر ما بدنسازی کند؟»، وی با طرح این پرسش افزود: شاید به ظاهر وقفه‌های لیگ برتر به نفع استقلالی که کمی دیرتر تیمش را بست، باشد اما در باطن هیچ تیمی از تعطیلات سود نمی‌کند.

پیشکسوت فوتبال ایران با اشاره به مشکلات زیرساختی در فوتبال ایران گفت: در روزی بازی پرسپولیس و النصر یکی از بازیکنان تیم عربستانی به دلیل ناهموار بودن چمن، زمین خورد. او وقتی از زمین بلند شد با طعنه به چمن نگاه کرد و به صورت تمسخرآمیزی لبخند زد. بعد از این صحنه حس بدی پیدا کردم و با اینکه استقلالی هستم تمایل داشتم پرسپولیس در آن مسابقه برنده بازی باشد. چرا که تعصب ایرانی‌ام حکم می‌کند اینطور فکر کنم. با این وجود بیشتر از بازی، حرص چمن را خوردم که چرا شرایط باید اینطور باشد؟

وی ادامه داد: مشکل چمن ما فقط هم مربوط به این ورزشگاه نیست، در سطوح پایه هم مشکل داریم. اگر قصد داریم ۱۰، ۱۵ سال دیگر حرفی برای گفتن در فوتبال آسیا و جایگاهی برای افتخارآفرینی داشته باشیم از همین حالا باید رسیدگی به تیم‌های پایه را جدی بگیریم. از نحوه تربیت و انتخاب استعدادها گرفته تا زیرساخت مدارس فوتبال. بروید تحقیق کنید ببینید همین تیم ژاپن، شاکله‌اش از کدام تیم تشکیل شده است. با اضافه شدن دو بازیکن به تیم المپیکش و به صورت مرحله مرحله این تیم را به جایی رساندند که مقابل بزرگان فوتبال جهان بازی را قابل احترام حتی با پیروزی پشت سر می‌گذارد.

پیشکسوت فوتبال ایران تصریح کرد: بعضی‌ها فکر می‌کنند عربستانی‌ها برای خودنمایی و از روی تفریح بازیکنان بزرگ دنیا را استخدام کردند، اما آنها طبق برنامه و اصول کارشان را پیش می‌برند. علاوه بر موارد تبلیغی، آنها خیلی راحت می‌توانند برای تیم‌های پایه خود مربی سطح جهانی جذب کنند. عربستانی‌ها سه ماه قبل از مسابقات مقدماتی المپیک سرمربی انتخاب نمی‌کنند!

خیری همچنین خاطر نشان کرد: به نظرم ما باید در فوتبال سراغ کارهای که می‌توانیم انجام بدهیم، برویم. مثلاً اصلاح زیرساخت‌ها، شناسایی مشکلات فوتبال پایه و لزوم تقویت عملی آنها برای سال‌های آتی. این کارها قابل انجام است و انتظار نابه‌جایی برای فوتبال‌مان نیست. به هر حال ورزشگاه‌ها و مجموعه‌های ورزشی سرمایه ممکلت هستند و ما باید قدر آنها را بدانیم، همانطور که از خانه و سرمایه خودمان نگهداری می‌کنیم.

 • 13
 • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • پنج شنبه ۹ آذر
  لیگ اروپا
  باکا توپولا - وستهم
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  آ ا ک آتن - برایتون
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  اسپارتا پراگ - رئال بتیس
  ۲۱:۱۵
 • لیگ اروپا
  آتالانتا - اسپورتینگ
  ۲۱:۱۵
 • لیگ کنفرانس اروپا
  بشیکتاش - کلوب بروژ
  ۲۱:۱۵
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الاتحاد - الخلیج
  ۲۱:۳۰
 • لیگ اروپا
  لیورپول - لاسک
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  سروت - آاس رم
  ۲۳:۳۰
 • لیگ کنفرانس اروپا
  استون ویلا - لژیا
  ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  مارسی - آژاکس
  ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۰ آذر
  هفته ۶ لیگ برتر والیبال زنان
  مس رفسنجان - ذوب آهن اصفهان
  ۱۱:۰۰
 • هفته ۶ لیگ برتر والیبال زنان
  سایپا تهران - سپاهان اصفهان
  ۱۱:۰۰
 • هفته ۶ لیگ برتر والیبال زنان
  مهرسان تهران - پیکان تهران
  ۱۴:۳۰
 • جام جهانی نوجوانان
  نوجوانان آرژانتین - نوجوانان مالی
  ۱۵:۳۰
 • لیگ برتر فوتسال
  سفیر گفتمان - فرش آرا
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر فوتسال
  گیتی پسند - گهر زمین سیرجان
  ۱۶:۰۰
 • لیگ برتر امارات
  الامارات - الاتحاد کلبا
  ۱۶:۱۵
 • لیگ ستارگان قطر
  السد - شمال
  ۲۰:۰۰
 • لیگ حرفه‌ای عربستان
  الهلال - النصر
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  مونزا - یوونتوس
  ۲۳:۱۵
 • لیگ یک فرانسه
  رنس - استراسبورگ
  ۲۳:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  لاس پالماس - ختافه
  ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۱ آذر
  بسکتبال حرفه‌ای NBA
  بوستون سلتیکس - فیلادلفیا
  ۰۴:۰۰
 • بسکتبال حرفه‌ای NBA
  فنیکس سانز - دنور ناگتس
  ۰۶:۳۰
 • جام جهانی نوجوانان
  نوجوانان آلمان - نوجوانان فرانسه
  ۱۵:۳۰
 • بوندسلیگا آلمان
  بایرن مونیخ - یونیون برلین
  ۱۸:۰۰
 • لیگ برتر انگلیس
  آرسنال - ولورهمپتون
  ۱۸:۳۰
 • لالیگا اسپانیا
  رئال مادرید - گرانادا
  ۲۱:۰۰
 • لیگ برتر پرتغال
  فامالیسائو - پورتو
  ۲۱:۳۰
 • سری آ ایتالیا
  آث میلان - فروزینونه
  ۲۳:۱۵
 • لیگ برتر انگلیس
  نیوکسل - منچستریونایتد
  ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش