چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۹۸۱۱۰۰۰۰۳

همه آمار و ارقام درباره ویروس مرگبار و کشنده کرونا و ابولا

ویروس کرونا,علائم ویروس کرونا,آمار جانباختگان ویروس کرونا,ویروس ابولا,علائم ویروس ابولا,آمار کشته های ویروس ابولا, محل شروع شیوع ویروس ابولا
آن چه باید در مورد پرخطر ترین ویروس ها به بهانه نگرانی از شیوع یک ویروس جدید در ژاپن، کشور آمریکا، کشور چین، تایلند، کره جنوبی و ... بدانید.

جلوگیری از شیوع ویروس اسرارآمیز« کرونا»، چالش جدیدی است که در صورتیکه هرچه سریعتر برای مقابله با آن چاره ای اندیشیده نشود، میزان خسارت های آن قابل پیش بینی نخواهد بود و مشخص نیست چند نفر را به کام مرگ خواهد کشاند. جالب است بدانید محققان طبق اسنادی که تا به حال بدست آورده اند، احتمال می دهند این ویروس ناشناخته از طریق بازار ماهی فروشی شهر« ووهان» در کشور چین شیوع پیدا کرده باشد. در ضمن و از آن جا که این ویروس از طریق حیوانات به انسان منتقل می شود ، در ابتدا اعلام شد امکان اینکه از انسان به انسان انتقال یافته باشد، بسیار کم است ولی چند روز بعد، فیلسوفان چینی تأیید کردند بیماری ویروسی جدید در این کشور از انسان به انسان هم قابل انتقال است.

بر اساس آخرین آمار، شمار مبتلایانی که ویروس در آن ها رویت شده به دست کم ۴۴۰ نفر رسیده است. در پرونده امروز زندگی سلام، ضمن آشنایی بیشتر با این ویروس، از خطرناک ترین و کشنده ترین ویروس های جهان خواهیم گفت. ویروس هایی که هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد و تعداد کمی از آن ها را می توان ( البته اگر بتوان) درمان کرد.

عفونت کشنده دستگاه تنفسی

نام:ندارد( از خانواده کرونا)

زمان و محل شروع شیوع:۲۰۱۹، چین

نحوه انتقال اولیه:از ماهی ها به انسان

احتمال مرگ بعد از ابتلا:مشخص نیست

دسامبر سال قبل خبر شیوع ویروسی جدید در چین منتشر شد. اکنون بر اساس اعلام مقامات چینی، بعد از گذشت حدود یک ماه شمار مبتلایان به این ویروس به ۴۴۰ تن رسیده است. البته احتمال آن می رود که بیش از ۱۵۰۰ نفر به آن مبتلا شده باشند که هنوز شناسایی نشده اند. متأسفانه تا کنون ۹ نفر بر اثر این بیماری جان باخته اند.

علائم این بیماری چیست؟

« کرونا» یک بیماری ویروسی است که ابتدا شخص را به تنگی نفس و ذات الریه مبتلا می کند و در مواردی بر اثر شدت تنگی نفس ، به مرگ منجر می شود. بر اساس اعلام مقامات بهداشتی چین، علائم این بیماری به بقیه بیماری های تنفسی مانند ذات الریه شباهت های زیادی دارد. این علائم تب، تنگی نفس ، سرفه، گلودرد و در بسیاری از موارد سردرد بیان شده است.

شیوع این بیماری جدی است!

به تازگی در فضای مجازی، ویدئویی از نحوه انتقال یک بیمار مبتلا به کرونا منتشر شده که تحت تدابیر شدید بهداشتی و قرنطینه این کار انجام می شود. همینطور تصاویری از مردم کشور چین منتشر شده که تعداد متعددی از شهروندان این کشور، از ماسک استفاده می کنند تا احتمال ابتلای آن ها به این بیماری کاهش پیدا کند. این روزها نمونه هایی از ابتلا به این بیماری در چند کشور دیگراز جمله هنگ کنگ، کره جنوبی و ژاپن هم گزارش شده است. سه روز پیش، در واشنگتن هم موردی گزارش و اعلام شد فرد مد نظر، به همان ویروسی آلوده شده که قبل از این در ووهان کشف شده است. در مطالعات مشخص شد، مردی که در واشنگتن مبتلا شده حدودا ۳۰ ساله و به تازگی سفری به ووهان کشور چین داشته است. این اولین نمونه از بیماری« کرونا» درخارج از قاره آسیا بوده است.

خطر جهش ویروس وجود دارد 

گفته می شود امکان جهش این ویروس و خطر همه گیری اش وجود دارد و هنوز واکسن مناسبی هم برای آن تولید نشده است. اکنون مقامات کشورهای درگیر بیماری و همچنین سازمان های بهداشتی، در تلاش هستند با تشدید مراقبت های بهداشتی و آگاه کردن شهروندان، از گسترش و شیوع این بیماری جدید جلوگیری کنند.

کبودی و خون ریزی از دماغ و دهان

نام:تب کریمه کنگو

زمان و محل شروع شیوع:۱۹۴۴، اوکراین

نحوه انتقال اولیه:از کنه و چهارپایان به انسان

احتمال مرگ بعد از ابتلا:۴۰ درصد

این تب بار اول در سال ۱۹۴۴ در کریمه ظاهر و خبر شیوع آن، جهانی شد. ولی بعدها و در سال ۱۹۶۹ مشخص شد این بیماری دقیقا شبیه همان بیماری است که در سال ۱۹۳۶ در کنگو مشاهده شده است بدین ترتیب نام آن به تب کریمه کنگو، تغییر یافت. تب خون ریزی دهنده کریمه از کنه و چهارپایان به انسان سرایت می کند. شیوع تب کریمه سبب مرگ ۴۰ درصد از مبتلایان می شود و هیچ واکسنی برای آن کشف نشده است. نشانه های تب کریمه یک دفعه ظاهر می شوند. این نشانه ها عبارت اند ازکبودی های شدید و خون ریزی از دماغ و دهان. تب کریمه در جاهای مختلفی شناسایی شده از جمله در آفریقا، آسیا، اروپای شرقی و جنوبی و هند. در خور ذکر است تیر ماه سال جاری، پنج نفر در استان های اردبیل و سیستان و بلوچستان به تب کریمه کنگو مبتلا شدند که متأسفانه هر پنج نفر، جان شان را از دست دادند.

ضعف و تب تا مرگ!

نام:ابولا

زمان و محل شروع شیوع:۱۹۷۶، آفریقای مرکزی

نحوه انتقال اولیه:از جانوران وحشی به انسان

احتمال مرگ بعد از ابتلا:بین ۵۰ تا ۹۰ درصد

اولین نمونه مبتلا به ابولا یا تب خون ریزی ابولا در سال ۱۹۷۶ مشاهده شد. این بیماری اولین بار در روستاهای دور آفریقای مرکزی در نزدیکی جنگل های بارانی استوا، شیوع پیدا کرد ولی گزارش های سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که این بیماری در دوران گذشته در مناطق شهری هم شیوع یافته است. این بیماری خطرناک ناشی از ویروسی است که ابتدا از جانوران وحشی به انسان انتقال پیدا کرده و پس از انسان به انسان. بطور متوسط ۵۰ درصد مبتلایان به این بیماری می میرند ولی در برخی مناطق تا ۹۰ درصد هم اعلام شده است. ابولا هیچ واکسنی ندارد ولی همچنان بعضی روش های درمانی بالینی در حال آزمایش و ارزیابی هستند تا شاید راه حلی برای مقابله با این بیماری پیدا شود. نشانه های این بیماری از تب و استفراغ تا خون ریزی و ضعف، متفاوت است.

نفسی که به سختی بالا می آید

نام:سارس و مرس

زمان و محل شروع شیوع:۲۰۰۳، آسیا

نحوه انتقال اولیه:از شترها به انسان

احتمال مرگ بعد از ابتلا:۳۶ درصد

سندروم نارسایی تنفسی خاورمیانه( مرس) و سندروم حاد و شدید تنفسی( سارس)، نشئت گرفته از نوعی ویروس هستند که معمولاً سبب بیماری های تنفسی فوقانی می شوند و اصلی ترین علامت ابتلا به آن هم، سخت شدن تنفس است. با اینکه به نظر می رسد انتقال ویروس برای بار اول از طریق شترهای آلوده اتفاق افتاده ولی جدیدا ، فیلسوفان به این نتیجه رسیده اند که هر دو بیماری به راحتی با عطسه و سرفه انسان به انسان دیگر منتقل می شوند. بیماری سارس اولین بار در سال ۲۰۰۳ در آسیا گزارش شد اما شیوع جهانی آن به سرعت تحت کنترل درآمد و از سال ۲۰۰۴ به بعد گزارشی از ابتلا به این بیماری منتشر نشده است ولی بیماری مرس اولین بار در سال۲۰۱۲ دیده شد و از آن تاریخ به بعد در دیگر کشورها نیز مشاهده شده است. ۳۶درصد بیمارانی که مبتلا به مرس شده اند، از این بیماری درگذشته اند. تاکنون هیچ واکسن یا درمانی برای این بیماری پیدا نشده است.

مرگ بعد از سردرگمی ذهنی

نام:نیپاه

زمان و محل شروع شیوع:۱۹۹۸، مالزی

نحوه انتقال اولیه:از خوک به انسان

احتمال مرگ بعد از ابتلا:۷۵ درصد

سازمان بهداشت جهانی این بیماری مشترک بین انسان و دام را جزء خطرناک ترین بیماری های در حال ظهور اعلام کرده است. احتمال شیوع شدید این بیماری بالا و نرخ مرگ ومیر ناشی از آن پس از ابتلا برابر با ۷۵ درصد است. اولین بار در سال ۱۹۹۸ آلودگی به ویروس نیپاه در پرورش دهندگان خوک در مالزی گزارش شد. در واکنش به این اتفاق، بیش از یک میلیون خوک معدوم شد. در شیوع بعدی که در هند و بنگلادش اتفاق افتاد ، میزبان این ویروس مشخص نشد. در سال ۲۰۱۸، این ویروس مجدداً در هند شایع شد و حداقل ۱۶ نفر را کشت. نشانه های این بیماری شامل مشکلات تنفسی و سردرگمی ذهنی است.

درد مفاصل و راش پوستی

نام:زیکا

زمان و محل شروع شیوع:۱۹۴۷، اوگاندا

نحوه انتقال اولیه:از پشه به انسان

احتمال مرگ بعد از ابتلا:۲۰ درصد

زیکا که زمانی ویروس گمنامی بود، جدیدا قربانیان زیادی در کشورهای مختلف گرفته است به ویژه در قاره آمریکا. نام آن از جنگل زیکا در اوگاندا گرفته شده، جایی که ویروس برای اولین بار در سال ۱۹۴۷ یک نفر را به کام مرگ کشاند. سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۸، مقابله با زیکا را جزء فوریت ها برای سلامت جهانی اعلام کرد. عامل انتقال زیکا پشه های آئدس هستند که آن را به نام پشه ببر آسیایی هم می شناسند. یک نفر از هر پنج انسانی که آلوده به ویروس زیکا باشند، قطعاً فوت خواهد کرد. طبق گفته مرکز پیشگیری از بیماری ها ، این ویروس با میکروسفالی مرتبط است ، میکروسفالی نقصی مادرزادی است که مشخصه اش رشدنیافتن کامل مغز است. شایع ترین علائم زیکا عبارتنداز:تب، راش پوستی( دانه های سرخ روی پوست)، سردرد، درد مفاصل و قرمزی چشم.

مرگ بعد از ۱۰ روز به خاطر مشکلات گوارشی

نام:تب ماربورگ

زمان و محل شروع شیوع:۱۹۶۰، آفریقا

نحوه انتقال اولیه:از خفاش ها به انسان

احتمال مرگ بعد از ابتلا:۸۸ درصد

در دهه ۶۰ میلادی دوبار بصورت مرموزی شیوع گسترده این بیماری اتفاق افتاد. رد این بیماری تا کارکنان آزمایشگاهی که با میمون های آفریقایی وارد شده از اوگاندا در ارتباط بودند، زده شد. این بیماری ناشی از فیلوویروسی از خانواده ابولا بود. نام این ویروس را ماربورگ گذاشتند چون اولین بار در این شهر آلمان، آن را تشخیص دادند. عقیده بر این است که میزبان طبیعی این ویروس خفاش های میوه خور هستند.

ویروس اول از خفاش ها به انسان منتقل شد و بعد از انسان به انسان انتقال پیدا کرد. نشانه های این بیماری، از جمله تب بالا، سردرد شدید و درد عضلات، بی مقدمه ظاهر می شود و به سرعت پیشرفت می کند و به مشکلات گوارشی، رخوت شدید و خون ریزی می انجامد. در موارد مرگبار که ۸۸درصد از نمونه ها اینگونه هستند، مرگ در کمتر از ۱۰ روز پس از ظاهرشدن علائم به سراغ شخص می آید. این ویروس هیچ واکسن و درمانی ندارد. تا به حال سازمان جهانی بهداشت از شیوع این بیماری در آنگولا، جمهوری دموکراتیک کنگو، کنیا، آفریقای جنوبی و اوگاندا گزارش داده است.

ویروس کرونا,علائم ویروس کرونا,آمار جانباختگان ویروس کرونا,ویروس ابولا,علائم ویروس ابولا,آمار کشته های ویروس ابولا, محل شروع شیوع ویروس ابولا
ویروس کرونا,علائم ویروس کرونا,آمار جانباختگان ویروس کرونا,ویروس ابولا,علائم ویروس ابولا,آمار کشته های ویروس ابولا, محل شروع شیوع ویروس ابولا

zendegisalam.khorasannews.com
  • 21
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش