پنجشنبه ۰۶ آذر ۱۳۹۹
۱۸:۴۷ - ۲۱ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۱۴۶
حوزه بهداشت و رفاه

آمار قربانیان کرونا در آذرماه به ۹۰۰ نفر می‌رسد؟

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
دکتر طبرسی از احتمال افزایش مرگ و میر کرونا به ۹۰۰ نفر در آذرماه خبر داد.

رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: محدودیت دو هفته ای اعمال شده در تهران صوری است.

به گزارش همشهری آنلاین، پیام طبرسی در واکنش به بعضی اظهارنظرها که شمار قربانیان کرونا در ایران را بیش از آمار رسمی وزارت بهداشت می دانند اظهار‌کرد: مطمئنا بیشتر است؛ به علت اینکه طبق نظر سازمان جهانی بهداشت، فقط بیمارانی که تست پی سی آر آنها مثبت باشد جزء آمار به شمار میروند در حالیکه بعضی افراد با وجود داشتن همه علایم بیماری تستشان منفی است یا برخی دیگر از بیماران را چون مطمئن هستیم کرونا (corona) دارند دیگر برای تست نمی فرستیم. امکان دارد برخی از این اشخاص بر اثر بیماری فوت کنند پس در آمار نیستند. اگر این افراد را هم به آمار اعلام شده اضافه کنیم، مرگ ومیر روزانه ما حدود دو تا دو و نیم برابر خواهد شد.

او در پاسخ به این سؤال که شما اعلام کرده بودید آمار فوتی های روزانه کرونا در ایران در صورت ادامه رفتارهای غیرمسئولانه مردم و اعمال نشدن تدابیر کارآمد از سوی مسوولان به ۶۰۰ نفر افزایش خواهد یافت؛ این پیش بینی شما بر چه اساسی بوده است اظهار‌کرد: این پیش بینی من نبود. پیش بینی سایت های اپیدمیولوژیک دانشگاه های معتبر بود. بسياري از دانشگاه های دنیا مثل دانشگاه واشینگتن سایت های اپیدمیولوژیک دارند. الان هم این سایت ها پیش بینی کرده اند آمار روزانه مرگ ومیر ما در آذرماه امکان دارد به ۹۰۰ نفر هم برسد. خدا کند به این رقم و به این شرایط نرسیم، ولی خب متأسفانه آمار مرگ ومیر و ابتلا در حال حاضر بسیار زیاد است. می بینید روزانه بیش از ۴ هزار نفر به این بیماری مبتلا میشوند و هر روز بر شمار بیماران بدحال اضافه می شود این در حالی است که در بیمارستان ها با کمبود تخت مواجه ایم و کادر درمان هم به شدت خسته اند. بنابراین اگر مردم همچنان کرونا را شوخی بگیرند و پروتکل ها را رعایت نکنند یا به سفرهایشان ادامه دهند، شرایط سخت تری در انتظارمان خواهد بود.

دکتر طبرسی در توضیح مبنای پیش بینی سایت های اپیدمیولوژیک اظهار‌کرد: این سایت های اپیدمیولوژیک بر مبنای رفتار مردم کشورها و آماری که خود کشورها از میزان رعایت نکات بهداشتی می‌دهند پیش بینی می کنند که شرایط وقتی تغییر می کند مرگ ومیر به چه سمتی می رود.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره تأثير محدودیت دو هفته ای اعمال شده در تهران بر کاهش آمار کرونا اظهار کرد: این محدودیت ها صوری است و اصلا در بهبود شرایط تاثیری ندارد. بستن باغ وحش و استخرهای شنا که در سال های پیش هم در این فصل سرد مراجعه کننده ای نداشته چه تاثیری در بهبود شرایط خواهد داشت؟ می بینید که جاده ها هم چنان باز است و مردم به سفر می روند و محدودیتی اعمال نمی شود.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

دکتر طبرسی در مورد تکمیل ظرفیت بیمارستان ها و شرایط فوق العاده کرونا به ویژه در مورد بیمارانی که به آی سی یو نیاز دارند نیز اظهار‌کرد: متأسفانه تعدادی از این بیمارها سرگردان اند. آن زمانی که به مردم هشدار می دادیم اگر رعایت نکنند و به سفرها ادامه بدهند، شرایط سختی خواهیم داشت این روزها را پیش بینی می کردیم. ما رعایت نکردیم و الان در این وضعیت قرار گرفتیم. متاسفانه کاری از دست ما ساخته نیست.

او اضافه کرد: اگر شمار مبتلایان و کسانی که به خدمات بیمارستانی نیاز دارند از این هم بیشتر شود به برپایی بیمارستان صحرایی نیاز پیدا می کنیم اما باید به یاد داشته باشیم برپایی بیمارستان صحرایی به این سادگی نیست. برای این کار به فضای مناسب، نیروی متخصص و امکانات نیاز داریم که در حال حاضر موجود نیست.

طبرسی ادامه داد: قرار بود ارتش بیمارستان های صحرایی را راه اندازی کند که متاسفانه خود آنها به شدت زیر بار کرونا قرار دارند. همه نیروهای متعلق به بیمارستان های ارتش ۲۴ ساعته مشغول اند. در واقع نیرویی نمانده که بخواهند در بخش بیمارستان صحرایی از آن ها استفاده کنند. به یاد داشته باشید کرونا مثل وبا و بیماری هایی این چنینی نیست که با تزریق سرم و درمان هایی از این دست بتوانیم به بیمار کمک کنیم. بیمار مبتلا به کرونا به اکسیژن، امکانات مجهز و پزشکان متخصص نیاز دارد و با بیمارستان صحرایی و امکانات اولیه نمی توان به بیماران مبتلا به کرونا کمکی کرد.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با تأکید بر این که در حال حاضر نیز با کمبود نیروی متخصص در بیمارستان ها مواجهیم اظهار‌کرد: نیروی کافی نداریم و کسانی هم که الان مشغول هستند بسیار خسته اند.

او در پاسخ به این سؤال که چرا نیروی متخصص به بیمارستان ها تزریق نمی شود و اگر شدت بیماری باز هم افزایش پیدا کند چه باید کرد تأکید کرد: این را باید از وزارت بهداشت و رییس جمهور بپرسید. وزارت بهداشت و دولت باید چاره ای بیندیشد از ما کاری ساخته نیست.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

طبرسی در بخش دیگری از این گفت و گو درباره داروهایی که برای درمان ترامپ تجویز شد به همشهری آنلاین گفت: یکی از این داروها رمدسیویر بود که در ایران هم استفاده می شود، یکی دیگر دگزامتازون بود که ما هم برای بیماران تجویز می کنیم و داروی دیگر مونوکلرا آنتی بادی بود که الان سازمان انتقال خون در ایران در حال ساختن این آنتی بادی است. این آنتی بادی نوعی از پلاسماست. در واقع پلاسمای افرادی را که بهبود یافته اند می گیرند و بعد آنتی بادی هایی را که خنثی کننده اند جدا می کنند و بعد به بیمار تزریق می کنند. سازمان انتقال خون در حال ساخت این دارو است باید ببینیم چه زمانی آماده می شود و به مرحله استفاده بالینی می رسد.

او تأکید کرد: البته باید تأکید کنم که این داروها باید در مراحل اولیه درگیری بیمار با ویروس کرونا استفاده شوند. در مراحلی که بیماری شدت پیدا می کند و بیمار به آی سی یو نیاز پیدا می کند هیچ کدام از این داروها کمک نمی کنند.

رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری در پایان تأکید کرد: اوضاع خراب است. متأسفانه در این شرایط نه مسوولان کاری می کند و نه مردم همکاري می کنند. با تداوم این رفتارها باید منتظر روزهای سخت تر و تلخ تر باشیم.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

  • 15
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
هانده دوغان دمیر,بیوگرافی هانده دوغان دمیر,تحصیلات هانده دوغان دمیر بیوگرافی هانده دوغان دمیر، بازیگر جوان ترکیه ای (+ تصاویر)

زاده: ۲۲ نوامبر ۱۹۸۵

زادگاه: آنکارا – ترکیه

قد: ۱۷۰ سانتیمتر 

مدرک: لیسانس رشته جامعه شناسی

شغل: بازیگر

ادامه
ویژه سرپوش