جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۵۹

بهترین اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا چیست؟

اعمال شب عاشورا,اعمال شب عاشورا در مفاتیح,بهترین اعمال شب عاشورایکی از اعمال مکروه در شب و روز تاسوعا و عاشور ، روزه گرفتن می باشد
زیارت امام حسین علیه السلام ، اولین اعمال مستحبی روز تاسوعا و عاشورا است. پاداش تلاوت زیارت امام حسین (ع) در شب عاشورا بسیار زیاد است. کسی که در شب عاشورا به حرم سیدالشهدا علیه السلام برود و تا صبح در آن جا بماند، خداوند در قیامت او را با بزرگانی همچون شهدا و امام حسین علیه السلام محشور می کند.

اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا

آغاز ماه محرم، نمادی از غم و اندوه و ناراحتی اهل بیت علیه السلام و پیروانشان است. هر شیعه و انسان آزاده ای در ده روز نخست این ماه، وظیفه ی خود می داند تا در عزای فرزند رسول الله( ص)، حزن و اندوه خود را با برگزاری مجالس عزا، شرکت در دسته جات عزادارای، کمک مادی و معنوی به این مجالس و سینه زنی سید و سرور شهیدان نشان دهد.

> زیارت امام حسین علیه السلام اولین عمل مستحبی روز تاسوعا و عاشوراست. در شب عاشورا، خواندن زیارت امام حسین علیه السلام پاداش بسیار زیادی دارد. کسی که در حرم سیدالشهدا علیه السلام از شب عاشورا تا صبح بماند، خدا وی را در کنار امام حسین علیه السلام و با شهدا محشور می کند.

اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا,اعمال روز عاشورای حسینی,اعمال روز تاسوعای حسینیاز اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا اینست که بر قاتلان آن حضرت، لعن و نفرین کنید

> روز دهم ماه محرم به عنوان روز مصیبت اهل بیت علیه السلام و شیعیان شناخته شده است. به همین خاطر، شیعیان در این روز نباید به کارهای دنیایی و کسب و کار روزانه مشغول شوند. محبان اهل بیت علیه السلام در این روز باید عزاداری کنند و در مراسم روضه اهل بیت علیه السلام حضور داشته باشند. افرادی که مشاغل ضروری ندارند و در آن روز کار نمی کنند، پاداش و ثواب بسیاری به او می دهند و طبق فرموده امام رضا علیه السلام ، در این ماه خداوند حاجت های دنیایی و اخرویش را به استجابت می رساند و کسی که در این روز برای خانواده اش، کسب درامد کند خدا به مالش، برکت نمیدهد. خنده و شوخی و انجام سرگرمی های شادی آور یکی دیگر از کارهای ممنوعه در این روز محسوب میشود.

> یکی از اعمال شب عاشورا که توصیه شده است خواندن نماز ۱۰۰ رکعتی است به این صورت که پس از تلاوت سوره حمد در هر رکعت باید ۳ بار سوره توحید را بخوانید و ۷۰ مرتبه ذکر" سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ‏ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ وَ لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّهَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ"، را بعد از نماز بخوانید در روایت دیگری گفته شده که در ادامه ی این ذکر، استغفار هم گفته شود. همچنین توصیه شده که یک نماز ۴ رکعتی در نیمه های شب تاسوعا خوانده شود. به این صورت که در هر رکعت از این نماز، پس از این که سوره حمد را خواندید ۱۰ مرتبه آیه الکرسی و ۱۰ مرتبه هم هر یک از سوره های فلق، توحید و ناس را بخوانید. سپس ۱۰۰ مرتبه سوره توحید را بعد از سلام نماز بخوانید.

> نماز دیگری در شب تاسوعا و عاشورا سفارش شده، که به آن نماز امیرالمومنین (ع) می گویند. برای خواندن این نماز چهار رکعتی، باید در هر رکعت بعد از حمد، سوره توحید را پنجاه مرتبه بخوانید. این نماز دارای ثواب زیادی می باشد. بعد از این که نمازتان تمام شد ، ذکر خدا را بگویید و سپس صلوات بر پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله بفرستید و دشمنانش را لعن کنید.

> محبان اهل بیت علیهم السلام سزاوار است که به یاد مصائب فرزندان و اطفال و زنان حرم امام حسین علیه السلام در هنگام غروب روز عاشورا باشند، بدین دلیل که سخت ترین لحظات حرم آل پیامبر صلی الله علیه وآله، همان لحظه بود. در آن زمان ، دشمنان سرمست از باده پیروزی و اجساد شهیدان روی خاک کربلا و زنان و کودکان نالان و گریان و پریشان بودند، که دستور داده شد خیمه ها را غارت کنند و آتش بزنند. زنان بی سرپرست ، اطفال یتیم و کودکان تشنه، هر کدام به یک طرف می دویدند و امام زین العابدین ، حضرت زینب و امّ کلثوم سلام الله علیها در آن میان به عنوان پناه‌گاه این مصیبت دیدگان محسوب میشدند و غم ها را به جان می خریدند و تمام دشواری ها را تحمل می کردند، تا دیگران در آرامش باشند. مصیبت هایی بر خاندان رسول اللّه( ص) در آن غروب، رفت و اندوهی غیر قابل تصور بر آنان فرود آمد.

> یکی از اعمال مکروه در روز نهم و دهم ماه محرم، روزه گرفتن می باشد. بیانات علامه مجلسی در این مورد اینست که بنی امیه روز نهم و دهم را روزه می گرفت تا از این طریق، قتل امام حسین علیه السلام را شکر بگوید. البته در روز عاشورا نباید پرخوری کرد. بهتر است در این روز از صبح تا عصر غذایی میل نکنید و پس از آن زمان ، به میزان کمی آب و غذا بخورید، یعنی دقیقا مشابه مصیبت زدگان رفتار کنید. احادیث فراوانی از طریق اهل بیت علیهم السلام در مذمّت روزه گرفتن در روز نهم و دهم ماه محرم، به خصوص روزه داری در روز عاشورا نقل شده است.

اعمال شب عاشورا و روز آن,اعمال روز تاسوعا ماه محرم,اعمال روز عاشورا و تاسوعاخواندن هزار مرتبه سوره توحید، یکی از اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا می باشد

> یکی دیگر از اعمال عاشورا و تاسوعا، تلاوت هزار مرتبه ذکر« اَللّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ الْحُسَینِ (ع) » می باشد.

> خواندن هزار مرتبه سوره توحید از دیگر اعمال روز عاشورا است که سفارش شده است. امام صادق ( علیه السلام) فرموده اند:« هر کس هزار مرتبه سوره« توحید» را در روز عاشورا بخواند، خداوند به وى نظر( رحمت) می افکند و وی به هرکس نظر کند، آن شخص را مجازات نمیکند.»

> یکی از اعمال روز عاشورا و تاسوعا طبق فرموده ی امام باقر علیه السلام اینست که بر قاتلان آن حضرت، لعن و نفرین کنید و در مصائب امام حسین( ع)، این ذکر را بگویید:أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَ نَا بِمُصَابِنَا بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلاَمُ‏ وَ جَعَلَنَا وَ إِیَّاكُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَارِهِ مَعَ وَلِیِّهِ الْإِمَامِ الْمَهْدِیِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ( عَلَیْهِ السَّلاَمُ) 

معنی این آیه به این شرح است:« بزرگ گرداند خدا پاداش ما را در سوگواریمان بر حسین علیه السلام و قرار دهد خداوند ما و شما را از خون خواهانش بهمراه ولیش امام مهدی از خاندان محمّد( علیهم السلام)»

> حضرت صادق علیه السلام طبق روایت ابن قولویه به مفضل بن عمر فرمود که ای مفضل وقتی به قبر امام حسین (ع) رسیدی بر در روضه بایست و برای این امام، زیارت وارث را بخوان که با خواندن هر کلمه، نصیبی از رحمت الهی شامل حال تو میشود.

> فضایل احیای شب عاشورا بسیار زیاد و برخواندن آن تأکید شده است. ثواب احیای این شب مصادف با عبادت همه ملائکه و همینطور برابر با هفتاد سال عبادت است.

> از دیگر اعمال توصیه شده در روز تاسوعا و عاشورا اینست که شیعیان برای هم مقتل بخوانند و برای مظلومیت امام حسین علیه السلام در این روز گریه کنند. همانند حضرت موسی و خضر که بر مصیبت های اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله اشک ریختند.

اعمال روز عاشورا چیست,اعمال شب عاشورا و روز آن,اعمال روز تاسوعا ماه محرماز دیگر اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا اینست که شیعیان برای هم مقتل بخوانند

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 21
  • 7
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش