جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۶۰۰۳۵

مزایا و معایب کامپوزیت دندان + مراحل انجام کار آن

کامپوزیت دندان,کامپوزیت دندان چیست,کاربرد کاپوزیت دندانیکامپوزیت دندان
امروزه با ابداع روش های خلاقانه و جدید در دندانپزشکی می توان یک لبخند زیبا برای خود ساخت. کامپوزیت یکی از روش هایی است که به تازگی ایجاد شده و طرفداران بسیاری را به سمت خود کشانده است. در این روش با استفاده از یک روکش نواقص دندان طبیعی را می پوشانند. در این مقاله سرپوش درباره کامپوزیت دندان به صورت کامل توضیح داده ایم.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان با نام لمینت کامپوزیتی نیز شناخته می شود، لایه ای بر سطح خارجی دندان گذاشته می شود و دارای طیف رنگی وسیعی در تناژ سفید است. در نتیجه شما می توانید رنگ مورد مناسب دندان خود را بر اساس رنگ پوست و سایر دندان ها انتخاب کنید، در نهایت به طبیعی بودن این اقدام بر روی دندان های خود کمک می کنید.

رنگ ها شامل طیف وسیعی از رنگ های طبیعی تا رنگ های بلیچ و سوپر بلیچ انتخاب می شوند. ونیرهای کامپوزیتی پوسته ای نازک از جنس کاپوزیت یا رزین هستند که برای اصلاح فرم، شکل و رنگ دندان، توسط دندانپزشک متخصص زیبایی روی سطح خارجی دندان و لبه آنها کار می شود.

کاربرد کاپوزیت دندانی:

استفاده از کامپوزیت ونیر در حیطه درمانی و زیبایی می باشد، از لحاظ زیبایی می توان با این روش رنگ، شکل، فرم یا دیاستم(فاصله دندانی) را رفع کرد. از لحاظ درمانی نیز کامپوزیت دندانی به عنوان روش درمانی مناسب برای افرادی است که مینای دندانشان نقص دارد، یا درگیر سایش لبه دندان ها شده اند؛ این مشکل می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود مانند افزایش سن یا دندان قروچه، در نتیجه این افراد از حساسیت دندانی رنج می برند.

کامپوزیت دندان,کامپوزیت دندان چیست,روش کامپوزیت دندان کاربرد کامپوزیت دندان

تفاوت لمینت و کامپوزیت دندان چیست؟

در کامپوزیت دندان احتیاجی به تراشیدن دندان وجود ندارد اما لمینت دندان باید مقداری از دندان تراشیده شود.

افرادی که روحیه محافظه کار دارند و دوست دارند دندانشان کمترین تغییر را داشته باشد؛ کامپوزیت بسیار مناسب تر است زیرا قابلیت برگشت نیز دارد.

کامپوزیت در طی یک مرحله در مطب پزشک انجام می شود اما لمینت نیاز به قالب گیری و ارسال به لابراتوار دارد در نتیجه زمان بیشتری را می طلبد. به طور متوسط حدود ۳ هفته بین معاینه و قالبگیری برای موکاپ لمینیت زمان نیاز است.

اگر بخواهیم از لحاظ مقاومت این دو روش را با هم مقایسه کنیم؛ لمینت بسیار بادوام تر است البته این موضوع به این معنا نیست که نیازی به مراقبت ندارند.

لمینت های سرامیکی رنگ پذیری کمتری نسبت به لمینت کامپوزیتی دارند و این موضوع به علت لعاب سطحی لمینت ها است.

کامپوزیت دندان,کامپوزیت دندان چیست,روش انجام کامپوزیت دندانتفاوت لمینت و کامپوزیت دندان

مراحل انجام کار کامپوزیت دندان:

قبل از اینکه درمان کامپوزیتی صورت بگیرد باید لثه ها کاملا از لحاظ سلامت بررسی شوند و اگر التهابی وجود دارد درمان شود. برخی از پوسیدگی دندان های جلو را می توان به طور همزمان با درمان زیبایی برداشت و ترمیم کرد.

مراحل کامپوزیت به شرح زیر می باشد:

۱) سطح دندان با استفاده از برس تمیز شود.

۲) مقداری از مواد کامپوزیت را با رنگ انتخابی به صورت امتحانی روی دندان قرار می دهند تا رنگ آن با تناسب صورت دیده شود و مورد تایید قرار داشته باشد. معیاری که برای انتخاب رنگ وجود دارد کاملا سلیقه ای است و می توان از رنگ های کاملا طبیعی تا سفید یخچالی استفاده شود، البته نباید نظر دندان پزشک را در این مورد بی اهمیت شمرد.

۳) خشک شدن دندان و شروع فرآیند درمانی

۴) قرار دادن مواد روی دندان و سفت شدن آن با استفاده از نور آبی

۵) برداشتن مواد اضافی تا ایجاد یک سطح درخشان، کاملا صاف و فاقد هر گونه تضاد، در نهایت هم پالیش صورت گرفته و بلندی مواد را می گیرند تا از لب پریدگی آن پیشگیری شود.

کامپوزیت دندان,کامپوزیت دندان چیست,لمینیت کامپوزیت دنداناستفاده از نور آبی در مراحل کامپوزیت دندان

مزایا و معایب کامپوزیت:

باید توجه کرد هر روش درمانی و زیبایی در کنار مزایا یکسری معایب نیز دارد، در نتیجه آگاهی به تمامی آنها می توان با توجه به شرایطی موجود بهترین و مناسب ترین روش درمانی را انتخاب کرد. 

البته باید به توصیه های دندانپزشک خود توجه داشته باشید زیرا او با علم و تخصص خود بهترین دیدگاه را نسبت به لثه و دندان های شما دارد، در نتیجه بهترین روش درمانی را پیشنهاد می کند.

مزایای کامپوزیت دندان:

- اصلاح رنگ، فرم و چرخش دندان

- از بین بردن فاصله دندانی

- کامپوزیت ها بدون تراشیدن دندان اجرا می شوند و روی سطح دندان می چسبند.

- هزینه کمتر نسبت به لمینت سرامیکی

- خاصیت ترمیم پذیری دارند و اگر دندان دچار شکستگی یا پریدگی شود می توانند مجددا ترمیم شوند.

- نیازی به تزریق داروی بی حسی ندارد؛ در صورتی که دندان پوسیدگی داشته یا در اثر ساییدگی حساس شده باشد باید دارو تزریق شود.

- در یک جلسه تمام می شود.

کامپوزیت دندان,کامپوزیت دندان چیست,مقاومت کامپوزیت دندانرفع نواقص دندانی از طریق کامپوزیت دندان

معایب کامپوزیت دندان:

- کامپوزیت های بر اساس عادات غذایی، مسواک زدن و سبک زندگی فرد در دوره های زمانی مختلف به پالیش نیاز دارد.

- میزان زرد شدن کامپوزیت بیشتر از لمینت است.

- در صورتی که فقط یک یا چند دندان را می خواهید کاور کنید، کامپوزیت درمانی مناسب است، در صورتی که تعداد دندان ها بیشتر باشد یا قصد اصلاح لبخند را دارید بهتر است از روش های درمانی دیگر مانند لمینت سرامیکی دندان استفاده کنید.

طول عمر کامپوزیت دندان:

در پاسخ به این سوال باید گفت عمر کامپوزیت به روش های مراقبتی بستگی دارد که فرد برای سلامت یا سفید ماندن دندان های خود به کار می گیرد. در صورتی که بهداشت دهان و دندان برایتان اهمیت ندارد پیشنهاد می شود از این روش برای دندان های خود استفاده نکنید، زیرا کامپوزیت از دندان های اصلی شما حساس تر است. 

به طور معمول طول عمر کامپوزیت های بین ۴ تا ۵ سال در نظر گرفته می شود، ولی در صورت مصرف زیاد قهوه یا چای، عدم استفاده از نخ دندان، خوردن خوراکی های سفت و... عمر کامپوزیت های کمتر خواهد شد. این امکان نیز وجود دارد که خیلی سریع به رنگ نوشیدنی هایی شوند که شما مصرف می کنید، نکته مثبتی که در این خصوص وجود دارد این است که کامپوزیت ها قابلیت پالیش دارند، از طریق فرآیند پالیش رنگ کامپوزیت ها تا حد زیادی به حالت اولیه خود برمی گردد.

کامپوزیت دندان,کامپوزیت دندان چیست,مزایا کامپوزیتپولیش دندانی بعد از کامپوزیت دندان

مراقبت از دندان های کامپوزیت شده:

- برای دندان های طبیعی شکستن پسته، تخمه، بادام و انواع خوراکی‌های سخت یا جویدن یخ، ته دیگ و... آسیب زا خواهد بود، اما این موضوع برای دندان های کامپوزیت شده بسیار جدی تر می باشد. در صورتی که از دندان ها بعد از این درمان مراقبت نشود احمال شکستگی و لب پریدگی بسیار بالا می رود.

- عادات غلط مانند نگه داشتن گیره، سوزن یا هرجسم خارجی موجب وارد شدن آسیب به دندان های کامپوزیت شده می شود. در حقیقت شما با نحوه مراقبت خود طول عمر کامپوزیت را تعیین می کنید.

- نخ دندان، مسواک و سایر مراقبت های بهداشتی که بنابر صلاحدید پزشک انجام می شود لازم است کاملا دقیق و منظم باشد تا از وقوع هرگونه آسیب و پوسیدگی پیشگری کند.

- برای بررسی سلامت کامپوزیت و دندان‌های‌تان ویزیت‌های متناوب را در برنامه سالیانه خود قرار دهید.

- در تمام درمان‌های زیبایی باید مصرف مواد رنگی مثل چای و قهوه و دخانیات (سیگار و قلیان) را به حداقل برسانید. تاثیری که مواد رنگی بر کامپوزیت دندان (مواد همرنگ دندان) دارد بیشتر از لمینت سرامیکی دندان و روکش دندان است. این مراقبت در بلیچینگ دندان هم بسیار اساسی است.

کامپوزیت دندان,کامپوزیت دندان چیست,مقاومت کامپوزیت دندانمراقبت های بعد از کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان:

یکی از بحث های چالش برانگیر تفاوت قیمتی در خصوص کامپوزیت دندان است، هر قیمت بالایی نشانه کیفیت نیست، اما در مقابل می توانید در خصوص بی کیفیت بودن قیمت های پایین تر مطمئن باشید، البته استثناء همیشه وجود دارد. 

دندانپزشک متخصص می تواند سلامت لثه و دندان شما را بعد از کامپوزیت ضمانت کند. هزینه ای که توسط پزشک متخصص دریافت می شود نسبت به پزشک عمومی بیشتر خواهد بود.

در این خصوص پیشنهاد می شود نمونه کارهای پزشک را ببینید از اعتبار مطب او مطمئن شوید. در صورتی که پزشک خوبی را انتخاب نکرده باشید؛ لمینت کامپوزیتی عوارض بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت. از موارد شایع عوارض این کار می توان به بو گرفتن دهان و التهاب لثه بعد از کامپوزیت دندان اشاره کرد. البته اگر کامپوزیت به صورت علمی و درست صورت نگیرد می تواند موجب بو گرفتن دهان و التهاب لثه شود.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 14
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش