یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱
۰۸:۱۶ - ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۲۱۹۲۳
تحقیقات و پژوهش های پزشکی

همه چیز درباره شیوع ویروس کووید- ۲۲ ؛ سویه ای خطرناک تر و وحشتناک تر از کرونا

کروناویروس,بیماری سال2022
سویه ای خطرناک تر و وحشتناک تر از کرونا بروز و ظهور یافته است که میتوان واریانت های گذشته کروناویروس ها مانند دلتا و اُمیکرون را شوخی تلقی کرد. شیوع بیماری تازه که احتمالاً بیماری سال ۲۰۲۲ لقب گیرد، احتمالاً با علائم مشابه بیماری در چین در شهرهایی از اروپا و آمریکا دیده شده است..

به گزارش روزنامه همدلی، « تصاویر منتشرشده از صف تست کرونا در پکن بار دیگر توجهات جهانی را به سمت ویروس های جدید و بیماری در سال ۲۰۲۲ جلب نموده است. انتشار اخبار و جزئیات تازه از موج سخت گیری ها در قرنطینه چینی این سوال را در اذهان عمومی دنیا نقش زده که آیا موج جدید کرونا (corona) بازمی گردد؟

در حالی که کشورهای مختلف اندک اندک محدودیت های کرونایی را کاهش میدهند یا لغو می کنند، چین، به عنوان اولین کشوری که درگیر شیوع ویروس شد، قرنطینه ای سختگیرانه را در بعضی شهرهای خود تجربه می کند و این علت موجهی است که بتوان طرح مسئله کرد و مدعی بازگشت پاندمی کرونا (corona) به دنیا شد.

لغو بازی های آسیایی ۲۰۲۲ چین اتفاق افتاده و هر چند هیچ علت رسمی برای لغو بازی های آسیایی ارائه نشده است ولی این اعلام در حالیست که چین شرایط سختی را بخاطر شیوع کرونا تجربه می کند. دولت چین از شهروندان این کشور خواسته که همزمان با اعمال محدودیت ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و بسته شدن ده ها ایستگاه مترو دورکاری کنند. شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین، گفته است که سیاست کووید صفر نشان داده که موفق و درست است و با هر گونه انتقاد، پرسش یا نادرست توصیف کردن این سیاست مقابله خواهد شد. شاید چین به درستی متوجه شده است که نمی توان به راحتی از عوارض بیماری در بین مبتلایان و بهبودیافتگان کرونا به علت افت محسوس سرمایه اجتماعی در این کشور چشم پوشی کرد.

خبرهای بد پژوهشگران در مورد کرونا این روزها تیتر رسانه های دنیاست. تحقیقی که توسط دانشمندان« کالج امپریال لندن» و دانشگاه« کمبریج» انجام شده، نقایص شناختی ماندگار در بیماران کرونایی بستری شده در بیمارستان نشان داد که معادل کاهش قدرت شناختی مطابق با ۲۰ سال پیری مغز است.

بسیاری از کشورها به خیال ضعیف شدن ویروس کرونا در جهش های متناوبی که صورت گرفته است، محدودیت ها و ممنوعیت ها را لغو و خود را پیروز میدان نبرد با بیماری قلمداد نموده و از پاندمی خارج شده اند ولی نتیجه یک مطالعه جامع و فراگیر و منحصربه فرد و قوی در ایالات متحده نشان می دهد اُمیکرون به اندازه دیگر واریانت های کووید شدید است.

بر اساس نسخه پیش چاپ یک مطالعه بزرگ در آمریکا، واریانت اُمیکرون ویروس کرونا ذاتاً به اندازه واریانت های قبلی این ویروس شدید است و به گفته کارشناسان، یافته های این مطالعه که شدت اُمیکرون را بعد از محاسبه تأثیر واکسن ها تخمین زده است، بر اهمیت واکسیناسیون و تزریق دوزهای تقویتی و همچنین رعایت دستورالعملی های بهداشتی تأکید دارد. بر اساس نتایج چنین پژوهشی، واکسن ها به پایین نگه داشتن میزان بستری و مرگ در طول موج اُمیکرون در مقایسه با واریانت های قبلی کمک کردند.

فاصله واکسیناسیون جهانی تا وضعیت ایده آل و مطلوب بسیار زیاد است و تعدادی از کشورهای جهان از جمله کشورهای محروم آفریقایی و کشورهایی در قاره آسیا مانند ایران و کره شمالی تاکنون به واکسن های مؤثر و کارآمد برای مبارزه با واریانت های جدید ویروسی دسترسی نداشته اند.

توزیع واکسن در سطح جهان ناعادلانه بوده است؛ به طوریکه سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده است آمار واقعی مرگ های کرونایی در جهان ۱۵ میلیون نفر است. این سازمان معتقد است که بسیاری از کشورها شمار مرگ ومیر ناشی از کووید را کمتر از میزان واقعی برآورد کرده اند.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت، تاکنون تنها حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار مورد مرگ به علت ابتلا به کرونا در جهان گزارش شده است.

تشدید محدودیت های کرونایی در پکن همچنان ادامه دارد و پیش بینی های وحشتناکی از ظاهرشدن یک ویروس جدید از خانواده کروناویروس ها در جهان مطرح شده است مبنی بر اینکه ممکن است بشر هنوز بدترین وضعیت همه گیری یک بیماری را تجربه نکرده باشد و نوع مرگبارتری از ویروس ظاهر شود.

کشف سویه هایی از کرونا که دستگاه ایمنی بدن را فریب می دهند باعث شده است که عنوان شود تحول ویروس کرونا به سویه های اُمیکرون، بی ای یک و بی ای دو محدود نخواهد شد، بلکه دو گونه فرعی بی ای چهار و بی ای پنج نیز شناسایی شدند. این دو گونه فرعی از سویه اُمیکرون توانایی فریب دستگاه ایمنی بدن و افزایش مبتلایان به کرونا را دارند. طرح این موضوع که دو زیرواریانت جدید اُمیکرون می توانند ایمنی ناشی از عفونت قبلی را دور بزنند بسیاری دانشمندان را نگران کرده است.

ماجرای چند ماه اخیر نشان می دهد که سویه ای خطرناک تر و وحشتناک تر بیماری بروز و ظهور یافته است که میتوان واریانت های قبلی کروناویروس ها مانند دلتا و اُمیکرون را شوخی تلقی کرد. شیوع بیماری جدید که احتمالاً بیماری سال ۲۰۲۲ لقب گیرد، احتمالاً با علائم مشابه بیماری در چین در شهرهایی از اروپا و آمریکا دیده شده است. گزارش هایی که در خصوص بیماری جدید منتشر می شود البته تائیدنشده هستند اما این بیم میرود که در صورتیکه ویروس بزودی کنترل نشود بار دیگر بیماری جهانی شود.

ویروس نوظهور شدت انتشار کم و نرخ مرگ ومیر بالایی دارد. در زمان شیوع ویروس کووید- ۱۹ در سال ۲۰۱۹ میلادی، شهرهای بزرگ چین قرنطینه نشدند ولی این بار این عمل انجام گرفت. بدین ترتیب کرونا تمام نشده و اکنون افزایش موارد ابتلا در سایر کشورها اتفاق افتاده است.

حداقل در ۱۴ کشور جهان، مبتلایان به کرونا در هفته گذشته دو برابر شده و این هشداری برای ایران است. اینکه وانمود کرد در ایران مبتلایان کرونا (corona) کاهش یافته و پاندمی تمام شده و بیماری در کشورهای دیگر در حال افزایش است، خیال باطلی است که می تواند مشوقی برای عادی انگاری ویروس در جامعه و در نتیجه رهاسازی شیوه نامه های بهداشتی باشد. نباید فراموش کرد که این روزها از تهران پایتخت گرفته تا دیگر استان های ایران، شاخص آلودگی هوا و کیفیت هوای شهرها از شرایط قرمز هم فراتر رفته و وارد وضعیت بنفش شده است و چون شرایط برای بروز بیماری های تنفسی فراهم است و اثر واکسن ها نیز بعد از چند ماه کاهش یافته است، وقوع موج جدید بیماری دور از انتظار نخواهد بود.»

  • 10
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
سعید صادقی,بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست,عکس های سعید صادقی بیوگرافی سعید صادقی فوتبالیست ایرانی (+ تصاویر)

ملیت:ایرانی

محل تولد:ساری

پیشه:بازیکن فوتبال – عضو تیم ملی فوتبال ایران

پست:هافبک

پا:راست

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ۱۳۷۳

ادامه
الکساندر نوری,بیوگرافی الکساندر نوری,عکس الکساندر نوری بیوگرافی الکساندر نوری اولین سرمربی ایرانی در بوندس لیگا (+ تصاویر)

زاده:۲۹ مرداد ۱۳۵۸

زادگاه:شهر بوکستهوده آلمان

پیشه:سرمربی و فوتبالیست

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:آلمانی

ادامه
علی شادمان,بیوگرافی علی شادمان,زندگی نامه علی شادمان بیوگرافی علی شادمان، بازیگر سینمای ایران (+ تصاویر)

زاده:۴ آذر ۱۳۷۵

زادگاه:ایلام

پیشه:بازیگر 

ملیت:ایرانی

تحصیلات:لیسانس رشته کارگردانی

ادامه
حامد سلطانی,بیوگرافی حامد سلطانی,حامد سلطانی مجری بیوگرافی حامد سلطانی و ماجرای فوت همسرش درتصادف (+ تصاویر)

متولد:۱۳ شهریور ۱۳۶۷ 

زادگاه:مشهد

زمینه فعالیت:تلویزیون

پیشه:مجری

مدرک تحصیلی:گرافیک

همسر:مرحوم فائزه صفری

ادامه
سعید عزت اللهی در کنار کارلوس کیروش,زندگی نامه سعید عزت اللهی,رابطه ترلان پروانه و سعید عزت اللهی بیوگرافی سعید عزت اللهی؛ بازیکن پرسپولیس و تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۵

محل تولد: ایران، بندر انزلی

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک میانی

قد: ۱۹۰ سانتی متر

ادامه
زندگینامه مارتا استوارت,سن مارتا استوارت,برنامه آشپزی مارتا استوارت بیوگرافی مارتا استوارت؛اولین زن میلیارد خانه دار

تاریخ تولد: ۳ آگوست ۱۹۴۱

محل تولد: نیوجرسی

نام همسر: اندی استورات

ملیت: آمریکایی

حرفه: میلیارد، سرمایه گذار، نویسنده

ادامه
عکس های محمدرضا اخباری,بیوگرافی محمدرضا اخباری,محمدرضا اخباری فوتبالیست بیوگرافی محمدرضا اخباری دروازه بان ایرانی

تاریخ تولد: ۲۶ بهمن ۱۳۷۱ معادل ۱۵ فوریه ۱۹۹۳

محل تولد: ایران، اصفهان

قد: ۱۹۰ سانتی متر

وزن: ۸۷ کیلوگرم

سمت: دروازه بان تیم تراکتور

ادامه
عکس حضرت علی اصغر,حضرت علی اصغر ع,حضرت علی اصغر زندگی نامه حضرت علی اصغر؛ نوزاد شش ماهه امام حسین

محل تولد: مدینه، حجاز

درگذشت: ۱۰ محرم ۶۱ ه‍.ق

محل شهادت: کربلا، عراق

مدفن: حرم حسین بن علی

نام پدر: حسین بن علی

نام مادر: رباب بنت امرئ القیس

ادامه
بیوگرافی بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین اللهی,دکتر بهرام عین‌اللهی بیوگرافی بهرام عین اللهی؛ وزیر بهداشت دولت سیزدهم

زاده: ۱۰ بهمن ۱۳۳۷

سمت: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

شروع فعالیت : ۳ شهریور ۱۴۰۰

ملیت: ایرانی

محل تحصیل: دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

ادامه
ویژه سرپوش