سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
۰۸:۳۷ - ۱۲ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۶۶۷
لیگ برتر و جام حذفی

ارزان‌ترین کادر فنی استقلال/ استارت فکری با سیستم استرا و نفرات فرهاد

اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

 در سال‌های اخیر اغلب مربیانی که در استقلال مشغول به فعالیت شدند رقم‌های قابل توجهی از این باشگاه دریافت کردند. حتی برخی مربیان ایرانی نیز به دلیل پیشینه یا محبوبیتی که داشتند از این دایره مجزا نبودند و پول‌های خوبی از استقلال گرفتند که به تبع آن، همکاران این مربیان نیز مبالغ قابل توجهی به جیب زده‌اند. وینفرد شفر و همکارانش یکی از پرهزینه‌ترین کادرهای فنی تاریخ باشگاه بودند؛ به گونه‌ای که این مربی آلمانی حتی برای پسرش که هیچ مدرک مربیگری نداشت برای فصل اول ۱۰۰ و برای فصل دوم ۱۲۰ هزار دلار از باشگاه استقلال دستمزد گرفت که معادل ریالی آن اکنون نزدیک به فصلی ۲ونیم تا ۳ میلیارد تومان می‌رسد. 

کادرفنی کنونی استقلال را اما می‌شود از این حیث یکی از کم‌هزینه‌ترین کادر‌های تاریخ نامید، به گونه‌ای که حتی شنیده می‌شود دستمزدی که قرار است به محمود فکری داده شود از نیم بیشتری از بازیکنان استقلال کمتر است. فکری اما به دلیل عشق و علاقه‌ای که به استقلال دارد و با نیت‌های قلبی گام به این باشگاه گذاشته، درباره مسائل مالی با باشگاه استقلال چانه‌زنی‌های آنچنانی نکرده و به نوعی ریش و قیچی را به دست باشگاه‌نشین‌ها سپرده است اما این مسأله فقط به او اختصاص ندارد و باشگاه استقلال برای دستیاران فکری هم دستمزدهای حداقلی تعریف کرده است. 

در روزهای اخیر سیروس دین‌محمدی به همین دلیل از کادر فنی استقلال جدا شد و پیشنهاد مالی باشگاه استقلال به حدی پایین بود که او خانه‌نشینی را به کار در استقلال ترجیح داد. دستمزدی که برای دیگر اعضای کادر فنی نیز در نظر گرفته شد چندان آش دهان‌سوزی نیست و هیچ بعید نیست تنها مسأله‌ای که باعث شده آنها صحبتی در این خصوص به زبان نیاورند، قولی باشد که به محمود فکری داده‌اند. اکنون صمد مرفاوی به عنوان دستیار اول فکری در استقلال مشغول به کار است. اخیراً نیز فردی به نام امید علی دفتری به کار گرفته شده و در کنار آنها آرش برهانی و حنیف عمران‌زاده نیز حضور دارند. 

به جز مرفاوی دیگر گزینه‌ها تازه در ابتدای راه مربیگری خود قرار دارند و چندان آوازه‌ای در این حرفه ندارند. در این شرایط طبیعی است که باشگاه استقلال برای این نام‌ها نیز مبالغ آنچنانی در نظر نگیرد که همین اتفاق هم رخ داده و قرار نیست مبالغ قابل توجهی به دستیاران فکری داده شود. شاید یکی از دلایلی که باعث شد برخی تصمیم‌گیران در باشگاه استقلال امید نمازی را به فکری پیشنهاد کنند همین مسأله بود اما در نهایت حضور این مربی در استقلال منتفی شد. حضوری که شاید به قول بهتاش فریبا اختلاف‌هایی را در استقلال به وجود می‌آورد که یقیناً یکی از عمده‌ترین آنها مسائل مالی بود. شاید اگر نمازی می‌آمد، میان اعضای کادر فنی تضاد‌هایی ایجاد می‌شد اما حداقل فایده‌ای که حفظ همین کادر فنی دارد، این است که باشگاه استقلال از لحاظ حقوق و دستمزد شرایط خاص و ویژه‌ای برای این افراد در نظر نگرفته است و به شکلی تلاش شده همه یکسان دیده شوند.

مرفاوی: مشکلی نیست و قراردادم را امضا می‌کنم

درباره دلخوری مرفاوی از پیشنهاد مالی باشگاه استقلال حرف و حدیث‌هایی در روزهای اخیر شنیده می‌شد اما کمک اول محمود فکری درباره این شایعات اینچنین واکنش نشان داده است: «من مشکلی با باشگاه ندارم و به زودی قراردادم را امضا می‌کنم. قصد دارم در زمان مناسب قراردادم را با باشگاه استقلال امضا کنم. امسال تیم خوب و یکدستی داریم و همه در تلاش هستیم تا استقلال را در اوج آمادگی راهی لیگ بیستم کنیم. به امید خدا تیم خوبی را خواهیم بست و از این نظر مشکلی وجود نخواهد داشت. من با عشق و علاقه به استقلال آمدم و سعی‌ام خدمت به این باشگاه است. امیدوارم شرایط بهتر شود و تیم خوبی در هفته‌های آغازین راهی لیگ شود چون استقلال در سال‌های گذشته از نتایج بد هفته‌های اول لطمه دیده است.»

سرمربی جدید استقلال چه برنامه‌هایی برای شروع فصل دارد؟/ استارت فکری با سیستم استرا و نفرات فرهاد

اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

خیلی‌ها منتظرند تا از استقلال مدل جدید رونمایی شود و ببینند محمود فکری تیمش را با چه آرایشی روانه مسابقات خواهد کرد. استقلال در حالی در بازی آخر خود با ۳ دفاع بازی کرد که در سال‌های اخیر تحت‌نظر سرمربیان ایرانی با چهار دفاع خطی به مصاف حریفان رفته و فقط در این سال‌ها استراماچونی تیمش را سه پنج دو ارنج می‌کرد. حالا به‌نظر می‌رسد فکری هم می‌خواهد راه استراماچونی را برود. 

چندی پیش در این خصوص از شاهین بیانی پرسیدیم که در پاسخ گفت: «اگر استقلال نفراتی را دارد که بتواند با آنها در تاکتیک ۳-۵-۲ موفق باشد چراکه نه و فکری می‌تواند راه استراماچونی را برود، اما مهم این است که سرمربی ابزار کدام سیستم را دراختیار دارد. با این‌حال سال گذشته شاهد آن بودیم که ضعف استقلال به خط دفاعی این تیم و قلب دفاع مربوط می‌شد که از شروع فصل تا پایان رقابت‌های آسیایی هیچ‌کدام از مربیان نتوانستند این ضعف را مرتفع کنند و استقلال از همان‌جا لطمه خورد.» از آنجا که فکری در بازی‌های دوستانه تیمش را با سه دفاع ارنج کرد، می‌توان نتیجه گرفت که احتمالا فصل را با همین سیستم آغاز خواهد کرد.

 فکری در مسیر برطرف کردن ضعف اصلی

حال به‌نظر می‌رسد همین دو نکته یعنی ادامه مسیر استراماچونی با چینش ۳ دفاع با محوریت پوشاندن نقطه‌ضعف فصل گذشته استقلال یعنی قلب خط دفاعی این تیم با گماردن محمدحسین مرادمند در این بخش از زمین در دستورکار محمود فکری قرار گرفته تا امیدها برای کسب موفقیت در فصل بیستم نزد هواداران این تیم زنده شود، هرچند در همه تیم‌ها و در تمامی فصول وقتی بازیکنان جدید جابه‌جا می‌شوند، تا چندهفته به‌مثابه هندوانه دربسته عمل کرده و هیچ‌گاه نمی‌توان از همان هفته اول حتی از بهترین خرید یک تیم توقع عملکردی شاهکار و ستاره شدن را داشت.

با این‌حال چند خرید استقلال مثل محمدحسین مرادمند، رشید مظاهری، محمد نادری، مهدی مهدی‌پور و چند جوان جویای نام دیگر و همچنین بازگشت داریوش شجاعیان به میادین به‌همراه سجاد آقایی شرایط را برای کسب یک عنوان درخور نام استقلال بعد از سال‌ها فراهم کرده و احتمالا اگر فکری سکاندار خوبی برای کشتی استقلال باشد، این تیم برای ایستادن روی قله فوتبال ایران چیزی کم و کسر ندارد و این درحالی است که به‌قول کارشناسان، اگر علی کریمی هم در استقلال ماندنی می‌شد، مطمئنا یکی از کامل‌ترین تیم‌های تاریخ این باشگاه حداقل در یک‌دهه اخیر در اختیار محمود فکری و دستیارانش قرار می‌گرفت، اما درنهایت کریمی به قطر رفت تا نخستین ماموریت محمود فکری در فصل جدید پیدا کردن جایگزینی مناسب برای کریمی در میانه میدان باشد تا قلب استقلال در فصل بیستم از حرکت بازنایستاده و مثل دوران اوج در فصل گذشته که کریمی همه‌کاره این تیم بود، به کارش ادامه دهد.

 گزینه‌های جانشینی کریمی

حال اینکه فکری برای جایگزینی کریمی چه اندیشه‌هایی در سر دارد و کدام بازیکن در پازل تاکتیکی او برای فصل جدید می‌تواند جای شماره ۶ استقلال را بگیرد، باید تا هفته اول رقابت‌ها منتظر ماند، اما از آنجایی که کریمی اسما هافبک دفاعی بود و رسما به‌عنوان قلب و مغز استقلال به همه نقاط زمین سرک کشیده و به‌عنوان بازیکن آزاد سعی می‌کرد از خط دفاع تا نوک حمله به تیمش کمک کند، حالا نیز به‌نظر می‌رسد به‌جز بازیکنانی که در پست هافبک دفاعی در خدمت استقلال هستند، فکری می‌تواند از بازیکنی نظیر داریوش شجاعیان که یک هافبک تکنیکی و درعین‌حال جنگنده به‌شمار می‌رود استفاده کرده یا حتی بازیکنانی نظیر مهدی‌پور یا رضاوند را جایگزین کریمی کند. البته نباید فرموش کرد که باقری و ریگی نیز همچنان در استقلال هستند.

 تمام ترکیب‌های استقلال در بازی‌های دوستانه

برابر نفت مسجدسلیمان: سیدحسین حسینی، سیاوش یزدانی، محمدحسین مرادمند، شاهین طاهرخانی، میلاد زکی‌پور، احمد موسوی، فرشید باقری، مسعود ریگی، آرش رضاوند، داریوش شجاعیان و سجاد آقایی.

برابر هوادار: سیدحسین حسینی، وریا غفوری، محمدحسین مرادمند، سیاوش یزدانی، عارف غلامی، میلاد زکی‌پور، داریوش شجاعیان، آرش رضاوند، مسعود ریگی، ارسلان مطهری و مهدی قایدی.

برابر شهرداری آستارا: رشید مظاهری، شاهین طاهرخانی، عارف غلامی، آرش داجلیری، احمد موسوی، فرشید باقری، بابک مرادی، فرشید اسماعیلی، فردین رابط، متین کریم‌زاده و سجاد آقایی.

برابر چوکا: رشید مظاهری، سیاوش یزدانی، محمدحسین مرادمند، عارف غلامی، مسعود ریگی، داریوش شجاعیان، وریا غفوری، آرش رضاوند، فرشید اسماعیلی، مهدی قایدی و ارسلان مطهری.

 ترکیب احتمالی در هفته اول

استقلال قبل از آغاز لیگ در چهار دیدار دوستانه به مصاف حریفانش رفت تا فکری بتواند ترکیب موردنظرش را برای رقابت‌های لیگ هرچه سریع‌تر پیدا کند. نکته قابل‌توجه اینکه آبی‌ها فقط در یک بازی تدارکاتی در مقابل تیمی لیگ برتری قرار گرفته و در سایر مسابقات آنچنان محک جدی مقابل تیم‌های زیر گروه لیگ نخوردند. با این‌حال اگر بخواهیم از بین این چهار ترکیب یکی از آنها را انتخاب کرده و با اندیشه‌های تاکتیکی فکری و سلایق کادر فنی استقلال تقریبا منطبق بدانیم، باید به همان ترکیب بازی با چوکا که آخرین دیدار تدارکاتی استقلال محسوب شده و برتری ۳ بر صفر آبی‌ها را به‌همراه داشت اشاره کرد، هرچند برای این دیدار نیز محمد دانشگر، محمد نادری، مهدی مهدی‌پور و هروویه میلیچ هنوز در اختیار فکری قرار نداشتند و دیاباته نیز که به‌تازگی به ایران بازگشته، فرصت همراهی آبی‌پوشان را پیدا نکرد تا به‌نظر برسد در هفته اول رقابت‌ها استقلال با ترکیب رشید مظاهری، سیاوش یزدانی، محمدحسین مرادمند، عارف غلامی، مسعود ریگی، داریوش شجاعیان، وریا غفوری، آرش رضاوند، فرشید اسماعیلی، مهدی قایدی و ارسلان مطهری مقابل مس رفسنجان به میدان برود، هرچند دور از ذهن نیست اگر فکری بخواهد با سیستم ۳-۵-۲ استقلال را آرایش کرده و راهی میدان کند، از بین نادری یا متین کریم‌زاده جوان یک نفر را در پست هافبک چپ یا همان پیستون چپ سابق راهی میدان کرده و سایر بازیکنان نیز طبق ترکیب دیدار با چوکای تالش در اولین دیدار استقلال این تیم را همراهی کنند که در این صورت باید منتظر بیرون ماندن احتمالی اسماعیلی از ترکیب ماند. با این‌حال همین ترکیب هم نشان می‌دهد فکری تغییر زیادی در ترکیب تیم فصل قبل ایجاد نخواهد کرد و استقلال مدل جدید هم حداقل در شروع لیگ تفاوت زیادی از نظر ارنج با تیم‌های استرا و مجیدی نخواهد داشت.

 • 13
 • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مسیح مهاجری,زندگینامه مسیح مهاجری,فعالیت های مسیح مهاجری زندگینامه مسیح مهاجری سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۳۲۶ 

زادگاه:تنکابن،  ایران

ملیت:ایرانی

پیشه:مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی

دین:اسلام

ادامه
شفیعی کدکنی,دکتر شفیعی کدکنی,محمد رضا شفیعی کدکنی زندگینامه شفیعی کدکنی شاعر معاصر ایران (+ تصاویر)

زاده:۱۹ مهر ۱۳۱۸

زادگاه:کدکن،  نیشابور

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر،  استاد دانشگاه، پژوهشگر و نویسنده

دین:اسلام

ادامه
سرگی برین,زندگینامه سرگی برین,جوایز سرگی برین بیوگرافی سرگی برین موسس شرکت گوگل (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۷۳

قد: ۱.۷۳ متر

ملیت: آمریکایی

زادگاه: مسکو، روسیه  SFSR، اتحاد جماهیر شوروی

مذهب: یهودی

ادامه
رودکی,شاعر رودکی,آثار رودکی سمرقندی زندگی نامه رودکی استاد شاعران و پدر شعر فارسی + آثار

زادروز:۱۱ رمضان ۲۴۴( قمری)

زاد گاه:پنجکنت، تاجیکستان کنونی

زمینهٔ کاری:شاعر، موسیقی دان

ملیت:ایرانی

مرگ:۳۲۹( قمری)

در زمان حکومت:سامانیان

ادامه
حسین یاری,حسین یاری و خانوده اش,حسین یاری و همسرش بیوگرافی حسین یاری (بازیگر و کارگردان سینما) و آثار وی + تصاویر

تاریخ تولد: ۱۶ دی ۱۳۴۶

زادگاه: تهران

وضعیت تاهل: متاهل

فرزندان: سروش، سارا و علی

سالهای فعالیت: از ۱۳۵۸ تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت ابوالفضل (ع),روز شهادت حضرت ابوالفضل (ع),نام همسر حضرت ابوالفضل (ع) زندگینامه حضرت ابوالفضل (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

کنیه:ابوالفضل، ابوالقاسم

زاده:۴ شعبان سال ۲۶ق.

زادگاه:مدینه

درگذشت:۱۰ محرم سال ۶۱ قمری

مدفن: کربلا

ادامه
آریگو ساکی,افتخارات ملی آریگو ساکی,زندگی نامه آریگو ساکی بیوگرافی آریگو ساکی سرمربی سابق تیم ملی ایتالیا (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۹۴۶

زادگاه:فوزینیانو،  ایتالیا

ملیت:ایتالیایی

قد:۱٫۷۰ متر

سمت:سرمربی 

ادامه
ژونگ شان شان,میزان ثروت ژونگ شان شان,عکس های ژونگ شان شان زندگینامه ژونگ شان شان ثروتمندترین آب‌معدنی‌فروش چین (+ تصاویر)

زاده:۱۹۵۴

زادگاه:هانگژو، چین

ملیت:چین

سمت:اهالی کسب وکار

شناخته‌شده برای:Founder, Nongfu Spring

Owner, Wantai

ادامه
عباس عراقچی,تیم مذاکرات هسته ای عباس عراقچی,سید عباس عراقچی اراک بیوگرافی عباس عراقچی سیاستمدار کشور و سوابق شغلی اش (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۱

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:دیپلمات و سیاستمدار ایرانی ، معاون سیاسی وزارت امور خارجه

دین:اسلام

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • دوشنبه ۲۴ خرداد
  یورو ۲۰۲۰
  اسپانیا - سوئد
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • ﺳﻪشنبه ۲۵ خرداد
  کوپا آمه‌ریکا
  آرژانتین - شیلی
  ساعت: ۰۱:۳۰
 • کوپا آمه‌ریکا
  پاراگوئه - بولیوی
  ساعت: ۰۴:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  روسیه - صربستان
  ساعت: ۱۲:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ایران - استرالیا
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • لیگ والیبال ملت ها
  آرژانتین - بلغارستان
  ساعت: ۱۵:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  ژاپن - آلمان
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  مجارستان - پرتغال
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • مقدماتی جام جهانی
  بحرین - هنگ کنگ
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • مقدماتی جام جهانی
  ایران - عراق
  ساعت: ۲۱:۰۰
 • یورو ۲۰۲۰
  فرانسه - آلمان
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  هلند - فرانسه
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • چهارشنبه ۲۶ خرداد
  پلی آف بسکتبال NBA
  میلواکی باکس - بروکلین نتس
  ساعت: ۰۵:۱۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  آرژانتین - روسیه
  ساعت: ۱۲:۳۰
 • لیگ والیبال ملت‌ها
  صربستان - بلغارستان
  ساعت: ۱۴:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  فنلاند - روسیه
  ساعت: ۱۷:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  ترکیه - ولز
  ساعت: ۲۰:۳۰
 • یورو ۲۰۲۰
  ایتالیا - سوئیس
  ساعت: ۲۳:۳۰
ویژه سرپوش