یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
۱۰:۰۱ - ۲۱ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۱۲۹۹
حوزه بهداشت و رفاه

دلایل بالارفتن دوباره آمار کشته‌شدگان بر اثر ابتلا به کرونا در ایران چیست؟

اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

روز گذشته تازه ترین آمار جان باختگان کرونا (corona) در ایران و در ۲۴ ساعت، ۱۴۲ نفر اعلام شد؛ اما یک روز پیش دلایل بالارفتن دوباره آمار کشته شدگان بر اثر ابتلا به کرونا در ایران چیست؟

از آن، این آمار به عدد بی سابقه مرگ ۲۲۱ نفر در یک شبانه روز رسید. بالاترین آمار مرگ در یک شبانه روز در همین دو هفته گذشته بارها رکورد زد و هر بار با عددی بالاتر از روزهای گذشته، هشدار شدیدتری به مسئولان و جامعه داد؛ اما به نظر می آید همچنان تغییر چندانی در افزایش فاصله گذاری اجتماعی ایجاد نشده است. این خیز دوباره آمار مبتلایان و جان باختگان کرونا در ایران در حالی است که در کشورهایی با شرایط مشابه ایران در موج اول، حالا روند به گونه ای دیگر در جریان است و از این افزایش شدید و موج دوباره خبری نیست.

آمار تازه چه می گوید؟

ظهر روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت از شناسایی دوهزارو ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور و در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.« سیماسادات لاری» دراین باره گفت:« از پنجشنبه تا ۲۰ تیر ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، دوهزارو ۲۶۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شده که هزارو ۴۵۵ نفر از آنها بستری شدند». او افزود:« به این ترتیب مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۲۵۲هزارو ۷۲۰ نفر رسید». سخنگوی وزارت بهداشت ظهر روز گذشته درباره آمار جان باختگان هم گفت:« متأسفانه در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۴۲ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۲هزارو ۴۴۷ نفر رسید». او همچنین ادامه داد :« خوشبختانه تاکنون ۲۱۵هزارو ۱۵ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند». به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، سه هزارو ۳۱۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. او درباره تعداد آزمایش انجام شده هم گفت:« تاکنون یک میلیون و ۹۲۲هزارو ۵۰۱ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است. مانند روزهای گذشته استان های خوزستان، هرمزگان، بوشهر، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان های غربی و شرقی و خراسان رضوی در وضعیت قرمز این بیماری قرار دارند. استان های تهران، اصفهان، مازندران، گلستان، البرز، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، همدان و اردبیل در وضعیت هشدار بیماری قرار دارند». سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت:« بیشتر موارد ابتلا و بستری این بیماری مربوط به شرکت در مراسم های عزاداری و عروسی است. بر اساس این توصیه اکید ما برگزارنشدن این مراسم ها و همچنین شرکت نکردن در این مراسم هاست».

چرا آمار در ایران دوباره اوج گرفت؟

یکی از پرسش های مردم دلیل خیز دوباره آمار کرونا (corona) در ایران است. دراین باره یک مردم شناس یکی از دلایل بالارفتن آمار کشته شدگان بر اثر ابتلا به کرونا را عادی جلوه دادن شرایط ناشی از دو محور کلی یعنی دولت( فرهنگ سیاسی مبارزه با این اپیدمی) و مردم دانست.« حسین میرزایی» دراین باره به ایسنا گفته است:« متأسفانه رؤسا و دولتمردان برخی کشورها نسبت به این پدیده به ویژه در ابتدای این اتفاق شدت لازم را به خرج ندادند و درحال حاضر هم شاهد افزایش تعداد مبتلایان و افراد فوت شده بر اثر ابتلا به کرونا در همین کشورها هستیم؛ برای مثال رئیس جمهور آمریکا تا مدت ها از زدن ماسک ممانعت می کرد که خواسته یا ناخواسته بخشی از مردم تحت تأثیر این رفتار و نگاه قرار می گیرند یا زمانی که اعلام شد از روز شنبه همه چیز عادی است، بخش زیادی از مردم که به دلایل زیاد فرهنگی و شخصی تمایل نداشتند شرایط پیک بیماری را بپذیرند که هنوز هم برخی این موضوع را نپذیرفته اند، تحت تأثیر این نگاه ها ، تصور می کنند پس می توان در چنین شرایطی به زندگی عادی خود ادامه داد ». این مردم شناس و مدرس دانشگاه در ادامه حذف تعطیلات و کم کردن فاصله اجتماعی را هم یکی از دلایل خیز دوباره آمار دانست و گفت:« حتی استادان دانشگاه ها موظف شدند از ۱۵ خرداد در محل کار حاضر شوند.

در واقع استادان دانشگاه ها باید در دانشگاه حاضر می شدند؛ در حالی که دانشجویان حضور نداشتند و همین رفت وآمدها که ضرورتی نداشت، به جریان انتقال بیماری کمک کرد. این اقدامات نشان دهنده عادی سازی وضعیت است. شاید بخش زیادی از این سیاست به مسائل اقتصادی برگردد؛ اما مسئله این است که گاهی اقتصاد و جان مردم با یکدیگر مغایرت پیدا می کنند. نمی شود تالارها اجازه فعالیت داشته باشند؛ اما جلوی بیماری را هم گرفت. اگر بخواهیم هم چرخ اقتصاد بچرخد و هم جان مردم ایمن باشد، به هیچ کدام دست پیدا نمی کنیم. بخش زیادی از مردم مسئولیت خود را می پذیرفتند و اگر مراسم یا جشنی داشتند، آن را کنسل کردند؛ اما همان چند نفری که اصرار به برگزاری داشتند، بیماری را در سطح گسترده ای پخش کردند. از سوی دیگر محور مردم در شرایط عادی سازی است؛ برای مثال در اسفند شاهد اوج بیماری بودیم که با فشار حداکثری دولت، بسیاری از مردم هم به شرایط قرنطینه پایبند شدند؛ اما یک آستانه تحمل برای افراد جامعه وجود دارد که با توجه به زیرساخت های فرهنگی تعیین می شود. هم زمانی قرنطینه با ایام عید اولین موج را به صورت جدی آغاز کرد.

مردم تصمیم گرفتند در تعطیلات به مسافرت بروند؛ زیرا از نظر فرهنگی نوروز با سفر و دید و بازدید تداعی می شود. گرچه دید و بازدیدها کم شد؛ اما سفرها همچنان برقرار بود و این موضوع موجب شد برخی از استان ها تحت تأثیر حملات اپیدمی و برخی از استان ها در شرایط قرمز قرار بگیرند؛ بنابراین از نظر فرهنگی تداعی نوروز با سفر و از طرف دیگر آستانه تحمل مردم که بعد از یک ماه کاهش پیدا کرده بود، موجب شد موج اول ایجاد شود. سپس دولت از اردیبهشت شروع به عادی سازی شرایط کرد؛ به همین دلیل ما هم اکنون شاهد اوج دوباره بیماری هستیم. در واقع شاهد نقش پررنگ دولت بودیم که نتوانست شرایط را کنترل کند».

sharghdaily.com
  • 19
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیر امیدیار,بیوگرافی پیر امیدیار,پیرامیدیار بیوگرافی پیر امیدیار، بنیان گذار و رئیس سایت Ebay (+ تصاویر)

زاده:۲۱ ژوئن ۱۹۶۷ 

محل تولد: پاریس، فرانسه

شغل: بنیانگذار شرکت eBay

مادر: الهه میر جلالی امیدیار

پدر: کوروش امیدیار

همسر: پاملا کر امیدیار

ادامه
برادران رایت,برادران رایت اختراع هواپیما,زندگی نامه ی برادران رایت زندگینامه ی برادران رایت و اختراعات آنها

ویلبر رایت

ارویل رایت

- تاریخ تولد برادران رایت

ویلبر رایت: ۱۶ آوریل ۱۸۶۷

ارویل رایت: ۱۹ آگوست ۱۸۷۱

ادامه
حضرت محمد (ص),تولد حضرت محمد (ص),میلاد حضرت محمد (ص) زندگی نامه حضرت محمد (ص) از ولادت تا رحلتش

نام پدر: عبدالله

نام مادر: آمنه

شهرت: خاتم پیامبران، رسول خدا، امین

كنیه: ابوالقاسم و ابوابراهیم.

القاب حضرت محمد (ص): رسول اللّه، نبى اللّه، مصطفى، محمود، امین، امّى، خاتم، مزّمل، مدّثر، نذیر، بشیر، مبین، كریم، نور، رحمت، نعمت، شاهد، مبشّر، منذر، مذكّر، یس، طه‏ و... 

زمان تولد: ۱۷ ربیع الاول ۵۷۱ میـلادی

ادامه
علی صادقی,فیلم های علی صادقی,علی صادقی و ملیکا زارعی بیوگرافی علی صادقی بازیگر معروف طنز ایرانی (+ مصاحبه)

تولد: ۱۰ آذر ماه ۱۳۵۹ 

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر

مدرک تحصیلی: فوق دیپلم کامپیوتر

ادامه
سهراب سپهری,دبستان سهراب سپهری,زندگینامه سهراب سپهری زندگینامه سهراب سپهری (+ عکس)

زادروز: ۱۵ مهر ۱۳۰۷

محل تولد: کاشان

پیشه: شاعر، نقاش و مدرّس هنرستان هنرهای زیبا

مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۸۰

علت مرگ: سرطان خون 

ادامه
محسن تنابنده,همسر محسن تنابنده,محسن تنابنده عکس بیوگرافی محسن تنابنده، فیلمنامه نویس و بازیگر مطرح ایرانی(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۶ فروردین ماه ۱۳۵۴

محل تولد: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته بازیگری

همسر: روشنک گلپا

فرزند: یک پسر به نام نامی

ادامه
برد پیت,فیلم های برد پیت,برد پیت و ورزش مورد علاقه اش بیوگرافی برد پیت مشهورترین بازیگر آمریکایی (+ تصاویر همسران برد پیت)

ملیت: آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۸ دسامبر ۱۹۶۳

محل تولد: شانی، اکلاهما، آمریکا

محل زندگی: اسپرینگفیلد، میزوری

زمینه فعالیت: بازیگر سینما و تلویزیون

همسران: جنیفر آنیستون (۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵)، آنجلینا جولی (۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶)

ادامه
پوریا فیاضی,پوریا فیاضی بازیکن والیبال,تصاویر اینستاگرامی پوریا فیاضی بیوگرافی پوریا فیاضی و سوابق ورزشی اش (+ مصاحبه)

تاریخ تولد:۲۲ دی ۱۳۷۱

زادگاه: ارومیه، ایران

قد: ۱۹۵ سانتیمتر

رشته ورزشی: والیبال

پُست: دریافت کننده قدرتی

ادامه
استیو هانکه,زندگینامه استیو هانکه,زندگی نامه استیو هانکه بیوگرافی استیو هانکه، اقتصاددان مشهور آمریکا (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ دسامبر ۱۹۴۲

محل تولد: ماکن، جورجیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

فارغ التحصیل: دانشگاه کلرادو بولدر

مؤسسه: مدرسه معادن کلرادو، دانشگاه برکلی، دانشگاه جانز هاپکینز

ادامه
ویژه سرپوش