دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
۱۶:۱۳ - ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۳۰۸۳
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

بالاخره تا کی باید ماسک بزنیم؟

ماسک,واکسن کرونا
مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری آمریکا سختگیری ها در رابطه پوشیدن ماسک برای اشخاص واکسینه شده را کاهش داده است. ولی این بدان معنی نیست که ما بزودی شاهد پایانی برای ماسک زدن خواهیم بود.

مقامات بهداشت عمومی از مردم می خواهند حتی بعد از دریافت واکسن، از ماسک استفاده نموده و فاصله اجتماعی را حفظ کنند. ولی این مسأله شاید متناقض بنظر برسد و این سؤال بوجود بیاید که اگر کسی واکسن بزند، آیا از ویروس کرونا (corona) در امان نمی ماند؟

پاسخ پیچیده است:اکثریت قریب به اتفاق افرادی که واکسینه میشوند ازکووید- ۱۹ در امان هستند. با این حال، اشخاص واکسینه شده امکان دارد ویروس را انتقال دهند ، چه بسا اگر هیچ علائمی نداشته باشند.

اوری آگوست، استاد ایمونولوژی در دانشگاه کرنل در این رابطه می گوید:« ما امروز می دانیم که واکسن ها قادر به محافظت در برابر بیماری هستند، ولی چیزی که واقعاً فرصت کافی برای درک آن نداشته‎ ایم این است که آیا واکس ها از شیوع بیماری هم پیشگیری می کنند؟»

به این علت که سارس کروناویروس امکان دارد هنوز دستگاه تنفسی را درگیر نگه داشته باشد، چه بسا اگر سلول های ایمنی سیستمیک، بدن را از بیماری کووید- ۱۹ محافظت کنند.

تا کِی باید از ماسک استفاده کنیم؟

برای یک آینده دور، ماسک های خود را نگه دارید. در حال حاضر ، چندین مسأله ناشناخته موجود است که باعث می شود استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی درجهت محافظت از جامعه، در سطح گسترده تری مهم باشد.

اولا، دانشمندان نمی دانند که واکسن های کووید- ۱۹چگونه از انتقال بدون علامت سارس کروناویروس محافظت می کنند. نشانه های امیدوارکننده ای وجود دارد ، ولی تحقیقات ناقص است. محققان همینطور نمی دانند که واکسن کووید- ۱۹ برای چه مدتی ممکن است از افراد در برابر ویروس محافظت کند.

دانشمندان همچنین حواسشان هست که چگونه تغییرات تکاملی ویروس یا انواع آن بر اثربخشی واکسن ها تأثیر می گذارد. پژوهشگران قبلاً دریافته اند که تاثیرگذاری واکسن جانسون و جانسون در آفریقای جنوبی که نوع جهش یافته B۱۳۵۱، در آن وجود دارد ، کاهش یافته است.

اوری آگوست، استاد ایمونولوژی در دانشگاه کرنل در این رابطه می گوید:« ما امروز می دانیم که واکسن ها قادر به محافظت در برابر بیماری هستند، ولی چیزی که درواقع فرصت کافی برای درک آن نداشته‎ ایم این است که آیا واکس ها از شیوع بیماری هم پیشگیری می کنند؟»

با این حال، شاید مهمترین عامل،" میزان پذیرش واکسن توسط بزرگسالان واجد شرایط " باشد. کودکان میتوانند عامل شیوع بیماری باشند، ولی واجد شرایط تزریق واکسن نیستند. برخی از آن ها امکان دارد بیش از حد در معرض خطر ایمنی قرار بگیرند و برخی دیگر ممکن است با موانع اداری در روند واکسیناسیون روبرو شوند.

اگر هنوز مجبور به ماسک زدن باشیم، تزریق واکسن چه فایده ای دارد؟

استفاده از ماسک و حفظ فاصله اجتماعی را بعنوان استراتژی های مداومی برای کاهش خطر در نظر بگیرید که در کنار آن دانشمندان مشغول انجام تحقیقات هستند تا بیشتر افراد واکسینه میشوند و شیوع کووید- ۱۹ کاهش می یابد.

به عنوان مثال، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها گفتند که افراد میتوانند در خانه و بدون ماسک با اشخاصِ کاملاً واکسینه شده دور هم جمع شوند. افراد، دو هفته پس از دریافت آخرین واکسن،« کاملاً واکسینه شده» تلقی می شوند. همان اشخاص بعد از تزریق واکسن باید در رابطه با حفظ فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک در ملأ عام وظیفه شناس باشند، زیرا به صورت بالقوه میتوانند بیماری را در جامعه به شکل گسترده ای منتقل کنند.

امید است که هرچه تعداد بیشتری واکسینه شوند، افراد کمتری به موارد شدید کووید- ۱۹ مبتلا شود و با شیوع بیماری، فشار بر سیستم بهداشتی کاهش یابد.

دکتر بروس وای لی، استاد سیاست بهداشت در دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه نیویورک گفت:« امیدوارم بتوانیم اکثریت جمعیت را واکسینه کنیم. آن وقت می توانیم درباره حرکت به سمت حالت عادی صحبت کنیم ».

ماسک,واکسن کرونا

چه زمانی این پاسخ ها را خواهیم داشت؟

مطالعات در مورد میزان محافظت واکسن در برابر انتقال ویروس ادامه دارد و امیدوارکننده است ولی ناقص است. بعید بنظر میرسد که واکسن ها خاصیت محافظت کامل یا« ضدعفونی کننده » داشته باشند. فقط تعداد معدودی از واکسن ها میتوانند چنین ادعایی داشته باشند، از جمله واکسن آبله.

با این حال، در صورتیکه واکسنی انتقال را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، خبر خوبی برای توانایی جهان در مهار ویروس خواهد بود.

در شرایط عادی، این دسته از پرسش ها ممکن است در آزمایشات بالینی واکسن که سال های طولانی انجام شده است ، پاسخ داده شده باشد. در این شرایط اضطراری، توقف بیماری مهم ترین هدف بود و واکسن های موجود این کار را بسیار مؤثر انجام می دهند.

آگوست خاطرنشان کرد:« ما احتمال می دهیم که تا اواسط ماه سپتامبر، تعداد هر چه بیشتری از افراد واکسینه شوند. مهمتر اینکه، واکسن ها لزوماً نیازی به محافظت کامل برای کمک به مبارزه با پاندمی را ندارند. اگر همه واکسینه شوند، ویروس در سطح کمتری وجود دارد ».

  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ژوزه مورینیو,شبکه اجتماعی ژوزه مورینیو,فعالیت های ژوزه مورینیو بیوگرافی ژوزه مورینیو یکی از مربیان برتر فوتبال جهان + تصاویر خانوادگی

متولد: ۲۶ ژانویهٔ ۱۹۶۳

محل تولد:پرتغال

فعالیت فعلی:مربیگری

پست گذشته:هافبک

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
راغب,زندگینامه راغب,اظهارات راغب در مورد مهاجرتش به یزد زندگینامه راغب خواننده ایرانی موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام هنری:مصطفی راغب

متولد:اسفند ماه ۱۳۶۸

زادگاه:تهران

مهارت:نقاشی، بازیگری و موسیقی پاپ

مدرک تحصیلی:کارشناسی مدیریت

شغل:تدریس و آموزش صداسازی و آواز

ادامه
محمود احمدی نژاد,دکتر محمود احمدی نژاد,عکس محمود احمدی نژاد بیوگرافی محمود احمدی نژاد ششمین رئیس جمهور ایران (+ تصاویر)

زادروز: ۶ آبان ۱۳۳۵

زادگاه: آرادان، گرمسار، ایران

دین: اسلام، شیعه

ملیت:ایرانی

پیشه:سیاستمدار ،  هیئت علمی

ادامه
ساره بیات,عکس ساره بیات,بیوگرافی ساره بیات متولد بیوگرافی ساره بیات بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر خانوادگی)

تایخ تولد: ۱۴ مهر ۱۳۵۸

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۸۰  تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
روبرت امرسون لوکاس,تصاویر روبرت امرسون لوکاس,بهینه‌سازی ساختار مالیات رابرت لوکاس بیوگرافی رابرت لوکاس و فعالیت های او در زمینه اقتصاد (+ تصاویر)

زاده:۱۵ سپتامبر ۱۹۳۷

زادگاه:یاکیما، واشینگتن,  ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد کلان

ملیت:ایالات متحده آمریکا

مکتب فکری:اقتصاد کلان کلاسیک نو

ادامه
بیوگرافی و زندگینامه لیندا کیانی عکس,لیندا کیانی,عکس های جدید لیندا کیانی بیوگرافی لیندا کیانی بازیگر موفق کشور (+ تصاویر اینستاگرامی)

تاریخ تولد:۲۳ شهریور ۱۳۵۹

محل تولد:آبادان

تحصیلات:فوق لیسانس فلسفه

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:بازیگر

ادامه
ابوریحان بیرونی,درباره ی ابوریحان بیرونی,شرح حال ابوریحان بیرونی زندگینامه ابوریحان بیرونی دانشمند مشهور ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۳ ذیحجه ۳۶۲

زادگاه:کاث،  خوارزم

ملیت:ایران

دین:اسلام

دیگر نام ها:ابوریحان محمد بن احمد بیرونی

ادامه
هادی ساعی,هادی ساعی در نقش,زندگینامه هادی ساعی زندگینامه هادی ساعی تکواندوکار پیشین و بازیگر ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ خرداد ۱۳۵۵

محل تولد:شهرستان بستان آباد

ملیت:ایرانی

سال های فعالیت:۱۳۸۷ – ۱۳۶۵

پیشه:مدیر ورزشی، بازیگر

ادامه
سبک خاص حجت اشرف زاده,شهرت حجت اشرف زاده با ماه و ماهی,حجت اشرف زاده بیوگرافی حجت اشرف زاده خواننده ترانه ی معروف ماه و ماهی (+ تصاویر خانوادگی)

نام:حجت اشرف زاده

تاریخ تولد:۱۲ آذر ۱۳۵۸

محل تولد: نیشابور- خراسان رضوی

سبک: تلفیقی پاپ و سنتی

تحصیلات: کارشناس نرم افزار

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش