جمعه ۰۸ اسفند ۱۳۹۹
۱۰:۴۵ - ۲۰ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۱۲۳۶
حوزه بهداشت و رفاه

دفن ۲۲ هزار کرونایی در بهشت ‌زهرا در ۹ ماه/ این آرامستان فقط ۳ سال دیگر ظرفیت دارد

بهشت زهرا,فوتی های کرونا در بهشت زهرا
طی سال ۹۸ حدود ۵۱ هزار نفر در بهشت زهرای تهران به صورت عادی دفن شدند، ولی تنها طی ۹ ماه گذشته به گفته مدیرعامل سازمان بهشت زهرا حدود ۲۲ هزار نفر بر اثر ابتلا به کرونا در این آرامستان به خاک سپرده شده اند.

به گزارش همشهری آنلاین، بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت تا روز گذشته در کل کشور ، کرونا ۵۱۲۱۲ نفر قربانی داشته است. به عبارتی حدود نیمی از جان باختگان کرونایی، مربوط به تهران هستند. البته که تهران از نظر وسعت و جمعیت، اختلاف بسیار زیادی با سایر کلانشهرها دارد؛ با این حال جدا از آنکه چه میزان از فوتی های کرونایی مربوط به تهران و سایر شهرهاست، این موضوع اهمیت دارد که بهشت زهرا روزبه روز، به تکمیل ظرفیتش نزدیکتر می شود.

آمارهای سازمان بهشت زهرا نشان می دهد که امسال، تعداد متوفیان به خاک سپرده شده، اختلاف بسیار زیادی نسبت به سالیان گذشته دارد؛ این درصورتی است که اگر بخت یار نشود، طبیعت روی خوشش را با باد و باران به پایتخت نشینان نشان ندهد و هوا آلوده شود، متأسفانه تعداد فوتی ها بخاطر سکته های قلبی و تشدید بیماری های ریوی افزایش می یابد.

بنابراین سوال مهم این که قرار است این آرامستان بزرگ تا چه زمانی گنجایش دفن متوفیان را داشته باشد و بعد از اتمام گنجایش، سرنوشت متوفیان جدید چه خواهد شد؟ بر همین اساس، سال گذشته با اعلام محدودیت ظرفیت دفن در سازمان بهشت زهرا، شورای شهر تهران طرحی را درخصوص توسعه آرامستان های تهران ارائه کرد که این طرح هنوز به صحن شورا نرسیده است.

زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران، در این مورد به همشهری گفت: «سازمان بهشت زهرا طی دهه ۵۰افتتاح شده است و تا امروز، نیم قرن است که از سابقه خدمات آن می گذرد. در این مدت سازمان به خوبی توانسته به شهروندان کلانشهر تهران خدمات ارائه بدهد. بهشت زهرا به دلیل جانمایی درست، خیلی خوب جوابگوی شهروندان بوده است. به علاوه طی نیم قرن ظرفیت هایی ایجاد کرده تا دچار مشکل و کمبود فضا نباشد، ولی براساس برنامه ریزی های انجام شده، بهشت زهرا فقط تا چند سال آینده ظرفیت دارد که دفن در آن صورت بگیرد و از آنجایی که هر سازمان و فضایی، زمانی ظرفیت هایش پر می شود، اگر آینده نگری نداشته باشیم، دچار مشکل خواهیم شد.»

نوری با بیان این که در شرایط حساس امروز و با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش آمار مرگ ومیر در کشور این مسئله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد، افزود: «به همین منظور، ضمن پیگیری هایی که کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا داشته، قرار شده گنجایش ظرفیت سازمان بهشت زهرا با راهکارهای مدیریتی و ظرفیتی و همچنین توسعه آرامستان های جدید در شهر تهران افزایش پیدا کند.»

او افزود: «شهر تهران از گستره زيادي برخوردار است. طبیعی است امروز مشکل است که به عنوان مثال مردم از شمال تهران به جنوب شهر بروند؛ برای همین بهتر است در یک نقطه ای از شهر به غیر از   بهشت زهرا، پیش بینی ها برای احداث آرامستان های جدید صورت بگیرد.»

محل جدید، شمال، شرق یا غرب شهر؟

چند سال پیش و اواخر کار دوره مدیریت شهری پیشین، اعلام شد که بخشی در شرق تهران بعنوان مکانی جدید برای دفن اموات پایتخت درنظر گرفته شده و در حال بررسی نهایی است، ولی گویا تا به حال به نتیجه نرسیده است. به همین خاطر سمت و سوی ماجرا به سمت توسعه بهشت زهرا رفت.

بهشت زهرا,فوتی های کرونا در بهشت زهرا

نوری اما در گفت وگو با همشهری اعلام‌کرد که بررسی های بیشتر همچنان در حال انجام است. او گفت:« بخشی از نیازهای دفنی تهران، از طریق توافق و تملک زمین هایی در شمال، شرق و غرب شهر انجام می شود. البته هنوز توافق و تملک زمین های شمال، شرق و غرب تهران قطعی نشده و اگر قطعی شود، اعلام عمومی خواهد شد. اکنون مطالعات برای جانمایی آرامستان ها در تهران توسط مشاوران انجام و در قالب طرح به شورا ارائه شده است. این طرح مطالعاتی در حال بررسی است و بعد از بررسی های لازم و تأیید به صورت لایحه به شورا ارائه خواهد شد.»

سعید خال، مدیرعامل سازمان بهشت زهرا نیز در این زمینه گفت: «مساحت ابتدایی بهشت زهرا حدود ۳۱۴هکتار بود که در ۲مقطع زمانی سال های ۷۸و ۸۸به ترتیب ۱۱۰و ۱۶۰هکتار به آن افزوده شد. به عبارتی مساحت فعلی در مجموع ۵۸۴هکتار است و یکی از بزرگ ترین آرامستان های جهان محسوب می شود که طی نیم قرن تعداد یک میلیون و ۷۵۰هزار نفر پذیرش داشته است.»

به گفته وی، تا امروز تعداد یک میلیون و ۵۰۰نفر از پذیرش شدگان در این آرامستان تدفین شده اند و ۲۵۰هزار نفر به شهرستان ها ارجاع داده شده اند. خال ادامه داد :« با توجه به تعداد فوتی ها، سازمان بهشت زهرا حداکثر ظرف ۳سال آینده پاسخگوی متوفیان خواهد بود. به همین منظور مدیریت شهری از سال گذشته مشاوران مجربی را انتخاب کرده است تا به مکان یابی آرامستان های جدید برای شهر تهران بپردازند. نتیجه مطالعات تا آخر سال مشخص می شود و مدیریت شهری اعلام می کند که چه آرامستان هایی به تهران اضافه خواهد شد.»

بهشت زهرا,فوتی های کرونا در بهشت زهرا

خال در پایان گفت: «طی ۹ماهی که از بحران کرونا می گذرد با اینکه تعداد متوفیان شهر تهران بعلاوه متوفیان کرونایی در برخی از روزها به نزدیک ۴۰۰نفر هم رسیده، اما تاکنون مشکلی نداشتیم. لازم است بگویم در بهشت زهرا قطعه کرونایی ها وجود ندارد و شهروندان می توانند طبق دلخواه خودشان متوفی را در هر جایی از بهشت زهرا که بخواهند با رعایت پروتکل های بهداشتی دفن کنند.»

سعید خال همچنین اعلام‌کرد که از ابتدای شیوع کرونا در کشور حدود ۲۲ هزار نفر متوفی کرونایی در بهشت زهرا پذیرش شده اند که از این میزان زیر هزار نفر بعد از پذیرش به شهرستان ها برای تدفین منتقل شدند.

پذیرش ۲۲۵تا ۲۴۵ فوتی در روز

به طور متوسط روزانه ۷۵جان باخته کرونایی در بهشت زهرا دفن شده اند. طی سال۹۸ به طور متوسط روزانه ۱۵۰تا۱۷۰ فوتی در بهشت زهرا پذیرش شده اند. از ابتدای سال تاکنون به طور متوسط روزانه ۲۲۵تا۲۴۵ فوتی در بهشت زهرا پذیرش شده اند. در روزهای اوج کرونا، تعداد پذیریش فوتی های ناشی از کرونا در بهشت زهرا حدودا برابر با سایر فوتی ها بوده است. تقریباً نیمی از متوفیان کرونایی کشور مربوط به استان تهران هستند.

بهشت زهرا,فوتی های کرونا در بهشت زهرا

  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
علی انصاریان,عکس علی انصاریان,زندگینامه علی انصاریان بیوگرافی علی انصاریان، برادر زاده روحانی معروف (+ تصاویر)

زاده: ۱۴ تیر ۱۳۵۶

زادگاه: تهران 

ملیت: ایرانی

پست: مدافع

پیشه: بازیکن فوتبال، هنرپیشه، مجری

ادامه
امیرعباس گلاب,بیوگرافی امیرعباس گلاب,آهنگ های امیرعباس گلاب بیوگرافی امیرعباس گلاب خواننده و آهنگ ساز ایرانی (+تصاویر)

تولد: ۲۴ آبان ۱۳۶۵

سبک: پاپ و راک

ساز: گیتار و پیانو

زمینهٔ فعالیت: خواننده و آهنگ ساز

سال های فعالیت: از ۸۶ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش