چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۱۱:۲۸ - ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۶۳۱۹۳
سیاست داخلی

کیهان مردم معترض را جنایتکار خواند و نوشت: امان ندهید! / نماینده مجلس: پیگیر کار بازداشتی‌ها هستم

واکنشها به درگذشت مهسا امینی,قتل مهسا امینی

روزنامه شرق نوشت: مرگ مهسا امینی دختر جوانی که به وزرا برده شد اما درنهایت بدن بی‌جانش تحویل خانواده‌اش شد، سبب واکنش‌ها و انتقادات بسیاری به عملکرد گشت ارشاد و البته نحوه رسیدگی به پرونده موارد این‌چنینی شده است.

در سه شب گذشته تعدادی از شهرهای کشور درگیر اعتراضات مردمی به مرگ این دختر جوان بودند و تعدادی هم بازداشت شده‌اند. در رابطه با تعداد بازداشتی‌ها و سرنوشت آنها اطلاعات دقیقی در دست نیست اما نمایندگان وعده پیگیری وضعیت بازداشتی‌ها را داده‌اند. در‌این‌بین به گفته جوکار، رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها «پزشکی قانونی به صورت شفاهی گزارش خود را درخصوص وضعیت مهسا امینی به مجلس اعلام کرده است» اما گزارش نهایی کمیته پس از دریافت گزارش کتبی و رسمی پزشکی قانونی به صحن مجلس قرائت خواهد شد.

بهزاد رحیمی، نماینده بانه و سقز در مجلس یازدهم که از ابتدا پیگیر پرونده مرگ مهسا امینی بوده، در گفت‌وگو با «شرق» گفت: اتفاق تلخی برای خانم مهسا امینی به‌واسطه بازداشت گشت ارشاد در تهران افتاد که قلب همه ما را جریحه‌دار کرده است. با توجه به شناختی که دارم و فیلمی که موجود است، معتقدم ‌با این دختر‌خانم که از شهرستان به تهران آمده بود و بار اولی بود که با پلیس مواجه می‌شد، دچار استرس و تنش روحی شده است.

همین امر منجر به سکته قلبی و مغزی او شده است.‌این نماینده مجلس ادامه داد: با توجه به مباحثی که در فضای مجازی مطرح است و البته هنوز به مدارکی نسبت به آنها دست پیدا نکرده‌ام، این دخترخانم به هر دلیلی فوت کرده است. اتفاقی که برای خانواده‌اش درد سنگینی است و برای نظام هم به‌واسطه برخورد پلیس حاشیه زیادی ایجاد کرده است. به همین دلیل خواسته و تذکر من، تجدیدنظر در رفتارهای گشت ارشاد با مردم است. البته جمع‌شدن گشت ارشاد نیاز به قانون دارد. گشت ارشاد قانونی است که سال ۹۱ در مجلس تصویب شد و تکالیف قانونی و آیین‌نامه‌ای دستورالعملش دست دستگاه متولی است. اما ما خواستار بازنگری در این قانون هستیم.

رحیمی با بیان این جمله که «ارشاد درباره حجاب کاری نیست که با یک تذکر دو خانم و چند آقا و برگزاری کلاس توجیهی یکی، دو‌ ساعته انجام شود» افزود: این تفکر اشتباهی است و باید مقوله حجاب را به دستگاه‌های متولی خودش واگذار کنیم. هدف ما این است که مردم را به حجاب تشویق کنیم. برای مثال در برخی پارک‌ها اگر دختر‌خانم کم‌سنی حجاب کامل دارد او را با دادن گل و هدیه تکریم می‌کنند. این کار خوبی است، اما اینکه دختری را ابتدا به ساکن به دلیل حجابش بازداشت و به درون گشت ارشاد پرتاب کنند، کار غلطی است و این را قبول ندارم.

این نماینده مجلس افزود: اگر قرار بود با این رفتار گشت ارشاد به نتیجه برسیم، در ۱۷ سال گذشته به نتیجه می‌رسیدیم. اما اصلا این رفتار نتیجه‌ای به دنبال نداشته است. دلیلش هم این است که مأموران گشت ارشاد نه با این کار آشنا هستند نه وظیفه و تکلیف آنها این است. ما نهادهای متولی زیادی در قبال ارشاد و امر به معروف داریم.

همین خانم امینی را مثلا ۲۲ سال صبر کرده‌ایم با فرهنگ و تربیت خاص خود بزرگ شده است و خانواده و مدرسه و جامعه و دانشگاه در این فرهنگ‌سازی دخیل بوده‌اند و به تصور گشت ارشاد هیچ‌کدام به وظایفشان عمل نکرده‌اند، حالا گشت ارشاد پلیس می‌گوید بیایید با یک ساعت کلاس توجیهی ارشادتان کنم. طبیعی است که چنین چیزی نتیجه نخواهد داد و قابل‌قبول نیست. او همچنین افزود: این اتفاقی که افتاده باعث جریحه‌دارشدن احساسات عمومی شده و مردم معترض به خیابان آمده‌اند و برخی هم بازداشت شده‌اند. 

در مرحله اول در مراسم خاکسپاری مهسا امینی در سقز تعدادی بازداشت و هشت نفر در درگیری با پلیس زخمی شدند، شش نفر با رسیدگی و درمان سرپایی مداوا شدند و یک نفر در سقز بستری شد که حال عمومی‌اش الان خوب است. یک نفر آنها را هم به تبریز انتقال دادند. بقیه کسانی هم که بازداشت شده بودند، با تعهد آزاد شدند. حجم دستگیری‌ها الان هم وجود دارد اما افرادی که کم‌سن‌و‌سال بودند و وابستگی به جایی نداشتند، با اخذ تعهد آزاد شدند. 

دیروز هم بازداشتی‌هایی وجود داشته است اما به دلیل ایجاد بازدارندگی بوده است. می‌خواهند بررسی کنند که آیا خودجوش اعتراض می‌کنند یا به جایی وصل هستند. این نماینده مجلس در رابطه با پیگیری وضعیت بازداشتی‌های اخیر گفت: بخشی از این بازداشت‌ها به دلیل بازدارندگی است و باید مردم را توجیه کنند که این کار مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. درست است که مردم باید اعتراض و ناراحتی خود را بروز دهند اما اگر این اعتراضات برای مهسا باشد، باید از راهش انجام شود. خانواده‌اش درخواست دارند مردم اجازه دهند از راه قانونی این مسیر طی شود؛ چر‌اکه با این روند هم مسئله مهسا به حاشیه کشیده می‌شود هم انرژی برای پیگیری تلف می‌شود. ما دوست نداریم بعد‌ از آن ماجرا شاهد جان‌دادن کسی دیگر یا بازداشت و به‌زندان‌افتادن کسی یا خون‌آمدن از بینی کسی دیگر باشیم. چون این نوع اعتراضات اصل ماجرای مطالبه‌گری را به حاشیه می‌برد.

او در پایان هم گفت: البته وضعیت افرادی را که بازداشت شده‌اند، پیگیری خواهیم کرد. در‌این‌باره با مسئولان سقز صحبت کردم و برخی افراد بازداشت‌شده با تعهد آزاد شده‌اند. شاید در بین آنها بر اساس دوربین‌ها کسانی باشند که قصد تخریب اموال عمومی را داشته‌اند که البته این موضوع روند قانونی خودش را دارد.

کیهان مردم معترض را جنایتکار خواند و نوشت: امان ندهید! طی دو روز آینده مردم انقلابی وارد صحنه می‌شوند

واکنشها به درگذشت مهسا امینی,قتل مهسا امینی

روزنامه کیهان در یادداشتی با عنوان "پادوهای دشمن نقاب ‌انداختند به جنایتکاران امان ندهید" نوشت:

طی یکی دو روز آینده، مرزبندی‌ها شفاف‌تر و صف شهروندان از اشرار جدا شود، مردم با بصیرت و انقلابی ایران چنان صحنه‌گردانی می‌کنند که بار دیگر تیر دشمنان نظام به سنگ می‌خورد. 

دیروز هم جمعی از شهروندان در نقاط مختلف کشور و همچنین دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اعتراض به ماجرای درگذشت مهسا امینی تجمع کردند و خواستار برخورد جدی با اغتشاشگران شدند. 

  • 9
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۳
جدیدترین
قدیمی ترین
روزنامه ای که صدای درد وفریاد مردمت رانمیشنوی
خلاصه نتیجه دیر یا زود به انجام می رسد
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش