دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
۱۸:۱۴ - ۲۳ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۴۳۵
حوزه بهداشت و رفاه

ادعای داروپخش: قیمت‌گذاری نامناسب، از دلایل بروز کمبود سرم و دارو/ سوال از وزیر بهداشت درباره افزایش قیمت دارو

دارو,قیمت دارو
مدیرعامل کارخانجات داروپخش وابسته به سازمان تأمین اجتماعی از طی مراحل راه‌اندازی خط جدید تولید سرم در این مجموعه خبر داد و گفت: از آذرماه ظرفیت تولید روزانه سرم ما به ۱۳۰ هزار واحد می‌رسد. این ظرفیت به تدریج افزایش یافته و تا تابستان سال آینده، مجموع تولید ما به شش میلیون واحد سرم در ماه خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، محمدمسعود علی‌مراد در جریان بازدید خبرنگاران از کارخانجات داروپخش، توضیحاتی پیرامون فعالیت‌ها و اقدامات این شرکت ارائه و روند تولید سرم در این کارخانه دارویی را تشریح کرد.

وی با بیان این مقدمه که داروپخش، ۶۰ سال قدمت و سبقه فعالیت دارد و دارای۱۲۰۰ پرسنل رسمی هستیم گفت: اغلب اشکال دارویی را تولید می‌کنیم که انواع فراورده‌های استریل، جامدات شامل قرص‌ها و کپسول‌ها، مایعات مانند شربت و سوسپانسیون‌ها، پمادها و کرم‌ها را نیز دربرمی‌گیرد. ۴۰۰ پروانه تولید دارو داریم که ۳۰۰ پروانه فعال است.

۲۰ درصد بازار تولید "سرم" دست داروپخش است

مدیرعامل کارخانجات داروپخش افزود: بودجه سالانه ما بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است و شبانه روزی مشغول فعالیت هستیم تا کمبود دارویی در کشور رخ ندهد. سه تا چهاردرصد نیاز بازار دارویی را به صورت میانگین تأمین می‌کنیم، این عدد در برخی اقلام بالاتر و در برخی اقلام کمتر است. عمدتاً داروهای روتین و معمولی، داروهای حاجب و سرم‌ها را تولید می‌کنیم و در بخش سرم، ۲۰ درصد بازار در اختیار ما قرار دارد.

کمبود نقدینگی ۶۰۰ میلیارد تومانی داروپخش؛ دریافت تسهیلات از ماه آینده

علی‌مراد با بیان اینکه تولید آنتی بیوتیک‌ها را نداریم، اما برای سایر اشکال دارویی در هر زمان کمبودی وجود داشته برای رفع این کمبودها کمک کرده‌ایم، درباره تأثیر اصلاح نظام ارزی دارو در روند تولید دارو عنوان کرد: آزادسازی ارز با توجه به اینکه از ۴۲۰۰ به ۲۵ هزار تومان رسید مشکل نقدینگی برای ما به وجود آورد؛ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کمبود نقدینگی ایجاد شده که قرار است از ماه آینده تسهیلاتی در این زمینه دریافت کنیم.

وی درباره وضعیت تعاملات مالی با وزارت بهداشت نیز گفت: ما مستقیم با وزارت بهداشت کار نمی کنیم، با شرکت‌های پخش کار می کنیم. مطالبات ما از شرکت‌های پخش خیلی زیاد نیست؛ ۲۰۰ میلیارد تومان طلبکاریم.

صادرات داروهای مازاد

مدیرعامل کارخانجات داروپخش درباره وضعیت صادرات اقلام دارویی تولیدی نیز اظهار کرد: اگر کمبود وجود نداشت، می‌توانستیم صادرات بیشتری انجام دهیم. درخواست‌ها و سفارشاتی از کشورهای همسایه داریم. ۳۰۰ هزار دلار صادرات انجام دادیم ولی در داروهایی می‌توانیم صادرات کنیم که مازاد باشد و در داخل کمبود نداشته باشیم.

علی‌مراد ادامه داد: ما زیان ده نیستیم و ۲۸۷ میلیارد تومان سوددهی شش ماهه نخست ما بوده است.

قیمت‌گذاری نامناسب، از جمله دلایل بروز کمبودها

وی چالش‌های حوزه داروسازی را نیز برشمرد و عنوان کرد: بزرگ‌ترین مشکل تأمین نقدینگی، فرسودگی صنایع دارویی است. بسیاری صنایع ماشین آلات قدیمی بالای ۳۰ سال دارند. مشکل بعدی قیمت گذاری است که باید اصلاح شود. از جمله دلایل بروز کمبودها، قیمت گذاری نامناسب و مشکل در تأمین نقدینگی است. فعلاً فکر صرفاً اقتصادی نداریم و در صدد تأمین نیاز دارویی بازار هستیم.

دارویاری سریع انجام شد؛ قیمت‌های تعیین شده برخی داروها متناسب با هزینه تمام شده نبود

مدیرعامل کارخانجات داروپخش ادامه داد: دارویاری سریع انجام شد و قیمت‌های تعیین شده برای برخی داروها متناسب با هزینه تمام شده نبود.

علی‌مراد درباره برنامه های آتی این شرکت نیز توضیح داد و گفت: چند پروژه داریم، داروهایی که تاکنون نداشتیم و قرار است به خطوط تولید ما افزوده شود از این جمله است. قرار شده به حوزه تولید داروهای بیوتکنولوژی وارد شویم. بازسازی و نوسازی خطوط را در دستورکار داریم. ماشین آلات فرسوده داریم که باید به روز رسانی شوند. آینده، دوران داروهای بیوتکنولوژی است و با یک سری شرکت‌های داخلی و دانش بنیان وارد مذاکره و تعامل شدیم.

دارو,قیمت دارو

افزایش ۲ برابری ظرفیت تولید؛ به‌زودی

وی درباره وضعیت تولید سرم در کشور گفت: پنج شرکت در کشور، سرم تولید می‌کنند که سهم ما از تأمین سرم کشور ۲۰ درصد است. ظرفیت تولید ما دو میلیون و ۸۰۰ تا سه میلیون واحد در ماه و به عبارتی روزانه ۱۰۰ هزار واحد تولید داریم و همکاران ما سه شیفت کار می کنند. در مردادماه خطی داشتیم که مدت‌ها بود وارد شده بود اما راه اندازی نشده بود. با کارشناسان چینی به دلیل سختی آمدن به اینجا، به صورت آنلاین اقدامات لازم را برای راه اندازی انجام دادیم و در مهرماه آماده و وارد مراحل لازم برای تولید دارو شد.

مدیرعامل کارخانجات داروپخش افزود: هفته گذشته از اداره دارو برای بازرسی آمدند و وعده دادند تا پایان این هفته یا اوایل هفته آینده مجوز تولید را به ما بدهند که در این صورت ظرفیت تولید روزانه ما که ۱۰۰ هزار واحد بود، دو برابر خواهد شد که البته رسیدن به ظرفیت کامل مدتی به طول می‌انجامد.

علی‌مراد با اشاره به اینکه از آذرماه روزانه ۳۰ هزار واحد به ظرفیت ما افزوده شده و میزان تولید روزانه ما به ۱۳۰ هزار می‌رسد اظهار کرد: در مرحله اول ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد در ماه به ظرفیت ما افزوده می‌شود. در مرحله دوم نیز دو میلیون واحد و تا تابستان حدود سه میلیون واحد به ظرفیت قبلی ما افزوده می‌شود بدین ترتیب کل ظرفیت تولید ما به شش میلیون واحد در ماه خواهد رسید.

وی ادامه داد: در تهیه سرم عمدتاً وابستگی به خارج نداریم. مواد پلیمری و مواد اولیه عمدتاً در داخل تأمین می‌شود، اما تجهیزات وارداتی هستند. یکی از چالش های ما این است که سن ماشین آلات بالاست و از آنجا که ۲۴ ساعته کار می‌کنند اگر مشکلی در ماشین ایجاد شود ممکن است وقفه‌ای در کار ایجاد کند.

مدیرعامل کارخانجات داروپخش توضیحات بیشتری در این باره ارائه و عنوان کرد: در حال حاضر روزانه ۱۰۰ هزار واحد سرم تولید می‌کنیم، تست سرم ۱۵ روز طول می‌کشد. همیشه ۱۵ روز بازه تولید داریم و می‌توان گفت که معمولا ۱.۵ میلیون سرم در روز داریم و بعد از ۱۵ روز مجوز تولید می‌گیرند و در تی تک ثبت شده و توزیع می‌شوند.

***

سوال از وزیر بهداشت درباره کمبود داروی بیماران خاص و افزایش قیمت دارو کلید خورد

نماینده گرگان در مجلس از کلید خوردن سوال از وزیر بهداشت درباره کمبود داروی بیماران خاص و افزایش شدید قیمت دارو خبر داد.

دارو,قیمت دارو

رمضانعلی سنگدوینی نماینده گرگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، از طرح سال خود از بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

وی در توضیح محورهای سوال خود از وزیر بهداشت، بیان کرد: علت تعدیل کادر درمان و عدم تمدید طرح پرستاران و همچنین کمبود داروی بیماران خاص و عدم نظارت بر افزایش شدید قیمت دارو محورهای سوال از وزیر بهداشت است.

نماینده گرگان در مجلس بیان کرد: در اولین جلسه کمسیون بهداشت وزیر در کمسیون حضور و پیرامون محورهای سوال توضیحاتی را ارائه خواهد کرد.

همچنین اخیرا سوالات ملی ولی اسماعیلی نماینده گرمی درباره علت وجود تبعیض در توزیع پزشک و پزشکان متخصص و بالا رفتن قیمت دارو و عدم پرداخت ارز به داروسازان و عدم وجود برنامه برای تهیه تجهیزات و وسایل مورد نیاز در مناطق محروم و همچنین سوال ملی علی اکبر علیزاده نماینده دامغان از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره کمبود پزشک در شهرهای کوچک و نابسامانی در تامین دارو اعلام وصول شده است.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
روبرتو تورس,بیوگرافی روبروتو تورس,روبرتو تورس بازیکن فولاد خوزستان بیوگرافی روبروتو تورس، بازیکن فوتبال اسپانیایی (+ تصاویر)

زاده:۱۶ اسفند ۱۳۶۷

زادگاه:پامپلونا

ملیت:اسپانیایی

پست:هافبک هجومی

پیشه:بازیکن فوتبال

ادامه
سپیده معافی,بیوگرافی سپیده معافی,عکس سپیده معافی بیوگرافی سپیده معافی بازیگر ایرانی- آمریکایی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۸ سپتامبر ۱۹۸۵

محل تولد:رگنسبورگ، بایرن، آلمان غربی

ملیت:ایرانی- آمریکایی

شهروندی:ایالات متحده آمریکا

حرفه:بازیگر سینما و تلویزیون

ادامه
آلفرد نوبل,زندگینامه آلفرد نوبل,آلفرد برنهادر نوبل زندگینامه آلفرد برنهادر نوبل؛ مخترع دینامیت و پایه گذار جایزه نوبل

تاریخ تولد: ۲۱ اکتبر ۱۸۳۳

محل تولد: استکهلم، سوئد

حرفه: شیمی ‌شناس، مهندس، مخترع، بازرگان و نیکو کار

شناخته شده برای: اختراع دینامیت، بنیانگذار جایزه نوبل

دین: بی دین، خداناباور

درگذشت: ۱۰ دسامبر ۱۸۹۶

ادامه
علی فتح الله زاده,بیوگرافی علی فتح الله زاده,عکس های علی فتح الله زاده علی فتح الله زاده؛ محبوب ترین مدیر باشگاه استقلال

تاریخ تولد: ۱۹ دی ۱۳۳۷

محل تولد: خوی، ایران

حرفه: مدیرعامل باشگاه فوتبال استقلال تهران

شروع فعالیت: ۲۳ مهر ۱۴۰۱

تحصیلات: دکتری اقتصاد از آکادمی ملی علوم آذربایجان

ادامه
شهرام ناظری,بیوگرافی شهرام ناظری,عکس های شهرام ناظری بیوگرافی استاد شهرام ناظری؛ موسیقیدان بزرگ ایرانی

تاریخ تولد: ۲۹ بهمن ۱۳۲۸

محل تولد: کرمانشاه. ایران

حرفه: موسیقی دان، خواننده و آهنگسرا

ژانر: موسیقی اصیل ایرانی، موسیقی کُردی، موسیقی مقامی و خانقاهی ایرانی

شروع فعالیت: ۱۳۵۲ تا کنون

ادامه
سردار اسعد بختیاری,بیوگرافی سردار اسعد بختیاری,عکس سردار اسعد بختیاری زندگینامه سردار اسعد بختیاری رهبر جنبش آزادی خواهی

تاریخ تولد: ۱۲۳۶

محل تولد: منطقه چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری

ملیت: ایرانی

حرفه: سیاستمدار

خویشاوندان مهم: صمصام‌السلطنه (برادر)، بی‌بی مریم بختیاری (خواهر)، حسین‌قلی‌خان ایلخانی (پدر)

درگذشت: ۱ آبان ۱۲۹۶

ادامه
علی ضیا,بیوگرافی علی ضیا,عکس های علی ضیا بیوگرافی سید علی ضیا؛ مجری خوب برنامه های ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ شهریور ۱۳۶۴

محل تولد: کاشان

حرفه: مجری برنامه های صدا و سیما و گوینده رادیو

تحصیلات: کارشناسی مکانیک طراحی جامدات از دانشگاه آزاد واحد کاشان

شروع فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

ادامه
احمد علیرضابیگی,بیوگرافی احمد علیرضابیگی,عکس های احمد علیرضابیگی بیوگرافی احمد علیرضابیگی

تاریخ تولد: ۲۲ بهمن ۱۳۴۲

محل تولد: ارومیه، ایران

حرفه: نظامی، سیاستمدار و نماینده تبریز در دو دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

تحصیلات: دکتری امنیت ملی از دانشگاه دفاع ملی

شروع فعالیت: از اوایل انقلاب

حزب سیاسی: بدون حزب سیاسی

ادامه
سرنای ساریکایا,بیوگرافی سرنای ساریکایا,عکس های سرنای ساریکایا سرنای ساریکایا بازیگر زیبای ترکی

تاریخ تولد: ۱ جولای ۱۹۹۱

محل تولد: آنکارا، ترکیه

حرفه: بازیگر، مدل

شروع فعالیت: سال ۲۰۰۶ تا کنون

تحصیلات: مقطع دبیرستان

ادامه
ویژه سرپوش