یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲
۱۸:۱۴ - ۲۳ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۲۴۳۵
حوزه بهداشت و رفاه

ادعای داروپخش: قیمت‌گذاری نامناسب، از دلایل بروز کمبود سرم و دارو/ سوال از وزیر بهداشت درباره افزایش قیمت دارو

دارو,قیمت دارو
مدیرعامل کارخانجات داروپخش وابسته به سازمان تأمین اجتماعی از طی مراحل راه‌اندازی خط جدید تولید سرم در این مجموعه خبر داد و گفت: از آذرماه ظرفیت تولید روزانه سرم ما به ۱۳۰ هزار واحد می‌رسد. این ظرفیت به تدریج افزایش یافته و تا تابستان سال آینده، مجموع تولید ما به شش میلیون واحد سرم در ماه خواهد رسید.

به گزارش ایسنا، محمدمسعود علی‌مراد در جریان بازدید خبرنگاران از کارخانجات داروپخش، توضیحاتی پیرامون فعالیت‌ها و اقدامات این شرکت ارائه و روند تولید سرم در این کارخانه دارویی را تشریح کرد.

وی با بیان این مقدمه که داروپخش، ۶۰ سال قدمت و سبقه فعالیت دارد و دارای۱۲۰۰ پرسنل رسمی هستیم گفت: اغلب اشکال دارویی را تولید می‌کنیم که انواع فراورده‌های استریل، جامدات شامل قرص‌ها و کپسول‌ها، مایعات مانند شربت و سوسپانسیون‌ها، پمادها و کرم‌ها را نیز دربرمی‌گیرد. ۴۰۰ پروانه تولید دارو داریم که ۳۰۰ پروانه فعال است.

۲۰ درصد بازار تولید "سرم" دست داروپخش است

مدیرعامل کارخانجات داروپخش افزود: بودجه سالانه ما بیش از ۳۰۰۰ میلیارد تومان است و شبانه روزی مشغول فعالیت هستیم تا کمبود دارویی در کشور رخ ندهد. سه تا چهاردرصد نیاز بازار دارویی را به صورت میانگین تأمین می‌کنیم، این عدد در برخی اقلام بالاتر و در برخی اقلام کمتر است. عمدتاً داروهای روتین و معمولی، داروهای حاجب و سرم‌ها را تولید می‌کنیم و در بخش سرم، ۲۰ درصد بازار در اختیار ما قرار دارد.

کمبود نقدینگی ۶۰۰ میلیارد تومانی داروپخش؛ دریافت تسهیلات از ماه آینده

علی‌مراد با بیان اینکه تولید آنتی بیوتیک‌ها را نداریم، اما برای سایر اشکال دارویی در هر زمان کمبودی وجود داشته برای رفع این کمبودها کمک کرده‌ایم، درباره تأثیر اصلاح نظام ارزی دارو در روند تولید دارو عنوان کرد: آزادسازی ارز با توجه به اینکه از ۴۲۰۰ به ۲۵ هزار تومان رسید مشکل نقدینگی برای ما به وجود آورد؛ حدود ۶۰۰ میلیارد تومان کمبود نقدینگی ایجاد شده که قرار است از ماه آینده تسهیلاتی در این زمینه دریافت کنیم.

وی درباره وضعیت تعاملات مالی با وزارت بهداشت نیز گفت: ما مستقیم با وزارت بهداشت کار نمی کنیم، با شرکت‌های پخش کار می کنیم. مطالبات ما از شرکت‌های پخش خیلی زیاد نیست؛ ۲۰۰ میلیارد تومان طلبکاریم.

صادرات داروهای مازاد

مدیرعامل کارخانجات داروپخش درباره وضعیت صادرات اقلام دارویی تولیدی نیز اظهار کرد: اگر کمبود وجود نداشت، می‌توانستیم صادرات بیشتری انجام دهیم. درخواست‌ها و سفارشاتی از کشورهای همسایه داریم. ۳۰۰ هزار دلار صادرات انجام دادیم ولی در داروهایی می‌توانیم صادرات کنیم که مازاد باشد و در داخل کمبود نداشته باشیم.

علی‌مراد ادامه داد: ما زیان ده نیستیم و ۲۸۷ میلیارد تومان سوددهی شش ماهه نخست ما بوده است.

قیمت‌گذاری نامناسب، از جمله دلایل بروز کمبودها

وی چالش‌های حوزه داروسازی را نیز برشمرد و عنوان کرد: بزرگ‌ترین مشکل تأمین نقدینگی، فرسودگی صنایع دارویی است. بسیاری صنایع ماشین آلات قدیمی بالای ۳۰ سال دارند. مشکل بعدی قیمت گذاری است که باید اصلاح شود. از جمله دلایل بروز کمبودها، قیمت گذاری نامناسب و مشکل در تأمین نقدینگی است. فعلاً فکر صرفاً اقتصادی نداریم و در صدد تأمین نیاز دارویی بازار هستیم.

دارویاری سریع انجام شد؛ قیمت‌های تعیین شده برخی داروها متناسب با هزینه تمام شده نبود

مدیرعامل کارخانجات داروپخش ادامه داد: دارویاری سریع انجام شد و قیمت‌های تعیین شده برای برخی داروها متناسب با هزینه تمام شده نبود.

علی‌مراد درباره برنامه های آتی این شرکت نیز توضیح داد و گفت: چند پروژه داریم، داروهایی که تاکنون نداشتیم و قرار است به خطوط تولید ما افزوده شود از این جمله است. قرار شده به حوزه تولید داروهای بیوتکنولوژی وارد شویم. بازسازی و نوسازی خطوط را در دستورکار داریم. ماشین آلات فرسوده داریم که باید به روز رسانی شوند. آینده، دوران داروهای بیوتکنولوژی است و با یک سری شرکت‌های داخلی و دانش بنیان وارد مذاکره و تعامل شدیم.

دارو,قیمت دارو

افزایش ۲ برابری ظرفیت تولید؛ به‌زودی

وی درباره وضعیت تولید سرم در کشور گفت: پنج شرکت در کشور، سرم تولید می‌کنند که سهم ما از تأمین سرم کشور ۲۰ درصد است. ظرفیت تولید ما دو میلیون و ۸۰۰ تا سه میلیون واحد در ماه و به عبارتی روزانه ۱۰۰ هزار واحد تولید داریم و همکاران ما سه شیفت کار می کنند. در مردادماه خطی داشتیم که مدت‌ها بود وارد شده بود اما راه اندازی نشده بود. با کارشناسان چینی به دلیل سختی آمدن به اینجا، به صورت آنلاین اقدامات لازم را برای راه اندازی انجام دادیم و در مهرماه آماده و وارد مراحل لازم برای تولید دارو شد.

مدیرعامل کارخانجات داروپخش افزود: هفته گذشته از اداره دارو برای بازرسی آمدند و وعده دادند تا پایان این هفته یا اوایل هفته آینده مجوز تولید را به ما بدهند که در این صورت ظرفیت تولید روزانه ما که ۱۰۰ هزار واحد بود، دو برابر خواهد شد که البته رسیدن به ظرفیت کامل مدتی به طول می‌انجامد.

علی‌مراد با اشاره به اینکه از آذرماه روزانه ۳۰ هزار واحد به ظرفیت ما افزوده شده و میزان تولید روزانه ما به ۱۳۰ هزار می‌رسد اظهار کرد: در مرحله اول ۹۰۰ هزار تا یک میلیون واحد در ماه به ظرفیت ما افزوده می‌شود. در مرحله دوم نیز دو میلیون واحد و تا تابستان حدود سه میلیون واحد به ظرفیت قبلی ما افزوده می‌شود بدین ترتیب کل ظرفیت تولید ما به شش میلیون واحد در ماه خواهد رسید.

وی ادامه داد: در تهیه سرم عمدتاً وابستگی به خارج نداریم. مواد پلیمری و مواد اولیه عمدتاً در داخل تأمین می‌شود، اما تجهیزات وارداتی هستند. یکی از چالش های ما این است که سن ماشین آلات بالاست و از آنجا که ۲۴ ساعته کار می‌کنند اگر مشکلی در ماشین ایجاد شود ممکن است وقفه‌ای در کار ایجاد کند.

مدیرعامل کارخانجات داروپخش توضیحات بیشتری در این باره ارائه و عنوان کرد: در حال حاضر روزانه ۱۰۰ هزار واحد سرم تولید می‌کنیم، تست سرم ۱۵ روز طول می‌کشد. همیشه ۱۵ روز بازه تولید داریم و می‌توان گفت که معمولا ۱.۵ میلیون سرم در روز داریم و بعد از ۱۵ روز مجوز تولید می‌گیرند و در تی تک ثبت شده و توزیع می‌شوند.

***

سوال از وزیر بهداشت درباره کمبود داروی بیماران خاص و افزایش قیمت دارو کلید خورد

نماینده گرگان در مجلس از کلید خوردن سوال از وزیر بهداشت درباره کمبود داروی بیماران خاص و افزایش شدید قیمت دارو خبر داد.

دارو,قیمت دارو

رمضانعلی سنگدوینی نماینده گرگان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با تسنیم، از طرح سال خود از بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد.

وی در توضیح محورهای سوال خود از وزیر بهداشت، بیان کرد: علت تعدیل کادر درمان و عدم تمدید طرح پرستاران و همچنین کمبود داروی بیماران خاص و عدم نظارت بر افزایش شدید قیمت دارو محورهای سوال از وزیر بهداشت است.

نماینده گرگان در مجلس بیان کرد: در اولین جلسه کمسیون بهداشت وزیر در کمسیون حضور و پیرامون محورهای سوال توضیحاتی را ارائه خواهد کرد.

همچنین اخیرا سوالات ملی ولی اسماعیلی نماینده گرمی درباره علت وجود تبعیض در توزیع پزشک و پزشکان متخصص و بالا رفتن قیمت دارو و عدم پرداخت ارز به داروسازان و عدم وجود برنامه برای تهیه تجهیزات و وسایل مورد نیاز در مناطق محروم و همچنین سوال ملی علی اکبر علیزاده نماینده دامغان از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره کمبود پزشک در شهرهای کوچک و نابسامانی در تامین دارو اعلام وصول شده است.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش