پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹
۱۸:۱۳ - ۱۳ مهر ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۷۰۳۲۳۹
کشتی - وزنه برداری

در انتظار گره‌گشایی از کلاف سردرگم وزنه‌برداری ایران

دعـــوای دو ســر بـاخــت!

سعید علی‌حسینی و کیانوش رستمی,اخبار ورزشی,خبرهای ورزشی,کشتی و وزنه برداری

 سهمیه و این همه کشمکش؟ از وزنه‌برداری حرف می‌زنیم؛ رشته‌ای که همتراز کشتی همواره جورکش کاروان ایران در تمام ادوار حضورمان در المپیک‌های مختلف بوده. حالا اما کار به جایی رسیده که بعد از قرار گرفتن نام ایران در لیست محرومان گروه سوم(گروهی تنها مجاز به استفاده از ۴ ورزشکار(۲ زن و ۲ مرد) در المپیک توکیو هستند) ایران تنها با ۲ سهمیه در بخش مردان(به دلیل داشتن ۱۲‌ مورد دوپینگ مثبت از سال ۲۰۰۸ تاکنون) می‌تواند راهی المپیک۲۰۲۰ شود؛ هرچند که در بخش بانوان هم وزنه‌برداری کشورمان می‌تواند ۲ سهمیه داشته باشد اما با توجه به وضعیت کنونی و این‌که این رشته در بخش بانوان بسیار نوپاست، بعید به نظر می‌رسد ورزشکاران خانم کشورمان توفیقی در حد کسب سهمیه المپیک در این رشته داشته باشند.

پس تنها روی ۲ سهمیه مردان می‌توان به طور قطع حساب کرد؛ ۲سهمیه‌ای که به خاطر منم منم‌های این رشته از رئیس گرفته تا ورزشکار گویا باید فاتحه‌اش را بخوانیم و نه تنها دور مدال وزنه‌برداری در توکیو را از همین حالا خط بکشیم، بلکه در انتظار متضرر شدن کل کاروان کشورمان هم باشیم. چراکه با بررسی وضعیت فعلی وزنه‌برداری ایران، اگر قرار باشد تنها ۲ نماینده در توکیو داشته باشیم که بتوانیم به احتمال نزدیک به ۹۰ درصد روی مدال‌های آن‌ها حساب کنیم، آن ۲ نماینده را باید در اوزان ۹۶ و فوق‌سنگین جست‌وجو کنیم. چون در سایر اوزان عملا توفیق چندانی نخواهیم داشت. اگر این فرضیه درست باشد مطرح‌ترین اسامی در این اوزان در حال حاضر سهراب مرادی و کیانوش رستمی در وزن ۹۶ کیلو هستند.

در فوق‌سنگین هم چشم امیدمان به سعید علی‌حسینی و علی داوودی است. از این جمع ۴ نفره، حالا ۲ نفر در آستانه از دست دادن سهمیه المپیک هستند؛ کیانوش رستمی و سعید علی‌حسینی. هر دو اما به یک دلیل؛ عدم ثبت‌نام به موقع در رقابت‌های انتخابی سوئیس. از دست رفتن فرصت ثبت‌نام همانا و دست رد میزبان به متقاضیان بی‌انضباطی که فرصت قانونی ثبت‌نام را رعایت نکرده‌اند، همان. رقابتی که گفته می‌شود اگر شانس حضور در آن از دست برود، سعید علی‌حسینی قطعا دیگر پایش به آخرین المپیک دوران حرفه‌ای‌اش نمی‌رسد و کیانوش هم به احتمال‌۹۰‌درصد شانس وزنه زدن روی تخته توکیو را از دست می‌دهد و این یعنی خطر صددرصد برای کاروان ایران در المپیک پیش‌رو.

چراکه اگر اوزان المپیکی وزنه‌برداری ایران را ۹۶ و ۱۰۹+ کیلوگرم فرض کنیم، ۲ شانس با‌تجربه مدالیست ایران در ژاپن ممکن است غایب باشند. آن هم به دلیل به حدنصاب نرسیدن امتیازاتشان در ۳ مرحله گزینشی المپیک. البته ما در سنگین‌وزن علی داوودی را داریم که در حال حاضر امتیازات المپیکی خوبی هم دارد اما قطعا تجربه سعید علی‌حسینی را ندارد. سهراب مرادی هم هرچند مرد طلایی ایران در المپیک گذشته بوده اما با مصدومیت‌های سنگینی که دارد اصلا مشخص نیست به توکیو برسد و در صورت رسیدن هم معلوم نیست تاب وزنه‌زدن در رقابتی به سهمگینی المپیک را داشته باشد.

در چنین وضعیتی که شرایط بغرنجی به نظر می‌رسد، حالا درگیری داخلی هم مزید بر علت شده. از یک طرف تکروی‌های کیانوش رستمی و نیامدنش به اردوهای تیم ملی تاب همه را طاق کرده و از طرف دیگر رفتار دوگانه فدراسیون‌نشین‌ها عامل هزار سوال، انتقاد و مشکل شده. فدراسیونی که روزگاری به کیانوش رستمی مجوز داد به اردوی تیم ملی پشت کند و زیر‌نظر مربی مدنظرش تمرین کند، حالا سنگی به بزرگی از دست رفتن المپیک توکیو جلو پای این ورزشکار قرار داده؛ آن هم با قرار ندادن نام کیانوش در لیست متقاضیان حضور در رقابت‌های گزینشی سوئیس.

نکته جالب این‌که فدراسیون  کیانوش را مقصر می‌داند و کیانوش فدراسیون را. دعوای این دو اما در شرایطی بالا گرفته که علی مرادی معتقد است دیگر برای حضور او و علی‌حسینی در گزینشی سوئیس نمی‌توان کاری کرد و تنها کاری که قصد دارد برای کیانوش انجام دهد، اعزام او به رقابت‌های گزینشی پرو با تقبل تمام هزینه‌های ورزشکار و یک همراه است. حال آن‌که مدیر‌برنامه‌های رستمی در مصاحبه با خراسان تاکید می‌کند که حضور در رقابت‌های پرو، اتفاق خوبی است اما قطعا نمی‌تواند امتیازات المپیکی لازم برای کیانوش را‌ پوشش دهد و حتی اگر او در پرو رکورد جهان را هم بزند، باز نمی‌تواند در رنکینگ المپیکی صعود چندانی داشته باشد و به احتمال‌۹۰درصد المپیک توکیو را از دست خواهد داد. البته به نظر می‌رسد فدراسیون اصلا چنین نظری ندارد و معتقد است با حضور در پرو مشکل کیانوش حل می‌شود.

چیزی که در این بین مشخص است گویا منتفی شدن ماجرای المپیک سعید علی‌حسینی است. با این حساب به نظر می‌رسد فدراسیون وزنه‌برداری ایران باید از همین حالا با جدیت موضوع کیانوش و سعید  را دنبال کند. ضمن این‌که شنیده می‌شود مذاکرات مقامات عالی‌رتبه ورزش ایران همچون صالحی‌امیری رئیس کمیته ملی المپیک با مسئولان فدراسیون جهانی می‌تواند راهگشای حضور نمایندگان ایران در رقابت‌های سوئیس باشد. اتفاقی که در صورت وقوع می‌تواند این دعوای دو سر باخت را پایان دهد چون اگر در انتخاب ۲ سهمیه المپیکی وزنه‌برداری دقت نظر لازم را به خرج ندهیم، درنهایت کل کاروان از نرفتن پولادمردان کشورمان روی سکوی المپیک ضرر خواهد کرد، نه فقط وزنه‌برداری ایران!

برای باز شدن کلاف سردرگم نحوه توزیع سهمیه‌های المپیک در رشته وزنه‌برداری، بد نیست نگاهی به شرایط اعطای سهمیه در این رشته در المپیک ۲۰۲۰ داشته باشیم. طبق قوانین فدراسیون جهانی ۸ وزنه‌برداری که بیشترین امتیاز را در رنکینگ وزن خود در مراحل گزینشی المپیک کسب کرده باشند به المپیک می‌روند. ۵ وزنه‌بردار برتر قاره‌ها نیز بر اساس همین رنکینگ مجوز حضور در المپیک را به دست می‌آورند. یک سهمیه هم به کشور میزبان تعلق دارد و در اوزانی که ژاپن حضور ندارد، یک وایلد کارت به یک ورزشکار میهمان تعلق می‌گیرد. شرط مهم این است که در هر وزن از هر کشور فقط یک نفر سهمیه می‌گیرد. 

فدراسیون جهانی مراحل گزینشی را به ۳ بازه زمانی ۶ ماه تقسیم کرده است: مرحله اول از ۱۰ آبان ۹۷ تا ۱۰ اردیبهشت ۹۸. مرحله دوم از ۱۱ اردیبهشت ۹۸ تا ۹ آبان ۹۸ و مرحله سوم از ۱۰ آبان ۹۸ تا ۱۰ اردیبهشت ۹۹. هر ورزشکار در هر یک از این ۳ بازه ملزم به شرکت در یکی از مراحل گزینشی المپیک است و درکل باید در شش گزینشی حضور پیدا کند. شرط دیگر این‌که حتما یکی از گزینشی‌ها در سطح گلد(طلایی) باشد و در هر بازه ورزشکار حداقل یک گزینشی سطح گلد یا سیلور داشته باشد.

khor​asanvarzeshi.khorasannews.‎​com
  • 11
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
وارن بافت,بیوگرافی وارن بافت,تجربیات وارن بافت بیوگرافی وارن بافت، مشهورترین سرمایه گذار آمریکایی (+ تصاویر)

متولد:۳۰ اوت ۱۹۳۰ ‏

محل تولد: اوماها، ایالات متحده آمریکا

دین: ندانم گرایی

همسران: سوزان بافت (۱۹۵۲–۲۰۰۴)، استرید مینکس (۲۰۰۶–تاکنون)

محل تحصیل: دانشگاه نبراسکا در لینکلن (کارشناسی مدیریت اجرایی)، دانشگاه کلمبیا (کارشناسی ارشد اقتصاد)

ادامه
شهرام محمودی,شهرام محمودی و سوگند خورشیدی,اینستاگرام شهرام محمودی بیوگرافی شهرام محمودی والیبالیست ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

تولد: ۱۳۶۷/۰۴/۲۹

زادگاه: میانه - آذربایجان شرقی 

قد: ۱۹۸ سانتیمتر 

پُست: پشت خط زن

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
مجتبی میرزاجانپور,بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور,زندگینامه مجتبی میرزاجانپور بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور(+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ مهر ۱۳۷۰

زادگاه: بابل ، ایران

ملیت : ایرانی

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: دریافت کننده قدرتی زن

قد: ۲۰۵ سانتی متر

ادامه
بوریس جانسون,تولد بوریس جانسون,همسر بوریس جانسون بیوگرافی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۱۹ ژوئن ۱۹۶۴

محل تولد: نیویورک 

حزب سیاسی: حزب محافظه کار بریتانیا

والدین: استنلی جانسون (پدر)، شارلوت فاوست (مادر)

همسران: الگرا ماستین- اوون (۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳)، ماریانا ویلر (۱۹۹۳ تا ۲۰۱۸)

ادامه
کارل ایکان,بیوگرافی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکان زندگینامه کارل ایکان سرمایه گذار موفق

تاریخ تولد: ۱۶ فوریهٔ ۱۹۳۶

زادگاه: کویینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:دانشگاه پرینستون، مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک

شغل: بنیانگذار آیکان اینترپرایسز

همسران: لیبا تریبال،  گیل گولدن

فرزندان: برت آیکان، میشل آیکان

ادامه
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
محمدرضا موذن,بیوگرافی محمدرضا موذن,زندگینامه محمدرضا موذن بیوگرافی محمدرضا موذن(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: لیبرو

قد:۱۷۵  سانتی متر

وزن: ۷۵ کیلوگرم

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
  • جمعه ۱۶ خرداد
    هفته ۳۰ بوندسلیگا آلمان
    فرایبورگ - مونشن گلادباخ
    ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش