شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۴:۱۴ - ۱۷ دي ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۰۱۱۰۵
سیاست داخلی

فاضل میبدی: شلاق زدن زنی به دلیل بی‌حجابی، خلاف شرع، عرف و عقل است

فاضل میبدی,واکنش ها به شلاق زدن رویا حشمتی
فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در واکنش به اجرای حکم شلاق برای زنی که بدون حجاب در خیابان حاضر شده بود گفت: شلاق زدن زنی به دلیل بی‌حجابی، خلاف شرع، عرف و عقل است.اگر حجاب انتخابی جرم است (که به نظر من نیست)، باید به گونه‌ای برخورد که فردی که حجابش را کنار گذاشته است، متذکر شود.چه لزومی دارد ما آنقدر هزینه بر کشور تحمیل کنیم برای کاری که نتیجه مثبتی هم ندارد. در هر صورت این نوع برخوردی که با حجاب اختیاری وجود دارد، در اسلام نیامده است.

به گزارش دیده‌بان ایران، روایت رویا حشمتی، زنی که به دلیل انتشار تصویر بدون حجابش در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شد و ۷۴ ضربه شلاق خورد، واکنش‌های بسیاری را برانگیخت. بنابر آنچه وکیل او به شرق گفته است، حکم اولیه رویا حشمتی مجموعا ۱۳ سال و ۹ ماه حبس بود که در تجدیدنظر نقض و به جزای نقدی و شلاق تبدیل شد.پایگاه خبری قوه قضائیه هم ضمن تایید اجرای حکم مذکور، عنوان کرد که این حکم مطابق با قانون بوده و محکومیت حشمتی به دلیل این است که «در مقطعی با وصل شدن به یک جریان سازمان یافته در خارج از کشور و دریافت مبالغی،  در ساعات مشخص در مکان‌های پر رفت و آمد به ترویج اباحه ‌گری با‌ وضعیت بسیار زننده در خیابان‌های شهر تهران پرداخته که پس از بازداشت و انجام بازجویی و تحقیقات قضایی موضوع فوق مبنی بر اقدام سازمان یافته در قبال دریافت مبالغی از خارج از کشور اثبات می‌شود.»

شلاق زدن زنی به دلیل بی‌حجابی، خلاف شرع، عرف و عقل است

محمدتقی فاضل میبدی، عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، درخصوص حکم شلاق برای بی‌حجابی، گفت: «در ابتدا اظهار تاسف می‌کنم از اجرای چنین احکامی که باعث وهن به دین و اسلام تلقی می‌شود. ما در احکام اسلام به ویژه احکام کیفری اسلام، باید روح قانون را در نظر بگیریم. بدین معنا که درنظر بگیریم که مجازاتی که اعمال می‌شود چه قدر تاثیر و جنبه بازدارندگی دارد. اگر حکمی را اجرا کنید که جنبه‌ بازدارندگی و نتیجه ندارد، اجرایش مهمل می‌شود و کار درستی نیست. بر این باورم که شلاق زدن زنی به دلیل بی‌حجابی، خلاف شرع، عرف و عقل است.»

وی ضمن اشاره به اینکه فلسفه حجاب برای حفظ پاکدامنی در جامعه است، افزود: «اینکه زنی به صرف معلوم شدن موی سرش، شلاق بخورد در هیچ کجای قرآن و روایات استنباط و استخراج نمی‌شود. حال اینکه چه کسی و چرا این مهم را جرم‌انگاری کرده است، من نمی‌دانم اما به فرض که جرم‌انگاری هم شده باشد، باید نگاه کنیم که این نوع برخوردهای تهدیدآمیز با مسئله بی‌حجابی تاثیر داشته است یا خیر. حدود یک سال و نیمی‌ است که مسئله مبارزه با حجاب اختیاری را جدی گرفته‌اند، برایش هزینه می‌گذارند و قانون وضع می‌کنند ولی مشاهده می‌کنیم که به نتیجه مدنظرشان نرسیده‌اند و از این رو باید راه دیگری را رفت.»

حجاب انتخابی جرم نیست

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «اگر حجاب انتخابی جرم است (که به نظر من نیست)، باید به گونه‌ای برخورد که فردی که حجابش را کنار گذاشته است، متذکر شود. اگر با تهدید، زندان و شلاق فرد را متذکر کنیم، از حکم نفرت پیدا می‌کند. اگر در اسلام و دینی این همه خشونت وجود دارد، من با دین خداحافظی می‌کنم. به باور من اصل اولیه دین، شفقت، رحمت و محبت است نه خشونت و غضب. در جامعه ما برخی از آقایان چه در خطبه‌ها و چه در جاهای دیگر بنایشان بر دعوا و خشونت با هر پدیده‌ای است. این روش و منطق باید عوض شود و به نظر من اگر آقایان حاکمیت بخواهند مسئله حجاب را حل کنند، راهش این نیست که در ایستگاه‌های مترو حجاب‌بان بگذارند و دوباره دعوا و درگیری رخ دهد. چه لزومی دارد ما آنقدر هزینه بر کشور تحمیل کنیم برای کاری که نتیجه مثبتی هم ندارد. در هر صورت این نوع برخوردی که با حجاب اختیاری وجود دارد، در اسلام نیامده است.»

فاضل میبدی در پاسخ به اینکه اگر در اسلام چنین مجازاتی برای حجاب نیامده مبنای قانونگذار چه بوده است، گفت: «ما در اسلام بحثی به نام «تعزیرات» بدین معنا که اگر کسی واجبی را ترک کرد قاضی شرع حق دارد که حکم تعزیر صادر کند. این حکم‌ها را از باب اینکه بخواهند تعزیر کنند، صادر می‌کنند؛ در صورتی که از آن طرف فلسفه اسلام و روح احکام را نخوانده‌اند.»

حقوق اولیه افراد را رها کرده‌ایم و به حجاب‌شان بند کرده‌ایم

این استاد دانشگاه با تاکید براینکه احکام اسلام، به ویژه احکام برخورد با جرم را زمانی باید اجرا کرد که اصل اولیه اسلام که عدالت اجتماعی است، در جامعه تامین شده باشد، افزود: «اگر دختری بدون حجاب در خیابان حاضر می‌شود ولی از نظر عدالت اجتماعی از حقوق اولیه‌اش برخوردار نیست، شغل و آینده‌ای ندارد و در فقر زندگی می‌کند، نباید به دلیل حجاب تعزیر و تنبیه شود.»

فاضل میبدی ادامه داد: «اگر حقوق اولیه آن دختر حل شد، آنوقت می‌توانیم بگوییم چرا حجاب ندارد ولی وقتی شهروند را رها کرده‌اند، نه شغل و درآمدش را حل کرده‌اند و نه مسئله تورم، محیط زیست و هوای پاکش را بدین معناست که حقوق اولیه افراد را رها کرده‌ایم و به حجاب‌شان بند کرده‌ایم؛ این امر هیچ اسلامی نیست.»

عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم گفت: «اسلام می‌گوید حق حیات برای هر انسانی است، یعنی حق لوازم حیات، هوای پاک، محیط زیست، شغل و رفاه و درآمد. اگر این حقوق حل نشد، بگوییم حجاب را رعایت کن که چه؟ معتقدم که قضات ما و کسانی که در مسند حکمیت و قضاوت نشسته‌اند، اسلام را درست نشناخته‌اند. ما باید نخست به حقوق اولیه افراد توجه کنیم و اگر تامین شد سراغ تکالیف بعدی‌شان برویم. حق بر تکلیف مقدم است. من حق هوای پاک، شغل و رفاه دارم و مادامی که این حقوق من تامین نشده، درست کردن تکلیف برای من کار درستی نیست.»

  • 14
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۹
غیر قابل انتشار: ۱۴
جدیدترین
قدیمی ترین
خدایا ،،،،،،،کجا حضرت محمد بنیان گذار اسلام وحجاب گفته. حجاب زوری،،،،، قبول دین زور،ی،،،،،
قوانين قرون وسطائى در کشور اجرا مى شود مسئولان متوجه نيستند که در چه گردابى دارند فرو مى روند
بازور نمی شود چیزی را به ملت ایران تحویل کرد مانند نگه داشتن فنر به حالت غیر معومول آن شاید مدت کوتاه ممکن باشد اما نهایت برمی گردد...
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
مائوریستو موتا پائز بیوگرافی مائوریسیو موتا پائز؛ سرمربی والیبال

تاریخ تولد: ۲۶ مه ۱۹۶۳

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

ملیت: فرانسه

حرفه: سرمربی والیبال

آغاز فعالیت: سال ۱۹۹۴ تاکنون

ادامه
فرشید اسماعیلی بیوگرافی فرشید اسماعیلی فوتبالیست جوان ایرانی

تاریخ تولد: ۴ اسفند ۱۳۷۲

محل تولد: بندرلنگه، هرمزگان، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: پیکان

قد: ۱ متر ۷۲ سانتی متر 

ادامه
رضا عطاران بیوگرافی رضا عطاران؛ ستاره سینمای کمدی ایران

تاریخ تولد: ۲۰ اردیبهشت ۱۳۴۷

محل تولد: مشهد

حرفه: بازیگر، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر، خواننده

آغاز فعالیت: ۱۳۶۹ تا کنون

تحصیلات: دانشجوی انصرافی دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش