سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۱۰۰۰۴۴

آپاندیسیت چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

عمل جراحی آپاندیس,دانستنی های پزشکی,روش های درمان آپاندیس
تشخیص آپاندیسیت بیشتر بالینی است و در صورتی که علایم واضح باشند ممکن است پزشک تصمیم به جراحی فوری بگیرد زیرا در صورت تاخیر خطر افزایش می‌یابد. در صورت نیاز پزشک برای تشخیص از آزمایش، عکس رادیوگرافی، سونوگرافی و حتی لاپاروسکوپی استفاده می‌کند.

آپاندیسیت با عمل جراحی درمان شده و مصرف آنتی بیوتیک ها نیز در بهبود آن نقش دارند.

مهمترین علامت آپاندیسیت درد کولیکی( انقباض و گرفتگی) در اطراف ناف است.

بیشتر افراد تصور می کنند که آپاندیسیت دیگر آن قدر ها هم شایع نیست. برخی نیز تصور می کنند که آنتی بیوتیکها میتوانند آنرا درمان کنند. اما در واقع آپاندیسیت هنوز هم مشکل شایعی است و تنها با جراحی درمان می شود و آنتی بیوتیکها نیز در بهبودی فرد بیمار، بعد از جراحی نقش دارند.

در قسمت پایینی شکم، در سمت راست، یک عضو لوله ای شکل و توخالی از روده ی بزرگ منشعب شده است. پيشتر تصور می کردند که این عضو در بدن هیچکار ی انجام نمی دهد اما امروزه دانشمندان عملکردهایی را برای آن بیان می کنند. گرچه دانشمندان در مورد عملکرد آپاندیس مطمئن نیستند اما به نظر می رسد نبود کامل آن نیز اختلال خاصی در سلامت بدن ایجاد نمی کند.

از سلولهای دیواره آپاندیس مایع مخاطی ای ترشح می شود که به روده ی بزرگ می ریزد و داخل این لوله ی توخالی را تمیز نگه می دارد. انسداد مجرای آپاندیس منجر به آپاندیسیت می شود زیرا مایع مخاطی در درون مجرای آپاندیس محبوس می شود و باکتریهایی که به گونه طبیعی در آن جا زندگی می کنند به سرعت تکثیر میشوند در نتیجه آپاندیس متورم شده و عفونی می شود.

علل انسداد مجرای آپاندیس ممکن است این موارد باشند:

توسط مواد مدفوعی، انگلها و یا رشد بیش از حد سلولهای دهانه ی آپاندیس.

بزرگ شدن بافت لنفاوی دیواره آپاندیس در اثر عفونت در دستگاه گوارش یا در نقاط دیگر بدن.

 بیماریهای التهابی روده مانند کرون و کولیت اولسروز.

وارد شدن اسیب و تروما به شکم.

آپاندیس متورمی که پر از مایع و چرک است ممکن است خونرسانی را متوقف کند. با توقف خونرسانی دیواره ی آپاندیس ضعیف می شود و برخی اوقات پاره می شود. با سوراخ شدن آپاندیس چرک منتشر می شود و ممکن است حفره ی شکم را عفونی کند و یا آبسه ی شکمی ایجاد کند. در برخی بیماران مانند بچه ها ، سیر ایجاد آن سریع است و از زمان ایجاد درد و سوراخ شدن آپاندیسیت چند ساعت بیشتر طول نمی کشد. تشخیص بیماری در افراد مسن و زنان باردار نیز مشکلتر است.

چه کسی دچار آپاندیسیت می شود؟

آپاندیسیت می تواند در هر سنی ایجاد شود ولی در بالغین جوان شایعتر است. بنظر میرسد که آپاندیسیت خود بخود و بدون علت مساعد کننده ی خاصی رخ می دهد.

علائم آپاندیسیت کدامند؟

جزئیات درد شکمی در تشخیص آپاندیسیت بسیار کمک کننده است. درد ناگهانی شکم معمولاً اولین علامت است. درد ممکن است در قسمت پایینی شکم در سمت راست باشد اما ممکن است درد به صورت ناراحتی مبهمی در وسط شکم احساس شود و سپس به سمت راست و پائین منتقل شود. درد احتمالا طوری است که فرد قبلا تجربه ی چنین دردی را نداشته است، ظرف چند ساعت بدتر می شود و با راه رفتن، نفس کشیدن و سرفه (cough) یا عطسه بیشتر می شود.

تب خفیف و تورم شکمی نیز ممکن است وجود داشته باشند. البته هر دردی در شکم نشانه ی آپاندیسیت نیست اما شما باید هر درد شکمی را که ادامه پیدا می کند و مخصوصا اگر همراه با از دست دادن اشتها، تهوع (Nausea)، استفراغ و تب باشد جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. تا هنگامی که پزشک مشکل شما را تشخیص نداده باید از هر گونه خوددرمانی مانند مصرف مسهل ها یا انجام تنقیه اکیدا خودداری کنید. علایم آپاندیسیت متغیر و متفاوتند و میتوانند علائم بیماریهایی مانند انسداد روده، بیماریهای التهابی روده، بیماری التهابی لگن و سایر بیماریهای زنان، یبوست و بعضی بیماریهای دیگر را تقلید کنند.

عمل جراحی آپاندیس,دانستنی های پزشکی,روش های درمان آپاندیس

آپاندیسیت چطور تشخیص داده می شود؟

تشخیص آپاندیسیت بیشتر بالینی است و در صورتی که علایم واضح باشند ممکن است پزشک تصمیم به جراحی فوری بگیرد زیرا در صورت تاخیر خطر افزایش می یابد. در صورت نیاز پزشک برای تشخیص از آزمایش، عکس رادیوگرافی، سونوگرافی و حتی لاپاروسکوپی استفاده می کند. آزمایش ویژه ای برای تشخیص قطعی وجود ندارد اما آزمایش خون و شمارش گلبولهای سفید کمک کننده است. عکس رادیوگرافی شکم در تشخیص آپاندیسیت بیشتر برای رد سایر عوامل درد شکمی گرفته می شود.

سونوگرافی شکمی هم روش قابل استفاده ای در تشخیص آپاندیسیت است و سایر علل درد شکمی را نیز مشخص می کند.

لاپاروسکوپی یک روش تشخیصی درمانی است که در آن وسیله ای شبیه تلسکوپ از طریق یک برش کوچک در دیواره ی شکم وارد شکم می شود. این وسیله دارای دوربینی کوچک و مخصوص است و کمک می کند که پزشک بتواند مستقیما اعضای درون شکم را ببیند و اگر علت درد شکم آپاندیسیت باشد، آپاندیس فورا از بدن خارج می شود. اگر شواهدی از تشکیل آبسه باشد برای کاهش عفونت باید آنتی بیوتیک قبل از عمل جراحی استفاده شود.

آپاندیسیت چگونه درمان می شود؟

اگر پزشک به آپاندیسیت شک کند ممکن است بدون انجام تستهای دیگر جراحی را توصیه کند. جراحی سریع خطر پاره شدن آپاندیس را کاهش می دهد. به جراحی ای که برای درمان آپاندیسیت انجام می شود آپاندکتومی گفته می شود. این جراحی به دو روش لاپاراسکوپی و لاپاراتومی انجام می شود که روش اول جدیدتر است. خطر عمل جراحی ای که برای برداشتن آپاندیس انجام می شود نسبتا کم است و بیمار کمتر از یک هفته در بیمارستان می ماند و می توان انتظار داشت که طی سه هفته به حالت قبلی و طبیعی برگردد.

اگر جراحی با لاپاروسکوپی انجام شود و شرایط بیمار خوب باشد ممکن است بیمار بتواند ۲۴ ساعت پس از عمل به خانه برگردد. اما اگر آپاندیس پاره شده باشد بیمار باید مدت زمان زیادی را در بیمارستان بماند و البته خطر عوارض نیز زیاد خواهد بود. در مواردی ممکن است حال بیمار وخیم باشد و به مراقبتهای ویژه ای نیاز داشته باشد.

در این موارد برای بازگشت فرد به زندگی عادی خود ممکن است ۲- ۳ ماه زمان نیاز باشد. در برخی از موارد هم جراح با آپاندیس سالم مواجه می شود. در این موارد نیز آپاندیس را برمی دارند تا احتمال رخ دادن آپاندیسیت وجود نداشته باشد. همچنين ممکن است جراح با علل دیگری برخورد کند و طی جراحی آن ها را برطرف کند. با برداشته شدن آپاندیس دیگر خطر ایجاد مجدد آپاندیسیت وجود ندارد.

yjc.ir
  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش