پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۴۶

فواید گوش دادن به موسیقی حین زایمان

موسیقی حین زایمان,تاثیر موسیقی در حین زایمانموسیقی حین زایمان
مطالعات نشان می دهند به صورت کلی گوش دادن به صدای موسیقی برای دستیابی در زمان بارداری تاثیرات زیادی بر آرامش جنین می گذارد به طوری که نوزادی آرام تر به دنیا خواهد آمد. اما تاثیر موسیقی در حین زایمان مبحثی است که در ادامه این مطلب سرپوش به آن اشاره می شود.

یکی از مهمترین مراحلی که برای هر زن وجود دارد مربوط به زایمان طبیعی است. در همین راستا ادعا می شود که هدایت کردن صحیح بیمار از طریق متخصص زنان یا ماما برای انجام زایمان طبیعی بسیار حائز اهمیت است. غالبا مادران باردار دوست دارند در شرایطی آرام و بدون تنش زایمان طبیعی انجام دهند و یک نوزاد سالم به دنیا بیاورند، پس گوش دادن به موسیقی که مورد علاقه مادر باشد و بتواند یک داستان عاشقانه را تداعی کند؛ آرامش را افزایش و استرس را کاهش می دهد که این موارد در حین زایمان طبیعی ضروری خواهند بود. در ادامه به تاثیر موسیقی بر روند زایمان بیشتر اشاره می شود. 

آیا موسیقی تاثیری در روند زایمان طبیعی دارد؟

در سال های اخیر تکنیک های بسیاری توسط پزشکان به کار گرفته شده اند تا در روند زایمان طبیعی تاثیر مثبت بگذارند، این تکنیک ها تاحدی توانسته اند تولدی ایمن و زایمانی راحت را ایجاد کنند. درحقیقت هدف اصلی تمام این فعالیت ها ایجاد آرامش، کاهش استرس و ایجاد هماهنگی بین بدن زن و شرایط موجود است که به نوبه خود می توانند روند زایمان طبیعی را آسان تر کنند. به عنوان یک زن باردار باید به خاطر داشته باشید که گوش کردن به موسیقی چیزی است که در یک لحظه می تواند سبب آرامش شود و در لحظه ای دیگر با بالا رفتن تن موسیقی یا ناخوشایند بودن صدای خواننده، استرس را بالا برده و خسته کننده شود. 

براساس یافته های موجود گوش دادن به موسیقی می تواند روند زایمان طبیعی را راحت تر کند در نتیجه در این فرآیند به زن باردار کمک می کند. این موضوع برمی گردد که گوش دادن ما. زمان پخش موسیقی ما تنها به موسیقی گوش نمی دهیم بلکه با آن ارتباط می گیریم و به دنبال قدرت درک آن را کاملا احساس می کنیم. این توضیجات بیشتر پزشکان فکر می کنند که گوش دادن به انواع موسیقی بخش هایی از ذهن مادر باردار را تحریک می کند و در کنار آن تجارب شادی را به فرد ارائه خواهد داد که به خودی خود درد ناشی از روند زایمان طبیعی را در بدن به میزان قابل توجهی کاهش دهد. 

علاوه بر این موضوع شنیدن صدای موسیقی به عنوان یک درمان اساسی در کاهش اضطراب زنان باردار تاثیر می گذارد زیرا می‌تواند به زنان کمک کند تا میزان استرس خود را در حین انجام عمل زایمان طبیعی کاهش داده و کمتر در معرض درد باشند.

موسیقی حین زایمان,نحوه استفاده از موسیقی در طول انجام زایمان طبیعیهمه چیز درباره ترفند موسیقی حین زایمان

مزایای شگفت‌انگیز موسیقی در هنگام زایمان طبیعی:

به دلایل مختلفی گوش دادن به موسیقی در حین زایمان طبیعی بسیار مفید خواهد بود. تولد نوزاد برای مادر پایان یک سفر طولانی و خسته کننده است، به همین دلیل گوش دادن به موسقی ذهن مادر را آرام می کند و افکار را از آنچه به خود مشغول کرده منحرف می کند تا مادر بتواند با راحتی کامل فرزندش را به دنیا بیاورد. 

از طرفی گوش دادن به موسیقی که برای مادر آشنا است به روند زایمان طبیعی مادر کمک می کند زیرا همان احساسات تداعی می شوند، این موضوع زمانی که مادر اولین تجربه زایمان را داشته باشد تاثیر چندین برابر خواهد شد. 

نکته مهم دیگر در مورد زایمان طبیعی این است که گوش دادن به موسیقی می‌تواند بدن فرد باردار را تشویق به حرکت کرده و به نوبه خود، تولد سریع نوزاد را به دنبال داشته باشد.

گوش دادن به موسیقی به دلیل آرامش بخشی می تواند موجبات کاهش درد در بدن را کاهش دهد، زیرا میزان اضطراب و استرس این افراد را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. 

موسیقی حین زایمان,مزایای موسیقی حین زایمانمزایای موسیقی حین زایمان

نحوه استفاده از موسیقی در طول انجام زایمان طبیعی:

همانطور که اشاره شد گوش دادن به موسیقی مورد علاقه در حین زایمان ایده ای فوق العاده برای تحمل درد و رسیدن به انگیزه است. از طرفی آرامش فرد را در طول زایمان طبیعی به خوبی تامین خواهد نمود. در ادامه به چند نکته ساده در این خصوص اشاره می شود که عبارتند از: 

انتخاب لیستی از انواع موسیقی‌ها:

شما به عنوان یک مادر باردار می توانید لیستی از موسیقی را از اینترنت تهیه کنید اما نباید فراموش کنید که انتخاب شخصی شما در این موضوع مهم خواهد بود. هر فردی مجموعه ای آهنگ های متفاوت را دوست دارد پس باید خودش پلی لیست مورد علاقه اش را ارائه دهد به طوری که با گوش دادن به این آهنگ ها احساس آرامش و راحتی داشته باشد. 

با توجه به توضیحات ارائه شده بهتر است مادر باردار پلی لیست را روی فلش یا سی دی تهیه کرده و نگهداری کند. علاوه بر این موارد، زنان حامله باید آهنگ‌هایی را انتخاب کنند که لبخند را به روی صورت آن‌ها آورده و آرام و آرام سبب کاهش اضطراب و استرس شود.

موسیقی حین زایمان,نحوه استفاده از موسیقی در طول انجام زایمان طبیعیانتخاب لیست موسیقی برای گوش دادن حین زایمان

گوش دادن به موسیقی در طول انجام عمل زایمان طبیعی:

همانطور که پیش از این گفته شد گوش دادن به موسیقی در زمان زایمان طبیعی موجب کاهش درد و اضطراب خواهد شد، از طرفی تولد نوزاد سریع و موثرتر خواهد شد. البته اگر فهرست انتخابی شما از پیش شروع به زایمان تهیه شده باشد به آن گوش دهید. انجام این کار قبل از شروع درد زایمان طبیعی به شما کمک می‌کند که به راحتی به آن‌ها عادت کنید. پس اگر به عنوان یک خانم باردار دوست دارید که در حین زایمان به آهنگ گوش دهید با بیمارستان هماهنگ شوید و با پزشک خود هم در این خصوص مشورت کنید. 

موسیقی حین زایمان,فواید گوش دادن به موسیقی حین زایماندرباره گوش دادن به موسیقی حین زایمان

در ادامه باید بدانید که گوش دادن به موسیقی در حین زایمان باید تمام صداهای اضافی یا وسایل را حذف کنید زیرا مکالمات اضافی و مختلف می توانند ذهن را منحرف کند، همچنین در زمان زایمان پزشک را دچار اشتباه می کند. پس اگر این شرایط برای بیمار محیا نباشد ممکن است از یک هدفون دستی برای پخش موسیقی موردعلاقه استفاده شود تا زایمان بدون زحمت و آسان تر باشد. 

استفاده از موسیقی به عنوان یک فرآیند کاهش‌دهنده درد در هنگام زایمان طبیعی عمل کرده و اگر هم نتواند سودمند باشد، هیچ عارضه‌ای برای فرد به همراه نخواهد داشت!

گردآوری: بخش زناشویی سرپوش

  • 16
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
ویژه سرپوش