سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۸۰۰۱۲

اقداماتی که باید بعد از ترک انواع مواد مخدر انجام داد

ترک انواع مواد مخدر,اقدامات پس از ترک اعتیاداقدامات پس از ترک اعتیاد
اقداماتی که پس از ترک انواع مواد مخدر بسیار مهم است که در این مقاله به بررسی و معرفی اقدامات مورد نیاز پس از ترک انواع مواد خواهیم پرداخت.

اقداماتی که پس از ترک انواع مواد مخدر به دلیل لغزش و بازگشت فرد به طول دوران مصرف وجود دارد، از اهمیتی قابل توجه ای برای کادر درمان، فرد و خانواده مصرف کننده وجود دارد. از این رو برای مشخص نمودن اهمیت این موضوع، به بررسی و معرفی اقدامات موردنیاز پس از ترک انواع مواد مخدر خواهیم پرداخت.

چرا اقدامات پس از ترک اعتیاد بسیار مهم است؟

پروسه طولانی ترک اعتیاد همواره طاقت فرسا، هزینه بر و زمان بر خواهد بود که عبور از این مرحله اثرات و فشار های مختلفی را برای فرد و خانواده وی به همراه خواهد داشت. از این رو پس بازگشت به طول دوران مصرف تمامی زحمات کادر پزشکی و فشار های ناشی از طول دوره درمان را برای فرد و خانواده عملا بی ثمر می گذارد و حتی شرایط روانی فرد مصرف کننده بسیار حادتر نسبت به قبل خواهد بود.

بار ها دیده شده است که افرادی که به صورت جدی و مسمم بر تصمیم خود برای ترک اعتیاد بوده اند، پس از گذشت این بازه زمانی مجدد مصرف ماده مخدر را شروع نموده اند، از این رو اهمیت اقدامات پس از ترک برای خانواده و فرد بسیار مهم تلقی می شود و تمامی افراد در ارتباط با فرد معتاد و همچنین کلینیک، باید وظایف و اقدامات خاص خود را به منظور عدم لغزش فرد به درستی انجام دهند.

آیا بازگشت به طول دوران مصرف، پس از ترک وجود دارد؟

بله، طبق بررسی ها و مطالعات انجام شده، نرخ برگشت به اعتیاد در میان بزرگسالان و نوجوانانی که درمان بازپروری آن ها با موفقیت به اتمام رسیده است، بسیار بالاست و نرخ بازگشت آن به ۸۰ درصد می رسد.

از این رو اقدامات لازم به منظور جلوگیری از برگشت به اعتیاد، همچنین استفاده از جدید ترین روش ها برای درمان کمک زیادی به روند درمان می کند.

بیماران بعد از انجام سم زدایی فوق سریع UROD نیز باید برای مدت زمان مشخص شده توسط درمانگران اقدام به مصرف داروی ضد مخدر نالتروکسان کنند که این مدت زمان مصرف به پارامترهای مختلفی همچون نوع مخدر مصرفی و دوز مصرف بستگی دارد که بسته به عوامل گفته شده مدت زمان مصرف می تواند بسیار متغیر باشد. مصرف نالتروکسان باعث پاکسازی گیرنده های مغزی می شود و کمک فراوانی به پروسه سم زدایی می کند و همانند فیزیوتراپی مانع از اتصال مخدرها بر گیرنده های مغز می شود.

مراقبت‌های پس از ترک اعتیاد

برنامه ریزی و پیاده سازی اقدامات پس از ترک اعتیاد، بسیار مهم است و باید با بررسی تخصصی و شاخصه های مناسب فرد، انجام شود. این مراقبه ها می تواند تاثیر بسیار مثبت و موثری در جلوگیری از بازگشت فرد به طول دوران مصرف داشته باشد. از این رو این مراقبه ها به شرح زیر است:

♦ درک صحیح شدت عارضه

♦ شناسایی موانع احتمالی که بر سر راه درمان موفقیت‌آمیز قرار دارد.

♦ زمان و مکان ویزیت‌ها و جلسات پس از درمان بستری

♦ تهیه یک برنامه خود مدیریتی واقع‌بینانه و پایدار

♦ برنامه محافظتی برای مراقبت از بیماران در صورت مواجهه با محرک‌ها

♦ برنامه‌ریزی برای ملاقات‌های گروهی در صورت عود علائم

که ایجاد یک برنامه ریزی دقیق و صحیح تحت تاثیر عوامل مختلفی از نظر سن، شرایط روانی، جسمی و سایر موارد دیگر است. زمینه ساز موفقیت در اجرای سریع این اقدامات تنها و تنها توسط روانپزشک و روانشناس مجموعه انجام می شود. نکته قابل توجه این است که اقدامات لازم به این منظور در اصل ماجرا یکسان است اما جزئیات متفاوتی در اجرای آن وجود دارد که با بررسی شخص با شخص دیگر متفاوت است.

چه زمانی بهتر است از برنامه های مراقبتی استفاده کنیم؟

برنامه های مراقبتی پس از طول دوران درمان را می توان پس از بهبودی کامل و با شروع برخی از فعالیت های کاری، تحصیلی و سایر موارد دیگر شروع کرد اما توصیه ما این است که به سرعت و پس از اتمام طول درمان، از سر گرفته شود.

انواع برنامه‌های مراقبتی بعد از ترک اعتیاد

اجرای برنامه های مراقبتی پس از ترک اعتیاد دسته بندی های متنوع ای را پوشش می دهد که متناسب با نیاز هر بیمار از انواع این برنامه ها استفاده می شود. این روش ها عموما برای حفظ ارتباط و جلوگیری از بازگشت به طول دوران مصرف، پیشبینی شده اند. انواع روش های مراقبتی به شرح زیر است:

♦ مشاوره مستمر

غالبا افرادی که به دنبال ترک انواع مواد مخدر و اعتیادآور هستند در مراکز درمانی و کلینیک های تخصصی ترک اعتیاد بستری می شوند و به دور از هیاهو و استرس های زندگی، فعالیت درمانی خود را آغاز می کنند.  بیمار تحت کنترل زیر نظر پزشک و پرستار متخصص به صورت شبانه روزی تحت درمان قرار می گیرد و می تواند با تمرکز بهتری بر روی فرایند های ترک و بهبود آن، توجه کند. از این رو  متخصصان به بیماران خود توصیه می کنند که در صورت اتمام طول درمان، از مشاوره های مستر و دائمی با روانشناس خود غافل نشوند و جلسات مشاوره ای خود را در قالب جلسات مستمر در کلینیک انجام دهند. در کلینیک طلوعی دوباره زیر نظر روانشناسان متخصص در این زمینه می توانید درمان خود را شروع کنید.

♦ گروه درمانی

گروه درمانی یکی از روش های موثر در درمان اعتیاد و مشکلات ناشی از آن است. مدتی است که متخصصان با گروه درمانی بیمارانی که دچار اعتیاد شده اند، مشکلات روحی و روانی آن ها را به بهترین شکل ممکن درمان می کنند. تشکیل و شرکت در این جلسات به صورت مستمر می تواند نتایج خیره کننده ای را در بر داشته باشد.

ترک انواع مواد مخدر,اقداماتی که باید بعد از ترک انواع مواد مخدر انجام داداقداماتی که باید بعد از ترک انواع مواد مخدر انجام داد

♦ رفتار درمانی شناختی (CBT)

از دیگر اقداماتی که باید بعد از ترک انواع مواد مخدر انجام داد، شرکت در جلسات رفتار درمانی شناختی یا CBT است. در این روش با توجه به رفتارهای اعتیادآور،  زمینه ساز بروز آن ها به صورت کامل مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد و با شناخت رفتار های ناسالم به منظور جایگزین آن ها با رفتار های سالم‌تر فرد می تواند تجربه بهتری را کسب کند و از بازگشت به شرایط مصرف با درمان ریشه ای رفتارهای مخرب، در امان باشد.

♦ خانواده درمانی

نقش خانواده در طول دوره درمان و پس از آن بسیار مهم است. متاسفانه خانواده ها با دیدگاه های رایج و نامطلوبی که در جامعه باب است، بیش از هر فرد دیگری شرایط بازگشت به طول دوران مصرف را برای فرد بیمار مهیا می کنند اما با استفاده از روش ها و جلسات خانواده درمانی این موضوع قابل بررسی و درمان است.

خانواده درمانی کمک قابل توجه ای به اختلافات، بهبود روابط و ایجاد عادات رفتاری سالم‌تر می کند و می تواند شرایط مناسب تری را برای فرد بیمار به همراه داشته باشد.

جمع بندی:

اقداماتی که باید بعد از ترک انواع مواد مخدر انجام داد به منظور عدم بازگشت فرد به طول دوران مصرف، بسیار مهم است و باید تمامی نکات و اقداماتی که در این بخش به معرفی آن پرداختیم مو به مو و با دقت بسیار بالایی انجام شود تا پروسه ترک اعتیاد برای همیشه جایگاه خود را به یک زندگی سالم و ایده آل بدهد.

  • 15
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی: ۶
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش