پنجشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۱۰۶

تاریخچه و انواع انرژی درمانی چیست؟

انرژی درمانی,انرژی درمانی چیست,انرژی درمانی با دستانرژی‌ درمانی یکی از شاخه‌های پزشکی جایگزین است
انرژی درمانی برای بدن، ذهن و روح انسان به تحریک نیروهایی همچون شادی، انعطاف پذیری، شور و اشتیاق به زندگی می پردازد. یکی از خواص انرژی درمانی اینست که به تنظیم هورمون ها، ایجاد حس و فکر بهتر کمک میکند.

انرژی درمانی

به یکی از شاخه های پزشکی جایگزین، انرژی درمانی می گویند که تابحال در هیچ یک از تحقیقات، مؤثر بودن این روش های درمانی به اثبات نرسیده است. نامهای دیگر انرژی درمانی در سال های گذشته نظیر طب نامرسوم و طب حاشیه بود. ولی اکنون با نام طب جایگزین شناخته میشود. انرژی درمانی درواقع یکی از روشهای درمانی جدید و نوین به شمار میرود که عده ای آن را مؤثر می دانند در حالیکه بعضی دیگر می گویند که این روش برای بهبود بیماری های روحی و جسمی هیچ اثری ندارد.

درحقیقت انرژی درمانی بر روح و روان انسان تأثير غیرقابل انکاری می گذارد ولی در روند بهبود بیماری های جسمی نظیر سرطان هیچ تاثیری ندارد. از مواردی که تحت‌تأثیر انرژی درمانی قرار می گیرند و موجب کیفیت زندگی می شوند می توان به خلق وخو و سبک زندگی شخص اشاره کرد. توصیه پزشکان اینست که انرژی درمانی باید در هنگام بروز بیماری های جسمی، در کنار درمانهای پزشکی انجام شود تا در آرام کردن روح و روان فرد تأثير بگذارد و روند درمان جسمی را با کاهش اضطراب و استرس فرد، بهبود ببخشد.

تاریخچه انرژی درمانی

از دهه ‍۱۹۸۰ میلادی اصطلاح انرژی درمانی، بر سرزبان ها افتاد ولی روش های درمانی مختلفی باتوجه به فرهنگ و باورهای مردم از دوران باستان، بر پایه انرژی هایی با سرچشمه ناشناخته وجود داشته است. به عنوان نمونه می توان به مفهوم پرانا در فرهنگ هند، مفهوم چی در فرهنگ چینی و... اشاره کرد که نوعی از انرژی درمانی هستند که قابل سنجش و بررسی از دیدگاه علمی نیستند. باتوجه به اینکه بیماریها و مشکلات جسمی مختلفی وجود دارند که در اثر اختلالات عصبی، روانی یا ترس و... بروز میدهند ، درمانگران به مردم، راه حلی به نام انرژی درمانی توصیه می کردند که در درمان و پیشگیری بیماریها به مردم کمک میکرد.

بیماری های واگیرداری با بیشترین امار مرگ و میر با گذشت زمان و پیشرفت علم پزشکی با روش های مختلفی درمان شدند ولی افرادی که بر اثر بیماری هایی نظیر مشکلات قلبی- عروقی یا سرطان و... می مردند زیاد شده بود که طبق روش انرژی درمانی آن ها بهبود پیدا کردند. جدا از بحث های اعتقادی که در انرژی درمانی تنوع بالایی دارند( به عنوان مثال منبع نیرو گرفتن درمانگر که ممکن است از پیامبران تا قدرت های طبیعت یا چاکراه ها و.. متفاوت باشد)، اکثر درمانگران با قدرت هم دلی در تلاشند تا به بهبود مشکلات با انتقال نیروها کمک کنند. طبق تحقیقات امروزی، اثر این نوع از انرژی درمانی شبیه تأثير تلقین میباشد و تنها گاهی وقت ها باعث میشود که بیمار التیام پیدا کند.

انواع انرژی درمانی,انرژی درمانی و افزایش تمرکز,انرژی درمان چیست,انرژی درمانی باید در کنار درمان‌های پزشکی انجام شود تا روح و روان فرد را آرام سازد

انواع انرژی درمانی

روش های مختلفی از انرژی درمانی وجود دارد که احتمالا از انرژی های شناخته شده ای همچون الکترومغناطیس و نور در آن استفاده میشود یا توصیه ی درمانگران به شما اینست که از روش های سنتی همچون acupuncture و qi gong یا ریکی استفاده می کنند. در ادامه با بعضی از روش های انرژی درمانی اشنا شوید:

>> انرژی درمانی از طریق صوت:

استفاده از صدا یکی از روشهای انرژی درمانی برای بیماری محسوب میشود. در این روش از صداهایی بهره می گیرند که از قبل، ضبط شده است و با دو فرکانس متفاوت، این صدا را در گوش بیمار بخش می کنند تا بیمار بتواند برای شنیدن آنها تمرکز لازم را کسب کند و آرامش نسبی و خوب را به دست آورد. این روش در افزایش کیفیت خلق و خوی شخص، تأثير به سزایی دارد و باعث میشود که آن ها یک خواب با کیفیت را تجربه کنند و سطح استر.

>> انرژی درمانی به کمک الکترومغناطیس:

میدان درمانی الکترو مغناطیسی که از طریق انرژی الکترو مغناطیسی توسط جریان الکتریکی تولید میشود برای درمان درد و یا بیماری مناسب است. انواع انرژی الکترومغناطیسی که در این داروهای جایگزین استفاده میشود شامل برق با ولتاژ پائین، امواج رادیویی و میدان مغناطیسی میباشد .برخلاف انواع انرژی الکترومغناطیسی تائید شده شامل MRI، لیزر، پرتو های یونیزان و اشعه مادون قرمز که بیماری های بسیاری را تشخیص میدهند و درمان می ‎کنند از نظر علمی، کارکرد سایر روش های درمانی الکترو مغناطیسی ثبت نشده است .با این که به اثبات رسیده که انرژی الکتریکی و مغناطیسی در بدن انسان وجود دارد ولی هیچ مطالعه ای مبنی بر این که روش های الکترومغناطیسی در درمان درد یا بیماری های دیگر مؤثر بوده، به اثبات نرسیده است. گاهی وقت ها افراد بسیاری برای درمان بیماری هایشان به میدان درمانی الکترومغناطیسی روی می آورند ولی بهتر است این نکته را در نظر بگیرند که هیچ کس ، اثر مثبتش را بر روند بیماری به ثبت نرسانده است.

>> موسیقی درمانی:

در روش موسیقی درمانی سعی می شود به منظور کاهش استرس و اضطراب بیماران از موسیقی و آهنگ های مختلفی استفاده شود. عقیده ی درمانگران اینست که میتوانند میزان اضطراب را با کمک موسیقی، در بیماران سرطانی بهبود دهند. البته هیچ نتیجه قطعی در این مورد وجود ندارد. یکی از افرادی که از روش های انرژی درمانی و طب سوزنی به جای جراحی لوزالمعده استفاده کرد استیو جابز نام دارد. اما به جای درمان، فوت شد. پس خودساخته نمی تواند با قاطعیت بگوید حتماً از طریق انرژی درمانی، بیماری جسمی شما بهبود پیدا میکند.

انرژی درمانی ریکی,فواید انرژی درمانی,لمس درمانیاصطلاح انرژی درمانی از دهه ‍۱۹۸۰ میلادی سرزبان ها افتاد

>> لمس درمانی یا ریکی:

از معروف ترین روش انرژی درمانی می توان به لمس درمانی اشاره کرد. درمانگر در این روش درمان از انرژی خود برای انرژی درمانی برخلاف روش های دیگر درمانگری استفاده می کند، از انرژی های کیهانی در روش لمس درمانی استفاده می شود و درمانگر فقط به ایفای نقش کانال انرژی می پردازد و موجب انتقال انرژی های کیهانی به بیمار میشود.

پایان ناپذیر بودن، بدون عوارض بودن و هوشمند بودن انرژی ریکی، از دیگر مزایای لمس درمانی به شمار می رود. طبق عقیده ی درمانگران، انرژی لمس درمانی، هوشمند است. یعنی وقتی که به بدن شخص وارد می شود با کشف محل انسداد یا عدم توازن انرژی، آنرا درمان می کند و نیازی نیست که درمانگرِ ریکی کار در زمینه علمِ پزشکی تبحر داشته باشد و به علت این که در روش ریکی از انرژی کیهانی استفاده میشود و منشأ آن را از خود فرد درمانگر نگرفته است. درواقع در طول درمان، کمبود انرژی اتفاق نمی افتد. انواع گوناگونی از لمس درمانی نظیر ریکی کندالینی، ریکی طلسمی و ریکی فرشتگان و … وجود دارد. لمس درمانی موجب نابودی سدهای انرژی بدن، دفع سموم از بدن و پاک سازی بدن میشود و بیمار، ارامش پیدا میکند.

>> انرژی درمانی به کمک معنویات:

انرژی درمانی به کمک معنویات به روش لمس درمانی بسیار مشابه است و تنها تفاوت آن ها در اینست که پزشک و پرستار متخصص در روش لمس درمانی حتماً باید بدن بیمار را لمس کنند تا انرژی های مضر را از او دور کنند و در عوض انرژی های مثبت را جایگزین کنند. ولی در انرژی درمانی به کمک معنویات یا شفای معنوی، به تماس لمسی نیاز نیست و حتی می توان از راه دور به شفابخشی روانی و انرژی درمانی اقدام کرد. طبق تحقیقات، شفای معنوی در درمان بیماران سرطانی تا به حال مؤثر نبوده است.

>> مغناطیس درمانی:

در علم پزشکی استفاده از امواج مغناطیسی دارای کاربرد میباشد و از لیزر و اشعه مادون قرمز در زمینه ی ام آر آی ، بهره می گیرند. منشأ انرژی مغناطیسی، داروهای جایگزین می باشد. بعضی از افراد بیماری خود را از طریق امواج مغناطیسی درمان می کنند ولی نمی توان گفت که اثرات آن با قطعیت مثبت است.

>> انرژی درمانی به کمک چاکراها:

یکی از دیگر روشهای انرژی درمانی، چاکرا درمانی میباشد ، که فرآیند درمان در این روش به کمک مراکز انرژی انجام می گیرد. بدن متشکل از یک سری چاکرا میباشد که اگر حالت تعادل نداشته باشد، انسان به بیماری های مختلفی گرفتار میشود. در روند انرژی درمانی به کمک چاکراها یکسری لوازم خاص وجود دارند که بسیار مؤثر هستند. در این روش انرژی درمانی از وسایلی همچون سنگ، کریستال و برخی از روغن های خاص در زمره این روش استفاده میشود. وقتی پزشک متخصص انرژی درمانی با استفاده از سنگ، کریستال و روغن در این روش، بیمار را درمان می کند، او آرامش پیدا میکند. گاهی وقت ها، روش چاکرا درمانی برای بیماری هایی از قبیل سرطان، یک روش درمان قطعی نیست ولی می تواند به خوبی، سرطان و بیماری های مشابه را تشخیص دهد.

انرژی درمانی به کمک چاکراها,موسیقی درمانی,مغناطیس درمانی در انرژی درمانی با روش های سنتی از تکنیک هایی مانند طب سوزنی، یوگا استفاده می شود

موارد استفاده از انرژی درمانی

* تسکین درد :

برای دردهایی که از صدمات فیزیکی و جراحی و سرطان ها، عصبی و ران تنی، دردهای عضوی، میگرن و سردرد، پریودهای دردناک، نورالژیا( درد عصب سه قلوی صورت) و... نشات گرفته است، از روش انرژی درمانی استفاده میشود.

در مورد تسکین درد باید این نکته را در نظر بگیرید که درد، یک بیماری محسوب نمیشود بلکه نشانه بیماری است و زمانی باید این درد را درمان کرد که بیمار از نظر موارد پاتولوژیک( مانند وجود تومور) مورد بررسی قرار گیرد.

* آرامش اعصاب:

انرژی درمانی برای مواردی همچون کاهش فشارهای عصبی و عصبانیت، استرس، هیجانات، اضطراب، پرخاشگری، بیقراری و بیماری افسردگی کاربرد دارد.

سیستم انرژی درمانی شما چگونه است؟

بعد از ورود انرژی، بخشی از انرژی شخص كه حدود ده درصد است، به صورت عمومی وارد میشود و به متعادل سازی تمامی هاله و چاكرا و انرژی بیرونی و درصدی از انرژی میانی می پردازد و در اعضاء تا حدودی اثر تخصصی می گذارد. بخشی از انرژی پس از انتقال به مغز بیمار از طریق مغز به اعضاء میرسد كه دچار آسیب شده است. بخش اعظم انرژی به عضو آسیب دیده بیمار بطور مستقیم وارد می شود و اثرات تخصصی در عضو می گذارد. بخش خاصی از انرژی شخص بر بیماریها از طریق تأثیر بر كروموزم ها و عوام ژنتیك اثرگذار است.

راه های اصلی انتقال انرژی

- روش مستقیم:

درمانگر در جلسه انرژی درمانی درمانی به بیمار، از طریق کف دست ها و چشم ها انرژی می دهد. درمانگر، این انرژی را تا شعاع ۱۵ متری از طریق دست ها با تماس به بدن بیمار و یا بدون تماس فیزیکی به راحتی انتقال میدهد.

انرژی درمانی از طریق صوت,عوارض انرژی درمانی,انرژی درمانیانرژی درمانی عوارضی برای بیمار ندارد اما درمانگر ممکن است مبتلا به پیری زودرس و بیماری هایی شود

- انرژی درمانی از راه دور:

درمانگر، چاکراهای بیمار را در یک جلسه حضوری آماده می کند. سپس شخص به صورت غیرحضوری در جلسات متعدد، رأس ساعت هماهنگ شده با درمانگر در حلقه انرژی می نشیند و انرژی را دریافت می کند.

- آب دارو:

از خواص آب می توان به خاصیت ذخیره و انتقال انرژی اشاره کرد. در یک قطره چکان پلاستیکی یا شیشه ای، مقداری آب( حدود ۲۰ ـ ۳۰ سی سی) ریخته می شود و درمانگر از طریق دستانش به آن انرژی می دهد. آب از طریق انرژی باردار می شود. آب دارو را باید درون یخچال و به دور از نور و حرارت نگهداری کرد و از تماس آن با اشیاء فلزی پرهیز کرد بدین دلیل که انرژی آن به فلز جذب می شود. برای اینکه آب دارو را استفاده کنید باید به صورت قطره ای و به روش خاص این کار را انجام دهید. بیمار با هر بار مصرف آب دارو به میزان یک جلسه انرژی دریافت می کند.

- از طریق تلفن:

گاهی وقت ها نمیتوان به درمانگر دسترسی داشت، به این ترتیب باید از طریق تلفن یا آب دارو یا برنامه های زنده تلویزیونی، این انرژی را منتقل کرد. بیمار در حین تماس تلفنی ، در موقعیت ریلکس قرار می گیرد و از طریق گوشی تلفن، انرژی را دریافت می دارد.

تاثیرات انرژی درمانی

تکنیک های مورد استفاده در انرژی درمانی با روش های سنتی نظیر طب سوزنی، یوگا یا چی گونگ میباشد تا در بدن بتواند جریان، تعادل و هماهنگی انرژی را بهبود دهد. گاهی وقت ها درمانگران، نقاط خاصی از بدن که در آن ها انرژی زیادی وجود دارد را با ضربه زدن، ماساژ یا فشار و چرخاندن اعضای بدن به هم وصل میکنند. بدین ترتیب انرژی که یک نیروی حیاتی و زندگی است به بهبود بیماریها کمک میکند. انرژی درمانی به روش سنتی در ارتباط با فضای غیرمادی و معنوی میباشد ولی مذهب های مختلف با آن، هماهنگی زیادی ندارند. براساس تحقیقات بسیار، نتایج ضد و نقیضی به دلیل محدودیت های متدولوژیک( روش هایی جهت شناخت علمی هنجارها و قواعد و...) در این رابطه وجود دارند ولی عقیده ی محققان اینست که تاثیراین نوع انرژی درمانی، بیشتر از پلاسیبو( اثر تلقین) نیست. به این ترتیب انرژی درمانی در کشورهای زیادی، ممنوع شده است.

لمس درمانی,فواید انرژی درمانی،راه های اصلی انتقال انرژیلمس درمانی یا ریکی معروف ‌ترین و پرطرفدارترین شیوه انرژی‌ درمانی است

عوارض انرژی درمانی

انرژی درمانی معمولاً برای بیمار، عوارضی ندارد ولی درمانگر گاهی اوقات به پیری زودرس و بیماری هایی مبتلا شود که در افراد مختلف، آن ها را درمان می کرده است. همچنین درمانگر ممکن است به بیماری هایی همچون فشار عصبی به خاطر استفاده از انرژی کیهانی، مبتلا شود.

گردآوری: بخش سلامت سرپوش

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش