چهارشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۹
۲۲:۰۸ - ۱۸ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۱۰۱۹۰۴
حوزه بهداشت و رفاه

عضو ستاد ملی مدیریت کرونا: احتمالا ۵۰۰ هزار نفر در کل کشور به کرونا مبتلا شده اند

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
عضو ستاد ملی مدیریت کرونا خاطرنشان کرد:  حدود ۵۰۰ هزار نفر در کشور به ویروس کرونا (corona) مبتلا شده اند و هنوز کم تر از یک درصد جمعیت مبتلا شده اند.

حمید سوری روز دوشنبه در گفتگو با ایرنا گفت: روند اپیدمي کرونا در کشور هم چنان صعودی است و در هیچ استانی به پیک و نمودار پلاتو یا سطح افقی نمودار اپیدمی کرونا نرسیده ایم. در بعضی شهرها وضعیت اپیدمی تا حدی بهتر شده که البته شکننده است ولی در سراسر کشور و اغلب استانها و شهرها هم چنان نمودار اپیدمی صعودی و شرایط نگران کننده است.

متخصص ایپدمیولوژی افزود: در بسياري از استانها مانند استان خراسان رضوی، آذربایجان غربی، بوشهر، خوزستان، کرمانشاه، سمنان یا حتی تهران هم چنان روند افزایشی داریم، بدین ترتیب هنوز هیچ اتفاق خاصی نیفتاده است و باید مداخلات مؤثر باشدت عمل انجام شود.

او خاطرنشان کرد: طرح جدید دولت مبنی بر بازگشایی مشاغل ابهامات زيادي دارد و با مفروضات زيادي امکان دارد احتمال موفقیت داشته باشد. بنده بعنوان کارشناس اپیدمیولوژی از این کار و بازگشایی مشاغل بسیار نگران هستم و معتقدم هزینه و بار هنگفتی را به جامعه تحمیل می کند، امیدوارم اشتباه بکنم ولی با این کار شانس موفقیت در کنترل اپیدمی کرونا بسیار کم می شود.

سوری افزود: تجربه کشورهای دیگر که موفق عمل کرده اند نیز نشان می دهد که دو رویکرد مهم داشته اند، یکی سرعت عمل در اقدامات و دیگری شدت عمل در اقدامات است و جای تاسف است که ما در ایران این دو اصل مهم را بصورت نیم بند داشته ایم، نه سرعت عمل خوبی داشته ایم و نه شدت عمل مناسب بوده است.

این متخصص اپیدمیولوژی ادامه داد: در ایام نوروز برغم این که سفرها ممنوع شده بود. در بسياري از مناطق کشور این ممنوعیت ها نادیده گرفته شد و به مردم اجازه داده شد، به سفر بروند و ویروس کرونا به بسياري از مناطق کشور گسترش داده شد. وضعیت موجود مناسب نیست.

او خاطرنشان کرد: تحلیل هایی که در ماههای قبل در مورد زمان رسیدن به پیک کرونا و شروع روند نزولی ارائه می شد همگی مشروط به رعایت یک سری اقدامات محدود کننده بود که متأسفانه به خوبی اجرا نشده است. 

سوری ادامه داد: هیچ یک از اقداماتی که برای کنترل اپیدمی کرونا مد نظر کارشناسان بود بموقع و باشدت عمل کافی اجرا نشد. مثلا هنگامی که شیوع آغاز شده بود، می شد با اقدامات محدود کننده در ترددها جلوی  انتشار بیماری را گرفت ولی اینک تقریباً هیچ جایی در کشور نداریم که پاک باشد یا آلوده نشده باشد و این سبب شده اپیدمی سخت تر کنترل شود. درصورتی که این وقت و انرژی که اینک می گذاریم را دو یا سه هفته قبل می گذاشتیم قطعاً شانس موفقیت بیشتر بود ولی تا حد زيادي زمان را از دست داده ایم.

او افزود: وضعیت شیوع کرونا در کشور نگران کننده است. البته دولت حتماً معذوراتی در حوزه اقتصادی، سیاسی یا حتی امنیتی دارد که الزاما با دغدغه های متخصصان حوزه سلامت امکان دارد همسو نباشد.

عضو ستاد ملی مدیریت کرونا خاطرنشان کرد: باتوجه به وضعیت اپیدمی کرونا هیچ شخصی نمی تواند آینده این اپیدمی را پیش بینی کند که چه زمانی به نقطه پیک می رسیم، زیرا اطلاعات بسیار متغیر و دارای نوسان است. میزان بیماری زایی به ازای هر نفر بیش از ۱.۲ است و هنوز میزان بیماری زایی به زیر یک نفر به ازای هر نفر نرسیده و هم چنان روند صعودی شیوع کرونا را خواهیم داشت.

او ادامه داد: تا هنگامی که ۶۰ درصد جمعیت کشور مصونیت پیدا نکنند، هم چنان روند صعودی ایپدمی کرونا را خواهیم داشت. مصونیت ۶۰ درصد جمعیت کشور زمانی اتفاق می افتد که یا ۶۰ درصد واکسینه شوند یا ۶۰ درصد جمعیت مبتلا و مصون شوند. 

رها سازی مردم فاجعه آمیز است

سوری خاطرنشان کرد: واکسنی برای مصونیت علیه کرونا نداریم بنابراین دو روش بیشتر نمی ماند یا اجازه دهیم ۶۰ درصد جمعیت مبتلا شوند که هزینه سنگینی خواهد داشت و در بدبینانه ترین حالت با رها کردن کال بیماران شاید ۴۰۰ هزار نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در کشور جان خود را از دست بدهند، یا این که با فاصله گذاری شدید اجتماعی نوعی قرنطینه عمومی برقرار کنیم.

او افزود: به هر جهت درصورتی که هیچ کاری هم انجام ندهیم، این اپیدمی خاموش می شود اما با هزینه اقتصادی و تلفات جانی خیلی زیاد این دوره سپری می شود. 

سوری اظهار کرد: چنانچه طرح فاصله گذاری بصورت شدید، همانطور که روز ۱۳ فروردین ماه اجرا شد، حداقل دو هفته ادامه پیدا میکرد ، می توانستیم در زمان خیلی زودتری اپیدمي کرونا را در کشور کنترل کنیم. ولی اکنون هیچ پیش بینی در مورد آینده این اپیدمی و زمان رسیدن به مرحله پیک این اپیدمی نمی توانیم داشته باشیم.

وی ادامه داد: هر یک از افرادی که با بازگشایی مشاغل وارد خیابان میشوند میتوانند مثل بمب خوشه ای دیگران را مبتلا کنند. واقعا نمی دانم پیش فرض هایی که باعث شده که چنین تصمیمی برای بازگشت مردم سر کار گرفته شود، چه بوده است اما به نظر می رسد بیشتر ملاحظات اقتصادی مد نظر بوده است.

این متخصص اپیدمیولوژی افزود: برآورد اولیه این بود که در صورت نبود مداخلات مؤثر و روند مصونیت گله ای بین ۳۰ تا ۶۰درصد جامعه به این بیماری مبتلا می شوند. برآوردی که اینک وجود دارد این است که حدود ۵۰۰ هزار نفر در کشور به ویروس کرونا (corona) مبتلا شده اند و هنوز کمتر از یک درصد جمعیت مبتلا شده اند ولی این آمار دقیق نیست برای این که بیماران کم علامت و خفیف شناسایی نشده اند و این یکی از اشکالات اساسی اقدامات بهداشتی در کشور است.

او اعلام‌کرد: عمده تست هایی انجام شده از مراجعات بیمارستانی بوده است بنابراین نمی توان طبق داده های موجود میزان همه گیری کرونا را در کشور برآورد کرد.

سوری گفت: در کره جنوبی روزانه از ۲۰ هزار نفر تست گرفته شد و طی یک ماه حدود ۶۰۰ هزار نفر را تست گرفتند، بنابراین می توانستند با تعمیم این آمار میزان شیوع کرونا را در کشورشان برآورد کنند. یکی از اشکالات اساسی در کشور ما این است که چنین برآوردی نداریم و بیماریابی در کشور ضعیف بوده است و منتظر بودیم افراد علامت پیدا کنند و به بیمارستان مراجعه کنند بعد تست بگیریم.

وی اظهار‌کرد: البته غربالگری در معاونت بهداشتی انجام می شود اما بر اساس تست نیست بلکه بر اساس خوداظهاری است و دقیق نیست. ابهامات زیادی درباره مدیریت کرونا در کشور وجود دارد بنابراین با این وضعیت احتمالا تا چند ماه آینده همچنان درگیر این بحران خواهیم بود و شانس موفقیت برنامه های فعلی خیلی کم است.

  • 14
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۹
جدیدترین
قدیمی ترین
این فاکتور سرعت عمل در اقدامات و دیگری شدت عمل در اقدامات کارکارشناسی هست که در کشورمعنی نداردو متاسفانه تصمیم در دست سنتی ها میباشد عمل به سخزانی هست نه سخن دانی
مشاهده کامنت های بیشتر
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
پیمان رنجبری,بیوگرافی پیمان رنجبری,پیمان رنجبری بازیکن لیگ یک بیوگرافی پیمان رنجبری بازیکن فوتبال ایران (+تصاویر)

نام: پیمان رنجبری

تاریخ تولد: ۳۰ مرداد ماه ۱۳۷۱

محل تولد: تبریز، ایران

قد: ۱۸۴ سانتی متر 

رشته فعالیت: بازیکن فوتبال ایران

شروع فعالیت در فوتبال: تیم جوانان اردبیل

ادامه
مگ ویتمن,زندگینامه مگ ویتمن,بیوگرافی مگ ویتمن بیوگرافی مگ ویتمن زن میلیاردر اینترنتی (+عکس)

نام کامل: مارگارت کوشینگ ویتمن

تاریخ تولد: ۴ اوت ۱۹۵۶

زادگاه: لانگ آیلند، نیویورک، آمریکا

محل سکونت: اترتون، کالیفرنیا، آمریکا

محل تحصیل: دانشگاه پرینستن، مدرسه بیزنس هاروارد 

شغل: رییس و مدیر عامل اجرایی هیولت پکرد

ادامه
علی لاریجانی,بیوگرافی علی لاریجانی,زندگینامه علی لاریجانی بیوگرافی علی لاریجانی (+عکس)

نام کامل:علی اردشیر لاریجانی

پیشینه:سیاستمدار، هیئت علمی

هیئت دولت:دولت پنجم، دولت ششم

تاریخ تولد:۱۳ خرداد ۱۳۳۶

زادگاه:نجف، عراق

محل تحصیل:دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تهران

ادامه
نادرشاه,بیوگرافی نادرشاه,زندگینامه نادرشاه زندگینامه نادر شاه افشار

نام کامل:نادر قلی یا نَدَرقلی

لقب ها:نادر قلی بیگ، تهماسب قلی خان، نایب السلطنه، نادر شاه

پیشینه:نخستین شاهنشاه سلسله افشاریان

تاریخ تولد:۳۰ مهر ۱۰۶۷، ۲۸ محرم ۱۱۰۰( قمری)

زادگاه:و کلات نادری پایتخت ایران در دوره افشاریه

دوران سلطنت:۱۱۴۸ تا ۱۱۶۰( قمری)( ۱۲ سال)

ادامه
ابن سینا,ابوعلی سینا,زندگینامه ابن سینا زندگینامه ابن سینا به زبان ساده

نام کامل: ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی بن سینا

نام های دیگر:ابوعلی سینا، پور سینا، ابن سینا

لقب ها:شیخ الرئیس؛ شرف الملک، حجت الحق شاه زاده اطباء

پیشینه:فیلسوف، دانشمند و حکیم

تاریخ تولد:۱ شهریور ۳۵۹ه‍.ش

محل تولد:بخارا (ازبکستان کنونی)

ادامه
امام علی (ع),زندگینامه امام علی (ع),بیوگرافی امام علی (ع) زندگینامه امام علی (ع)

نام کامل: علی بن ابی طالب

لقب ها:امیرالمؤمنین، مرتضی، اسداللّه، حیدر کرار، سید عرب، سیدالمسلمین، امام المتّقین

تاریخ تولد:۱۳ رجب سال سی ام عام الفیل

محل تولد:کعبه، مکه، حجاز

درگذشت:۲۱ رمضان ۴۰ هجری

مدفن:حرم علی بن ابی طالب، نجف، عراق

ادامه
زکریای رازی,زندگینامه زکریای رازی,زکریای رازی کیست زندگینامه زکریای رازی، فیلسوف معروف ایرانی

نام: ابوبکر محمّد بن زکریای رازی

تاریخ تولد: ۲۵۱ ه‍. ق

تاریخ مرگ: ۳۱ اکتبر ۹۲۵ م

والدین: زکریا بن یحیی

ملیت: ایرانی، عباسی

رشته فعالیت: پزشکی، فلسفه و کیمیاگری

ادامه
غلامرضا تختی,غلامرضا تختی کیست,بیوگرافی غلامرضا تختی از کودکی تا قهرمانی غلامرضا تختی

نام:غلامرضا تختی

لقب:جهان پهلوان

تولد: ۵ شهریور ۱۳۰۹

زادگاه:تهران، کشور ایران

فوت:‏ ۱۷ دی ۱۳۴۶

قد:۱۸۵ سانتیمتر 

ادامه
ویژه سرپوش