دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۲۴

ترس از آسانسور و راهنمای بهبود روانی

ترس از آسانسورترس از آسانسور
ترس از آسانسور می‌تواند برای بسیاری از افراد تجربه ناخوشایندی باشد و از استفاده از این وسیله کاربردی آنها را جدا کند. در این مقاله از سرپوش، به علت‌ها و راهکارهای مواجهه با این ترس پرداخته‌ایم.

ترس از آسانسور

ترس از آسانسور، که به عنوان آسانسور هراسی یا elevatophobia نیز شناخته می‌شود، یک ترس شایع است که بر زندگی افراد زیادی در سراسر جهان تأثیر می‌گذارد. این ترس می‌تواند خفیف و قابل مدیریت باشد، یا شدید و ناتوان کننده. با این حال، صرف نظر از شدت آن، ترس از آسانسور می‌تواند بر زندگی روزمره فرد تأثیر قابل توجهی بگذارد و مانع از انجام فعالیت‌های عادی شود.

این اضطراب می تواند به دلایل مختلفی مانند ترس از فضاهای بسته، ترس از ارتفاع یا ترس از گرفتار شدن ایجاد شود. فوبیای آسانسور می تواند باعث ناراحتی قابل توجهی شود و افراد را از استفاده از آسانسور محدود کند و از ساختمان های بلند به هر قیمتی اجتناب کنند.

تحقیقات نشان داده است که این ترس می تواند علائم فیزیولوژیکی مانند افزایش ضربان قلب، تنگی نفس، عرق کردن یا لرزش را به همراه داشته باشد. بنابراین، پرداختن به ترس از آسانسور و غلبه بر این ترس برای لذت بردن از یک زندگی رضایت بخش و بدون محدودیت حیاتی است.

کلاستروفوبیا از دلایل ترس از آسانسوردلایل ترس از آسانسور

دلایل ترس از آسانسور

درک علل ترس از آسانسور برای غلبه بر آن ضروری است. برخی از علل بالقوه عبارتند از:

کلاستروفوبیا:

کلاستروفوبیا به عنوان ترس مداوم از فضاهای بسته مانند تونل ها، کمدها، و حتی صندلی عقب خودرو تعریف می شود. به عنوان یک جعبه نسبتا کوچک و محدود، به راحتی می توان فهمید که چگونه یک آسانسور می تواند واکنش تنگه هراسی ایجاد کند.

کلیتروفوبیا:

کلیتروفوبیا ترس از به دام افتادن یا قفل شدن در یک اتاق یا فضا است، مانند حمام، گودال، تونل زیرزمینی و... ناتوانی در فرار چیزی است که برای فرد مبتلا به کلیتروفوبیا وحشتناک است، بیش از اینکه در مورد کلاستروفوبیا یک فضای کوچک باشد. اگر نگران گرفتار شدن در آسانسور هستید و این فکر به تنهایی می‌تواند باعث ترس شدید شود، اتفاقی بسیار نادر خواهد بود.

آکروفوبیا یا ترس از ارتفاع:

"آکرو" از کلمه یونانی به معنای بلند می آید. این ریشه کلمه اغلب تداعی کننده تصاویری از افرادی است که در هوا روی ذوزنقه ای پرواز می کنند و در حال انجام حرکات آکروباتیک هوایی مرگبار هستند. آکروفوبیا یک ترس شدید از ارتفاع است و می‌تواند بالا رفتن از نردبان، سوار شدن بر ترن هوایی، یا نزدیک شدن به بالای ساختمان‌های بلند را برای افراد دشوار کند و این موضوع به خصوص در ساختمان های بلند و آسمان خراش ها تشدید می شود.

بازوفوبیا:

ترس از افتادن یکی دیگر از فوبیا است که می تواند ترس از آسانسور را تشدید کند. ترس از افتادن می تواند صرفاً ترس از افتادن در حین راه رفتن، دوچرخه سواری، پایین آمدن از حاشیه، پایین رفتن از پله ها و... باشد و لزومی ندارد که مربوط به ارتفاع زیاد باشد. نگرانی در مورد عواقب سقوط، مانند جراحت، مرگ، و حتی خجالت وجود دارد. افراد ممکن است تصور کنند که آسانسور دچار اختلال می شود و به پایین چاه آسانسور سقوط خواهد کرد، نوعی سقوط آزاد که می‌تواند وحشتناک باشد و باعث آسیب یا آسیب یا مرگ شود.

آگورافوبیا:

آگورافوبیا ترس از گرفتار شدن در موقعیتی است که فرار از آن دشوار یا غیرممکن است، با نگرانی خاص در مورد داشتن اضطراب شدید یا حمله پانیک. افراد مبتلا به آگورافوبیا معمولاً از موقعیت‌های مرتبط مانند ایستادن در صف، قرار گرفتن در جمعیت، فضاهای باز، فضاهای بسته (فروشگاه‌ها، تئاترها)، حمل‌ونقل عمومی یا تنها ماندن در خانه اجتناب می‌کنند.

آسانسور اغلب به عنوان مکانی در نظر گرفته می‌شود که چندین مورد از این سناریوها را در بر می‌گیرد و احتمالاً در صورت وقوع حمله پانیک، فرار از آن دشوار خواهد بود و برای افراد مبتلا به آگورافوبیا ترس از آسانسور غیرعادی نیست.

تجربیات منفی گذشته:

گیر کردن در آسانسور یا تجربه تلخ دیگران در آسانسور می‌تواند منجر به ایجاد ترس از آسانسور شود.

تصورات ذهنی منفی:

تصور حوادثی مانند سقوط آسانسور یا نقص فنی می‌تواند باعث ایجاد اضطراب و ترس شود.

فوبیا ارتفاع از دلایل ترس از آسانسورعلل ترس از آسانسور

علائم ترس از آسانسور

علائم ترس از آسانسور می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما برخی از علائم رایج عبارتند از:

- افزایش ضربان قلب

- تعریق

- لرزش

- تنگی نفس

- سرگیجه

- حالت تهوع

- احساس خفگی

- حمله پانیک

- اجتناب از موقعیت‌هایی که نیاز به استفاده از آسانسور دارند

علائم ترس از آسانسورعلائم ترس از آسانسور

غلبه بر ترس از آسانسور

اگرچه ترس از آسانسور می‌تواند چالش برانگیز باشد، اما راه‌هایی برای غلبه بر آن وجود دارد. برخی از روش‌های درمانی موثر عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری (CBT):

این نوع درمان به فرد کمک می‌کند تا افکار منفی و الگوهای رفتاری مرتبط با **ترس از آسانسور** را شناسایی و تغییر دهد.

مواجه سازی تدریجی:

این روش درمانی شامل قرار دادن فرد در معرض آسانسور به صورت تدریجی و کنترل شده است، به گونه‌ای که فرد بتواند به تدریج بر ترس خود غلبه کند.

گروه درمانی:

صحبت کردن با سایر افرادی که با ترس از آسانسور دست و پنجه نرم می‌کنند، می‌تواند احساس حمایت و درک را برای فرد فراهم کند.

تکنیک‌های آرام سازی:

تمرین تکنیک‌های آرام سازی مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا می‌تواند به کاهش اضطراب و علائم فیزیکی مرتبط با ترس از آسانسور کمک کند.

درمان و برطرف کردن ترس از آسانسورغلبه بر ترس از آسانسور

نکات مهم برای غلبه بر ترس از آسانسور

تنفس عمیق و خودگویی مثبت:

یکی از تکنیک‌های مفید این است که با نفس عمیق و خودگویی مثبت، بر آرام کردن خود تمرکز کنید. با نفس های عمیق می توانید ضربان قلب خود را کاهش دهید و احساس آرامش بیشتری داشته باشید. خودگویی مثبت شامل این است که به خودتان اطمینان دهید که ایمن هستید و می توانید شرایط را مدیریت کنید. با استفاده منظم از این تکنیک ها، می توانید میزان اضطرابی را که هنگام سوار شدن به آسانسور احساس می کنید، کاهش دهید.

به یاد داشته باشید، غلبه بر فوبیا نیاز به زمان و صبر دارد، اما با تمرین، می توان بر ترس های خود غلبه کرد و اعتماد به نفس بیشتری داشت. همچنین مهم است که در مورد استراتژی هایی صحبت کنید که می تواند به شما کمک کند احساس آمادگی و اطمینان بیشتری نسبت به توانایی آنها برای رسیدگی به موقعیت های اضطراری داشته باشید.

برنامه داشته باشید:

یکی از این استراتژی ها، ایجاد یک طرح برای هر سناریو احتمالی است که ممکن است در هنگام حضور در آسانسور ایجاد شود. این می تواند شامل تمرین نحوه باز کردن دستی در در صورت گیر کردن آن یا دانستن نحوه برقراری ارتباط با پرسنل اورژانس در صورت لزوم باشد. با داشتن یک برنامه، می توانید احساس راحتی بیشتری داشته باشید و در صورت بروز شرایط اضطراری، اضطراب خود را کاهش دهید.

کمک از افراد حرفه ای:

علاوه بر این، اگر از ترس از آسانسور رنج می برید، ضروری است که به دنبال کمک حرفه ای باشید. درمان حساسیت زدایی یک راه اثبات شده و موثر برای غلبه بر ترس شما از آسانسور با قرار دادن تدریجی شما در معرض فوبیا در یک محیط امن و کنترل شده است.

با کمک یک متخصص واجد شرایط، می توانید یاد بگیرید که چگونه ترس های خود را به طور موثرتری در طول زمان مدیریت کنید و در نهایت آنها را به طور کامل از بین ببرید. به یاد داشته باشید که این موضوع اصلا خجالت آور نخواهد بود و انجام اقدامات لازم برای رفع ترس از ترس شما می تواند به زندگی شادتر و رضایت بخشی منجر شود. بنابراین، دیگر اجازه ندهید ترس شما را کنترل کند، همین امروز دست به کار شوید و بدون هیچ محدودیتی زندگی کنید.

ذهنیت مثبت خود را حفظ کنید:

در دنیای کنونی ما، با این همه منفی‌گری و ترس که در اطراف ما می‌چرخد، به راحتی می‌توان در دام افراط گرایی گرفت. داشتن ذهنیت مثبت می تواند به شما کمک کند بر این ترس غلبه کنید. بنابراین، اگر ترسی را تجربه می‌کنید، سعی داشته باشید ذهنیت مثبتی ایجاد کنید.

سخن پایانی درباره ترس از آسانسور

ترس از آسانسور یک ترس شایع است، اما قابل درمان است. با درک علل و علائم این ترس، و با استفاده از روش‌های درمانی مناسب، می‌توان بر آن غلبه کرد و از یک زندگی بدون محدودیت لذت ببرید.

گردآوری: بخش روانشناسی سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش