۱۹:۳۸ - ۱۰ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۲۶۵۶
دولت

کاخ سفید نشان داد از ظریف می‌ترسد

روحانی: ممکن است در هفته‌های آینده به نتایج مثبتی در مذاکرات برسیم/ در مذاکرات هسته ای همه اختیارات را داشتم

حسن روحانی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,دولت
رئیس جمهور با بیان اینکه امروز با برخی از کشورها در حال مذاکره هستیم و آنها پیشنهاداتی ارایه کردند که متوازن نمی‌دانیم، لذا آن پیشنهادات را نپذیرفتیم، گفت: ممکن است در هفته‌های آینده به نتیجه قابل قبول دست پیدا کنیم و اگر به نتیجه‌ای نرسیم مرحله بعدی کاهش تعهدات را انجام خواهیم داد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی عصر پنجشنبه در جلسه شورای اداری استان آذربایجان شرقی، با اشاره به نقش حادثه ۲۹ بهمن تبریز در زمینه سازی پیروزی انقلاب، اظهارداشت: استان آذربایجان شرقی پیشتاز عالم پروری است و وحدت و هماهنگی مسوولان استان باعث تحرک و پیشرفت آن شده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه مصاف سختی را پیش رو داریم، اما حتماً از این مصاف پیروز خارج خواهیم شد، اظهار داشت: بدون تردید با روحیه وحدت، همدلی و ایستادگی می‌توانیم مشکلات را پشت سر گذاشته و در مسیر توسعه و پیشرفت روزافزون و رفاه بیشتر مردم، گام برداریم.

روحانی اظهار داشت: از آغاز دولت یازدهم شعار ما این بود که ایرانی‌ها و مردم ایران تنها در دفاع مقدس پیروز میدان نیستند، بلکه در سایر زمینه‌ها هم چنانچه وارد شوند، می‌توانند پیروز میدان شوند.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: در آن دوران صراحتاً اعلام کردم که دیپلمات‌های ما قادرند که مشکلات پیچیده و بزرگ سیاسی را حل و فصل کنند و انسان‌های شایسته‌ای داریم که می‌توانند در برابر کشورهای بزرگ سخن گفته و با منطق، حق ملت ایران را به کرسی بنشانند.

روحانی با اشاره به آغاز روند مذاکرات هسته‌ای کشورمان، اظهار داشت: در مرحله اول آغاز مذاکره درباره مسایل هسته‌ای و در یک مقطعی از مقام معظم رهبری درخواست کردم که همه اختیارات در این زمینه را به بنده واگذار کند و ایشان آن را پذیرفتند و توانستیم در ظرف کمتر از صد روز در مذاکرات ژنو به پیروزی بزرگ رسیده و توافق موقت ژنو حاصل گردید. در این توافق همه قدرت‌های بزرگ، توان هسته‌ای کشورمان را قبول کرده و اعلام کردند که همه مسایل باید از طریق مذاکره حل و فصل شود. بر اساس این توافق و از آن تاریخ هر ماه حدود ۷۰۰ میلیون دلار از دارایی‌های کشورمان آزاد می‌شد.

روحانی خاطر نشان کرد: در روند آغاز توافقات نهایی نیز به مقام معظم رهبری پیشنهاد کردم که در این موضوع همه اختیارات را به بنده واگذار کند، اما ایشان فرمودند که این را به مصلحت شما نمی‌دانم و مسئولیت سنگینی است و چه بسا عده‌ای در گوشه و کنار وجود داشته باشند که نسبت به آن ایراد و اشکال داشته باشند، لذا بگذارید تا کلیت نظام نسبت به این موضوع تصمیم بگیرد.

روحانی تصریح کرد: با گذشت زمان اینکه رهنمودها ،نصیحت‌ها و توصیه‌های رهبر معظم انقلاب حساب‌شده، دقیق و در چارچوب منافع و وحدت ملی بوده، بیشتر روشن شده است و ما توافقی را قبول کردیم که آن را مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی، شورای نگهبان و رهبری قبول کردند، یعنی همه نظام آن را پذیرفته است.

رئیس جمهور اضافه کرد: در شورای عالی امنیت ملی، طی ۷ جلسه فوق‌العاده تمام جزئیات توافق مورد بحث و بررسی قرار گرفت، لذا لازم بود که در این کار تاریخی همه مردم و نمایندگان مجلس بار مسئولیت را بر دوش بگیرند.

روحانی با اشاره به اینکه برجام در ۲۳ تیرماه سال ۹۴ به امضاء رسیده و در دیماه همان سال، اجرایی و عملیاتی گردید، اظهار داشت: بعد از اجرایی شدن برجام شاهد تحول بزرگی در عرصه‌های مختلف بویژه در سطح جهانی از لحاظ سیاسی بودیم و به واسطه آن مشخص گردید همه ادعاهایی که علیه ملت ایران مبنی بر اینکه به قوانین و مقررات بین‌المللی اهمیتی نمی‌دهد، اتهاماتی دروغ و ناروا است.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نباید در دنیا ایران‌هراسی وجود داشته باشد، گفت: دنیا باید بداند که ملت ایران، ملت بزرگ و قابل احترامی است در همین راستا پیشنهاد جهانی عاری از خشونت و افراط‌گرایی را در سازمان ملل مطرح کردم که به اتفاق آراء به نام ایران به تصویب رسید و معلوم شد که ایران به دنبال خشونت نیست بلکه پیشتاز امنیت جهانی و مبارزه با افراط‌گرایی است.

روحانی خاطر نشان کرد: پس از برجام شرایط جهان کاملاً نسبت به ایران تغییر کرد و بسیاری از کشورها و شرکت‌های بزرگ برای سرمایه‌گذاری وارد ایران شدند و توافقات بزرگی نیز انجام گرفت. نیروگاهی که صبح امروز در هریس به افتتاح رسید از تکنولوژی کلاس اف برخوردار بود  که وارد شدن آن از جمله آثار و برکات برجام است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: آنهایی که با ایران ضدیت دارند، بویژه صهیونیست‌ها، عربستان سعودی و تندروهای آمریکا نتوانستند برجام را تحمل کنند و مخالفت خود را با آن به صراحت اعلام می‌کنند و اذعان دارند که این توافق صد در صد به نفع ایران است.

روحانی گفت: ایران تنها کشوری در دنیا است که شورای امنیت سازمان ملل در قطعنامه ۲۲۳۱ اعلام کرده که حق غنی‌سازی دارد.

رئیس جمهور اظهار داشت: طبق توافق برجام اگر این توافق تا سال آینده باقی بماند، تمام تحریم تسلیحاتی ایران براساس آن برداشته می‌شود و می‌توانیم هر سلاحی که نیاز داریم را خریداری و یا به فروش برسانیم و البته مقدمات این کار را هم آماده کرده‌ایم.

روحانی با اشاره به اینکه برجام امروز هم از لحاظ سیاسی، حقوقی و حتی اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، گفت: براساس توافق برجام در چند سال آینده محدودیت‌های دو منظوره نیز برداشته می‌شود، اما در عین حال با خروج غیرقانونی آمریکا از برجام فشار زیادی بر کشورمان وارد شده است چرا که آمریکایی‌ها کاری کردند که ریسک سرمایه‌گذاری برای شرکت‌ها بالا باشد و از آنجایی که دنیای تجارت زیاد ریسک‌پذیر نیست لذا فعالیت‌ و سرمایه‌گذاری خارجی در ایران نیز محدود شده است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: وقتی مشاهده کردیم که کشورهای دیگر آمادگی ندارند که ریسک‌های بالا را برای سرمایه‌گذاری در ایران بپذیرند طبیعتاً چند راه پیش رو داشتیم. یکی از آنها این بود که مذاکره کرده و به توافق برسیم و براساس آن با کشورهای مختلف مکاتبه کردیم و آنها قول‌ها و وعده‌هایی دادند، اما در مقام عمل ناتون بودند لذا در چنین شرایطی اقداماتی را آغاز کردیم و به دنیا گفتیم که اگر نتوانیم از فواید این توافق استفاده کنیم، ما هم تعهدات خود را قدم به قدم کاهش می‌دهیم.

روحانی گفت: کاهش تعهدات برای این است که دنیا بداند دست ما هم بسته نیست و اگر آنها به تعهدات خود عمل نکنند راهکارهای فراوانی پیش روی ما قرار دارد و می‌توانیم از اقتصاد و کشور خودمان دفاع کنیم.

رئیس جمهور افزود: تاکنون کاهش تعهدات در دو مرحله انجام شده و در هر مرحله دو تعهد را کنار گذاشتیم، البته همزمان مشغول مذاکره و گفتگو هستیم، اما در عین حال بر مبنای اینکه به نتیجه نمی‌رسیم، عملکردها و برنامه‌های مدیریتی خود را پیش می‌بریم و بودجه و قیمت دلار بر این مبنا تنظیم می‌شود.

روحانی افزود: می‌توانیم قیمت دلار را پایین‌تر بیاوریم، اما بر مبنای احتیاط نسبت به آینده است که گام برمی‌داریم.

رئیس جمهور با تجلیل از ایثار و ایستادگی ملت ایران، گفت: ملت ایران در ۸ سال جنگ تحمیلی، امام(ره) و کشور خود را تنها نگذاشتند و از شرف و حیثیت خود دفاع کردند، علیرغم اینکه همه دنیا پشت سر صدام قرار داشت ملت ایران ایثارگری و فداکاری کرد و توانستیم با موفقیت این مقطع را پشت سر بگذاریم.

روحانی با بیان اینکه دولت امسال در حد توان تلاش کرده حقوق کارکنان و کارگران را افزایش دهد، گفت: کاملاً آگاه هستیم که فشار اصلی در جامعه بر دوش کسانی است که از درآمد ثابت برخوردار هستند، لذا در حد توان تلاش کردیم که حقوق کارکنان و کارگران را افزایش دهیم تا مردم بتوانند مشکلات را پشت سر بگذارند.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز دنیا به این نتیجه رسیده که ملت ایران بزرگتر از آن است که با فشار و تهدید آنها در هم بشکند و به فضل الهی در ماه‌های اخیر تا حدودی در بعضی از بخش‌ها آرامش‌ بیشتری در بازار بوجود آمده است و امروز هم با برخی از کشورها در حال مذاکره هستیم و آنها پیشنهاداتی ارایه کردند که متوازن نمی‌دانیم، لذا آن پیشنهادات را نپذیرفتیم.

روحانی گفت: ممکن است در هفته‌های آینده به نتیجه قابل قبول دست پیدا کنیم و امکان دارد که به این نتیجه نرسیم و اگر به نتیجه‌ای نرسیم مرحله بعدی کاهش تعهدات را انجام خواهیم داد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه با روحیه وحدت و همدلی می‌توان از مشکلات عبور کرد، گفت: امسال سال انتخابات است و از همه احزاب، گروه‌ها و جناح‌ها می‌خواهم که منافع ملی، اخلاق و عدالت را بر هر چیز دیگری مقدم بدانند، چرا که ما تابع پیامبری هستیم که هر روز پرچم جدیدی از مقاومت، ایستادگی، اخلاق و نشاط را به اهتزاز در می‌آورد.

روحانی در ادامه با اشاره به تمهیدات انجام شده برای احیاء دریاچه ارومیه، گفت: اگر قرار بود روند گذشته در خصوص دریاچه ارومیه ادامه پیدا کند، امروز اثری از این دریاچه نبود و ۱۴، ۱۵ میلیون نفر تحت تأثیر گرد و غبار ناشی از آن قرار داشتند لذا از افتخارات مهم دولت یازدهم و دوازدهم توجه به احیاء دریاچه ارومیه است و از تمام اقداماتی که در این زمینه انجام گرفته ، تشکر و قدردانی می‌کنم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت نسبت به محیط زیست اهمیت زیادی قایل است، گفت: امروز براساس گزارش وزیر نفت، ۷۴ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ و ۵ در کشور مصرف می‌شود و بیش از ۵۰ میلیون لیتر گازوئیل یورو ۴ و ۵ به مصرف می‌رسد و این کار بزرگی است که در زمینه محیط زیست انجام شده است و این یک نمونه از اقداماتی است که دولت در زمینه حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی انجام داده است.

روحانی با تأکید بر اینکه اگر همه در کنار هم قرار بگیریم، از مشکلات عبور خواهیم کرد، گفت: دشمنان در مقابل اراده خداوند عددی نیستند و همه سربازان زمین و آسمان در اختیار خداوند است، اگر برای نصرت الهی راستی، اخلاص و صداقت را در پیش بگیریم و ایستادگی کنیم، خداوند ما را پیروز می‌کند.

رئیس جمهور تصریح کرد: برای رسیدن به پیروزی از همه ابزارهای فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دیپلماسی خود استفاده می‌کنیم و معتقدیم چنانکه به درستی از این ابزارها استفاده کنیم خداوند ما را پیروز خواهد کرد.

روحانی در ادامه با عذرخواهی از تأخیر ایجاد شده در تکمیل راه‌آهن تهران – تبریز، گفت: در این زمینه حق با مردم است، البته روزی که وعده دادیم، بر مبنای شرایط آن روز بود که تحریم و فشارهای اخیر وجود نداشت، اما در عین حال علیرغم همه سختی‌ها مردم تبریز اطمینان داشته باشند که سال آینده حتماً راه‌آهن به تبریز خواهد رسید. ضمن اینکه از مردم بخاطر اینکه نتوانستیم با سرعتی که دلمان می‌خواست به وعده‌ها عمل کنیم، عدرخواهی می‌کنم.

رئیس جمهور تحریم را فرصتی برای اتحاد و همدلی و تقویت اخلاق در جامعه دانست و گفت: امروز خداوند فرصتی برای ما قرار داده است که اگر بخواهیم برای وحدت تمرین کنیم بهتر از امروز روزی پیدا نمی‌شود. امروز روزی است که دشمن رو به روی ما قرار گرفته و شمشیر کشیده و باید با وحدت و همدلی در مقابل دشمن ایستادگی و مقاومت کنیم و امیدوارم روزی رسانه‌ها را ورق بزنیم که سرتاسر آن واقعیت، درستی و بر مبنای صداقت و اخلاق‌مداری باشد و امروز روزی است که باید خودمان را اصلاح کنیم.

روحانی خاطر نشان کرد: فرصتی که تحریم ایجاد کرده تنها برای اقتصاد و فناوری نیست، بلکه در اخلاق، اتحاد و برادری فرصتی ایجاد شده تا در کنار هم از مشکلات عبور کنیم.

رئیس جمهور گفت: هر روز که در دولت برنامه‌ها را پیش می‌بریم احساس امید بیشتری نسبت به ۶، ۷‌ ماه گذشته داریم و امروز دولت با روحیه قوی‌تر از ۶ ماه پیش در حال فعالیت است و احساس من این است که مردم نیز امروز امیدوارتر از چند ماه گذشته هستند، لذا راهی که انتخاب کرده‌ایم،‌راه درستی است و اگر در این مسیر همه دست به دست هم بدهیم و به سیره و روش پیامبر و ائمه هدی(ع) توجه کنیم، نصرت و پیروزی نیز همراه ما خواهد بود.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تسلیت شهادت امام جواد الائمه(ع)، اظهار داشت: امیدوارم در سایه عشق به خاندان رسالت و ائمه هدی(ع) بتوانیم الگویی برای سایر جوامع باشیم.

رئیس جمهور همچنین با تجلیل از روحیه تلاش، ایستادگی و مقاومت مردم آذربایجان شرقی و تبریز، گفت: مردم این دیار نقش بسیار مهمی در حوادث مهم تاریخی بر عهده داشتند و امروز همه در همه صحنه‌ها حضور فعال و تأثیرگذاری دارند.

روحانی خاطر نشان کرد: آذربایجان شرقی از استعدادهای انسانی و ذخایر معدنی فراوانی برخوردار است و استانی هنردوست و عالم‌پرور و مهد شعرا و آزادی‌خواهان بزرگ است و مردم این خطه در شرایط کنونی با اتحاد و همدلی که بین مسئولین استان قرار دارد، در مسیر پیشرفت و تحول در عرصه‌های مختلف گام برمی‌دارند.

کاخ سفید نشان داد از ظریف می‌ترسد

حسن روحانی در پیامی توییتری نوشت: تحریم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه نشانگر این است که کاخ سفید از توانایی‌های دیپلماتیک ظریف ترس دارد. اگر واقعا مایل به مذاکره هستند، چه کسی جز وزیر امور خارجه می‌تواند با آن‌ها مذاکره کند؟ ظریف مسئول دیپلماسی جمهوری اسلامی است و از طرف کل کشور صحبت و مذاکره می‌کند.

  • 12
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.8 stars from 16 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید