دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۱:۴۶ - ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۲۰۴۳۲
سیاست خارجی

سفیر ایران از آغاز ساختمان‌سازی در چابهار توسط هیئتی از «طالبان» خبر داد

طالبان,سرمایه گذاری طالبان در چابهار
سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: هیات تجاری و اقتصادی افغانستان در سفر به چابهار سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری در زمینه اجرای پروژه تجاری، مسکونی و اداری را آغاز کرد.

روزنامه آرمان ملی نوشت: سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: هیات تجاری و اقتصادی افغانستان در سفر به چابهار سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری در زمینه اجرای پروژه تجاری، مسکونی و اداری را آغاز کرد.

حسن کاظمی قمی روز یکشنبه در حاشیه سفر به چابهار اظهارکرد: همچنین هیات تجاری و سیاسی افغانستان مذاکره برای ایجاد یک کریدور پایدار از مسیر منطقه آزاد چابهار با همکاری ایران و چین را نیز آغاز کرده است. 

وی بیان کرد: این هیات به ریاست نماینده وزارت صنعت و تجارت کشور افغانستان متشکل از نمایندگان معاونت اقتصادی نخست‌وزیر، وزارت ترانسپورت و هوانوردی، وزارت خارجه، وزارت دارایی و بخش خصوصی به منطقه آزاد چابهار جهت بازدید و بررسی راه‌های افزایش تعاملات ۲ کشور امروز به چابهار سفر کرده است.

سفیر ایران در افغانستان گفت: خیلی خوشحال هستیم که با حضور هیات تجاری افعانستان و فرمانداری، مدیران منطقه آزاد و مسوولان نظامی و انتظامی چابهار، عملیات اجرایی پروژه برج فاخر نیز آغاز شده است.

وی بیان کرد: با تغییر آرایش سیاسی دولت سیزدهم مربع دیپلماسی به سمت توسعه همکاری با کشورهای همسایه رفت و کشور افغانستان به دلیل موقعیت راهبردی و ژیوپولتیک و ژئوکونومیک و مشترکات فرهنگی و مذهبی برای کشور ما جایگاه ویژه ای دارد.

کاظمی قمی با تاکید بر اینکه افغانستان در دوران پسا اشغال آمریکا که برآمده از مقاومت ملت است موقعیت ویژه‌ای برای همکاری فراهم کرده است، افزود: سیاست کشور ایران همواره در حمایت از مردم افغانستان و در یک همکاری جدی در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی امنیتی و سیاسی است و در حال حاضر بیشترین تعامل بین دو ملت و دو دولت در جریان است.

وی با تاکید بر اینکه حضور هیات افغانستان در چابهار فقط محدود به همکاری ترانزیتی نیست، بلکه سنگ بنای یک همکاری است، گفت: هدف از این همکاری بهره مندی از ظرفیت های دو کشور است و بحران اوکراین منجر به شکل گیری کریدورهای جدیدی شده و تصمیم و اراده دو کشور ایجاد یک کریدور پایدار است.

راهبرد اقتصادی بیان ایران و افغانستان تدوین و آغاز شده است

سفیر ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه برنامه راهبرد اقتصادی ۲ کشور تدوین و عملیات آن آغاز شده است، اظهار کرد: توسعه تجارت بین ۲ کشور یک اصل است و با توجه به اینکه افغانستان در تحریم هست و درآمدهای آن کاهش یافته با این حال روابط تجاری دو کشور در حال توسعه است.

وی افزود: در حال حاضر افغانستان یک کشور بکر است و ما اصرار داریم کشاورزی این کشور توسعه یابد و پنج میلیون تن کالای اساسی از طریق جایگزینی با کشت خشخاش را تولید کنیم.کاظمی قمی ادامه داد: همچنین تمایل به سرمایه‌گذاری در معادن این کشور هستیم و برای تولید فولاد باید سرمایه گذاری میان مدت برای تکمیل زنجیره انجام شود و ما برای اجرای آن آماده هستیم.

وی با بیان اینکه ایران تمایل به جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه از افغانستان دارد، اظهار کرد: در شرایط کنونی به دنبال تسهیل سرمایه گذاری و اصلاح قوانین و مقررات هستیم.

سفیر ایران در افغانستان با اشاره به اینکه چابهار با هندی ها همکاری هایی دارد، گفت: هم اکنون چین هم تمایل به سرمایه‌گذاری در ترانزیت از منطقه چابهار را دارد و هم اکنون مذاکراتی با حضور افغانستان در حال انجام است که این مسیر ترانزیتی از افغانستان به چین برسد.

وی با تاکید بر اینکه همکاری در بخش دانش بنیان ها و همچنین روان‌سازی و اقتصادی کردن مرزها با افغانستان در حال انجام است، تصریح کرد: توسعه همکاری استان های مرزی دو کشور از دیگر برنامه های است که جزو اولویت‌های دولت قرار گرفته است.

کاظمی قمی با اشاره به اینکه امسال ۷۰ درصد نیاز ال پی جی افغانستان را تامین کرده ایم در حالی که قبلا سهمی ۲۰ درصدی داشته ایم، گفت: در شرایط کنونی به دنبال سرمایه‌گذاری مشترک در بخش انرژی هستیم و مشارکت بخش خصوصی ایران در افغانستان بیشتر فراهم می شود و دولت حمایت خواهد کرد.

وی با بیان اینکه یک میلیون افغانستانی در ایران کار می‌کنند، اظهار کرد: قرار است همکاری در راستای ساماندهی این نیروی کار در مسیر توسعه کشور انجام شود.

سفیر ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی جزو برنامه های کشور است، گفت: راهبرد اقتصادی بین دو کشور تضمین کننده منافع دو کشور است. بنابراین حضور سرمایه گذاران افغانستانی در چابهار برای رقابت با هیچ کشور دیگری نیست بلکه تشویق کشورهای دیگر برای سرمایه گذاری و ایجاد منافع جمعی است.

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزادچابهار نیز گفت: پروژه فاخر با سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون دلار و پنج هزار میلیارد ریال به عنوان بزرگترین و مرتفع ترین برج جنوب شرق کشور به همت گروه سرمایه گذاری ستارگان خراسان مهاجر از کشور افغانستان، امروز رسما آغاز شد.

عبدالحکیم آصفی گفت: این پروژه در ۲۵ طبقه ساخته خواهد شد که چهار طبقه آن از منفی یک تا منفی چهار با مساحت ۱۳ هزار متر مربع پارکینگ، سه طبقه شامل همکف و طبقه یک و ۲ با مساحت ۶ هزار متر مربع تجاری، فوت کورت و لابی خواهد بود.

وی ادامه داد: همچنین طبقه سه و چهار با مساحت چهار هزار متر مربع اداری، طبقه پنج تا ۲۵ با مساحت ۳۰ هزار متر مربع مسکونی و طبقه ۲۵ شامل سه پنت هاوس و یک لابی ۲ هزار متر مربعی خواهد بود و در پشت بام این پروژه روف گاردن با ۲ هزار متر مربع فضای سبز و یک مجموعه استخر ایجاد خواهد شد.

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزاد چابهار گفت: هدف از دیدار هیات افغانستان با مقامات منطقه آزاد چابهار افزایش ترانزیت و صادرات افغانستان، اجرای توافقات بین دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران و وزیر صنعت و تجارت کشور افغانستان و همچنین تشکیل کمیته اجرایی مشترک به استناد توافقنامه منعقد شده است.

  • 16
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش