شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۶۰۰۱۰

همه چیز در مورد کیت تست سریع کرونا

کیت تست سریع کرونا,نحوه کار با کیت تست سریع کروناکیت تست سریع کرونا، جهت تشخیص وجود عفونت COVID- 19
برای تشخیص افراد بیمار، فعلا روش های مختلفی در دنیا بکار می رود. برای تشخیص وجود بیماری در فرد از تست کرونا در کنار یافته های بالینی استفاده می شود. تست های تشخیصی از جمله کیت تست سریع کرونا برای نشان دادن عفونت ویروسی کاربرد دارد.

کیت تست سریع کرونا

افرادی که به COVID- 19 مشکوک هستند، باید سریعا تشخیص دهند که به عفونت آلوده شده اند یا خیر، تا از این طریق، خودشان را ایزوله کنند و درمان شوند و به افرادی که با آن ها در تماس نزدیک هستند، اطلاع دهند. عفونت COVID- 19 در حال حاضر ، با استفاده از تست آزمایشگاهی RT- PCR تأیید می شود، که نیازمند تجهیزات تخصصی است و برای آماده شده نتیجه آن حداقل ۲۴ ساعت باید منتظر بمانید.

تست های سریع قابل انجام در بستر بیمار میتوانند دسترسی افراد را به تست در اماکن دیگری به جز مراکز مراقبت را، فراهم کنند. اگر این تست ها دقیق باشد، تشخیص سریعتر عفونت به افراد کمک می کند تا اقدام مناسب را بمنظور کاهش انتشار COVID- 19 با سرعت بالاتری انجام دهند.

نتیجه مثبت و مثبت کاذب در تست سریع کرونا به چه معناست؟

درصورت مثبت شدن تست سریع کرونا شما، به احتمال خیلی زیاد به عفونت کووید مبتلا شده اید و باید اقدامات حفاظتی را هر چه سریع تر انجام دهید. رعایت شرایط قرنطینه باعث کاهش احتمال سرایت این بیماری به دیگران میشود.

نتیجه مثبت کاذب به این معنیست که شما یک تست رپید مثبت دارید، ولی در واقع این بیماری را ندارید. در تست رپید آنتی ژن، نرخ مثبت کاذب، کاملا پایین است. بنابراین در صورت مثبت شدن نتیجه تستتان برای تست سریع کرونا، به احتمال زیاد، کرونا دارید.

نتیجه منفی و منفی کاذب در سریع رپید کرونا به چه معنی است؟

درصورت منفی شدن نتیجه تست سریع کرونا، صرفا به این معنی نیست که شما کرونا ندارید. اگر تست رپید، منفی شود و بدون علائم باشید و در مدت اخیر در موقعیت خطرناکی نظیر تجمعات یا تماس با فرد آلوده نبوده اید، در این صورت میتوانید به نتیجه منفی اعتماد کنید. ولی درصورت داشتن علائم، باید با پزشکتان مشورت کنید. باتوجه به شرایط مختلف، پزشک شما گاهی وقت ها درخواست تست PCR می دهد.

نتیجه منفی کاذب برای افرادیست که فاقد علایم بیماری هستند، به این معنی که تست شما منفی است ولی درواقع به این بیماری مبتلا شده اید. در تست رپید آنتی ژن، نرخ منفی کاذب میتواند تا ۵۰ درصد باشد.

کیت تست سریع کرونا,تست رپید کروناتست آنتی ژن با نام های دیگری همچون تست رپید یا کیت تست سریع کرونا شناخته می شود

هدف کیت تست سریع کرونا

هدف از کیت تست سریع کرونا، اینست که وجود عفونت COVID- 19 در افراد دارای علایم یا بدون علائم کرونا را تائید یا منتفی میکند.

انواع کیت تست سریع کرونا

تست های آنتی ژن و مولکولی از انواع تستهای تجاری سریع قابل انجام در بالین بیمار به شمار می روند. تست آنتی ژن با نام های دیگری همچون تست رپید یا تست سریع کرونا شناخته می شوند. وظیفه ی این تست، ردیابی قطعات پروتئینی اختصاصی ویروس کرونا می باشد. کادر درمان می توانند تست سریع کرونا را در اماکنی همچون کلینیک، مطب ها یا بیمارستان انجام دهند. معمولاً زمان لازم برای این که متوجه نتایج این نوع تست شوید، بسیار سریع است و این نتایج در برخی موارد، در عرض ۱۵ دقیقه گزارش داده میشوند. ظاهر این تست ها مشابه کاست ها یا جعبه های کوچک پلاستیکی یک بار مصرف همچون تست های بارداری می باشد.

مواد ژنتیکی ویروس با استفاده از تست های سریع مولکولی مشابه روش های آزمایشگاهی از طریق دستگاه های کوچک تر که در محیط خارج از آزمایشگاه تخصصی براحتی قابل حمل ونقل یا تنظیم هستند، تشخیص داده میشود. تست های مولکولی با نام دیگری همچون تست تقویت نوکلئیک اسید( NAAT) شناخته می شوند. بدین دلیل که استفاده از تکنیک PCR به عنوان معروف ترین روش برای تقویت ماده ژنتیکی در تست های مولکولی محسوب میشود ، به این دسته از تست های مولکولی، به صورت عمومی تست PCR می گویند.

هر دو تست، نمونه های بینی یا گلو را ازمایش می کنند.

نحوه کار با کیت تست سریع کرونا

به آسانی می توان با این تست های خودآزمای خانگی، کار کرد. به اینصورت که لوله ی نازک موجود در دستگاه را به اندازه ۳ تا ۴ سانتیمتر درون بینی قرار دهید و روی مخاط انتهای بینی، ۵ مرتبه بچرخانید. بعد از خارج کردن سر لوله باید آن را با مایعی که در کیت وجود دارد ، مخلوط کنید و در آنرا ببندید. بر روی کیت باید دو قطره از قسمت خروجی لوله ریخته شود. بعد از گذشت ۱۵ دقیقه از نتیجه ی آن باخبر میشوید.

چه کسانی می توانند از این کیت ها استفاده کنند؟

کلیه افراد بالای ۱۲ سال می توانند از کیت تست سریع کرونا استفاده کنند و درصورت تماس هر فردی با یک فرد ناقل، با علائم یا بدون علائم، میتواند این کیت ها را طبق قانون دولت تهیه کند. یک بزرگ سال موظف است که از کودکان زیر ۱۲ سال تست بگیرد. اگر توانایی تست گرفتن از کودک خود را ندارید، این کار را انجام ندهید ولی در صورتی که این تست را برای کودک انجام دادید و او درد را احساس کرد، تست را ادامه ندهید. همچنین افرادی که واکسن کرونا را تزریق کرده ­اند می توانند تست سریع کرونا را استفاده کنند. عموما برای افراد زیر ۱۲ سال، واکسیناسیون انجام نمی­ شود، بنابراین انجام این تست در هر رده­ ی سنی مفید است.

مزایای کیت تست سریع کرونا

> کیت های سریع تست ویروس کرونا تأثير به سزایی درمدیریت covid19 دارند.

> اگر در سریعترین زمان ممکن و حدود ۱۵ دقیقه بعد، از نتیجه باخبر شدید، از این رو باید نسبت به پروسه ی غربالگری و درمان سریعتر اقدام کنید.

> استفاده از کیت تست سریع کرونا دارای مزایایی همچون کاهش هزینه ها و جلوگیری از انتظار در صف طولانی آزمایشگاه می باشد.

> کیت تست سریع کرونا، قابل حمل هستند؛ از این رو بیمار در هر جایی که حضور داشته باشد( در محل مراقبت از او) می تواند از آن استفاده کرد.

کیت تست سریع کرونا,کیت تست سریع کرونا در منزلکلیه افراد بالای ۱۲ سال می توانند از کیت تست سریع کرونا استفاده کنند

> برای گرفتن کیت تست سریع کرونا نیازمند اپراتور متخصص یا شرایط انجام ویژه نیستید.

معایب تست رپید آنتی ژن

- باید آنتی بادی های گسترده و بی عیب و نقصی را طراحی کند که به پروتئینهای ویروسی در نمونه( همان آنتی ژن ها) واکنش نشان دهد.

- در محیط های مختلف بافت به دانش عمیقی از پروتئینهای ویروسی تولید شده نیاز دارد.

- در صورت پائین بودن میزان تولید پروتئین ویروسی یا عدم تکثیر ویروس در محل نمونه برداری به اندازه کافی، احتمالا نتیجه منفی کاذب داشته باشیم.

راهنمایی و هشدارهای عمومی درباره تست سریع کرونا

* کیت تست سریع کرونا را باید حتماً دور از دسترس کودکان نگهدارید.

* به این نکته توجه کنید که باید تمام مراحل درج شده در دستورالعمل استفاده از کیت تست سریع کرونا را رعایت کنید.

* درصورت عدم رعایت دستورالعملها کیت تست سریع کرونا ممکن است نتیجه نادرستی حاصل شود، به همین خاطر ناچارید که دوباره تست انجام دهید.

* بهتر است که تا قبل از استفاده کاست تست در بسته فویل، مهر و موم بماند. در صورت آسیب دیدن مهر و موم فویل از کاست تست استفاده نکنید.

* تمامی اجزای کیت تست سریع کرونا به جز نگهدارنده لوله استخراج، یکبار مصرفند. هیچ یک از اجزای استفاده شده کیت مانند سواب یا لوله های استخراج را به جز نگهدارنده لوله استخراج مجددا استفاده نکنید.

* توجه کنید که نباید اجزای مختلف جعبه های کیت تست سریع کرونا را با هم قاطی کنید. فقط در این کیت مجوز استفاده از اجزای کیت موجود را دارید

کیت تست سریع کرونا,انواع کیت تست سریع کروناکیت تست سریع کرونا، قابل حمل میباشد

* درصورت مواجهه ی کاست تست با محصولات پاک کننده خانگی) به خصوص سفیدکننده(، نباید دیگر از آن استفاده کنید به این علت که احتمالا نتیجه نادرستی حاصل میشود.

* کیت تست سریع کرونا را مستقیما زیر تابش مستقیم افتاب انجام ندهید چون احتمال دارد که نتیجه ی تست نادرست شود. این کیت ها صرفا قابل استفاده و طراحی برای انسانها بودند.

* توجه داشته باشید که نباید نگهدارنده لوله استخراج را دور بیندازید، زیرا قابلیت استفاده مجددا برای تمام تستها را دارد.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
بیژن مرتضوی,بیوگرافی بیژن مرتضوی,آهنگهای بیژن مرتضوی بیوگرافی بیژن مرتضوی نوازندهٔ ویولن و خوانندهٔ سبک پاپ (+ تصاویر)

زاده:۲۵ آبان ۱۳۳۶

زادگاه:بابل

ملیت:ایرانی

سمت:موسیقی دان ، آهنگ ساز، تنظیم کننده، ویولنیست

بیوگرافی بیژن مرتضوی

بیژن مرتضوی در ساری در ۲۵ آبان ۱۳۳۶ دیده به جهان گشود. خانواده ی او پنج نفره هستند. او دارای برادری به اسم فرهاد و خواهرانی به نام های آذر و آرزو می باشد. وی چند روز پس از این که به دنیا آمد با خانواده اش به تهران مهاجرت کردند.

ادامه
اشعار خواجوی کرمانی,زندگی نامه خواجوی کرمانی,مقبره خواجوی کرمانی زندگی نامه خواجوی کرمانی شاعر نیمهٔ اول قرن هشتم (+ آثار)

زمینهٔ کاری:شعر، عرفان، ریاضیات و طب

زادروز:۶۸۹( قمری)- کرمان

مرگ:۷۵۲( قمری)- شیراز

ملیت:ایرانی

سبک نوشتاری:سبک عراقی

ادامه
نوام چامسکی,بیوگرافی نوام چامسکی,زندگینامه نوام چامسکی بیوگرافی نوآم چامسکی زبان شناس و فیلسوف آنارشیست آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ دسامبر ۱۹۲۸

زادگاه:فیلادلفیا، پنسیلوانیا

همسرها:  کارول دوریس شاتز( درگذشت ۲۰۰۸)، والریا واسرمن( متولد ۲۰۱۴)

سمت:نظریه پرداز زبان شناسی و نویسنده سیاسی

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا و دانشگاه هاروارد

ادامه
ویژه سرپوش