سه شنبه ۰۱ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۴۶

فواید گوش دادن به موسیقی حین زایمان

موسیقی حین زایمان,تاثیر موسیقی در حین زایمانموسیقی حین زایمان
مطالعات نشان می دهند به صورت کلی گوش دادن به صدای موسیقی برای دستیابی در زمان بارداری تاثیرات زیادی بر آرامش جنین می گذارد به طوری که نوزادی آرام تر به دنیا خواهد آمد. اما تاثیر موسیقی در حین زایمان مبحثی است که در ادامه این مطلب سرپوش به آن اشاره می شود.

یکی از مهمترین مراحلی که برای هر زن وجود دارد مربوط به زایمان طبیعی است. در همین راستا ادعا می شود که هدایت کردن صحیح بیمار از طریق متخصص زنان یا ماما برای انجام زایمان طبیعی بسیار حائز اهمیت است. غالبا مادران باردار دوست دارند در شرایطی آرام و بدون تنش زایمان طبیعی انجام دهند و یک نوزاد سالم به دنیا بیاورند، پس گوش دادن به موسیقی که مورد علاقه مادر باشد و بتواند یک داستان عاشقانه را تداعی کند؛ آرامش را افزایش و استرس را کاهش می دهد که این موارد در حین زایمان طبیعی ضروری خواهند بود. در ادامه به تاثیر موسیقی بر روند زایمان بیشتر اشاره می شود. 

آیا موسیقی تاثیری در روند زایمان طبیعی دارد؟

در سال های اخیر تکنیک های بسیاری توسط پزشکان به کار گرفته شده اند تا در روند زایمان طبیعی تاثیر مثبت بگذارند، این تکنیک ها تاحدی توانسته اند تولدی ایمن و زایمانی راحت را ایجاد کنند. درحقیقت هدف اصلی تمام این فعالیت ها ایجاد آرامش، کاهش استرس و ایجاد هماهنگی بین بدن زن و شرایط موجود است که به نوبه خود می توانند روند زایمان طبیعی را آسان تر کنند. به عنوان یک زن باردار باید به خاطر داشته باشید که گوش کردن به موسیقی چیزی است که در یک لحظه می تواند سبب آرامش شود و در لحظه ای دیگر با بالا رفتن تن موسیقی یا ناخوشایند بودن صدای خواننده، استرس را بالا برده و خسته کننده شود. 

براساس یافته های موجود گوش دادن به موسیقی می تواند روند زایمان طبیعی را راحت تر کند در نتیجه در این فرآیند به زن باردار کمک می کند. این موضوع برمی گردد که گوش دادن ما. زمان پخش موسیقی ما تنها به موسیقی گوش نمی دهیم بلکه با آن ارتباط می گیریم و به دنبال قدرت درک آن را کاملا احساس می کنیم. این توضیجات بیشتر پزشکان فکر می کنند که گوش دادن به انواع موسیقی بخش هایی از ذهن مادر باردار را تحریک می کند و در کنار آن تجارب شادی را به فرد ارائه خواهد داد که به خودی خود درد ناشی از روند زایمان طبیعی را در بدن به میزان قابل توجهی کاهش دهد. 

علاوه بر این موضوع شنیدن صدای موسیقی به عنوان یک درمان اساسی در کاهش اضطراب زنان باردار تاثیر می گذارد زیرا می‌تواند به زنان کمک کند تا میزان استرس خود را در حین انجام عمل زایمان طبیعی کاهش داده و کمتر در معرض درد باشند.

موسیقی حین زایمان,نحوه استفاده از موسیقی در طول انجام زایمان طبیعیهمه چیز درباره ترفند موسیقی حین زایمان

مزایای شگفت‌انگیز موسیقی در هنگام زایمان طبیعی:

به دلایل مختلفی گوش دادن به موسیقی در حین زایمان طبیعی بسیار مفید خواهد بود. تولد نوزاد برای مادر پایان یک سفر طولانی و خسته کننده است، به همین دلیل گوش دادن به موسقی ذهن مادر را آرام می کند و افکار را از آنچه به خود مشغول کرده منحرف می کند تا مادر بتواند با راحتی کامل فرزندش را به دنیا بیاورد. 

از طرفی گوش دادن به موسیقی که برای مادر آشنا است به روند زایمان طبیعی مادر کمک می کند زیرا همان احساسات تداعی می شوند، این موضوع زمانی که مادر اولین تجربه زایمان را داشته باشد تاثیر چندین برابر خواهد شد. 

نکته مهم دیگر در مورد زایمان طبیعی این است که گوش دادن به موسیقی می‌تواند بدن فرد باردار را تشویق به حرکت کرده و به نوبه خود، تولد سریع نوزاد را به دنبال داشته باشد.

گوش دادن به موسیقی به دلیل آرامش بخشی می تواند موجبات کاهش درد در بدن را کاهش دهد، زیرا میزان اضطراب و استرس این افراد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. 

موسیقی حین زایمان,مزایای موسیقی حین زایمانمزایای موسیقی حین زایمان

نحوه استفاده از موسیقی در طول انجام زایمان طبیعی:

همانطور که اشاره شد گوش دادن به موسیقی مورد علاقه در حین زایمان ایده ای فوق العاده برای تحمل درد و رسیدن به انگیزه است. از طرفی آرامش فرد را در طول زایمان طبیعی به خوبی تامین خواهد نمود. در ادامه به چند نکته ساده در این خصوص اشاره می شود که عبارتند از: 

انتخاب لیستی از انواع موسیقی‌ها:

شما به عنوان یک مادر باردار می توانید لیستی از موسیقی را از اینترنت تهیه کنید اما نباید فراموش کنید که انتخاب شخصی شما در این موضوع مهم خواهد بود. هر فردی مجموعه ای آهنگ های متفاوت را دوست دارد پس باید خودش پلی لیست مورد علاقه اش را ارائه دهد به طوری که با گوش دادن به این آهنگ ها احساس آرامش و راحتی داشته باشد. 

با توجه به توضیحات ارائه شده بهتر است مادر باردار پلی لیست را روی فلش یا سی دی تهیه کرده و نگهداری کند. علاوه بر این موارد، زنان حامله باید آهنگ‌هایی را انتخاب کنند که لبخند را به روی صورت آن‌ها آورده و آرام و آرام سبب کاهش اضطراب و استرس شود.

موسیقی حین زایمان,نحوه استفاده از موسیقی در طول انجام زایمان طبیعیانتخاب لیست موسیقی برای گوش دادن حین زایمان

گوش دادن به موسیقی در طول انجام عمل زایمان طبیعی:

همانطور که پیش از این گفته شد گوش دادن به موسیقی در زمان زایمان طبیعی موجب کاهش درد و اضطراب خواهد شد، از طرفی تولد نوزاد سریع و موثرتر خواهد شد. البته اگر فهرست انتخابی شما از پیش شروع به زایمان تهیه شده باشد به آن گوش دهید. انجام این کار قبل از شروع درد زایمان طبیعی به شما کمک می‌کند که به راحتی به آن‌ها عادت کنید. پس اگر به عنوان یک خانم باردار دوست دارید که در حین زایمان به آهنگ گوش دهید با بیمارستان هماهنگ شوید و با پزشک خود هم در این خصوص مشورت کنید. 

موسیقی حین زایمان,فواید گوش دادن به موسیقی حین زایماندرباره گوش دادن به موسیقی حین زایمان

در ادامه باید بدانید که گوش دادن به موسیقی در حین زایمان باید تمام صداهای اضافی یا وسایل را حذف کنید زیرا مکالمات اضافی و مختلف می توانند ذهن را منحرف کند، همچنین در زمان زایمان پزشک را دچار اشتباه می کند. پس اگر این شرایط برای بیمار محیا نباشد ممکن است از یک هدفون دستی برای پخش موسیقی موردعلاقه استفاده شود تا زایمان بدون زحمت و آسان تر باشد. 

استفاده از موسیقی به عنوان یک فرآیند کاهش‌دهنده درد در هنگام زایمان طبیعی عمل کرده و اگر هم نتواند سودمند باشد، هیچ عارضه‌ای برای فرد به همراه نخواهد داشت!

گردآوری: بخش زناشویی سرپوش

  • 16
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش