پنجشنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۳۹

ماندگاری و دوام لمینت دندان چقدر است؟

لمینت دندان,دوام لمینت دندانلمینت دندان

دندان‌ها از مهمترین عناصری هستند که به طور مستقیم بر زیبایی افراد تاثیرگذار اند. لمینت دندان یک راه حل ساده است که می‌تواند به دندان‌های در حال پوسیدگی، لکه گرفته و شکسته کمک کند تا زیبایی خود را باز یابند.

اگرچه لمینت‌ ها از مواد مخصوص و با ماندگاری بالا ساخته شده اند، اما به هر حال تا همیشه پایدار نیستند. ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟ این مسئله تا حد زیادی به نحوه مراقبت شما از آنها بستگی دارد. در ادامه این مطلب همراه باشید تا به شکلی دقیق تر به روش‌‌های مختلف برای افزایش ماندگاری لمینت دندان بپردازیم.

لمینت دندان چیست؟

لمینت‌های دندان شبیه به روکش‌ها هستند. آن‌ها در واقع لایه ی بسیار نازک است که بر اساس نیاز فرد توسط مواد مخصوص به رنگ دندان ساخته می‌شود. این پوسته‌ نازک برای تغییر رنگ، شکل ظاهری، اندازه یا طول دندان‌ها و بهتر شدن ظاهر آن‌ها به سطح رویی دندان‌ ها چسبانده می‌ شوند. روش لمینت بیشتر برای برای بیمارانی مناسب است که علاقه مند به ایجاد یک لبخند زیبا با روش‌های کم تهاجمی هستند.

معمولا لمینت  دندان با روکش دندان اشتباه گرفته می‌شود؛ علت این موضوع کاربری یکسان آن‌ها است. اما آن‌ها در شیوه اجرا و مواد با یکدیگر متفاوت هستند. لمینت‌ها در مقابل روکش، مواد نازک تری را در این فرایند استفاده می‌کنند. میزان مینای برداشته شده برای قرار دادن آنها بسیار کمتر از فرآیند قرار دادن روکش است. در کنار جنبه زیبایی، عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است و چسباندن صحیح و قوی آن به دندان‌های اصلی، به ماندگاری بیشتر آن‌ها نیز کمک می‌کند.

لمینت دندان چگونه استفاده می‌شود؟

لمینت دندان,ماندگاری لمینت دندان چقدر استماندگاری لمینت دندان چقدر است

لمینت‌ها معمولا در جهت ترمیم و بازگرداندن ظاهر زیبا به دندان‌ها استفاده می‌شوند؛ موارد زیر به برخی از دلایل اشاره می‌کند:

تغییر رنگ دندان‌های ناشی از درمان ریشه، لکه‌های ناشی از برخی داروها یا فلوراید بیش از حد یا پرکردگی‌های رزین بزرگ که باعث تغییر رنگ دندان شده است.

دندان‌ هایی که فرسوده، بریده یا شکسته شده‌اند.

دندان‌ های نامرتب، ناهموار یا نامنظم با دهانه یا برآمدگی.

دندان‌هایی با فاصله بین آن‌ها.

در این زمان دندانپزشک با استفاده از لمینت‌ ها اصلاحات لازم را همرنگ با دندان شخص بیمار انجام می‌دهد. بهتر است در صورت امکان فرایند لمینت بعد از درمان ریشه دندان و دیگر خدمات دندانپزشکی انجام شود، تا زیبایی منحصربفردی به صورت و دندان‌ های شما اضافه شود.

لمینت دندان به چه روش‌هایی صورت می‌گیرد؟

فرآیند ساخت لمینت دندان شامل مراحل مختلفی است:

مرحله اول: در یک جلسه مراحل آماده سازی مورد نیاز برای ایجاد لمینیت روی دندان‌ ها با دقت بالا و با اندازه گیری میلی متری محاسبه می‌شود.

مرحله دوم: در همان جلسه، دندانپزشک شما یک مدل از هر دو دندان فک شما می‌سازد (حتی برای انجام لمینت فقط برای یک دندان فک).

بقیه مراحل به جلسه دیگر حدود یک هفته بعد موکول می‌شود.

مدل‌های ساخته شده به لابراتوار دندان‌پزشکی فرستاده میشوند، پس از آن  لمینت‌ها به شکل لایه چینی نازک ساخته می‌شوند و در کوره روی بلوک چینی قرار می‌گیرند تا شکیل‌ترین، براق‌ترین و شفاف‌ترین آن‌ها و شبیه ترین به مینای دندان ساخته شود.

در جلسه بعدی لمینت‌ها روی دندان‌ها با استفاده از رزین somans روی سطح دندان ها قرار میگیرند و چسبانده میشوند.

در صورت نصب صحیح در تمام مراحل، لمینت‌ها با دندان‌ها یکپارچه می‌شوند، هیچ شکاف و ناهمواری وجود ندارد و می‌توانید از نخ دندان برای تمیز کردن دندان‌های طبیعی خود استفاده کنید.

برای ساخت چهره طبیعی و حفظ سلامت لمینتُ تبحر دندانپزشک و دقت بالای آزمایشگاه ضروری است و شما می‌توانید درمان لمینت دندان توسط کلینیک آرکا با خیال راحت و اطمینان کامل انجام دهید. تمامی مراحل لمینیت در این کلینیک با استفاده از مواد مناسب خواهد بود.

ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

لمینت‌های دندان معمولاً ۷ تا ۱۵ سال عمر می‌کنند و پس از آن باید تعویض شوند. لمینت‌های چینی محکم هستند و با مراقبت مناسب می‌توانند حتی بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام بیاورند.

اینکه چه زمان نیازمند به ترمیم دارید، بستگی به نوع سایش یا آسیب وارد شده دارد. در نهایت این به خود شخص بستگی دارد که برای افزایش ماندگاری لمینت دندان به درستی از آن‌ها محافظت کند.

به عنوان مثال، همان عادت‌ هایی که می‌تواند به دندان‌های طبیعی شما آسیب برساند، می‌تواند عمر لمینت‌ها را نیز کوتاه کند. لمینت‌ها می‌توانند مانند دندان‌های طبیعی خرد شوند و ترک بخورند، بنابراین گاز گرفتن غذاهای سفت یا جویدن انتهای مداد یا موارد مشابه می‌تواند به سطح لمینت‌ ها آسیب برساند. لمینت‌ها نیز مستعد لک هستند و دندانپزشکان توصیه می‌کنند از نوشیدن زیاد قهوه یا چای خودداری کنید.

۵ روش مراقبت صحیح از لمینت‌ها

لمینت دندان,مراقبت صحیح از لمینت‌هامراقبت صحیح از لمینت‌ها

لمینت دندان یک روش درمانی دائمی‌ و بدون نیاز به نگهداری نیست، اما شما می‌توانید با روش‌های مختلف به دوام لمینت دندان کمک کنید. در اینجا به چند روش موثر برای مراقبت صحیح از لمینت‌ ها اشاره شده است:

رعایت بهداشت دهان و دندان

برای جلوگیری از ایجاد لکه و حفظ سلامت دندان‌های طبیعی خود، بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. حداقل دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید با سیلیس تمیز کننده مشابه آنچه دندانپزشکان استفاده می‌کنند، مسواک بزنید. به یاد داشته باشید که حتما هر روز نخ دندان بکشید و مرتباً به صورت دوره ای برای اطمینان از سلامت دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

جلوگیری از برخورد با جسم سخت

اگر ورزش‌هایی انجام می‌دهید که در حین آن ممکن است با خطر برخورد با دهان روبه رو شوید حتما در حین آن از محافظ دهان استفاده کنید. ضربه به صورت به راحتی می‌تواند منجر به ترک خوردگی یا شکستگی لمینت شود.

پس از خوردن نوشیدنی‌های رنگی دهان را بشویید.

قهوه و چای از محبوب ترین نوشیدنی‌هایی هستند که روزانه افراد زیادی تمایل به خوردن آن‌ها دارند. زیاده روی در مصرف این نوشیدنی‌ها سبب می‌شود تا لمینیت‌ها زودتر رنگ عوض کنند. بنابراین بهتر است. پس از هربار مصرف در دهان خود آب بگردانید و آن را قورت دهید یا از دهان خارج کنید. این کار برای سلامت دیگر دندان‌ ها نیز اهمیت دارد. همچنین از کشیدن سیگار نیز اجتناب کنید.

دندان‌ها ابزار نیستند!

از دندان به عنوان ابزار استفاده نکنید. برخی از افراد از دندان‌های خود به جای قیچی برای باز کردن بسته‌های سرسخت یا باز کردن یک گره استفاده می‌کنند؛ این موضوع یک عادت بسیار خطرناک است. با این کار نه تنها میکروب‌ها را جذب دندان‌ها و دهان میشوند، بلکه به سرعت باعث ترک و شکستگی  و کاهش ماندگاری لمینت دندان می‌شود.

استفاده از محافظ شبانه

آیا هنگام خواب دندان‌های خود را به هم می‌سایید یا روی هم فشار می‌دهید؟ این حرکت به عنوان دندان قروچه شناخته می‌شود و در حالت کلی سبب ترک خوردن لمینت‌ها نمی‌شود، اما اگر به صورت مداوم این کار را انجام میدهید باید بدانید که در این صورت لمینیت‌های شما مدت طولانی دوام نخواهند آورد. محافظ دهان شبانه می‌تواند یک راه حل ساده برای جلوگیری از این اتفاق باشد.

سوالات متداول

آیا لمینت‌ها می‌توانند دندان‌ها را محکم تر از قبل کنند؟

بله، زمانی که یک بیمار، لمینت روی دندان‌های خود را انتخاب می‌کند، دندان‌های او را تا ۹۵ درصد قوی تر می‌شود.

آیا لمینت‌های دندان دائمی‌ هستند یا می‌توان آنها را برداشت؟

لمینت‌ها به عنوان یک درمان دائمی‌ دندان محسوب می‌شوند. به همین دلیل لازم است بیماران پیش از اقدام نسبت به مواد بکار رفته در آن و شرایط پس از لمینت اطلاعات لازم را کسب کنند.

  • 14
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
الناز ملک,بیوگرافی الناز ملک,زندگینامه الناز ملک پور بیوگرافی الناز ملک، بازیگر سریال سقوط (+ تصاویر)

متولد:۱۹ آذر ۱۳۷۴ تهران

زمینه فعالیت:سینما، تئاتر و تلویزیون

پیشه:بازیگر

مدرک تحصیلی:دانش آموخته موسسه آزاد بازیگری

سالهای فعالیت:۱۴۰۱ تاکنون

قد:۱۷۴ سانتیمتر

ادامه
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
محمد دلاوری,بیوگرافی محمد دلاوری,عکس های محمد دلاوری بیوگرافی محمد دلاوری + تصاویر و حواشی زندگی اش

تاریخ تولد: ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: روزنامه‌نگار، خبرنگار، مجری، نویسنده و مستندساز

تحصیلات: فوق لیسانس علوم سیاسی

شناخته شده برای: خبرنگاری واحد مرکزی خبر صدا و سیمای ایران

ادامه
سلطان محمود غزنوی,زندگینامه سلطان محمود غزنوی,بیوگرافی سلطان محمود غزنوی سلطان محمود غزنوی پادشاه قدرتمند غزنوی

تاریخ تولد: دهم محرم ۳۶۱ هجری قمری

محل تولد: شهر غزنی در منطقه زابلستان

پدر: سبکتگین

همسر: کوثر جهان

فرزندان: جلال داوود محمد ،سلطان مسعود غزنوی، عبدالرشید غزنوی، سلیمان ،شجاع

دین و مذهب: اسلام، سنی

ادامه
ذوالقرنین,زندگینامه ذوالقرنین,ذوالقرنین چه کسی است ذوالقرنین در حقیقت چه کسی بوده است؟

معنای اسم: صاحب دو شاخ

تکرار نام در قرآن: در سوره کهف

بیوگرافی ذوالقرنین:

ذوالقرنین یکی از شخصیت های قرآن و کتاب های مقدس می باشد که صاحب قدرت می شود تا دیواری را بین نوع بشر و قوم یاجوج و ماجوج ایجاد کند. این قوم تجسمی از آشوب بوده اند و رهاسازی آنها از پشت دیوار نشانه ای برای پایان دنیا خواهد بود. این قوم توسط خداوند در یک شب از روزهای قیامت نابود خواهند شد. این داستان از طریق رمانس اسکندر که نسخه ای افسانه ای از پیشه و زندگی اسکندر است در قرآن وارد شده است. 

براساس داستان قرآنی ذوالقرنین دارای سه لشکرکشی مهم بوده است که ابتدا به غرب، سپس به شرق و در نهایت به یک تنگه کوهستانی بوده است. وی انسانی یکتاپرست و البته مهربان بوده است که در راه عدالت به بیراهه کشیده نمی شده، به همین دلیل لطف خداوند مشمول حالش می شود. وی یار نیکوکاران و دشمن ستمگران محسوب می شده و به مال و ثروت دنیا علاقه نداشته، همچنین به سبب ایمانی که به خداوند و روز قیامت داشته خداوند او را مامور ساخت سدی می کند که از جنس آجر و سنگ از آهن و مس است و هدف از ساختن آن کمک به گروهی مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم یاجوج و ماجوج بوده‌ است. 

ادامه
ساتوشی ناکاموتو,بیوگرافی ساتوشی ناکاموتو هویت ناشناس ساتوشی ناکاموتو؛ خالق اصلی بیت کویین کیست؟

تاریخ تولد: اطلاعی در دست نیست

محل تولد: اطلاعی در دست نیست

حرفه: خالق بیت کوین

تاریخ شروع فعالیت: از دسامبر ۲۰۱۰

ساتوشی ناکاموتو,خالق اصلی بیت کویینبیوگرافی ساتوشی ناکاموتو

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
ویژه سرپوش
X