شنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۵۹

بهترین اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا چیست؟

اعمال شب عاشورا,اعمال شب عاشورا در مفاتیح,بهترین اعمال شب عاشورایکی از اعمال مکروه در شب و روز تاسوعا و عاشور ، روزه گرفتن می باشد
زیارت امام حسین علیه السلام ، اولین اعمال مستحبی روز تاسوعا و عاشورا است. پاداش تلاوت زیارت امام حسین (ع) در شب عاشورا بسیار زیاد است. کسی که در شب عاشورا به حرم سیدالشهدا علیه السلام برود و تا صبح در آن جا بماند، خداوند در قیامت او را با بزرگانی همچون شهدا و امام حسین علیه السلام محشور می کند.

اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا

آغاز ماه محرم، نمادی از غم و اندوه و ناراحتی اهل بیت علیه السلام و پیروانشان است. هر شیعه و انسان آزاده ای در ده روز نخست این ماه، وظیفه ی خود می داند تا در عزای فرزند رسول الله( ص)، حزن و اندوه خود را با برگزاری مجالس عزا، شرکت در دسته جات عزادارای، کمک مادی و معنوی به این مجالس و سینه زنی سید و سرور شهیدان نشان دهد.

> زیارت امام حسین علیه السلام اولین عمل مستحبی روز تاسوعا و عاشوراست. در شب عاشورا، خواندن زیارت امام حسین علیه السلام پاداش بسیار زیادی دارد. کسی که در حرم سیدالشهدا علیه السلام از شب عاشورا تا صبح بماند، خدا وی را در کنار امام حسین علیه السلام و با شهدا محشور می کند.

اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا,اعمال روز عاشورای حسینی,اعمال روز تاسوعای حسینیاز اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا اینست که بر قاتلان آن حضرت، لعن و نفرین کنید

> روز دهم ماه محرم به عنوان روز مصیبت اهل بیت علیه السلام و شیعیان شناخته شده است. به همین خاطر، شیعیان در این روز نباید به کارهای دنیایی و کسب و کار روزانه مشغول شوند. محبان اهل بیت علیه السلام در این روز باید عزاداری کنند و در مراسم روضه اهل بیت علیه السلام حضور داشته باشند. افرادی که مشاغل ضروری ندارند و در آن روز کار نمی کنند، پاداش و ثواب بسیاری به او می دهند و طبق فرموده امام رضا علیه السلام ، در این ماه خداوند حاجت های دنیایی و اخرویش را به استجابت می رساند و کسی که در این روز برای خانواده اش، کسب درامد کند خدا به مالش، برکت نمیدهد. خنده و شوخی و انجام سرگرمی های شادی آور یکی دیگر از کارهای ممنوعه در این روز محسوب میشود.

> یکی از اعمال شب عاشورا که توصیه شده است خواندن نماز ۱۰۰ رکعتی است به این صورت که پس از تلاوت سوره حمد در هر رکعت باید ۳ بار سوره توحید را بخوانید و ۷۰ مرتبه ذکر" سُبْحَانَ اللَّهِ وَ الْحَمْدُ لِلَّهِ وَ لاَ إِلَهَ إِلاَّ اللَّهُ‏ وَ اللَّهُ أَکْبَرُ وَ لاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّهَ إِلاَّ بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ"، را بعد از نماز بخوانید در روایت دیگری گفته شده که در ادامه ی این ذکر، استغفار هم گفته شود. همچنین توصیه شده که یک نماز ۴ رکعتی در نیمه های شب تاسوعا خوانده شود. به این صورت که در هر رکعت از این نماز، پس از این که سوره حمد را خواندید ۱۰ مرتبه آیه الکرسی و ۱۰ مرتبه هم هر یک از سوره های فلق، توحید و ناس را بخوانید. سپس ۱۰۰ مرتبه سوره توحید را بعد از سلام نماز بخوانید.

> نماز دیگری در شب تاسوعا و عاشورا سفارش شده، که به آن نماز امیرالمومنین (ع) می گویند. برای خواندن این نماز چهار رکعتی، باید در هر رکعت بعد از حمد، سوره توحید را پنجاه مرتبه بخوانید. این نماز دارای ثواب زیادی می باشد. بعد از این که نمازتان تمام شد ، ذکر خدا را بگویید و سپس صلوات بر پیامبر اسلام صلی الله علیه وآله بفرستید و دشمنانش را لعن کنید.

> محبان اهل بیت علیهم السلام سزاوار است که به یاد مصائب فرزندان و اطفال و زنان حرم امام حسین علیه السلام در هنگام غروب روز عاشورا باشند، بدین دلیل که سخت ترین لحظات حرم آل پیامبر صلی الله علیه وآله، همان لحظه بود. در آن زمان ، دشمنان سرمست از باده پیروزی و اجساد شهیدان روی خاک کربلا و زنان و کودکان نالان و گریان و پریشان بودند، که دستور داده شد خیمه ها را غارت کنند و آتش بزنند. زنان بی سرپرست ، اطفال یتیم و کودکان تشنه، هر کدام به یک طرف می دویدند و امام زین العابدین ، حضرت زینب و امّ کلثوم سلام الله علیها در آن میان به عنوان پناه‌گاه این مصیبت دیدگان محسوب میشدند و غم ها را به جان می خریدند و تمام دشواری ها را تحمل می کردند، تا دیگران در آرامش باشند. مصیبت هایی بر خاندان رسول اللّه( ص) در آن غروب، رفت و اندوهی غیر قابل تصور بر آنان فرود آمد.

> یکی از اعمال مکروه در روز نهم و دهم ماه محرم، روزه گرفتن می باشد. بیانات علامه مجلسی در این مورد اینست که بنی امیه روز نهم و دهم را روزه می گرفت تا از این طریق، قتل امام حسین علیه السلام را شکر بگوید. البته در روز عاشورا نباید پرخوری کرد. بهتر است در این روز از صبح تا عصر غذایی میل نکنید و پس از آن زمان ، به میزان کمی آب و غذا بخورید، یعنی دقیقا مشابه مصیبت زدگان رفتار کنید. احادیث فراوانی از طریق اهل بیت علیهم السلام در مذمّت روزه گرفتن در روز نهم و دهم ماه محرم، به خصوص روزه داری در روز عاشورا نقل شده است.

اعمال شب عاشورا و روز آن,اعمال روز تاسوعا ماه محرم,اعمال روز عاشورا و تاسوعاخواندن هزار مرتبه سوره توحید، یکی از اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا می باشد

> یکی دیگر از اعمال عاشورا و تاسوعا، تلاوت هزار مرتبه ذکر« اَللّهُمَّ الْعَنْ قَتَلَةَ الْحُسَینِ (ع) » می باشد.

> خواندن هزار مرتبه سوره توحید از دیگر اعمال روز عاشورا است که سفارش شده است. امام صادق ( علیه السلام) فرموده اند:« هر کس هزار مرتبه سوره« توحید» را در روز عاشورا بخواند، خداوند به وى نظر( رحمت) می افکند و وی به هرکس نظر کند، آن شخص را مجازات نمیکند.»

> یکی از اعمال روز عاشورا و تاسوعا طبق فرموده ی امام باقر علیه السلام اینست که بر قاتلان آن حضرت، لعن و نفرین کنید و در مصائب امام حسین( ع)، این ذکر را بگویید:أَعْظَمَ اللَّهُ أُجُورَ نَا بِمُصَابِنَا بِالْحُسَیْنِ عَلَیْهِ السَّلاَمُ‏ وَ جَعَلَنَا وَ إِیَّاكُمْ مِنَ الطَّالِبِینَ بِثَارِهِ مَعَ وَلِیِّهِ الْإِمَامِ الْمَهْدِیِّ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ عَلَیْهِمُ( عَلَیْهِ السَّلاَمُ) 

معنی این آیه به این شرح است:« بزرگ گرداند خدا پاداش ما را در سوگواریمان بر حسین علیه السلام و قرار دهد خداوند ما و شما را از خون خواهانش بهمراه ولیش امام مهدی از خاندان محمّد( علیهم السلام)»

> حضرت صادق علیه السلام طبق روایت ابن قولویه به مفضل بن عمر فرمود که ای مفضل وقتی به قبر امام حسین (ع) رسیدی بر در روضه بایست و برای این امام، زیارت وارث را بخوان که با خواندن هر کلمه، نصیبی از رحمت الهی شامل حال تو میشود.

> فضایل احیای شب عاشورا بسیار زیاد و برخواندن آن تأکید شده است. ثواب احیای این شب مصادف با عبادت همه ملائکه و همینطور برابر با هفتاد سال عبادت است.

> از دیگر اعمال توصیه شده در روز تاسوعا و عاشورا اینست که شیعیان برای هم مقتل بخوانند و برای مظلومیت امام حسین علیه السلام در این روز گریه کنند. همانند حضرت موسی و خضر که بر مصیبت های اهل بیت پیامبر صلی الله علیه وآله اشک ریختند.

اعمال روز عاشورا چیست,اعمال شب عاشورا و روز آن,اعمال روز تاسوعا ماه محرماز دیگر اعمال شب و روز تاسوعا و عاشورا اینست که شیعیان برای هم مقتل بخوانند

گردآوری: بخش مذهبی سرپوش

  • 20
  • 7
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه وصال شیرازی,پایان عمر وصال شیرازی,بیوگرافی وصال شیرازی زندگینامه وصال شیرازی یکی از شاعران دوره ی قاجار

زاده:۱۱۹۷( قمری)

زادگاه:شیراز

ملیت:ایرانی

پیشه:شاعر و خوش نویس

آرامگاه:شاهچراغ

ادامه
تهمورث،زندگینامه تهمورث،طهمورث زندگینامه تهمورث، سومین پادشاه پیشدادی

لقب:زیناوند، دیوبند

فرزند:جمشید

تبار:کیومرثیان

نام پدر:هوشنگ

منصب:پادشاهی

ادامه
بردیا سعادت,بیوگرافی بردیا سعادت,زندگینامه بردیا سعادت بیوگرافی بردیا سعادت بازیکن پشت خط زن والیبال (+ تصاویر)

نام و نام خانوادگی:بردیا سعادت

تاریخ تولد:۲۱ مرداد سال ۱۳۸۱

زادگاه:نورآباد ممسنی- استان فارس

سمت:بازیکن والیبال

پست:خط زن

قد:۲۰۷ سانتی متر

ادامه
بیوگرافی علی لهراسبی,عکس علی لهراسبی,آلبوم جدید علی لهراسبی بیوگرافی علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ (+ تصاویر)

نام خانوادگی:لهراسبی

متولد:۲۰ فروردین ۱۳۵۵

زادگاه:تهران

سبک موسیقی:پاپ

ملیت:ایرانی

ادامه
پل رومر,بیوگرافی پل رومر,پل رومر کیست زندگینامه پل رومر اقتصاددان آمریکایی (+ تصاویر)

نام خانوادگی:رومر

زاده:۷ نوامبر ۱۹۵۵

زادگاه:دنور, کلرادو, ایالات متحده

ملیت:آمریکایی

پیشه:اقتصاد دان آمریکایی

ادامه
جوانی حسین پاکدل,زندگی نامه حسین پاکدل,حسین پاکدل بیوگرافی حسین پاکدل نمایشنامه نویس و کارگردان (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۷ دی ۱۳۳۸

محل تولد:اصفهان

همسر:عاطفه رضوی

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت:نمایشنامه نویس، کارگردان و مجری

ادامه
اشعاری از آذر بیگدلی,سبک ادبی آذر بیگدلی,لقب آذر بیگدلی زندگینامه آذر بیگدلی، نویسنده‌ و شاعر دوره ی ‌افشاریه و زندیه‌

زاده:۱۱۳۴( قمری)

زادگاه:اصفهان

لقب:آذر

پیشه:شاعر، تذکره نویس و ادیب

ملیت:ایرانی

درگذشت:۱۱۹۵( قمری)

ادامه
حضرت مريم,زندگینامه حضرت مريم,بیوگرافی حضرت مريم زندگينامه حضرت مريم (س) و بارداری او

پدر: عمران

لقب:مریم مقدس، مریم باکره، مادر عیسی مسیح

زادگاه:ناصره

فرزند: حضرت عیسی (ع)

روز مقدس:۲۵ مارس مسیحیان - ۱۵ اوت (کاتولیک)

۱۵ اوت مسیحیان - ۲۲ اوت (ارتودوکس)

ادامه
جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون,بیوگرافی جیمز واتسون بیوگرافی جیمز واتسون متخصص آمریکایی در علم ژنتیک (+ تصاویر)

زاده:۶ آوریل ۱۹۲۸

زادگاه:شیکاگو، ایلینوی، ایالات متحده آمریکا

ملیت:آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه شیکاگو، دانشگاه ایندیانا

همسر:الیزابت واتسون

ادامه
ویژه سرپوش