جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۹۱۰۰۰۰۰۳

علل سیاهی دور چشم و راههای درمان آن

سیاهی دور چشم,دلایل سیاهی دور چشم,سیاهی دور چشم و درمانعوامل اضطرابی، کم خونی، کم خوابی، آلرژی و حساسیت همه بر روی سیاهی دور چشم موثرند
سیاهی دور چشم، یک وضعیت بسیار رایج هستند که هر شخصی، از جمله کودکان و سالمندان می توانند تحت‌تأثیر آن قرار گیرند و این تیرگی سن شما را بیشتر نشان می دهد ولی روش های بسیار موثری وجود دارد که به کمک آنها میتوانید برای همیشه سیاهی اطراف چشم را از بین ببرید.

سیاهی دور چشم

سیاهی دور چشم معمولاً در هر شخصی دیده می شود. پوست دور چشم معمولاً تیره تر از قسمت های دیگر میباشد. ممکن است زیر یا بالای چشم وجود داشته باشند. پوست زیر چشم بسیار نازک و حساس است و به علت مختلف این قسمت از پوست آسیب پذیرتر است. چشم بر زیبایی و جوان بودن تأثير میگذارد. متأسفانه سیاهی زیر چشم سبب میشود که چند سالی بزرگ تر بنظر برسید. تحت شرایظ عادی، مشکل خاصی برای سلامتی و زندگی افراد ندارند. اگر تازه ایجاد شده باشند، درمانهای پیشنهادی بسیار ساده و سریع می باشد، چنانچه مدت طولانی است که روی صورت شما قرار دارند، احتیاج به صبوری و زمان زیادی دارید تا بتوانید از شر آن ها خلاص شوید.

علل مشترک سیاهی دور چشم 

برخی از علل مشترک سیاهی دور چشم عبارتست از:

۱. سلولیت اطراف چشم: 

این یک عفونت باکتریایی یک پلک یا هردو پلک چشم است که منجر به سیاهی دور چشم میشود. هرچند، اگر این مشکل، سریع با آنتی بیوتیک درمان شود، جای هیچ نگرانی نیست.

۲. خستگی:

ساده بنظر میرسد ولی در افرادی که سابقه ی وجود حلقه های سیاه در زیر چشمان خود نداشتند معمولاً کمبود خواب و یا سپری کردن دوره های استرس زا علت ایجاد سیاهی دور چشم است. کم خوابی میتواند باعث کدر یا رنگ پریدگی پوست شده و بافت های تیره و عروق خونی زیر پوست را نمایان سازد. از این جهت، سیاهی دور چشم در واقع امکان دارد همان سایه ی پف های زیر چشم نیز باشد. پس بهتر است چند وقتی به دور از استرس به سر ببرید و حدود ۸ ساعت خواب مفید در شب داشته باشید.

راههای از بین بردن سیاهی دور چشم,سیاهی دور چشم,گودی و سیاهی دور چشمخوابیدن در ساعات غیرمعمول، میتواند سبب سیاهی دور چشم شود

۳. توتون و تنباکو:

مصرف تنباکو، الکل و قهوه سبب کاهش رگ های خونی، کاهش جریان خون و ایجاد چین و چروک و در نهایت  سیاهی دور چشم می شود.

۴. سن:

روند طبیعی پیری یکی دیگر از علل عمده سیاهی دور چشم است. هرچه سن بالاتر میرود، پوست نیز نازک تر می شود. همینطور با افزایش سن، چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست نیز کاهش پیدا می کند. با کاهش کشسانی و نازک شدن پوست، عروق زیر پوست و در نتیجه سیاهی دور چشم، نمایان تر می شود.

۵. وراثت:

سیاهی دور چشم امکان دارد در خردسالی ظاهر شوند و اکثراً، یک خصوصیت ارثی است. در بعضی خردسالان، این مشکل به مرور، بیشتر می شود و در برخی دیگر نه.

رفع سیاهی دور چشم,درمان سیاهی دور چشم,سیاهی دور چشمیکی از علل سیاهی دور چشم عوامل ژنتیکی است

۶. نور خورشید:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید میتواند بدن شما را به تولید بیش از حد ملانین( پیگمنت که رنگ چهره شما را تعیین می کند) ترغیب کند و نور خورشید بیش از حد مخصوصا برای چشم میتواند سبب ایجاد پیگمنت در اطراف پوست چشم و در نتیجه سیاهی دور چشم شود.

۷. پیری:

پیری طبیعی پوست یکی دیگر از دلایل مرسوم سیاهی دور چشم به حساب می آید ، با افزایش سن پوست سست تر می شود همینطور چربی و کلاژن مورد نیاز برای حفظ الاستیسیته تقلیل می یابد و به دنبال آن رگ های خونی تیره زیر پوست قابل مشاهده هستند و ناحیه زیر چشم های شما را تیره می کنند.

۸. کم آبی بدن:

یکی دیگر از علل سیاهی دور چشم، کم آبی بدن است. زمانی که بدن خشک باشد، رگهای خونی زیر پوست  چشم متورم می شوند و سبب تیرگی آن میشود. حتما جهت حفظ نشاط و شادابی پوست خود و جلوگیری از سیاهی دور چشم خود روزانه به مقدار کافی آب بنوشید.

سیاهی دور چشم,برای رفع سیاهی دور چشم,برطرف کردن سیاهی دور چشمروغن های گیاهی میتوانند در کاهش سیاهی دور چشم مؤثر باشند

۹. اگزما:

اگزما سبب خارش و التهاب میشود. موجب میشود که بخواهید مدام پوست خویش را مالش دهید.اگر این شرایط برای پوست زیر چشم رخ دهد، مالش بیش از حد آن باعث ایجاد سیاهی دور چشم میشود.

۱۰. کم خونی:

آنمی، خونریزی نا منظم را ایجاد میکند. در حالیکه سبب ایجاد همو گلوبین میشود و در آخر منجر به ایجاد سیاهی دور چشم میشود.

۱۱. اختلال در قاعدگی:

برای زنان، سیاهی دور چشم، ممکن است علامتی از اختلالات قاعدگی در طولانی مدت باشد؛ همچنین، قاعدگی بیش از حد سنگین یا خونریزی رحم ممکن است سبب سیاهی زیر چشم شود.

ماسک برای سیاهی دور چشم,سیاهی دور چشم,علت سیاهی دور چشمبرای زنان، سیاهی دور چشم، ممکن است علامتی از اختلالات قاعدگی در طولانی مدت باشد

سیاهی دور چشم چه زمانی نگران کننده است و مراجعه به پزشک الزامی است؟

در صورتی که دور هر دو چشم شما سیاه شود، امکان دارد نشانه ی آسیب خطرناکی به نام شکستگی جمجمه باشد. در این نوع شکستگی، یکی از استخوان های پایه ی جمجمه می شکند. شکستگی جمجمه می تواند مشکل بسیار خطرناکی باشد و اگر به هر علتی فکر می کنید که امکان دارد سیاهی دور چشم بر اثر ضربه و شکستگی جمجمه باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

احتمال وجود شکستگی جمجمه زمانی بیشتر است که اخیرا به پشت سر شما ضربه وارد شده باشد. سیاهی دور چشم، معمولاً جدی نیست و جایی برای نگرانی ندارد، ولی در صورتی که تورم و تغییر رنگ پوست، تنها در اطراف یک چشم ایجاد شود و با گذشت چند روز رفع نشود یا اینکه بطور کاملاً ناگهانی ایجاد شود، باید در نخستین فرصت به پزشک مراجعه کنید. 

روشهای درمان پزشگی سیاهی دور چشم

در ادامه برخی از روشهای درمان پزشکی سیاهی دور چشم عبارتست از:

- درمان سیاهی دور چشم به روش مزوتراپی:

مزوتراپی جوانسازی امروزه بسیار رایج شده است. در واقع مزوتراپی یکی از برترین روش های مؤثر در درمان سیاهی دور چشم به شمار می آید، ولی این که به چه میزان این روش درمانی میتواند مؤثر واقع شود بسته به سن و شدت تیرگی و گودی متفاوت می باشد. امروزه افرادی زیادی برای رفع گودی و تیرگی اطراف چشم خود به دکتر پوست مراجعه می کنند که یکی از روش های کاهش گودی و رفع تیرگی انجام مزوتراپی می باشد. مزوتراپی برای رفع تیرگی زیر چشم یک روش غیرتهاجمی است که باعث کلاژن سازی و جوانسازی پوست می شود.

سیاهی دور چشم,راههای از بین بردن سیاهی دور چشم,علت سیاهی دور چشمواکنش های آلرژیک و خشکی چشم نیز می تواند منجر به سیاهی دور چشم شود

- روش مؤثر برای رفع سیاهی دور چشم با تزریق چربی:

یکی دیگر از روشهای موثر برای رفع سیاهی دور چشم، تزریق چربی است. روش تزریق چربی دور چشم در مواردی توصیه می شود که سیاهی و تیرگی زیر چشم بر اثر نازک بودن پوست و کم بودن حجم چربی و بافت زیر پوست باشد. تزریق چربی زیر چشم مثل روش تزریق ژل است، با این تفاوت که در این روش چربی خود بیمار که از یک ناحیه دیگر از بدن او گرفته شده است، در زیر چشم تزریق می شود. بر خلاف روش تزریق ژل، نتایج این روش معمولاً ماندگار است.

- تزریق ژل زیر چشم برای درمان سیاهی دور چشم:

تزریق ژل زیر چشم یکی از روش های جوانسازی پوست است که به کمک آن میتوان سیاهی دور چشم را رفع نموده و حجم از دست رفته زیر چشم را برگرداند. ژل ها میتوانند سبب آبرسانی پوست شده و با تولید کلاژن موجب بهبود کیفیت وضعیت پوست شوند. ژل توسط سرنگ های بسیار ریز و کوچک در بافت نرم زیر چشم یا روی استخوان تزریق شده و این فرآیند حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول می انجامد. پس از گذشت چند ماه ژل های هیالورونیک اسید توسط بافت های زیر چشم جذب شده و آب جای آنها را خواهد گرفت. زمانی که ژل های هیالورونیک جذب بدن شدند اثری از آنها باقی نخواهد ماند. این ژل ها به بافت طبیعی زیر چشم، حجم طبیعی داده و نتیجه تزریق ژل در زیر چشم فورا قابل رویت خواهد بود.

تیرگی دور چشم,سیاهی دور چشم,علت سیاهی دور چشمبه کمک تزریق ژل زیر چشم میتوان سیاهی دور چشم را رفع کرد

- میکرونیدلینگ روشی برای رفع سیاهی دور چشم:

میکرونیدلینگ، که با نام نیدلینگ پوست نیز شناخته می شود، روش جوانسازی پوست با حداقل تهاجم و درمان سیاهی دور چشم است که در آن، از ابزاری استفاده می شود که دارای سوزن های ظریفی است. این سوزن ها برای ایجاد سوراخ های ریز درون پوست، برای ایجاد جراحت پوستی کنترل شده، استفاده می شوند. هر سوراخ، کانالی ایجاد می کند که بدن را برای پرکردن این جراحات میکروسکوپی با تولید کلاژن و الاستین جدید، تحریک می کند. از طریق روند نورگ زایی و نئوکلاژنز، بافت و سفتی پوست، بهبود می یابد. میکرونیدلینگ بر روی نواحی حساس اطراف چشم، باید به وسیله متخصص و با احتیاط کامل، انجام شود.

درمان های خانگی سیاهی دور چشم

اگر چه محصولات شیمیایی برای درمان سیاهی دور چشم کمک کننده است، ولی برای خیلی از افراد که دارای پوست بسیار حساس هستند، تنها درمانهای خانگی مناسب میتواند به رفع سیاهی زیر چشم کمک کند. در ادامه روش هایی برای درمان تیرگی دور چشم را بخوانید:

>> برای رفع سیاهی دور چشم ماسک موز درست کنید:

موز برای درمان لکه ها و تیرگی های پوستی بسیار مؤثر است. ۱۰۰ گرم موز دارای مقادیر زیادی اسید فولیک، ویتامین های A، C، E، K، سدیم، پتاسیم، آهن، کلسیم، منیزیم و کاراتن می باشد. همه این مواد برای پوست ضروری بوده و سبب طراوت و جوانی و شفافیت پوست می شوند. استفاده از موز به صورت ماسک روی پوست صورت و اطراف چشم، سیاهی دور چشم را به میزان زیادی کم رنگ می کند.

>> اثر ضد التهابی زردچوبه را برای سیاهی دور چشم امتحان کنید:

زردچوبه نیز مثل روغن نارگیل دارای اثر ضد التهابی است. همینطور این ادویه یک آنتی اکسیدانت طبیعی است که می تواند در کاهش حلقه های سیاه زیر چشم مؤثر باشد. میتوانید پودر زردچوبه را با آب آناناس ترکیب کنید تا یک خمیر بدست بیاید. فراموش نکنید ابتدا مقداری از این خمیر را روی پوست خود امتحان کنید تا مطمئن شوید به این ترکیب حساسیت ندارید. بعد قدری از آنرا در ناحیه ی سیاهی دور چشم بگذارید و پس از ده دقیقه با پارچه ای مرطوب پوست خود را پاک کنید. این ماسک را روزانه استفاده کنید.

برای رفع سیاهی دور چشم,رفع سیاهی دور چشم,سیاهی دور چشمتحت شرایط عادی، سیاهی دور چشم مشکل خاصی برای سلامتی و زندگی افراد ندارند

>> خیار آبرسان پوست و درمان کننده سیاهی دور چشم:

خیار مقادیر زیادی آب دارد و به پوست آبرسانی می کند و نوعی مرطوب کننده و نرم کننده طبیعی هم محسوب می شود. خیار را به صورت حلقه های ضخیم ببرید و آنرا به بازه نیم ساعت در یخچال قرار دهید و بعد آنرا برای لااقل ۱۰ دقیقه روی چشم ها بگذارید، اکنون صورت تان را با آب سرد بشویید و این کار را دست کم به مدت یک هفته و دو بار در روز، انجام دهید.روش دیگر این است که آب خیار را گرفته و آنرا با آبلیمو ترکیب کنید، سپس یک تکه پنبه را به این ترکیب آغشته کنید و آنرا به مدت ۱۵ دقیقه روی چشم قرار دهید و بعد صورت تان را بشویید و این کار را حداقل به مدت یک هفته انجام دهید. با استفاده از این ماسک سیاهی دور چشم پس از مدتی کم رنگ می شود و رفع خستگی چشمان خود را حس خواهید کرد.

>> از گوجه فرنگی برای درمان سیاهی دور چشم استفاده کنید:

گوجه حاوی آنتی اکسیدانتی به نام لیکوپن است که علاوه بر حفظ سلامت قلب و عروق و بهبود بینایی به داشتن پوستی نرم تر و منعطف تر کمک می کند. اول گوجه فرنگی را له کنید تا خمیر سفت بدست آورید. بعد خمیر گوجه فرنگی( ۲ قاشق سوپ خوری) را در یک ظرف کوچک بریزید و عصاره لیمو را به آن اضافه کنید. بعد از آن، آنها را به خوبی مخلوط کنید. با کمک انگشتان خود این خمیر آماده را به دایره های تیره چشم خود اعمال کنید. بعد از مدت ۱۰ دقیقه، با کمک آب تمیز کنید. این کار را در روز تکرار کرد. روزانه میتوانید این کار را سه بار انجام دهید تا سیاهی دور چشم شما کاهش یابد.

>> از ماسک شیر برای بهبود سیاهی دور چشم استفاده کنید:

لبنیات و بطور خاص شیر دارای ویتامین A می باشند. این ویتامین که حاوی ماده ی رتینوئید است به روشن کردن پوست کمک می کند. به سادگی میتوانید با آغشته کردن پد آرایشی خود به شیر خنک و قرار دادن آن روی پوست به مدت ده دقیقه از فواید این ویتامین مفید استفاده کنید. میتوانید این ماسک را روزانه دوبار استعمال کنید تا سیاهی دور چشم شما رفع شود.

>> رفع سیاهی دور چشم با سیب زمینی خام:

سیب زمینی خاصیت سفیدکنندگی دارد و به روشن کردن حلقه های سیاهی دور چشم و از بین بردن پف چشم ها کمک می کند. یک یا دو سیب زمینی خام را رنده کنید و آب آنرا بگیرید. یک تکه پنبه را به آب سیب زمینی آغشته کنید و آنرا درست طوری روی حلقه های دور چشم بگذارید که همه ی قسمت های تیره را پوشش دهد، اجازه دهید به بازه ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی چشم تان بماند و بعد صورت تان را با آب سرد بشویید و این کار را روزی یک یا دو بار در طول چند هفته، انجام دهید. میتوانید به جای گرفتن آب سیب زمینی ، خود سیب زمینی را ببرید و آنرا مستقیما روی حلقه های دور چشم بگذارید.

سیاهی دور چشم,درمان سیاهی دور چشم,دلایل سیاهی دور چشمدرمانهای خانگی مناسب میتواند به رفع سیاهی دور چشم کمک کند

>> روغن های گیاهی درمانی موثر برای سیاهی دور چشم:

صورت خود را با روغن های گیاهی ماساژ دهید. اگر علاقه مند به استفاده از روغن های گیاهی هستید خوب است بدانید که این روغن ها میتوانند در کاهش سیاهی دور چشم مؤثر باشند. میتوانید آنها را به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگری مانند روغن نارگیل استفاده کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید. روغن اسطوخودوس، روغن رازیانه، روغن بابونه و روغن گل رز از روغن های گیاهی کاربردی در کاهش تیرگی دور چشم هستند. میتوانید ناحیه ی اطراف چشم را با مقداری از آنها به آرامی مالش دهید.

>> از چای کیسه ای بعنوان مرهم سیاهی دور چشم استفاده کنید:

چای کیسه ای میتواند در کاهش تیرگی و سیاهی دور چشم مؤثر باشد. آنتی اکسیدان ها و کافئین موجود در چای کیسه ای سبب کوچک شدن رگ های خونی و کاهش احتباس مایعات میشوند که این امر میتواند پف را کاهش دهد. تانن موجود در چای میتواند تغییر رنگ دهد. دو کیسه چای سبز مرطوب یا سیاه را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال خنک کنید.به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه یک کیسه چای را روی هر چشم قرار دهید. حتماً در زمان قرار دادن کیسه های چای، چشمان خود را بسته نگه دارید. پس از آن، چشم خود را بشویید. این کار را یک یا دو دفعه در روز برای چند هفته انجام دهید.

تیرگی دور چشم,از بین بردن سیاهی دور چشم,سیاهی دور چشمچای کیسه ای میتواند در کاهش تیرگی و سیاهی دور چشم مؤثر باشد

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 10
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سمیرا سیاح,بیوگرافی سمیرا سیاح,زندگینامه سمیرا سیاح بیوگرافی سمیرا سیاح بازیگر سینما و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

متولد : ۲۴ آذر ۱۳۵۲

زادگاه: تهران

زمینه فعالیت : سینما ، تئاتر و تلویزیون

پیشه : بازیگر

مدرک تحصیلی : کارشناسی بازیگری سینما

قد : ۱۶۵ سانتیمتر

ادامه
وینیسیوس جونیور,بیوگرافی وینیسیوس جونیور,زندگینامه وینیسیوس جونیور بیوگرافی وینیسیوس جونیور، جوان‌ترین گلزن ال‌کلاسیکو در سال ۲۰۲۱ (+ تصاویر)

زاده:۱۲ ژوئیهٔ ۲۰۰۰

زادگاه:برزیل

سمت:فوتبالیست

قد:۱۷۷ سانتی متر

ملیت:برزیلی

ادامه
کریم بنزما,بیوگرافی کریم بنزما,زندگینامه کریم بنزما بیوگرافی کریم بنزما مهاجم فوتبال فرانسوی (+ تصاویر خانوادگی)

متولد:۲۸ آذر ۱۳۶۶

زادگاه:فرانسه

زمینه فعالیت: ورزش فوتبال

پیشه:بازیکن فوتبال

مدرک تحصیلی:دیپلم

قد:۱۸۵ سانتیمتر

ادامه
سید رضا فاطمی امین,بیوگرافی سید رضا فاطمی امین,زندگینامه سید رضا فاطمی امین بیوگرافی سید رضا فاطمی امین، وزیر صنعت در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱۳۵۳

زادگاه:شاهرود، ایران

ملیت:ایرانی

سمت:وزیر صنعت، معدن و تجارت

شروع به فعالیت:۳ شهریور ۱۴۰۰

دین:اسلام

ادامه
همسر یوسف صیادی,تصاویر یوسف صیادی,یوسف صیادی بیوگرافی یوسف صیادی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر)

زاده:۵ اسفند ۱۳۴۸

زادگاه:نازی آباد تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بازیگر

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
خلاصه داستان زندگی حضرت یحیی,زندگینامه حضرت یحیی,ولادت یحیى زندگینامه حضرت یحیی (ع) و نحوه ی به شهادت رسیدنش

محل تولد:فلسطین

آرامگاه:مسجد جامع اموی

خویشاوندان مهم:زکریا، مریم

پیامبران هم عصر :زکریا، عیسی

پیروان:بنی اسراییل

ادامه
غیاث الدین جمشید کاشانی,زندگینامه غیاث الدین جمشید کاشانی,بیوگرافی غیاث الدین جمشید کاشانی زندگی نامه غیاث الدین جمشید کاشانی، ریاضی‌دان و اخترشناس

تولد:۷۹۰ قمری

محل تولد:کاشان، ایران

درگذشت:۱۹ رمضان ۸۳۲ قمری

محل درگذشت:سمرقند اکنون در ازبکستان

پیشه:ریاضیات، ستاره شناسی

ادامه
آثار المیرا دهقانی,عکسهای اینستاگرامی المیرا دهقانی,آثار هنری المیرا دهقانی بیوگرافی المیرا دهقانی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

متولد:۵ شهریور ۱۳۷۰ شیراز

محل زندگی:تهران

زمینه فعالیت:سینما و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک:فوق لیسانس صنایع غذایی

شروع فعالیت:۱۳۸۸ تاکنون

ادامه
کایل اسنایدر,بیوگرافی کایل اسنایدر,زندگینامه کایل اسنایدر بیوگرافی کایل اسنایدر و افتخارات این کشتی گیر(+ تصاویر)

نام خانوادگی: اسنایدر

متولد: ایالات متحده آمریکا

زاده:۲۰ نوامبر ۱۹۹۵

قد:۱۸۱

ملیت: آمریکایی

حرفه: ورزش کشتی ازاد

ادامه
ویژه سرپوش