جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹
کد مقاله: ۹۹۰۶۰۰۰۶۵

تست تشخیص کرونا چگونه انجام می‌شود؟

بهترین زمان برای انجام تست کرونا,نحوه انجام تست کرونا,روش گرفتن تست کرونا در کشور ایران
مسوول بخش تشخیص مولکولی آزمایشگاه بیمارستان شهدای تجریش ضمن توضیح مراحل کامل انجام تست تشخیص مولکولی کووید ۱۹، بهترین زمان برای انجام تست و یا خروج از قرنطینه بعد از بهبودی را تشریح کرد.

کیومرث گودرزی- کارشناس ارشد ژنتیک- در گفتگو با ایسنا با بیان این که از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ آزمایشگاه بیمارستان شهدای تجریش تفکیک شده و بخش ویژه ای به مراجعه کنندگان کرونایی اختصاص داده شده، گفت:آزمایشگاه کرونا در اسفند ماه با زحمت شبانه روزی پرسنل و در عرض کمتر از یک هفته با هدف پاسخگویی مطلوبتر به بیماران کرونایی راه اندازی شد و تا امروز بیش از ۶۰ هزار تست کووید ۱۹ در این بخش انجام شده است.

او ضمن توضیح فرایند نمونه گیری از بیماران مشکوک کووید ۱۹، تست تشخیص PCR را روشی معتبر و مطمئن برای تشخیص بیماری عنوان کرد و اظهار‌کرد: نوع سوآپ و روش انجام تست در قطعیت و درستی جواب آن تاثیرگذار است.

او با تشریح صفر تا صد مراحل انجام تست تشخیص مولکولی PCR، گفت: ابتدا با سوآپ استاندارد نمونه از داخل حلق مراجعه کننده اخذ شده و با هدف جلوگیری از آسیب ماده ژنتیکی ویروس، نمونه در داخل محلول نگهدارنده مخصوص انتقال ویروس به یخچال منتقل شده و در دمای ۲ تا ۶ درجه نگهداری می شود.

او با بیان این که بعد از آن نمونه به اتاق "پره پی سی ار" یا اتاق استخراج نمونه منتقل شده و طی یک پروسه چند ساعته ماده ژنتیکی ویروس از نمونه استخراج می شود، اظهار‌کرد: سپس ماده ژنتیکی ویروس به اتاق POST- PCR منتقل شده و درون دستگاه real- time PCR قرار داده می شود، از این طریق مشخص می شود که آیا نمونه اخذ شده، ماده ژنتیکی کووید ۱۹ را دارد یا خیر؟ البته این مرحله به صورت اتوماتیک و تماما توسط دستگاه انجام می شود.

گودرزی با اشاره به استخراج دستی نمونه نیز توضیح داد: استخراج دستی نمونه در یک محیط کاملاً استریلیزه و جهت کنترل آلودگی در زیر هود انجام می شود، بعد از آن نمونه استخراج شده در دمای منفی ۲۰ درجه نگهداری شده و یا مستقیما وارد پروسه real time PCR یا تشخیص ویروس می شود.

او با بیان این که پروسه دستگاه real- time PCR حدودا ۹۰ دقیقه زمان می برد، اظهار‌کرد: در نهایت جواب مثبت یا منفی تست به صورت نمودار از داخل دستگاه استخراج شده و بعد از آن پروسه جواب دهی شروع می شود.

مسوول بخش تشخیص مولکولی آزمایشگاه بیمارستان شهدای تجریش در خاتمه با بیان این که آمار جواب های مثبت تست PCR توسط بیمارستان به وزارت بهداشت و سامانه کشوری ارسال می شود، اظهار کرد: پرسنل آزمایشگاه از ابتدای شیوع بیماری کووید ۱۹ شبانه روزی در حال ارایه خدمت بوده و عهده دار بخش بزرگی از پروسه شناسایی و غربالگری بیماران کرونایی بوده اند، با این حال پرسنل این بخش آنگونه که باید دیده نشده اند.

بهترین زمان برای انجام تست کرونا,نحوه انجام تست کرونا,روش گرفتن تست کرونا در کشور ایران

بهترین زمان برای انجام تست کووید ۱۹

دکتر رشیدی- مسئول آزمایشگاه بیمارستان شهدای تجریش نیز با اشاره به بهترین زمان برای انجام تست کووید ۱۹، گفت: انجام تست کرونا برای اشخاص دارای علائم و یا افرادی که در مواجهه مستقیم با بیمار کرونایی بوده اند، ضرورت دارد که البته باید در زمان مشخص آن انجام شود.

او در رابطه با افرادی که در مواجهه مستقیم با ویروس بوده اند، اظهار‌کرد: پیشنهاد می شود این اشخاص ۳ تا ۵ روز پس از مواجهه تست بدهند؛ چراکه اگر همان روز و یا با فاصله چند ساعت پس از مواجهه تست بدهند، احتمالا نتیجه منفی می شود، لذا توصیه می شود پس از گذشت چند روز نسبت به نمونه گیری و انجام تست کرونا اقدام شود.

رشیدی با بیان این که داشتن علایم کلینیکال کرونا بهترین زمان برای انجام تست کروناست، گفت: اگر شخصی علائم کلینیکی مشکوک به کرونا یعنی سرفه، بدن درد، تب یا نفس تنگی دارد، همان زمان میتواند نسبت به انجام تست کرونا اقدام کند. البته طیف علائم کووید ۱۹ بسیار متغیر و متفاوت بوده، بنابراین اگر شخصی حتی یکی از این علائم را دارد میتواند نسبت به انجام تست PCR اقدام کند.

بیماری تا چه زمان واگیر دارد؟

رشیدی همچنین با بیان این که طول دوره بیماری از زمان بروز علائم تا ۱۴ روز ادامه دارد، اظهار‌کرد: طی این مدت بیماری واگیر داشته و فرد بیمار باید در قرنطینه (Quarantine) بماند؛ پس از گذشت ۱۴ روز میتوان برای اطمینان از اتمام دوره انتقال بیماری مجددا تست کرونا انجام داد، لذا بهترین زمان برای انجام تست مجدد کرونا حداقل ۲ هفته پس از شروع علائم است؛ هرچند ممکن است در این زمان نیز تست فرد مثبت باشد.

او با بیان این که پس از گذشت ۲ هفته معمولا علائم کلینیکال بیماری فروکش می کند، گفت: با این حال امکان دارد ویروس هم چنان در بدن فرد وجود داشته باشد، لذا توصیه می شود که بیماران پس از بهبودی نیز هم چنان پوشش ماسک و فاصله گذاری ها را رعایت کنند.

بهترین زمان برای انجام تست کرونا,نحوه انجام تست کرونا,روش گرفتن تست کرونا در کشور ایران

رشیدی تأکید کرد: تا هنگامی که جواب تست PCR فرد منفی نشود، نمی توان به صورت صد در صد از عدم انتقال بیماری به سایرین اطمینان داشت. در مواردی مشاهده شده که تست فرد مبتلا تا بیش از یک ماه هم چنان مثبت بوده؛ بنابراین باید همچنان پروتکل ها را رعایت کنند. البته اگر علایم کلینیکال بیماری بهبود یافته، فرد میتواند ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی به جامعه بازگشته و در سرکار حاضر شود.

او در ادامه با اشاره به تست سرولوژی یا آنتی بادی، مطرح کرد: معمولاً پاسخ تست آنتی بادی فرد مبتلا بین ۲ تا ۴ هفته بعد از شروع علائم کلینیکال میتواند مثبت باشد؛ با این حال در مواردی دیده شده که با وجود بهبودی، تست سرولوژی مثبت نشده یعنی تیتر آنتی بادی اشخاص بالا نرفته و شاید همین مساله توجیهی برای احتمال ابتلای مجدد اشخاص باشد.

مسئول آزمایشگاه بیمارستان شهدای تجریش در خاتمه با تاکید بر این که تست اصلی تشخیص کووید ۱۹ تست تشخیص مولکولی یا PCR است، گفت: تست سرولوژی بر پایه آنتی بادی بوده و قطعیت صد در صدی ندارد، در تست سرولوژی اگر آنتی بادی "ای جی جی" بالا باشد میتوان ادعا کرد که بیماری بهبود پیدا کرده ، البته از زمان شروع به تولید "ای جی جی" تا زمان رسیدن به پیک آن، مدتی فاصله ایجاد می شود و امکان دارد میزان آن تا چند برابر افزایش پیدا کند، بنابراین تا زمانی که پیک آنتی بادی "ای جی جی" ایجاد نشده نمی توان نسبت به ایجاد ایمنی کامل اطمینان داشت.

  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویژه سرپوش